Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndrra

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.audionur.com
 
www.pertymoter.net
 
www.islamgjakova.net
 
www.burimijetes.com
 

 
 
 
 
 

URTĖSI

Urtėsi
 

Ibn Abasi, Allahu qoftė i kėnaqur me tė dytė, ka thėnė: "Dy gjėra janė prej shejtanit dhe dy gjėra janė prej Allahut tė Madhėruar, pastaj lexoi fjalėn e Zotit: "Shejtani ju frikėson me skamje e varfėri dhe ju urdhėron tė bėni vepra tė pamoralshme. Kurse Allahu ju premton faljen dhe mirėsinė e Tij." (Bekare, 268)

Jahja b. Muadh Razij ka thėnė: "Dynjaja ėshtė ara e Allahut tė Lartėsuar, njerėzit janė tė mbjellat e Tij, vdekja ėshtė koha e korrjes, meleku i vdekjes ėshtė kositėsi, varri ėshtė magazina, ndėrsa kiameti ėshtė fundi i procesit, o nė xhenet o nė xhehenem."

Ibn Mesudi, Allahu qoftė i kėnaqur prej tij, ka thėnė: "Kujt i jepen tri gjėra, i ėshtė dhėnė risku mė i mirė i dynjasė dhe i ahiretit: Ai qė ėshtė i kėnaqur me kaderin, ai qė duron nė fatkeqėsi dhe ai qė lutet nė rehati."

Ibn Abasi, ka thėnė: "Gjynahet e nxijnė fytyrėn, e errėsojnė zemrėn, e plogėshtojnė trupin, bėjnė qė tė tė urrejnė njerėzit dhe tė pakėsojnė riskun. Kurse veprat e mira tė zbardhin fytyrėn, tė ndriēojnė zemrėn, tė japin forcė fizike dhe tė shtojnė riskun."

Shafiu thotė: "Ruhuni qė tė mos ju mallkojnė zemrat e besimtarėve pa e ndier!”
"Po si ndodh qė tė mallkojnė zemrat e besimtarėve pa e ndier? e pyeti dikush. Atėherė ai u pėrgjigj: "Vepron ndonjė gjynah dhe Allahu i Madhėruar tė bėn tė urryer nė mesin e besimtarėve."

Lukmani i urtė i ka thėnė tė birit: "O biri im, dynjaja ėshtė njė det i thellė nė tė cilin janė mbytur shumė njerėz. Le tė jetė anija jote e udhėtimit nė tė devotshmėria. Punėt e tua tė mira janė mallrat qė mbart nė kėtė anije, ruajtja e tyre ėshtė fitimi yt, ditėt janė drejtimi yt, mbėshtetja ndaj Allahut ėshtė hija e saj, libri i Allahut ėshtė busulla e saj, frenimi i epsheve janė litarėt e anijes, vdekja ėshtė bregu i detit

Njeriu mė i mirė ėshtė ai qė ka pesė cilėsi:
- Tė jetė i angazhuar me adhurimin e Zotit tė tij.
- Tė jetė e dukshme dobia e tij pėr njerėzit.
- Tė jenė njerėzit tė sigurt prej tė keqes sė tij.
- Tė mos shpresojė nė atė qė ėshtė nė dorė tė njerėzve.
- Tė jetė i pėrgatitur pėr vdekjen.


 

Pėrgatiti: Almedin Ejupi
13.12.200
9

Pėrgjigjet e shpejta tė imam Shafiut
 

Njė grup dijetarėsh ishin xhelozė ndaj imam Shafiut. Menduan njė ditė t’i bėjnė njė kurth me disa pyetje nė lėmin e fikut, madje nė prezencė tė emirėve dhe kalifit Er-Reshid. Kalifi kishte kureshtje tė veēantė ndaj kėtij dijetari.

Pyetja e parė:

Ēfarė mendimi ke nėse njė njeri ka therur njė dele nė shtėpi, mė pas ka dalė nga shtėpia pėr njė nevojė dhe pasi ėshtė kthyer u ka thėnė familjarėve: -Hani ju nga delja, kurse pėr mua ėshtė haram (e ndaluar).

Pasi mendoi njė ēikė, Shafiu u pėrgjigj: Ky njeri ka qenė idhujtar (mushrik), e ka prerė delen nė emėr tė idhujve. Kur ka dalė nga shtėpia pėr nevojat e veta, Allahu i Lartėsuar e udhėzoi nė Islam, kėshtu ju bė haram delja e therrur. Mė pas familjarėt e pranuan Islamin dhe pėr tė gjithė u bė haram ngrėnia e deles.

Pyetja e dytė:

Dy muslimanė tė logjikshėm kanė pirė alkool. Njėri prej tyre merr dėnimin, kurse tjetri jo.

Mendoi pakėz dhe tha: Njėri prej tyre ka qenė nė moshėn madhore (dhe ėshtė penalizuar), kurse tjetri ka qenė fėmijė.

Pyetja e tretė

Pesė persona kanė bėrė zina me njė grua. I pari prej tyre vritet. I dyti gurėzohet (rexhm). I treti dėnohet (hadd). I katėrti merr gjysmėn e dėnimit (haddit). Ndėrsa tjetri asgjė.

Mendoi pakėz dhe tha: I pari ekzekutohet sepse ai e ka bėrė hallall zinanė dhe ėshtė bėrė murted dhe vrasja e tij ėshtė vaxhib. I dyti gurėzohet (rexhm) sepse ka qenė i martuar. I treti dėnohet (hadd) sepse ishte beqar (i pamartuar). I katėrti ishte rob dhe merr gjysmėn e dėnimit. Kurse i pesti ka qenė i ēmendur.

Pyetja e katėrt:

Njė njeri ka falur namaz. Kur ka dhėnė selam nė tė djathtė ka shkurorėzuar gruan, kur ka dhėnė selam nė anėn e majtė i prishet namazi dhe kur shikon nė qiell i bėhet obligim dhėnia 1000 dėrhemė.

Mendoi pakėz dhe tha: Kur ka dhėnė selam nė anėn e djathtė, ka parė burrin e gruas sė vet, e cila ėshtė martuar pa prezencėn e tij dhe menjėherė e ka shkurorėzuar gruan e vet. Kur ka dhėnė selam nė anėn e majtė nė rroba ka parė ndyrėsi, kėshtu qė namazi i ėshtė prishur. Ndėrsa kur shikoi nė qiell, pa hėnėn e re (fillimin e muajit) dhe iu kujtua borxhi qė kishte pėr tė kthyer.

