Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.pertymoter.net
 
www.islamgjakova.net
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Letėr tė papunit

Vėlla i bekuar!
Eselamu alejkum ve rahmetullah!

O ti qė ankohesh pėr kohėn e lirė dhe pėrton, dije se papunėsia mbjell pasivitet. Ai qė dėshiron tė prodhojė, patjetėr duhet tė angazhohet me atė qė ėshtė e dobishme dhe me vlerė nė fe dhe nė dynja dhe ta mbushė kohėn e lirė me vlera, qofshin ato fjalė ose vepra. Nėse dėshiron ta angazhohesh, bėj pėrpjekje nė gjėra tė lavdishme e jo nė gjėra pa vlerė.
Disa njerėz kanė vetėm hallin e barkut, tė epshit, u mjafton ushqimi e pija, mendojnė se tashmė e kanė jetėsuar qėllimin. Pasha Allahun, ky umet nuk ngadhėnjen kėshtu me kėta njerėz!

Atėherė, ki kujdes qė tė kalosh nga njė adhurim i Allahut te tjetri. Shiko jetėn e Muhamedit, lavdėrimi dhe shpėtimi i Allahut qofshin mbi tė, nė angazhim, pėrpjekje dhe veprim; komunikonte mesazhin islam, mėsonte tė paditurit, angazhohej nė adhurim. Muslimani duhet tė pėrpiqet e jo ta kalojė kohėn kot. Ai i cili synon mė tė lartėn, arrin nė lartėsi.

O ti i papunė!
Shpėrnda njė kasetė (cd), lexo njė libėr, mėso njė tė paditur.
Kėshillo njė gjynahqar, motivo pėrtacin, planifiko njė projekt.
Respekto njė tė vjetėr, ndihmo nevojtarin, pėrkrah tė varfrin.
Ledhato kokėn e jetimit, ndihmo familjen, pengo tė keqen.
Flit njė fjalė tė mirė, mėso njė ajet, mėso njė hadith.
Thuaj salavate mbi Muhamedin, lavdėrimi dhe shpėtimi i Allahut qofshin mbi tė. Pengo tė keqen, vizito varrezat, sillu mirė me prindėrit, dėgjo tė dobishmen...

Vėlla i respektuar!
Me rėndėsi ėshtė qė tė punosh diēka pėr Islamin sipas mundėsive qė ke. Kujto se orėt janė tė llogaritura dhe ēdokush ka pėr ta shijuar vdekjen.
Veselamu alejkum ve rahmetullah!


Pėrktheu dhe pėrshtati: Ulvi Fejzullahu
18.4.2008

                                                      www.klubikulturor.com