Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndrra

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.audionur.com
 
www.pertymoter.net
 
www.islamgjakova.net
 
www.burimijetes.com

10 temat e fundit


 
 

Bisedė me lotin

 

Zemra jote cilės zemėr i pėrket?

 

Sadakaja e 360 nyjave tė trupit

 

Mėsime nga hixhreti profetik

 

Perla dhe margaritarė pėr nxėnėsin e dijes -IV-

 

Perla dhe margaritarė pėr nxėnėsin e dijes -III-

 

Perla dhe margaritarė pėr nxėnėsin e dijes -II-

 

Perla dhe margaritarė pėr nxėnėsin e dijes -I-

 

Muhamedi, paqja e Allahut qoftė mbi tė, pishtari ndriēues

 

Ēelėsat e xhenetit nuk janė nė xhepat tanė

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

TEMA TĖ NDRYSHME

Bisedė me lotin

 

Njė ditė kam qarė shumė pėr mėkatet e shumta dhe tė mirat e pakta. Papritmas rrėshqiti njė pikė loti dhe mė tha:
Loti: Ē’ke o rob i Allahut?
I thashė: Kush je ti?
Loti: Unė jam loti yt.
I thashė: Po ē’tė shtyu qė tė dalėsh?
Loti: Temperatura e zemrės tėnde.
I thashė (i habitur): Temperatura e zemrės sime! Po kush e ka ndezur zemrėn time me zjarr?
Loti: Mėkatet e tua.
I thashė: A ndikojnė mėkatet nė ndezjen e zemrės?
Loti: Po, a nuk e ke lexuar lutjen e tė Dėrguarit tė Allahut, i cili vazhdimisht thoshte: “Allahu im! Mė pastro nga mėkatet me ujė, dėborė, akull!” Mėkatet e robit i japin flakė zemrės e kėtė zjarr e shuan vetėm uji i ftohtė dhe dėbora.
I thashė: Vėrtet unė jam i shqetėsuar dhe i brengosur.
Loti: Pesimizmin e sjellin mėkatet, pendohu tek Allahu o rob i Tij.
I thashė: Unė jam i vrazhdė (i egėr). Si dole nga unė?
Loti: Kjo ėshtė diēka e lindur o njeri.
I thashė: Pse kjo egėrsi nė zemrėn time?
Loti: Dėshira e madhe pėr dynjanė, ajo ėshtė si gjarpri, tė mahnit bukuria ndėrsa tė mbyt helmi. Njerėzit mahniten nga pamja e nuk e shohin helmimin mbytės.
I thashė: Loti im. Ēfarė do tė thuash me emrin “dynja”?
Loti: Epshet e ndaluara, gjynahet, mėkatet, pasimin e shejtanit. Kush e shijon helmin e dynjasė, i vdes zemra.
I thashė: Po si t’i pastrojmė zemrat prej helmeve?
Loti: Pendim (teube) vazhdimisht tek Allahu i Lartėsuar dhe udhėtimi nėn strehimin e pendimit duke udhėtuar me trenin e atyre qė kėrkojnė faljen.


 

Pėrgatiti: Ulvi Fejzullahu
20.12.2009

Tema tė tjera tė ndryshme

Le tė pėrjetohet Ramazani gjatė tėrė vitit

PĖRULĖSIA
(mes dobive mjekėsore dhe psikologjike)

Kush i blen lotėt e syve tė tu?
Mrekullitė e Muhamedit salallahu alejhi ue selem
Udhėzimi i Muhamedit, lavdėrimi dhe paqja qofshin mbi tė, gjatė veshjes
Raste tė arta pėr besimtarėt
Nevoja jonė pėr Allahun e Lartėsuar
Telefonat celularė dhe Kurani
Ndalimi i pijeve alkoolike
Shkaqet e pėrqendrimit nė namaz
10 kėshilla nga selefėt
Dialog me zemrėn
Festimi i natės sė Israsė dhe Miraxhit
Ndryshim i madh ndėrmjet Islamit dhe zbatimit aktual tė tij nga muslimanėt
Karakteristikat e sistemit islam mbi trashėgiminė
Jomuslimanėt e ashtuquajtur jobesimtarė (qafirė)
Mishi i derrit i ndaluar
Njė ngjarje shumė interesante nga dijetari Abdul Muhsin Ahmed

