Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndrra

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.audionur.com
 
www.pertymoter.net
 
www.islamgjakova.net
 
www.burimijetes.com
 10 temat e fundit
 
 
Rezyme e rasteve tė tregtisė me kamatė
 
Cilat mallra u bashkėngjiten mallrave kamatare me anė tė analogjisė
 
Ēfarė ndalohet gjatė tregtisė sė mallrave kamatare
 
Motivi i ndalimit tė kamatės nė mallrat kamatare
 
Mallrat kamatare
 
400 kėshilla islame (19)
 
400 kėshilla islame (18)
 
400 kėshilla islame (17)
 
Klasifikimi i kamatės nė Islam
 
400 kėshilla islame (16)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

 

 

 
 
 
 

FIKH

Rezyme e rasteve tė tregtisė me kamatė
 

P.sh: shitblerja e arit me ar, ose argjendit me argjend, ose i grurit me grurė.
Nė kėtė rast ndalohet:
a) Vonesa gjatė kėmbimit, pra duhet tė bėhet dorė me dorė dhe
b) Ndalohet shtesa nė peshė e njėrit mall ndaj tjetrit.
Pra, nuk lejohet kėmbimi i 20gr. ar me 25gr. ar ose 200gr. argjend me 300gr. Gjithashtu kėmbimi duhet bėrė dorė mė dorė nė vend pa u ndarė nga njėri-tjetri.

Rasti i dytė: Shitblerja midis dy llojeve tė ndryshme tė njė kategorie

P.sh: ari me argjendin ose euro me dollarė, ose ar me euro apo grurė me elb.
Nė kėtė rast lejohet shtesa, por nuk lejohet vonesa, qė do tė thotė se mund tė kėmbehen me diferencė nė peshė apo vlerė, sikurse tė kėmbehet 500 euro me 600 dollarė, ose 20 kg. elb me 10 kg. grurė, por me kusht qė ky kėmbim tė kryhet dorė mė dorė.

Rasti i tretė: Shitblerja midis dy kategorive tė ndryshme dhe llojeve tė ndryshme

P.sh: ari me grurė ose dollari me elb, euro me kripė ose argjendi me kripė. Nė kėtė rast lejohet vonesa gjithashtu edhe shtesa nė peshė, p.sh: 3 euro me 5 kg kripė jo nė vend por tė bėhet pagesa ose dorėzimi i mallit pas njė viti, ose pas njė muaji, pra jo dorė mė dorė.
Aishja, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, transmeton: "I Dėrguari sal-lallahu alejhi ue sel-lem bleu ushqim (grurė) prej njė ēifuti pėr t'ia paguar pas njė afati tė caktuar dhe i la peng mburojėn e tij tė luftės.” Emir San'ani thotė nė librin "Subulus-selam": "Dije se dijetarėt kanė rėnė dakord nė lejimin e shkėmbimit tė njė lloji nė tė cilin rrjedh kamata me njė lloj tjetėr nė tė cilin rrjedh kamata, por tė cilėt nuk janė tė njėjtit lloj(kategori), ky shkėmbin lejohet me afatizim apo me dallim nė masė e peshė, siē ėshtė shkėmbimi i arit me grurė, argjendit me elb, etj."1

 

 Alaudin Abazi
22.11.2009

 


1“Subulus Selam”,vėll.3, f. 38.