Pyetja e pestė:

Ēfarė thua pėr njė imam i cili ishte duke u falur me katėr veta nė xhami dhe ka hyrė te ata njė njeri. Pasi imami jep selam, duhet tė vritet imami, ndėrkohė qė dėnohen (xheld) katėr veta (katėr xhamatlinj) dhe rrėnohet xhamia deri nė themel.

Mendoi pakėz dhe tha: Njeriu i cili ka hyrė ka pasur njė grua. Ai ka udhėtuar dhe e ka lėnė gruan nė shtėpinė e vėllait tė vet. Imami e ka vrarė vėllanė e kėtij dhe ka pretenduar se kjo femėr ėshtė gruaja e tė vrarit dhe imami me kėtė grua ėshtė martuar. Gjithashtu kėta katėr veta (xhmatlinj) kanė qenė dėshmitarėt e imamit. Kurse xhamia ishte shtėpia e tė vrarit, qė imami e kishte shndėrruar nė xhami.

Pyetja e gjashtė:

Ēfarė thua pėr njė njeri i cili ka marrė njė gotė me ujė pėr tė pirė. Ka pirė njė
pjesė hallall, kurse pjesa tjetėr e mbetur i ėshtė bėrė haram.

Mendoi pakėz dhe tha: Njeriu nė fjalė ka pirė gjysmėn e gotės, ndėrkohė ka rrjedh gjaku nga hunda nė ujin e mbetur. Ėshtė pėrzier uji me gjakun kėshtu qė i ėshtė bėrė haram uji i mbetur nė gotė.

Deri nė kėtė moment duroi kalifi Reshid, por nuk mundi tė pėrmbahet dhe ta fshehė admirimin qė kishte ndaj Shafiut pėr shkak tė zgjuarsisė, shkathtėsisė sė tij, cilėsisė sė tė kuptuarit. Ai i tha: -Ke sqaruar dhe qartėsuar me shumė shkathėsi. Ndėrsa imam Shafiu i tha kalifit: -Allahu tė dhėntė jetė tė gjatė. Unė kėrkoj qė t’i pyes kėta dijatarė vetėm me njė pyetje. Nėse pėrgjigjen, elhamdulilah, nėse jo, atėherėė shpresoj qė kėta ta ndalin komplotin e sė keqes ndaj meje. Rashidi i tha Shafiut: -Po, kėshtu do tė jetė. Atėherė urdhėro dhe pyeti.
Imam Shafiu tha: -Ka vdekur njė burrė dhe ka lėnė trashėgim 600 derhemė. Motrės nga kjo pasuri i takon vetėm 1 dėrhem. Atėherė si bėhet shpėrndarja e trashėgimisė?
Dijetarėt shikuan njėri-tjetrin njė kohė tė gjatė dhe nuk mundėn t’i japin pėrgjigje Shafiut. Atėherė Reshidi e kėrkoi pėrgjigjen prej Shafiut.
Ai tha: -Ky njeri ka vdekur dhe ka lėnė pas vetes: dy vajza, nėnėn, gruan, 12-vėllezėr dhe njė motėr. Kėshtu qė dy vajzave u takojnė dy tė tretat, pra 400 dėrhemė; nėnės i takon njė e gjashta, pra 100 dėrhemė; gruas i takon njė e teta, pra 75 dėrhemė, 12 vėllezėrve u takojnė 24 dėrhemė dhe motrės i ka mbetur vetėm njė dėrhem.
(400+100+75+24+1= 600)

Buzėqeshi kalifi Reshid dhe urdhėroi qė Shafiut t’i japin 1000 dėrhemė, por ai ua shpėrndau tė gjitha shėrbėtorėve tė pallatit.
 

Pėrktheu dhe pėrshtati: Ulvi Fejzullahu
6.12.200
9

Urtėsi
 


Kjo botė ėshtė si njė kopsht ku hidhet fara, frutat e tė cilave do tė merren nė jetėn tjetėr. Prandaj, ēfarė tė mbjellėsh edhe do tė korrėsh.

Shkalla e parė e diturisė ėshtė heshtja; shkalla e dytė ėshtė tė dėgjuarit; shkalla e tretė ėshtė tė mbajturit mend; shkalla e katėrt ėshtė tė kuptuarit; shkalla e pestė ėshtė tė vepruarit; shkalla e gjashtė ėshtė pėrhapja e saj mes njerėzve dhe shkalla e fundit: s'ka fund.

Tė ndihmosh tė tjerėt ėshtė diēka e bukur. Tė lutesh ėshtė diēka dhe mė e bukur, por ka diēka qė ėshtė dhe mė e bukur nga tė dyja, zemra e pastėr dhe qėllimi i mirė.


Ki frikė prej atij qė nuk i frikėsohet Allahut.

Njeriu mė i zgjuar nė botė ėshtė ai qė njeh vetveten.

Merr mėsim nga pėsimi i tjetrit.

Fjala ėshtė si shigjeta. Mos e hidh pa u menduar.

Dituria duke u bashkuar me urtėsinė, fiton njė thellėsi qė tė merr mendtė.

Kur njeriu shkėputet nga veprat e mira, Allahu e ngarkon atė me telashe.


 

Pėrgatiti: Almedin Ejupi
29.11.200
9

Disa kėshilla nga Sufjan Eth Thevri, Allahu e mėshiroftė
 

Puno pėr kėtė botė aq sa do tė jetosh nė tė dhe pėr botėn tjetėr aq sa do tė qėndrosh nė tė.

Sa e mirė ėshtė pėrulja e tė pasurve para tė varfėrve dhe sa e keqe ėshtė pėrulja e tė varfėrve para tė pasurve.

I ėshtė thėnė Sufjanit: "A mund tė jetė njeriu asket duke qenė i pasur? Tha: "Po. Nėse sprovohet, duron dhe nėse i jepet, falėnderon."


Tri gjėra janė prej durimit: Mos flit pėr fatkeqėsinė tėnde, pėr vuajtjen tėnde dhe mos e lavdėro veten.

Kur tė viziton vėllai yt, mos i thuaj: "A do tė hash? Apo a tė tė jap? Por jepi. Nėse ha, mirė. Nėse jo, largoje ushqimin."

Mos flit me gjuhėn tėnde atė qė do tė t’i thyejė dhėmbėt e tu.

Nuk po ju ndaloj nga ushqimi, mirėpo shikoni nga po hani. Si t'ju ndaloj nga ushqimi kur Allahu i Lartėsuar thotė: "O bijtė e Ademit, vishuni pėrshtatshėm kudo dhe kurdo qė tė faleni! Hani e pini." (Araf, 31)

Ta takosh Allahun me shtatėdhjetė mėkate qė kanė tė bėjnė ndėrmjet teje dhe Atij ėshtė mė e lehtė pėr ty sesa me njė mėkat qė ka tė bėjė ndėrmjet teje dhe robėrve.