Kultura e vdekjes

I Dėrguari i Allahut nė mes respektit dhe vdekjes
Pėrmirėsimi i tė kuptuarit tė Islamit pėr mediat: shtrimi i rrugės pėr zgjidhje praktike
Thirrėsit tė cilėt hanė me gjuhėt e tyre!
Zemra e nėnės sė pikėlluar
Mė sė pari ziliqarin e vret zilia e tij
Tė zbuluarit e femrave (Etteberruxh)
Sqarim rreth programeve qė zbulojnė tė dhėnat e tė tjerėve nė internet
Dialog i qetė (6)
Si tė veproni me fėmijėt tuaj qė ata tė falen
Namazi im, shpėtimi im
Tubimi i Kuranit nė kohėn e Ebu Bekėr Es-Sidikut, Allahu qoftė i kėnaqur me tė
A e dini se kush ėshtė i pari?
Dialog i qetė (5)
Dialog i qetė (4)
Dialog i qetė (3)
Tubimi i Kuranit gjatė jetės sė Muhamedit alejhi selam
Llojllojshmėria e ibadeteve
Tė shkatėrruarit (tė humburit) nė Kuran
Dialog i qetė (2)
Kategoritė e njerėzve nė namaz sipas Ibn Kajimit
Namazi i sabahut masė e dashurisė ndaj Allahut tė Lartėsuar
Ndėrtimi dhe ruajtja e familjes
Dialog i qetė (Pjesa 1)
Gruaja e devotshme (14)
Marrja e ryshfetit dhe dhėnia e tij
Numri 7 dhe karakteristikat e tij
Gruaja e devotshme (13)
A ke menduar ndonjė ditė?
Shtėpitė nė tė cilat nuk hyjnė melaiket
Mrekullitė shkencore mjekėsore nė namazin e natės
Gruaja e devotshme (12)
Si bėhet pėrzgjedhja e temės sė hytbes? (2)
Singapori dhe Kosova
Studim Komparativ
Pėrtacia, fatkeqėsi bashkėkohore
Si bėhet pėrzgjedhja e temės sė hytbes? (1)
Gruaja e devotshme (11)
Fenomeni i vdekjes sė befasishme ndėrmjet shkencės dhe besimit
Si tė zbulojmė sėmundjen e kancerit dhe metodat efikase pėr shėrimin e tij
Letėr vėllazėrore 2
Domosdoshmėria e njohjes me fetė dhe besimet e tjera
Gruaja e devotshme (10)
Njėqind pyetje dhe pėrgjigje tė dobishme
Pėrgjigje ndaj pyetjeve tė shpeshta tė jomuslimanėve mbi Islamin 5
Largohu nga kėto!
Letėr vėllazėrore
Falėnderojeni Atė, i mrekullueshėm ėshtė vendi juaj dhe falės i madh ėshtė Zoti juaj!
Pėrgjigje ndaj pyetjeve tė shpeshta tė jomuslimanėve mbi Islamin 4
Islami, fe tė cilėn Allahu e ka zgjedhur pėr robėrit e Vet
Kėshilla nė Islam
Davidi dhe i moshuari i verbėr
Pėrgjigje ndaj pyetjeve tė shpeshta tė jomuslimanėve mbi Islamin 3
Kush konsiderohet i pasur?
Tė gjithė do tė vdesin, tė zgjedhim se si do tė vdesim!
Pėrgjigje ndaj pyetjeve tė shpeshta tė jomuslimanėve mbi Islamin 2
Gruaja e devotshme (9)
Fitorja e Islamit
Pėrgjigje ndaj pyetjeve tė shpeshta tė jomuslimanėve mbi Islamin
Kush janė armiqtė tanė?
Gruaja e devotshme (8)
Nėna e ngratė
Pesė pasojat e kamatės
Gruaja e devotshme (7)
Dialogu ndėrfetar nė mes frikės dhe shpresės
Islami nė Maldivė
Islami dhe fetė e tjera nė Singapor
Gruaja e devotshme (6)
Mė falni, unė nuk flas!
Gruaja e devotshme (5)
Gruaja e devotshme (4)
Gruaja e devotshme (3)
Vlera e muajit Muharrem dhe agjėrimi i Ashuras
Pyetje nė fillim tė vitit
