Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndrra

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

Kjo rubrikė ėshtė e lirė dhe materialet qė publikohen nė tė  nuk do tė thotė se pėrputhen kurdoherė me ato qė redaksia e Klubit Kulturor i di pėr tė vėrteta. Duke respektuar ēdo mesazhdėrgues, ne do tė publikojmė vetėm ato materiale tė cilat nuk cenojnė besimin e pastėr islam.

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.audionur.com
 
www.pertymoter.net
 
www.islamgjakova.net
 
www.burimijetes.com

Lajmėrim !


Tė nderuar lexues! Redaksia e faqes tonė vė nė dispozicionin tuaj rubrikėn "Faqja juaj" Nė kėtė rubrikė ju mund tė na dėrgoni: punime, shkrime, pėrkthime, ese.  Punimet tuaja, pasi tė jenė pėrzgjedhur, do tė publikohen nė kėtė rubrikė.  Shfrytėzoni hapėsirėn tuaj nė faqen tonė!  Mos nguroni tė na shkruani dhe tė na dėrgoni punimet tuaja nė: klubikulturor@yahoo.com 

 
Mos u anko
 
Si tė ndikojmė te vetvetja (Pjesa 1)
 
Gratė muslimane qė i mėsuan burrat e tyre VI
 
Gratė muslimane qė i mėsuan burrat e tyre V
 
Gratė muslimane qė i mėsuan burrat e tyre IV
 
Gratė muslimane qė i mėsuan burrat e tyre III
 
Gratė muslimane qė i mėsuan burrat e tyre II
 
Dashuri pėr hir tė kujt?
 
Ekzistenca e Zotit vėrtetohet nga Vetė Zoti!
 
Gratė muslimane qė i mėsuan burrat e tyre
 
Ushqeje njė agjėrues pėr hir tė Allahut
 
Edukimi fetar nė shkolla si domosdoshmėri
 
Mendimet e shėndosha ēojnė nė veprime tė drejta dhe tė shėndosha
 
Sindromat e administratės
 
Postulati mbi ringjalljen
 
Vetitė (virtytet) e administratorit
 
Mbrėmja famėkeqe e maturės dhe maturantėt
 
Festimi i maturės - kongres i amoralizimit tė rinisė
 
Argumente logjike mbi njohjen e ekzistencės sė Zotit
 
Ji vetvetja
 
Ē'ėshtė dita e Shėn Gjergjit
 
Poezi pėr Muhamedin alejhi selam
 
Poezi
 
Pėr hoxhėn e ndjerė Jakup Hajrizi
 
Kėrkimi i diturisė - rruga pėr nė xhenet
 
Vėllazėria nė Islam
 
Dimri: Stina mė e mirė e besimtarėve
 
Jetimit
 
Hoxhės sė ndjerė Jakup Hajrizit
 
Fillimi i Vitit tė Ri
 
Pėrhapja e Islamit, thirrje pėr arsyetim
 
Mė falni, si erdhėt... ?!
 
Hoxhės sė nderuar Jakup Hajrizi
 
Dhjetė ēėshtje tė padobishme
 
Nėse edhe e sotmja
 
Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit!
 
A mbaroi me kaq Ramazani?
 
Shenjat e mėdha tė kiametit
 
Zemrat e vdekura
 
Thoni se frikėsoheni nga zjarri i xhehenemit, por bėni vepra qė tė ēojnė aty!
 
Padukshmėria e Qenies sė Krijuesit nuk ėshtė argument pėr mosbesim nė ekzistencėn e Krijuesit
 
Aleksandri i Madh i Maqedonisė
 
Mbreti i menēur
 
Pėr dispozitat pėrkitazi me shikimin, rreziqet dhe dėmet tė cilat mund t'i shkaktojė shikimi
 
Kujdesi i tė parėve tanė pėr shfrytėzimin e kohės nė kėnaqėsinė e Allahut xh.sh.
 
Pasojat e mospėrfilljes sė urdhrave tė Allahut
 
Xhenet Rose
 
Pozita e gruas nė Islam
 
Ai po e le kėtė botė me duar tė zbrazėta
 
A dini se...
 
Rregullat e mirėsjelljes nė Bajram
 
Mirė se vjen muaj i Ramazanit
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FAQJA JUAJ

Mos u anko!
 

Gjithmonė harrojmė se kjo jetė ėshtė sprovė e po ashtu harrojmė se nė kėtė botė ka keq e mė keq, vėshtirė e me vėshtirė. Ankohemi ēdo ditė e me tepėr, pėr ēdo gjė, e harrojmė se ne kėtė botė ka shumė mė keq, saqė nuk mund ta imagjinojmė, ankohemi nga varfėria e prapė harrojmė se nė kėtė botė ka mė varfanjakė sesa ne.

Gjithmonė kujto dhe asnjėherė mos harro se nė kėtė rruzull tokėsor vdesin njerėz nga uria dhe dije qė ti je mė i pasuri nė botė andaj mos u anko!

Ti madje ke veshmbathje dhe konstatojmė se mund tė dalėsh nė qytet lirshėm, por mos harro se ka njerėz nė kėtė botė tė cilėt nuk kanė veshmbathje as pėr t’i mbuluar pjesėt e turpshme tė tyre, atėherė ēudi pra pse ankohesh!
Kur ti e shuan etjen tėnde me ujė te pastėr duke pirė nga gota tė ndryshme, kujto qė nė ato momente nė pjesė tė tjera tė botės ka njerėz qė etjen e tyre e shuajnė me ujė tė ndotur nė prrocka tė ndryshme qė as kafshėt nuk mund tė pinė ujė nga to dhe dije qė ka njerėz tė cilėt vdesin pėr shkak se nuk kanė me ēka ta shuajnė etjen e tyre. Atėherė tė porosis ta falėnderosh Krijuesin tėnd qė nuk tė ka sprovuar ty nė atė mėnyrė. Ju gjithmonė ankoheni e gjendja juaj ėshtė e mrekullueshme, e po tė ishit nė vendin e atyre qė cekėm mė lart, imagjinojeni si do tė ishte gjendja juaj atėherė. Pra, vėlla i nderuar dhe motėr e respektuar, a ia vlen tė ankohesh? Jo assesi, atėherė pra falėnderoje Atė qė e meriton falėnderimin dhe ji mirėnjohės ndaj begative tė Tij, mbėshtetju Atij tek i Cili ėshtė kthimi yt, mbėshtetu tek Zoti i gjithėsisė, i sė dukshmes dhe sė padukshmes dhe mos u anko asnjėherė!
 
Jam i bindur se ju keni me ēfarė tė ushqeheni, prandaj falėnderoni Zotin qė nuk jeni nė gjendje tė mjerueshme. Jam i sigurt se ju keni ujė pėr ta shuar etjen, pra mos u ankoni. Mos u ankoni sepse nuk keni pėrse. Njiheni Zotin tuaj qė ju krijoi pa qenė fare e e mos u bėni zullumqar tė vetes dhe familjes suaj.

 

Pėrgatiti pėr ju: Berat Shatri
Skenderaj
13.12.2009

 

Shėnim: Kjo temė ėshtė publikuar nė njė rubrikė  tė lirė dhe materialet qė publikohen nė tė nuk do tė thotė se pėrputhen kurdoherė me ato qė redaksia e Klubit Kulturor i di pėr tė vėrteta.

                                                           www.klubikulturor.com