Mos u bėj shpifės, do tė shpėtosh nga gjuhėt e njerėzve dhe bėhu i mėshirshėm, do tė jesh i dashur nė mesin e tyre.

Kėnaqu me atė qė tė ka ndarė Allahu, do tė jesh i pasur dhe mbėshtetu Atij, do tė jesh i fuqishėm.

Nėse e njeh veten, nuk tė dėmton ajo qė thuhet pėr ty.

Ruaju hidhėrimit tė Allahut nė tri gjėra: ruaju tė neglizhosh atė qė tė ka urdhėruar, ruaju tė tė sheh e ti nuk je i kėnaqur me atė qė tė ka caktuar dhe ruaju tė kėrkosh diēka nga kjo botė e nuk tė jepet e ti tė hidhėrohesh me Zotin tėnd.


 

Pėrgatiti: Almedin Ejupi
22.11.200
9

Disa kėshilla nga Aliu, Allahu qoftė i kėnaqur prej tij
 

Ai qė njeh vetveten, njeh Krijuesin e vet.

Nėse ju e doni Allahun, atėherė hiqni dashurinė e zemrės pėr kėtė botė.

Frika ndaj Allahut e bėn njeriun tė sigurt.

Si mund t'i gėzoheni kėsaj jete qė bėhet ēdo orė edhe mė e shkurtėr?

Njė emėr i mirė dhe i njohur nga tė gjithė nuk mund tė humbasė nga njė poshtėrim njė orėsh.

Tri gjėra e bėjnė kėtė jetė tė mjerueshme: hakmarrja, xhelozia dhe karakteri i dobėt.

Njeriu mė i dobishėm ėshtė ai qė ėshtė mė i dobishėm pėr miqtė e tij.

Ai qė mendon pėr veten se ėshtė mė i miri, ėshtė mė i keqi.

Njerėzit e ditur jetojnė edhe pas vdekjes, njerėzit e paditur quhen tė vdekur edhe kur janė gjallė.

Ēdo frymėmarrje e njeriut ėshtė njė hap mė afėr vdekjes.

Pėrvoja ėshtė dituri e fituar.

Injoranca e dėmton njeriun mė shumė se sėmundja nė trupin e tij.

Mė mirė ėshtė tė jesh memec sesa gėnjeshtar.

Mos fol kurrė kur nuk ėshtė koha pėr tė folur.

Dėgjo dhe do tė mėsosh veten. Mos fol dhe nuk do tė rrezikosh asgjė.

Ai qė kurrė nuk e korrigjon veten, kurrė nuk mund tė korrigjojė tė tjerėt.

E vėrteta mė e mirė ėshtė mbajtja e premtimeve.

 

Pėrgatiti: Almedin Ejupi
25.10.200
9

Disa kėshilla nga Umeri, Allahu qoftė i kėnaqur prej tij
 

Ji mirėnjohės ndaj atij qė tė vė nė dukje tė metat e tua.

Mos u fut nė rrugė tė shtrembėr nga nami i dikujt.

Kėnaqėsia dhe mirėnjohja janė dy virtyte tė mėdha, ju nuk duhet t’i kushtoni vėmendje cilės prej tyre keni fituar.

Mos e shtyj pėr nesėr punėn qė ke pėr tė kryer sot.

I kujdesshėm ėshtė ai qė arrin tė vlerėsojė veprimet e tij.

Gjyko mbi inteligjencėn e njeriut nė mbėshtetje tė ēėshtjeve pėr tė cilat ai pyet.

Mos gjyko njeri vetėm nga mėnyra se si e kryen namazin dhe agjėrimin, mė mirė vėshtro nė drejtėsinė dhe menēurinė e tij.

Ai qė di tė ruajė tė fshehtat e tij ėshtė i aftė tė kontrollojė punėt e tij.

Ki frikė nga personi qė urren.

Ai qė nuk ka ide se ē'ėshtė djalli, mund tė bjerė lehtė nė kurthin e tij.
 

Pėrgatiti: Almedin Ejupi
18.10.200
9

Disa kėshilla nga Ebu Bekri, Allahu qoftė i kėnaqur prej tij
 

Ki gjithmonė frikė nga Allahu, Ai e di se ēfarė ka nė zemrėn e njerėzve.

Ji i sjellshėm me ata qė janė poshtė teje (nėn urdhrat e tua) dhe trajtoji mirė ata.

Jep udhėzime tė shkurtra, udhėzimet qė janė tė gjata harrohen shpejt.

Pėrmirėsoje sjelljen tėnde para se tė kėrkosh nga tė tjerėt tė pėrmirėsojnė sjelljen e tyre.

Ruaj fshehtėsinė e planeve tė tua.

Thuaj gjithmonė tė vėrtetėn, sepse kėshtu do tė marrėsh edhe kėshillėn e drejtė.

Kėshillohu me njerėzit e tu kur ke mundėsi ta bėsh kėtė.

Ji i sinqertė me tė gjithė.

Largoju frikės dhe mashtrimit.

Largoju shoqėrisė sė keqe.
 

Pėrgatiti: Almedin Ejupi
20.9.200
9

                                                 Urtėsi


Mikun qė e blen me dhurata, do tė vijė dita kur do ta blejnė tė tjerėt.

Ne e zgjasim fjalimin tonė kur nuk kemi ēfarė tė themi.

Domosdo duhet tė kemi njė varr tė gatshėm pėr tė varrosur gabimet e miqve.

Tė gjithė ne jemi si Hėna, e cila ka njė anė tė errėt.

Kulmi i moralit ėshtė qė njeriu tė turpėrohet nga vetja.

Turpi i femrės ėshtė mė tėrheqės sesa bukuria e saj.

Nėse je i sinqertė, atėherė pėrse tė betohesh?

Kush flet shumė, o di shumė o gėnjen shumė.

Ēdo njeri ėshtė i dobishėm, madje edhe prej personit tė keq pėrfitojmė, nė sjelljen e shembullit tė keq.

Njerėzit ndonjėherė nuk i urrejnė tė tjerėt pėr shkak tė metave tė tyre, por pėr shkak tė meritave tė tyre.

Komshillėku i mirė nuk ėshtė tė mos bėsh dėm, por tė durosh dėmin.