Pas gjashtėdhjetė vitesh martesė, ia zbuloi fshehtėsinė nė shtratin e vdekjes
Gruaja e devotshme (2)
Gruaja e devotshme
Shpėrblimi i shpenzimit tė parave pėr nevojat familjare
Ēėshtja nė tė cilėn duhet tė ftojė thirrėsi
Cilėsitė e Gurabave (2)
Islami i ka nxitur muslimanėt qė tė jenė prej Gurabave (3)
Toleranca nė Islam
Guraba – tė vetmuarit (1)
Xhamia ankohet tek Allahu
Frytet e respektimit tė prindėrve
Shembuj profetikė (5)
Frika nga pėrfundimi i keq
Po afrohet haxhi (3)
Shembuj profetikė (4)
Shembuj profetikė (3)
Ēdo shpirt do ta shijojė vdekjen
Unė dhe im atė
Shembuj profetikė (2)
Dhuna familjare
Po afrohet haxhi (2)
Po afrohet haxhi (1)
Shembuj profetikė (1)
Thirrja (daveti) nė Islam ėshtė njė pėrgjegjėsi e madhe
Sheriati mund tė shpėtojė ekonominė botėrore
Peshkatari dhe margaritari
Tė shpeshtuarit e veprave tė mira dhe kalimi i kohės nė to
Koncepti i ekstremizmit fetar
Allahu, dhurues i mirėsisė
Mbretėria e Bruneit (Darussalam)
Islami dhe Indonezia
Shkolla e Ramazanit nė prag tė hapjes
Agjėrimi i Ramazanit
Letėr nga njė i vdekur: Isha me ju Ramazanin e kaluar
Shtėpitė tona nė Ramazan
Pėrmirėsimi, aspiratė e lashtė
Rreziku i kamatės
Vetėvrasja
Halli i gjynahqarėve
Vlera e dhėnies sė selamit
Vlera e ndėrtimit dhe e mirėmbajtjes sė xhamive
Duaja (lutja) nė Kuran
Islami, fe e mėshirės
Ruajtja e gjuhės
Rreziku i gjuhės
Allahu u pėrgjigjet lutjeve tona
Pėrkujtoju atyre ditėt e Allahut
Vlera e tė mėsuarit tė njerėzve dhe pėrhapja e fesė islame
Pėshpėritja qė e bėri mjekun tė qajė
Veprat qė e shtojnė dashurinė e Allahut pėr ty (2)
Veprat qė e shtojnė dashurinė e Allahut pėr ty (1)
Muslimanėt nė Hungari
Pengesat e lumturisė
Bisedė me hijen
Frytet e veprave tė mira
Kėrkimi i diturisė islame
Dashuria pėr nėnėn
Dėshirat e plakut
Nuk i lejohet prindit ta martojė fėmijėn pa dėshirėn e tij
Ndėrprerja e miqėsisė
Rėndėsia e tė ndihmuarit tė jetimėve
Frika nga asgjėsimi i veprave tė mira
Islami prodhon jetėn
Pėr pėrēarjen
Thirrje jetimi
Dashuria pėr tė dashurin tonė, Muhamedin alejhi selam
Biri im ka ndryshuar
Nevoja e umetit pėr thirrės (nė rrugėn e Allahut)
Karvani i tė penduarve
Nuk je i vetmi qė shqetėsohesh
Nuk dėshiroj fėmijė pėr shkak tė frikės nga varfėria
Shembuj nga cilėsitė e veēanta tė tė Dėrguarit alejhi selam
Letėr tė papunit
Letėr drejtuar dėgjuesit tė muzikės
Muzika, zėri i shejtanit
Bėhu si Ummu Selimi
Udhėzimi i Muhamedit, lavdėrimi dhe paqja qofshin mbi tė, gjatė veshjes
Thojuni njerėzve fjalė tė mira
Gjėrat pėr tė cilat ka paralajmėruar Allahu i Lartėsuar nė Kuran dhe kanė ndodhur
Nė mbrojtje tė Muhamedit, paqja dhe shpėtimi i Allahut qoftė mbi tė
Bėmat e mėsuesit tė njerėzimit
Vlera e kohės
Pėr vėllazėrimin
Jetimi
Nėse ju e ndihmoni (fenė) Allahun, Allahu …
Tė pėrmendurit e Allahut
Udhėzimi i tė Dėrguarit, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi tė, gjatė hidhėrimit