Tema tė tjera nė Fikh
400 kėshilla islame (15)
400 kėshilla islame (14)
Urtėsitė e ndalimit tė kamatės nė Islam
400 kėshilla islame (13)
400 kėshilla islame (12)
400 kėshilla islame (11)
400 kėshilla islame (10)
400 kėshilla islame (9)
400 kėshilla islame (8)
Vendimi i Asamblesė Islamike Ndėrkombėtare nė lidhje me kartelat e kreditit
Vlera e pėrmendjes sė Allahut
400 kėshilla islame (7)
Kartelat bankare - paraja elektronike II
400 kėshilla islame (6)
Kartelat bankare - paraja elektronike
Namazi i xhenazes
Namazi i xhumasė (2)
Namazi i xhumasė (1)
Ankesat e grave ndaj burrave tė tyre (2)
400 kėshilla islame (5)
Ankesat e grave ndaj burrave tė tyre
Shikimi i televizorit nė Islam (5)
Shikimi i televizorit nė Islam (4)
Poligamia nė Islam (2)
400 kėshilla islame (4)
Trashėgimia e femrės nė Islam
Poligamia nė Islam (1)
400 kėshilla islame (3)
Shikimi i televizorit nė Islam (3)
Shikimi i televizorit nė Islam (2)
400 kėshilla islame (2)
400 kėshilla islame
Shikimi i televizorit nė Islam (1)
Si t’i kapėrcejė dhe ti vėrė nėn kontroll gruaja problemet e shtėpisė sė saj?
Stolisja e meshkujve me ar dhe veshja e mėndafshit
Vėrejtje
Festimi i ditėlindjes
Tė vetmuarit e meshkujve me femra apo gra tė huaja
Udhėtimi i gruas pa mahrem
Hukmi i duhanit nė Islam
Pėrshėndetja me dorė ndėrmjet dy gjinive tė ndryshme
Kėnga dhe muzika nė Islam (2)
Kėnga dhe muzika nė Islam (1)
Pėrgjegjėsi e kujt ėshtė mbulesa?
Disa rregulla tė kurbanit
Agjėrimi i ditėve tė teshrikut
Kushtet e mbulesės nė Islam (Pjesa 8)
Kushtet e mbulesės nė Islam (Pjesa 7)
Kushtet e mbulesės nė Islam (Pjesa 6)
Pėrkujtimi i shpeshtė i vdekjes
Kushtet e mbulesės nė Islam (5)
Fetvaja e rrahjes sė burrit
Kushtet e mbulesės nė Islam (4)
Kushtet e mbulesės nė Islam (3)
Kushtet e mbulesės nė Islam (2)
Dėmet e zhveshjes (mosvendosjes sė mbulesės) (6)
Kushtet e mbulesės nė Islam (1)
Dhurimi (transplantimi i organeve), njė vepėr bamirėse ndaj vėllait
Dėmet e zhveshjes (mosvendosjes sė mbulesės) (5)
Dėmet e zhveshjes (mosvendosjes sė mbulesės) (4)
Vlera e agjėrimit tė gjashtė ditėve tė muajit Sheval
Dėmet e zhveshjes (mosvendosjes sė mbulesės) (3)
Dėmet e zhveshjes (mosvendosjes sė mbulesės) (2)
Mbulesa nė Islam (2)
Dėmet e zhveshjes (mosvendosjes sė mbulesės) (1)
Pasojat e mosfaljes sė namazit
Dobitė e namazit (1)
Dobitė e namazit (2)
Tallja me mjekrėn dhe me fenė
Mbulesa nė Islam (1)
Rruajtja e mjekrės rezulton me njė varg kundėrvajtjesh islame (3)
A lejohet falja e namazit pas imamit qė e rruan mjekrėn?
Kujt i bėhet obligim agjėrimi i muajit Ramazan
Rruajtja e mjekrės rezulton me njė varg kundėrvajtjesh islame (2)
Madhėsia e mjekrės dhe a lejohet shkurtimi i saj
Rruajtja e mjekrės rezulton me njė varg kundėrvajtjesh islame (1)
Dobitė e namazit tė sabahut (3)
Dobitė e namazit tė sabahut (2)
Kamata dhe historiku i saj
Dobitė e namazit tė sabahut (1)
Dispozita e shitblerjes me kapar (paradhėnie, el urbun)
Punėsimi nė banka
Mbulesa ėshtė nėnshtrim ndaj urdhrave tė Allahut
Udhėtimi i gruas pa mahrem
Letėr tregtarit
Kur preferohet pėrdorimi i misvakut (furēės pėr tė pastruar dhėmbėt)
Dobitė e mbulesės
Mėnyrat e faljes sė namazit tė vitrit
Gjendja e gruas para Islamit
Gėnjeshtra mes bashkėshortėve
Mendimi i katėr medhhebeve pėr rruajtjen e mjekrės
Kur duhen ngritur duart nė dua (lutje)
Dispozitat e istihadės
Operacionet plastike
Forma e namazit tė gruas ėshtė njėlloj sikurse namazi i mashkullit
Ēfarė i ndalohet gruas gjatė periudhės sė hajzit dhe tė nifasit
Disa kėshilla pėr ata tė cilėt i ka begatuar Allahu me begatinė e martesės
Nifasi
Kushtet e bėrjes obligim tė haxhit
Fekondimi artificial - in vitro
Haxhi
Dispozitat e hajzit (menstruacioneve) dhe tė nifasit (lehonisė)
Tejemumi -2-
Tejemumi -1-
Mes`hu mbi ēorapė
Mes`hu mbi mbathjet
Gusli (Larja)
Gjėrat qė e prishin abdestin
Sunetet e abdestit
Rregullat e abdestit
Pasqyrė e pėrgjithshme rreth shkencės sė Fikhut
Leximi i Kuranit nė banjė
Prekja e Kuranit pa abdest
Leximi i Kuranit shtrirė
Leximi i Kuranit duke qenė xhunub
Sunetet e fitres (natyrshmėrisė) -III-
Leximi i Kuranit nga gruaja lehonė dhe me menstruacione
Leximi i Kuranit pa abdest
Sunetet e fitres (natyrshmėrisė) -II-
Sunetet e fitres (natyrshmėrisė) -I-
Tė folurit gjatė namazit nga harresa -II-
Mėnyrat e largimit tė ndyrėsirave
Tė folurit gjatė namazit nga harresa -I-
Ndyrėsirat (papastėrtitė) -II-
Ndyrėsirat (papastėrtitė) -I-
 Uji i papastėr
Disa dispozita mbi udhėtimin
LLojet e ujit
Disa rregulla tė udhėtimit
Dispozita mbi huadhėnien
Dispozita mbi namazin -tehijetul mesxhid-
Dispozita mbi namazin e vitrit
Dispozita mbi tė porsalindurin
Leximi i Kuranit me para -II-