 
Pėrgatiti: Almedin Ejupi

2.8.2009

 

Cilėsitė e munafikėve nė Kuran (1)


• Zemrat e tyre kanė njė sėmundje

Allahu i Lartėsuar thotė: “Nė zemrat e tyre ka njė sėmundje, tė cilėn Allahu ua shton.” (Bekare: 10) 

• Lakmia epshore

Allahu i Lartėsuar thotė: “Mos flisni me pėrkėdheli, qė tė mos ju dėshirojė ai qė ka zemėr epshore.” (Ahzab: 32)

• Lajthitja me dyshime, test pėr keqbėrėsit me zemra tė sėmura

Allahu i Lartėsuar thotė: “Kjo ndodh qė Ai ta bėjė ndėrhyrjen e djallit sprovė pėr njerėzit qė i kanė zemrat tė sėmura (nga dyshimi) dhe tė ngurtėsuara - prandaj keqbėrėsit janė nė pėrēarje tė madhe.” (Haxh: 53)

• Mendjemadhėsia dhe arroganca

Allahu i Lartėsuar thotė: “Kur u thuhet atyre: “Ejani, se i Dėrguari i Allahut do tė kėrkojė falje pėr ju”, ata tundin kokat e tyre dhe i sheh ata tė kthehen me mendjemadhėsi.” (Munafikun: 5)

• Tallja me ajetet e Allahut tė Lartėsuar

Allahu i Lartėsuar thotė: “Hipokritėt druajnė se do tė shpallet ndonjė sure e cila do t’i lajmėrojė se ē’ka nė zemrat e tyre. Thuaj: “Talluni po deshėt! Allahu sigurisht qė do ta nxjerrė nė pah atė sė cilės ju i druheni.” (Tevbe: 64)

• Lavdėrohen pėr ēfarė nuk kanė punuar

Allahu i Lartėsuar thotė: “Mos mendo se ata qė gėzohen pėr ēfarė kanė punuar dhe dėshirojnė tė lavdėrohen pėr ēfarė nuk kanė punuar, pra, kurrsesi mos mendo se ata do t’i shpėtojnė ndėshkimit; pėr ata ka ndėshkim tė dhembshėm.” (Ali Imran: 188)

• Janė tė shqetėsuar kur pėrmendet lufta nė ajetet e Kuranit

Allahu i Lartėsuar thotė: “Besimtarėt thonė: “Sikur tė ishte shpallur njė sure!” Por, kur shpallet njė sure e qartė dhe nė tė pėrmendet lufta, i sheh ata me zemra tė sėmura311, si tė vėshtrojnė ty me shikim si tė agonisė sė vdekjes!” (Muhamed: 20)

• Veprat e mira i injorojnė

Allahu i Lartėsuar thotė: “Ka edhe tė tillė qė tė qortojnė pėr shkak tė ndarjes sė lėmoshės. Nėse atyre u jepet ndonjė pjesė, ata kėnaqen, por, nėse nuk u jepet, pėrnjėherė zemėrohen.” (Tevbe: 58)

• E urrejnė luftėn pėr hir tė Allahut

Allahu i Lartėsuar thotė: “...dhe pėr tė zbuluar se kush janė me dy faqe. Atyre iu tha: “Ejani tė luftoni nė rrugėn e Allahut ose tė paktėn, mbrohuni!” Ata u pėrgjigjėn: “Sikur ta dinim qė do tė bėhej luftė e vėrtetė, me siguri, do t’ju pasonim.” Atė ditė ata ishin mė afėr mohimit sesa besimit, sepse me gojėn e tyre flisnin atė qė nuk e kishin nė zemrat e tyre; Allahu e di mirė ēfarė fshehin ata.” (Ali Imran: 167)

• Me veprat modeste tė besimtarėve tallen

Allahu i Lartėsuar thotė: “Sa pėr ata (hipokritė) qė pėrqeshin besimtarėt qė japin lėmoshė me vullnet dhe tallen me ata qė nuk janė nė gjendje tė japin gjė pėrveē (fryteve tė) punės sė tyre, Allahu do tė tallet me ta. Ata do tė kenė dėnim tė dhembshėm.” (Tevbe: 79)

• Urdhėrojnė pėr vepra tė kėqija dhe ndalojnė tė mirat

Allahu i Lartėsuar thotė: “Hipokritėt dhe hipokritet janė tė ngjashėm me njėri - tjetrin: kėrkojnė qė tė bėhen vepra tė kėqija e pengojnė tė mirat dhe janė dorėshtrėnguar. Ata e kanė harruar Allahun, por edhe Ai i ka harruar ata. Me tė vėrtetė, hipokritėt janė keqbėrės.” (Tevbe: 67)


 

Ulvi Fejzullahu
17.5.2009

Urtėsi


Transmetohet se shejh Behliju, Allahu e mėshiroftė, kur iu drejtua Hatimit, Allahu e mėshiroftė, me kėto fjalė: “O Hatim, jetove me mua pėr njė kohė tė gjatė. Ēfarė mėsove nga unė?”
Hatimi iu pėrgjigj: “Kam mėsuar nga ti tetė ēėshtje.”

E para: Shikova njerėzimin, ku ēdo njėri prej tyre ka miqtė e vet e kur tė arrijnė te varri, do tė ndahen nga njėri-tjetri. E unė veprat e mira i zura pėr miq, qė tė jenė me mua nė varr.

E dyta: Shikova fjalėn e Allahut tė Lartėsuar: “...dhe ndaloje veten prej epsheve.” (En-Naziat: 40)
E detyrova veten time qė tė ndalet nga pasioni i epsheve, derisa u pėrqendrua nė ibadet.

E treta: Pashė se ēdo njeri qė posedon diēka me vlerė, e ruan atė, pastaj shikova fjalėn e Allahut tė Lartėsuar: “Ajo qė keni pranė vetes ėshtė e pėrkohshme, e ajo qė ėshtė tek Allahu ėshtė e pėrjetshme.” (En Nahl: 96)
Pas kėsaj, ēdo gjė qė e pata pranė vetes e dhurova pėr Allahun e Lartėsuar, qė tė jetė e pėrjetshme.

E katėrta: Shikova njerėzit se si lakmojnė pasurinė, pozitėn, famėn e ato nuk janė asgjė. Thotė Allahu i Lartėsuar: “Mė i ndershi nga ju ėshtė ai qė ėshtė mė i devotshėm.” (Huxhurat: 13)
Punova pėr devotshmėrinė qė tė jem tek Allahu i Lartėsuar i ndershėm.

E pesta: Pashė njerėzit ziliqarė dhe shikova fjalėn e Allahut tė Lartėsuar: “Ne kemi pėrcaktuar ndėr ta gjendjen e jetės nė kėtė botė...” (Ez Zuhruf: 32)
E lashė zilinė, se ajo ėshtė ta kundėrshtosh atė qė Zoti ka caktuar.