Nuk po e vlerėsoni Allahun ashtu siē duhet
Sufjan Ibn Seid Eth-Thevrij
(Muhadith)
Shkaqet e sprovimit dhe llojet e tij
Respektimi i prindėrve
Shamia nder dhe mbrojtje pėr gruan
Agjėrimi i muajit Muharrem dhe veēanėrisht agjėrimi i ditės sė nėntė dhe tė dhjetė tė muajit Muharrem, apo agjėrimi i Ashures
Tė pėrgėzoj ty qė iu pėrgjigje thirrjes sė Allahut subhanehu ue teala
Pėrfitimi i zemrave
Virtyti i lartė i uljes sė shikimit
Kėshilla tė domosdoshme gjatė raporteve me njerėzit (Pjesa 2)
Kėshilla tė domosdoshme gjatė raporteve me njerėzit (Pjesa 1)
Dhjetėditėshi i parė i Dhul-hixhes
Ditėt vlera e tė cilave ia tejkaloi xhihadit
Islami dhe fetė e tjera
Udhėzimi i tė Dėrguarit, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi tė, gjatė vizitės sė tė sėmurit
Kush lė diēka pėr hir tė Allahut, Ai ia kompenson me diēka mė tė mirė
Udhėzimi i Muhamedit, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qoftė mbi tė, nė lidhje me shitblerjen
Ajete qė flasin pėr xhenetin
Tė mallkuarit nė Kuran
Kė do Allahu i Lartėsuar dhe kė nuk do?
Biseda mes muajve Ramazan dhe Sheval
Hipnoza nga kėndvėshtrimi islam - ndėrmjet lejimit dhe ndalimit
“Lamtumirė Ramazan” a nėnkupton ndėrprerje tė agjėrimit?
Karakteristikat e muajit Ramazan
Agjėrimi obligim
Dallimet mes kapitalizmit dhe Islamit
Muaji i Ramazanit, muaji i durimit dhe i pėrkujdesjes
Bilali, Allahu qoftė i kėnaqur me tė
Fjala e mirė
Aishja, Allahu qoftė i kėnaqur me tė
Dera “Rejan”
Ēudi, apo jo?!
Dhjetė udhėzime pėr pritjen e Ramazanit
Ramazani, shans pėr rininė
Njė musafir i ri, kush e mirėpret
Nėse dėshiron tė jesh prej atyre qė u pranohet lutja
Udhėzimi i tė Dėrguarit tė Allahut nė agjėrimin nafile
Pa Islam s’ke kurrfarė vlere
Falja e sabahut pasqyron se sa e do Allahun e Madhėruar
Vlera e agjėrimit tė muajit Shaban
Kam harruar tė martohem
Ēfarė vendosa tė bėja para 18 vitesh
“Vrasja e kohės”
Tregimi i atij qė huazoi njė mijė dinarė
Punėt qė tė fusin nė xhenet
Kėrkimi i lejes pėr tė hyrė nė shtėpinė e tjetrit
Cilėsitė qė duhet tė ketė njė edukues (3)
Tė pėrgatitemi pėr ahiret
Ēelėsat e suksesit gjatė studimeve
Drejtoje timonin
Cilėsitė qė duhet tė ketė njė edukues (2)
Mos u bėj hileqar!
Njė histori e kėndshme
Cilėsitė qė duhet tė ketė njė edukues
Ēelėsi
Me dhjetė fytyra
Pendimi i njė djaloshi pasi pa nė ėndėrr Ditėn e Gjykimit
Pendimi i Zadan el-Kindit
Padrejtėsia shumėfishohet nė Ditėn e Kiametit
Dy jetimėt
Varri mė thėrret
Shkaqet e shkatėrrimit tė popujve (Pjesa 2)
Letėr tregtarit musliman
Letėr nga i Dėrguari i Allahut tek ēdo musliman
Dispozita mbi muzikėn dhe dėgjimin e saj
Udhėzimi nė duar tė fėmijėve
Shkaqet e shkatėrrimit tė popujve
Jeta ėshtė e bukur dhe shija e saj ėshtė e ėmbėl, por respektimi i Allahut ėshtė mė i ėmbėl