Dobitė e namazit

Leximi i Kuranit me para -I-
Tė kėnduarit e Kuranit pėr tė vdekur -VIII-
Tė kėnduarit e Kuranit pėr tė vdekur -VII-
Bėrja synet ndėrmjet peshores sė Islamit dhe tė mjekėsisė-I-
Tė kėnduarit e Kuranit pėr tė vdekur -VI-
Tė kėnduarit e Kuranit pėr tė vdekur -V-
Tė kėnduarit e Kuranit pėr tė vdekur -IV-
Tė kėnduarit e Kuranit pėr tė vdekur -III-

Tė kėnduarit e Kuranit pėr tė vdekur -II-

Tė kėnduarit e Kuranit pėr tė vdekur  I

Mėnyra e faljes sė namazit tė xhenazes

Mėnyra e qefinosjes sė tė vdekurit

Mėnyra e larjes sė tė vdekurit

Rregulla rreth larjes sė tė vdekurit

Shenjat e vdekjes

Agjėrimi i gjashtė ditėve tė shevalit

Gjėrat qė  nuk e prishin agjėrimin

Shtatė gjėra qė e prishin agjėrimin

Mbi fikhun e agjėrimit

Vlera e namazit tė natės

Disa dispozita rreth ushqimit dhe pijeve (III)

Rregullat dhe tė drejtat e punėtorit (I)
Disa dispozita rreth ushqimit dhe pijeve (II)

Disa dispozita rreth ushqimit dhe pijeve (I)

   Dispozitat e sheriatit islam pėr sėmundjen e aids-it

Martesa

Sexhdeja e harresės

Kurbani dhe rregullat e tij

Veshja e femrės para femrave
Rregullat e Bajramit
Zekati i fitrit
Nata e Kadrit
Itikafi
Dhjetė netėt e fundit  tė Ramazanit

Namazi i teravive

Veshja e pantallonave pėr gratė

Falja e namazit midis shtyllave

Ngtitja e duarve gjatė tekbireve nė namaz

Lėnia e qetėsimit nė namaz

Disa ēėshtje tė martesės

Pėrqendrimi nė namaz

Namazi me xhemat

Shkaqe tė tjera pėr pėruljen nė namaz
Shkaqe qė sjellin pėruljen nė namaz

Pėrulja nė namaz

Gabime qė bėhen nė namaz
O familja ime, faluni, faluni

Qėndrimi i Islamit ndaj mbarsimit artificial

Obligimet e gruas qė i vdes burri

Rregullat e lehonisė

Rregullat e istihadės

Rregullat e menstruacioneve
Dispozitat e gjuetisė

Rregullat e shkuarjes nė xhami

Therja ligjore

Disa rregulla tė ditės sė xhuma

 
                                                            www.klubikulturor.com