E gjashta: Pashė njerėzit tė armiqėsuar dhe shikova fjalėn e Allahut tė Lartėsuar: “Djalli ėshtė armik i juaji, pra edhe ju konsiderojeni armik.” ( Fatir: 6)
E lashė armiqėsinė ndaj njerėzve dhe mora djallin armik tė vetėm.

E shtata: Pashė njerėzit si e ulin veten nė kėrkim tė furnizimit dhe shikova fjalėn e Allahut tė Lartėsuar: “Nuk ka asnjė gjallesė nė tokė qė Allahu tė mos ia ketė garantuar furnizimin e saj.” (Hud: 6)
Punova pėr atė qė mė takon, e dhashė pasurinė pėr Allahun duke qenė i bindur nė premtimin e Tij, i lartėsuar qoftė.

E teta: Pashė njerėzit si janė mbėshtetur nė tregtinė dhe profesionet e tyre e unė iu mbėshteta Allahut tė Lartėsuar: “Nuk ka asnjė gjallesė nė tokė qė Allahu tė mos ia ketė garantuar furnizimin e saj.” (Hud: 6)
Duke qene i bindur nė premtimin e Tij, i lartėsuar qoftė.

 

Marrė nga libri “Muhtesar minhaxhu elkasidin”
Pėrktheu dhe pėrshtati: Rashit Zylfiu
17.5.2009

Gjurmėt e besimtarit praktikues
 

Ēdo njeri i cili ecėn mbi sipėrfaqen e tokės lė gjurmė dhe shenja qė tregojnė pėr lėvizjen e tij. Kur ecėn nė rėrė, mbeten gjurmėt e kėmbėve, edhe kur ecėn nėpėr kopsht duken shenjat e lėvizjes.

Atėherė mund tė pyesim: Ti ke disa vite qė mėson dhe studion, ku janė gjurmėt dhe rezultatet e diturisė tėnde?

Ti ke disa vite qė fal namaz, agjėron, ku janė gjurmėt dhe rezultatet nė shpirtin dhe trupin tėnd?

Ti ke lexuar dhe mėsuar shumė mbi kujdesin dhe respektin ndaj prindėrve, a i ke parė rezultatet e suksesit?

Tani mė lejo tė tė prezantoj pėrshtypjen e njė punėtori udhėzues nė sportelin e njė spitali. Do tė shohėsh si i bėri dobi Islamit dhe muslimanėve. Mendoj qė mund tė lėrė mbresė nė ndėrgjegjen tėnde.

Punėtorė i thjeshtė i pranonte pacientėt dhe i drejtonte nė spital sipas nevojave tė tyre. Por i suksesshėm dhe i vėmendshėm, ai shfrytėzoi pozitėn qė kishte pėr tė urdhėruar dhe mėsuar tė mirėn, ndaluar dhe penguar tė keqen me veprim praktik.

Nė sportel, kur vinte paciente grua, e drejtonte menjėherė te mjekja femėr. Kur vinte ndonjė mashkull, e orientonte te mjeku. Nė raste specifike, kur ishte i detyruar qė femrat t’i drejtonte te mjeku, drejtonte gratė mė tė moshuara. Kėshtu i ruante gratė muslimane dhe burrat e tyre nga gjėrat e ndaluara nė fe, si shikimi i burrit nė trupin e gruas dhe anasjelltas.

Vallė! A nuk ėshtė ky rast njė shėrbim i madh nė Islam nga njė punėtor i thjeshtė?

Vėlla! Thirrja islame ka nevojė pėr zgjim (ngritje), mund, angazhim, lodhje. Atėherė dije se sevapet e udhėzimit tė tė tjerėve nė udhėzim tė vinė edhe pas vdekjes.
 


Pėrktheu dhe pėrshtati: Ulvi Fejzullahu
12.5.2009

Tiparet dalluese tė ziliqarit (smirėziut)
 

Nakarmėdhenjtė janė afėr dhe rreth teje janė tė shumtė. Ata janė tė shqetėsuar pėr dallimin dhe epėrsinė tėnde, pėr krenarinė e orientimin tėnd dhe vetitė e drejtimit tėnd.
Kur nuk je prezent, ata tė pėrqeshin, tallen, nėnēmojnė, tradhtojnė, komplotojnė, thurin, organizojnė, planifikojnė...
Zakoni dhe prirja e tyre ėshtė zbulimi i ēarjeve dhe boshllėqeve, janė gjahtarė tė gabimeve dhe rrėshqitjeve. Ata dėshirojnė fundosjen tėnde dhe ndjellin e ndezin konflikte.
Ata vazhdimisht gjurmojnė pėr tė bėrė keq, pėr tė shpartalluar aftėsitė e tua, pėr tė mbytur ambiciet e tua, pėr kufizimin e aktiviteteve dhe ndaljen tėnde nė rrugė.
Ata dėshirojnė tė dobėsojnė e tė degradojnė. Gėzohen pėr humbjet e tua dhe kur dominojnė ndaj teje.
Prano ose moho (deshe apo nuk deshe), ata i gjen afėr, qėndrojnė pranė teje. Pėrpiqu qė tė mos i marrėsh parasysh gjuhėt e tyre. Mos u dobėso me intrigat e tyre. Mos ua vė veshin gėnjeshtrave tė tyre. Mos e lodh mendjen me ata njerėz. Liroji me dashuri duke mos ēarė kokėn dhe ec rrugės tėnde.
Ata qė kanė smirė trajtoji si karburant pėr ecjen tėnde sa mė tė shpejtė, rrit qėllimin tėnd, pėrmirėso aktivitetet e tua, shto rezervėn tėnde, ngrije namin tėnd.