Fushat tė cilat na mundėsojnė t'i shėrbejmė fesė sė Allahut

Frytet e pėrkatėsisė sė njeriut nė fenė e Allahut
Robėrit e Allahut
Kush do ta  mbajė kėtė amanet
Forma tė fitimit tė veprave tė mira
Pengesat e lumturisė sė vėrtetė

Disa fjalė rreth llojeve tė dashurisė

Vlerat dhe frytet e dhėnies salavatė mbi Muhamedin (alejhi selam)

Shkaqet qė sjellin furnizimin -III-

Gratė e Evropės ngrenė zėrin: Jo lakuriqėsisė !
Fragmente nga jeta e atyre qė i fshihnin veprat e tyre

Kėnaqėsia gjatė kėrkimit tė diturisė

Dėshirat e tė vdekurve

Shkaqet qė sjellin furnizimin -II-
Shkaqet qė sjellin furnizimin -I-

Siē je me robėrit e Allahut ashtu do tė jetė Allahu me ty

Festimi i Shėn Valentinit

Disa sfera tė burrėrisė -IV-
Disa sfera tė burrėrisė -III-
Veprat qė preferohen tė bėhen gjatė dhjetėditėshit tė parė tė muajit Muharrem
Disa sfera tė burrėrisė -II-
Disa sfera tė burrėrisė -I-
Dita e ashures
 Disa kuptime tė gabuara tė njerėzve rreth burrėrisė
Vlera e dhjetė ditėve tė Dhulhixhes

Dhjetėditėshi i parė i Dhulhixhes

Peshoja e burrėrisė

Si i pėrjeton muslimani fatkeqėsitė

Vėllait tim musliman

Rėndėsia e kohės

Disa pjesė tė moralit tė tij II

Disa pjesė tė moralit tė tij I

Me tė vėrtetė ti je nė njė shkallė tė lartė tė moralit

Askush nuk shpėton nga sprovat

Njerėzit tė cilėt sprovohen mė tepėr

Ramazani - muaji i thirrjes

Ky muaj

Shkaqe qė e bėjnė mashkullin tė humbė ramazanin

Shkaqe qė e bėjnė femrėn tė humbė ramazanin

Lotėt e njeriut mė tė shtrenjtė

Prita e Dhulkarnejnit

Shkaqe tė veēanta qė tė bėjnė tė fitosh mosdhėnien rėndėsi dynjasė

Rėndėsia dhe llojet e thjeshtėsisė

E vėrteta e thjeshtėsisė nė dynja
Njohja e thjeshtėsisė nė dynja

Shkaqet qė mundėsojnė hyrjen nė xhenet

Shkaqet e shpėtimit nga zjarri

Shkaqet e mbrojtjes nga dėnimet

Shkaqet me tė cilat realizohet falja e gjynaheve
Kush tė solli nė kėtė botė
Mos u anko

Largimi

Raste tė ēmueshme pėr gruan muslimane

Ku ėshtė lumturia

Pėrsosmėria ėshtė e shtrenjtė por dhe fisnike

Vlera e Mesxhidul Aksas

Pėrfundimi i keq

Ne dhe shakaja

Shenjat dhe shkaqet e pėrfundimit tė mirė

Pesė gjėrat qė e shkatėrrojnė zemrėn

Tani e gjeta rrugėn
Veprat javore dhe mujore  nė shtimin e besimit tonė

Kthimi tek Allahu

Feja apo kombi 

Pas 21 vitesh martesė  gjeta njė ndriēim tė ri  tė dashurisė nė zemrėn time
Nė mėnyrė qė gjaku i tij tė shpėrndahet nėpėr fise