 


Pėrktheu dhe pėrshtati: Ulvi Fejzullahu
26.4.2009

Si ta qortojmė mikun


Qortim do tė thotė t’i flasėsh dikujt pėr njė faj a gabim duke i kėrkuar tė mos e pėrsėritė mė.
Atėherė si t’ia shprehim pakėnaqėsinė atyre qė i duam dhe i respektojmė?
Qortimi ėshtė sapuni i zemrave dhe gjuha e dashamirėve. Por qortimi nuk mund tė ketė ndikim vetėm se duke u pėrdorur me efikasitet nė personalitetin e duhur qė pranon kėshillėn me zemėrgjerėsi.
Pėr tė mos i humbur miqtė dhe dashamirėt, nė momentet kėshillimore duhen pėrdorur kėta hapa:
1. Kufizo qortimin; mos i pėrsėrit fjalėt dhe mos insisto, qė pa dashje tė luash rolin e sulmuesit.
2. Mos nėnvlerėso; qortimi duhet tė jetė nė njėfarė mase tė caktuar dhe e reduktuar nė kufij tė efektshėm.
3. Mos shko direkt nė akuzė; ta vėsh mikun tė akuzuar dhe tė detyrohet ta mbrojė veten nė mėnyrė qė ta pastrojė veten me tė padrejtė, kėshtu qė ta humbni mikun pjesėrisht ose plotėsisht.
4. Vendosi pikat mbi i; kur ta qortosh mikun, pėrmbahu nga gjėrat qė mund tė vihesh nė pozitė tė vėshtirė nga miku. Por miqėsia pėrsėri duhet tė mbijetojė.
5. Bėhu i sjellshėm; mos pėrdor fjalė qė nuk pėrmbajnė kuptim edukativ dhe zgjidhi shprehjet me kujdes duke mos e lėnduar mikun.
6. Qėndro i qetė; mos e ngre zėrin, fol me qetėsi dhe pa emocione. Kujto se je duke qortuar e jo duke u grindur.

Qėllimi i qortimit ėshtė shprehja e pakėnaqėsisė pėr njė sjellje jo tė hijshme dhe jo zėnka, grindja, pezmatimi dhe ndarja.
 


Pėrshtati nga arabishtja: Ulvi Fejzullahu
15.3.2009

Bazat e lumturisė


- Mos urrej asnjė njeri, sado qė tė gabojė ndaj teje!
- Mos u brengos asnjėherė dhe vetėm shtoji duatė!
- Jeto nė thjeshtėsi, sado qė tė jesh i ngritur!
- Mendo pėr tė mira, sado qė sprovat janė tė shumta!
- Buzėqesh (vazhdimisht), edhe atėherė kur zemra tė pikon gjak!

Kėto janė tė bukurat e lumturisė shpirtėrore.
 


Pėrktheu: Ulvi Fejzullahu
4.1.2009

Kushdo qė bėn llogari, do tė shpėtojė


Jemi nė pėrfundim tė vitit dhe nė pritje tė vitit tjetėr. Ditėt po shkojnė, muajt po ecin dhe vitet kalojnė, ēdo gjė po mbetet mbrapa dhe jetės po i vjen fundi. Njė ditė tė gjitha krijesat do tė qėndrojnė para Krijuesit Allah dhe do tė japin llogari pėr ēdo tė madhe dhe tė vogėl. Kjo konfirmohet edhe me fjalėt e Tij: “Kush ka bėrė ndonjė tė mirė, qoftė sa njė thėrrmijė, do ta shohė atė, e kush ka bėrė ndonjė tė keqe, qoftė sa njė thėrrmijė, do ta shohė atė.1

Qė nga dita kur njeriu filloi jetėn nė kėtė botė, ai filloi tė ecė drejt botės tjetėr. Ti o njeri mė afėr e ke botėn tjetėr, atėherė mendo pėr faljen dhe pendimin.. Fillo tė bėsh llogarinė serioze mbi jetėn tėnde dhe pėr ditėt e kaluara.

Pendimi korrekt ishte pendimi i njė njeriu i cili, kur arriti tė gjashtėdhjetat, filloi t’i numėrojė ditėt e viteve tė kaluara dhe pėrfundoi me mbi njėzet e njė mijė ditė (21000 ditė). Mė pas bėrtiti me zė tė lartė duke thėnė: “Ah, mjerė pėr mua! Ah, mjerė pėr mua!”

Vallė, a ta takoj kėshtu Allahun tim me mbi njėzet e njė mijė gabime, nėse kam bėrė vetėm nga njė gabim, kurse ėshtė e mundur qė brenda ditės tė bėjė edhe me mijėra gjynahe?!

Miqtė e mi tė dashur!

Njerėzit mund tė ndahen nė dy grupe:


1.
 njė kategori njerėzish bėn llogari paraprake dhe dominon mbi vete; kėta ia kanė lehtėsuar vetes rrugėn e xhenetit;

2. njė kategori njerėzish nuk ka bėrė llogarinė e duhur dhe ka qenė viktimė e epsheve, kėta janė buzė xhehenemit.

Allahu i Lartėsuar thotė: “
Atėherė, ai qė ka shkelur gjithēka, dhe ka parapėlqyer jetėn e kėsaj bote, sigurisht qė do tė ketė pėr strehė xhehenemin. Kurse ai qė i ėshtė frikėsuar madhėrisė sė Zotit tė tij dhe e ka frenuar veten nga dėshirat, pa dyshim qė do tė ketė pėr strehė xhenetin.
2

Pėr shpirtin dhe pėr Atė qė e ka pėrsosur, duke ia bėrė tė njohur atij tė keqen e tė mirėn! Vėrtet, kushdo qė e pastron shpirtin, do tė shpėtojė, ndėrsa kushdo qė e shtyp atė (me punė tė kėqija), do tė dėshtojė.
3

Njė vit shkoi dhe nuk pėrsėritet mė deri nė Ditėn e Gjykimit, kėshtu vazhdimisht po largohemi nga kjo botė dhe po afrohemi afėr ahiretit.
Dėshirova me kėtė rast t’i kujtoj vetes dhe juve qė tė bėjmė llogarinė e duhur para se tė dalim para Allahut, Sunduesit tė dy botėve nė Ditėn e Llogarisė, ku nuk tė bėn dobi pasuria dhe fėmija. Por vetėm besimi i drejtė i argumentuar me vepra tė mira. Atėherė ju mbetet juve tė vendosni se nė cilin grup dėshironi tė rreshtoheni.

Ju lė nėn kujdesin dhe mbrojtjen e Allahut tė Lartėsuar.
Paqja dhe shpėtimi i Allahut qoftė mbi ju
!


Ulvi Fejzullahu
28.12.2008

 


[1] Zelzele, 7-8.
[2] Naziat, 37-41.
[3] Shens, 7-10.

Urtėsi dhe porosi tė Lukman Hakimit

Allahu i Madhėruar thotė:
"Ne i patėm dhėnė Llukmanit menēuri tė pėrsosur (e i thamė): Tė falėnderosh Allahun, e kush falėnderon, e mira e atij falėnderimi i takon atij, e kush refuzon (edhe ai e ka pėr vete), nė tė vėrtetė, Allahu nuk ka nevojė (pėr falėnderimin e tij) pse Ai vetė ėshtė i lavdishėm.
(pėrkujtoju popullit tėnd) Kur Llukmani duke e kėshilluar, birit tė vet i tha: "O djali im, mos i pėrshkruaj Allahut shok, sepse idhujtaria ėshtė padrejtėsi mė e madhe!"
Ne njeriun e kemi urdhėruar pėr (sjellje tė mira ndaj) prindit tė vet, sepse nėna e vet atė e barti me mund pas mundi dhe pas dy viteve ia ndau gjirin. (E porositėm) Tė jesh mirėnjohės ndaj Meje dhe ndaj dy prindėrve tu, pse vetėm tek Unė ėshtė kthimi juaj.
E nėse ata tė dy tentojnė qė ti tė mė pėrshkruash Mua shok, pėr ēka ti nuk ke kurrfarė fakti, atėherė mos i respekto ata, po nė ēėshtjet e jetės sė kėsaj bote tė kesh mirėkuptim ndaj tyre, e ti ndiqe rrugėn e atij qė ėshtė i kthyer kah Unė, mandej kthimi juaj ėshtė tek Unė, e Unė do t'ju njoftoj pėr atė qė keni punuar.
O djali im, s'ka dyshim se edhe nėse ajo (vepra) peshon sa kokrra e lirit, e tė jetė e fshehur nė rrasė guri, ose nė qiej apo nė tokė, Allahu do ta sjellė atė, se Allahu ėshtė i butė dhe hollėsisht i informuar.
O djali im, fale namazin, urdhėro pėr punė tė mira, e ndalo nga tė kėqijat, pėrballo me durim ēdo gjė qė tė godet, vėrtet, kėto janė nga ēėshtjet mė tė preferuara.
Dhe mos shtrembėro fytyrėn tėnde prej njerėzve, mos ec nėpėr tokė kryelartė, se Allahu nuk e do asnjė mendjemadh e qė shumė lavdėrohet.
Tė jesh i matur nė ecjen tėnde, ule zėrin tėnd, se zėri mė i egėr ėshtė zėri i gomarit."
(Lukman 12/19)

-Djali im, kalova pranė shumė Pejgamberėve dhe pėrfitova prej tyre tetė urtėsi:

*Kur tė jesh nė namaz, ruaje zemrėn tėnde.
*Kur tė jesh nė tubime me njerėz, ruaje gjuhen tėnde.
*Kur tė jesh nė shtėpitė e tyre, ruaje shikimin tėnd.
*Kur tė jesh nė ushqim, ruaje stomakun tėnd.

Dy gjėra mos i pėrmend kurrė:
Tė keqen qė ta bėn dikush dhe tė mirėn qė ia bėn dikujt.
Dy gjėra mos i harro kurrė:
Allahun dhe shtėpinė e pėrhershme (ahiretin).

-Djali im, kam bartur gur dhe hekur, mirėpo nuk kam gjetur asgjė mė tė rėndė se borxhi. I shijova te gjitha mirėsitė e nuk shijova asgjė mė tė mirė se shėndeti. I shijova te gjitha tė hidhurat e nuk shijova asgjė mė tė hidhur se nevoja ime pėr njerėzit.

-Djali im, me tė vėrtetė prindėrit janė derė prej dyerve tė xhenetit, nėse ata janė tė kėnaqur me ty, vazhdo pėr nė xhenet, e nėse janė tė hidhėruar, tė ėshtė bėrė perde (pengesė) pėr nė xhenet.

-Djali im, mos rri me njerėz tė prishur dhe mos u shoqėro me ta. Frikėsohu se po i godet dėnim nga qielli e tė pėrfshin edhe ty.

-Djali im, rri me njerėz tė dijshėm dhe shoqėrohu me ta, ndoshta zbret mbi ta mėshirė e tė pėrfshin edhe ty.

-Djali im, shite dynjanė pėr ahiretin, do i fitosh tė dyja, e mos shit ahiretin pėr dynjanė, se do i humbėsh tė dyja.

-Djali im, mėsoje gjuhėn tėnde qė vazhdimisht tė thotė "O ALLAH MĖ FAL MUA!"sepse ėshtė njė ēast nė tė cilin Allahu nuk e refuzon duanė.

-Djali im, tek ti tė ushqehen tė devotshmit, ndėrsa nė tė gjitha ēėshtjet konsultohu me dijetarėt.

-Djali im, mos u sill but me injorantin, qė tė mendojė se je i kėnaqur me punėn e tij, dhe kujdes nga neveritja e tė menēurit, se do tė kthehet ty (neveritja).

-Djali im, bėhu shėrbėtor i tė mirėve e mos u bėj i dashur i tė kėqijve.

-Djali im, ik (largohu) nga armiku dhe kujdes se me kė po shoqėrohesh dhe mos iu qas asaj qė nuk tė intereson.

-Djali im, shkon nė mėsimet dhe tubime me dijetarėt, se me tė vėrtetė Allahu i Madhėruar i ngjall zemrat me dritėn e urtėsisė sikurse e ngjall tokėn me shi tė furishėm.

-Djali im, shenjat e ziliqarit janė tri: e pėrgojon shokun nė mosprani, kur dėshmon, bėn lajka, gėzohet me fatkeqėsinė e tjetrit.

-Djali im, bėhu i pasur, do tė jesh besnik.

-Djali im, dynjaja (jeta nė kėtė botė) ėshtė kalimtare, prandaj kalo nėpėr tė e mos u mashtro pas saj (ndėrtimit nė tė).

-Djali im, vėrtet dynjanė e ke lėnė mbrapa qė kur ke ardhur nė tė, ndėrsa ahiretin e ke para, prandaj shtėpinė sė cilės ēdo moment i afrohesh e ke mė afėr se shtėpinė qė ēdo moment i largohesh.

-Djali im, nėse dėshiron tė zėsh shok ndonjėrin, sė pari hidhėroje, nėse tregohet i drejtė nė ato momente, shoqėrohu me tė, pėrndryshe largohu nga ai.

-Djali im, fjala e mirė dhe buzėqeshja jote janė mė tė dashura te njerėzit sesa ndihma materiale.

-Djali im, shokun vėre nė atė pozitė sikur nuk ka nevojė fare pėr ty, ndėrsa ti pėr atė ēdoherė ke nevojė.

-Djali im, mos dėshiro qė njerėzit tė tė lėvdojnė, as mos u jep shkas qė tė tė fyejnė, ti ēdoherė lodhu (pėrpiqu qė t’i ndihmosh), ndėrsa tė tjerėt tė jenė nga ti tė qetė.

-Djali im, kujdes ēfarė del nga goja jote, sepse kush hesht, shpėton, prandaj duhet tė flasėsh vetėm atė qė tė bėn dobi.