Kur tė pranosh shpėrblimin

Kush i frikėsohet Allahut tė Lartėsuar

A duhet tė legalizohet aborti

Gati sa nuk e shita  fenė pėr 20 pensė

Tė drejtat e bashkėshortes ndaj bashkėshortit 

Dhe Ne (Muhamed) ta ngritėm lartė famėn tėnde

Ju keni tek i Dėrguari i Allahut shembullin mė tė mirė
Nė mbrojtje tė figurės dhe personalitetit tė Profetit Muhamed
Vlera e muajit muharrem

Gruaja muslimane dhe bashkėsia  e saj

Vlera e ditės sė Arafatit
Mirėsitė qė ju janė dhuruar
Vlera e veprave nė 10 ditėt e dhulhixhes
Vlera e 10 ditėve tė dhulhixhes
Pėrkujtoni para se tė bėni mėkat
Rėndėsia e pėrmirėsimit tė gjendjes familjare
Lamtumirė Ramazanit
Ramazani dhe gjendja e njerėzve nė tė

Si ta presim Ramazanin

Udhėzime pėr shfrytėzuesit e internetit

Fėmijėt tanė dhe faqet ēoroditėse

Takimi ynė ėshtė varri

Banorėt e Arafit

Veshja e devotshmėrisė ėshtė mė e mira

Cilin lloj tė zemrės keni

Kush e blen gjuhėn e kritikuesit

Kėshilla pėr studentėt gjatė provimeve

Program jete

Ndalimi i gėnjeshtrės

Korrektėsia dhe gėnjeshtra

Detyra e atij qė ndodhet nė njė mexhlis ku pėrgojohet

A nuk dėshiron tė udhėzohesh

Provimi i parė i madh

Shpėrbėrja e maleve

Shkaqet e lumturisė

Program i thjeshtė mujor

Bamirėsia ndaj prindėrve

Poetika e pėrparimit tė pashmangshėm

Nuk kam nevojė pėr mė shumė se sa njė kilogram

Rėndėsia e kohės nė jetėn e muslimanit

Sa vend kanė

Gėnjeshtra e 1 prillit

Njė ēast, tė lutem

Pamja dhe tiparet e Pejgamberit

Njė natė errėsire

Thirrja nė Islam, detyrė e ēdo muslimani

Disa fjalė pėr ditėn e ashures

Meditoni

Pėrkujto "ēastet" qė tė presin

A keni menduar ndonjėherė
Mirėsia e katėr fjalėve
Rregullat e fjalės La ilahe il Allah

Kronologji

Mėshira qė s'ka kufi
Kujdesu pėr gjėnė mė tė shtrenjtė

Vdekja

Dobitė e misvakut

Pėrmbledhje e efekteve tė mėkateve

Mbi Hallovinin (Nata e shtrigave)
Portreti i njė udhėtari
30 shenja tė hipokrizisė
Pėrmirėsoje raportin tėnd ndaj Librit tė Allahut
Kėshillė kėrkuesit tė diturisė
Muxhizet e Muhammedit
Shtėpia ėshtė mirėsi

A ėshtė e lejuar festimi i ditėlindjes se profetit  Muhamed

Tregimi i fatit

Thjeshtėsia (urtėsia) e besimtarit nė fenė e Allahut

Cilėsitė e njerėzve tė devotshėm sipas Kuranit
Jetimi

Pesė vepra qė ta shfrytėzosh kohėn tėnde

Njė lajm i mirė pėr ty

Emri i tij ėshtė Muhamed

Dy buqeta nga kopshti i tė drejtėve dhe tė udhėzuarve

Syzet e gjelbėrta
Kujtohu para se tė bėsh mėkat

Islami, dhurata mė e ēmuar

Parafytyroje veten tėnde nė varr

Agjėrimi i ditės sė shtunė

 
                                           www.klubikulturor.com