-Djali im, le tė jetė nėnshtrimi ndaj Allahut tregtia jote, do fitosh pa harxhuar mall fare.

-Djali im, ki frikė Allahun e mos u shtir si i devotshėm me qėllim qė tė tė nderojnė njerėzit, kurse zemrėn e ke tė prishur.

-Djali im, largoju sė keqes (sherrit), se me tė vėrtetė e keqja pėr tė keqen ėshtė krijuar.

-Djali im, mos u bėj mė i paaftė se gjeli, i cili kėndon para mėngjesit, ndėrsa ti je nė gjumė.

-Djali im, kush i do debatet (polemikat), fyhet; kush hyn nė vende tė kėqija, akuzohet, e kush shoqėrohet me njerėz tė kėqij, nuk shpėton dhe kush nuk e ruan gjuhėn e tij, pendohet.

-Djali im, mos e humb pasurinė tėnde e ta rregullosh pasurinė e huaj, se vėrtet pasuria jote ėshtė ajo qė e ke dhėnė, ndėrsa pasuria qė ke lėnė ėshtė e huaja.

-Djali im, nuk ka asgjė mė tė mirė sesa gjuha dhe zemra nėse pendohen dhe nuk ka asgjė mė tė keqe sesa gjuha dhe zemra nėse prishen.


Hasim Krasniqi
26.10.2008

Fjalė dhe porosi
 

Ka thėnė Jahja ibn Muadhi, Allahu e mėshiroftė: “Kėrkimi i sė mirės ėshtė i vėshtirė, ndėrsa lėnia e sė keqes ėshtė mė e vėshtirė, sepse ēdo tė mirė nuk ke nevojė ta marrėsh, kurse ēdo tė keqe duhet ta lėsh.”

Thuhet: Tė durosh pėr tė mbajtur tė fshehtėn ėshtė mė lehtė sesa tė pendohesh qė e ke zbuluar.

Thuhet: Dijetarėt janė mė modestė se tė tjerėt, sikurse uji qė qėndron mė shumė nė vendin mė tė ulėt.

Porosia ėshtė dy llojesh: Porosi e tė gjallėve pėr tė gjallėt- ajo ėshtė edukata e mirė, tė urdhėrosh pėr tė mirė dhe tė ndalosh nga e keqja, mos tė pasosh epshin dhe tė veprosh punė tė mira. Porosia e dytė ėshtė porosia e tė vdekurve pėr tė gjallėt para se tė vdesin, e kėtu obligohen ta kryejnė amanetin, sikurse ėshtė lėnia e borxhit qė duhet tė kthehet.

Ka thėnė Hakimi: “Pėr tė pasur sukses duhet ta ruash pėrvojėn.”

Kanė thėnė: “Kush fillon nga vetja e tij, do tė arrijė politikėn e njerėzve.”

I ėshtė thėnė njė mbreti qė po i
mbaronte mbretėrimi: “Pėr ēfarė je penduar mė sė shumti?” Tha: “Punėn e sotme qė e kam lėnė pėr nesėr dhe duke pranuar arsyet, mė ka humbur koha kot.”

Disa njerėz
i kanė porositur bijtė e tyre duke u thėnė: Pėrmirėsoni gjuhėt tuaja, se njeriut i mungon ndonjėherė diēka e ai mund ta huazojė nga shoku i tij, p.sh, rrobat, transportin. Mirėpo kush ta huazon gjuhėn?

Njė njeri tha: “Bėhu ambicioz i diturisė, falės fisnik i shoqėrisė, rob falėnderues i Perėndisė, i dėgjueshėm nė kohė tė pleqėrisė.”

 

Pėrktheu: Eroll Rexhepi
15.8.2008

Kalifi i varfėr
 

Nė kohėn e Omer bin Abdulazizit zekati tubohej nė arkėn e shtetit islam qė tė shpėrndahej te tė varfrit dhe tė mjerėt. Por gjatė udhėheqjes sė tij nuk pati nevojtarė pėr tė marrė zekatin, kėshtu qė me kėto para u liruan robėrit. Edhe pse shteti ishte i pasur, kalifi Omer ishte i varfėr dhe nė shtratin e vdekjes anėtarėt e familjes sė tij nuk kishin me se t’ia ndėrronin veshjen me njė veshje tjetėr. E pyetėn: “O kalif, ēfarė pasurie po u lė fėmijėve tė tu?” U pėrgjigj: “Atyre u lė suren (kaptinėn) Vakia.”

nderuar lexues! Lexoni suren Vakia
1:

1. Kur tė ndodhė Ngjarja (Kiameti),
2. ardhjen e saj askush nuk do ta mohojė.
3. Disa do t’i ulė e disa do t’i lartėsojė.
4. Kur Toka tė dridhet fuqishėm,
5. malet tė thėrrmohen copė-copė
6. e tė shndėrrohen nė pluhur tė shpėrndarė,
7. ju, (o njerėz) do tė ndaheni nė tri grupe:
8. njerėzit e sė djathtės sa tė nderuar do tė jenė fatlumėt!
9. njerėzit e sė majtės sa tė poshtėruar do tė jenė fatkeqėt!
10. dhe ata qė kanė prirė (nė besim) e qė do tė prijnė (edhe nė Xhenet).
11. Ata janė tė afėrtit (tek Allahu),
12. nė kopshtet e kėnaqėsisė.
13. Shumica e tyre janė prej tė lashtėve,
14. ndėrsa njė pakicė prej brezave tė mėvonshėm.
15. Ata do tė qėndrojnė nė divane tė stolisura me ar e gurė tė ēmuar,
16. tė mbėshtetur nė to pėrballė njėri-tjetrit.
17. Do t’u sillen rreth (pėr shėrbim) djelmosha pėrherė tė rinj,
18. me kupa, ibrikė dhe gota me pije tė kulluar, qė rrjedh
19. e prej sė cilės nuk do t’u dhembė koka dhe nuk do t’u humbė mendja,
20. e me fruta tė cilat do t’i zgjedhin vetė
21. dhe mish shpendėsh qė ua ka ėnda.
22. Pėr ata ka edhe hyrie symėdha,
23. tė ngjashme me margaritarėt e ruajtur,
24. si shpėrblim pėr atė qė kanė punuar.
25. Aty nuk do tė dėgjojnė biseda tė kota, as fjalė gjynahesh,
26. por vetėm fjalėt “Paqe, paqe”!
27. E njerėzit e sė djathtės – sa tė nderuar qė janė fatlumėt!
28. Ata do tė qėndrojnė nė mes tė lotusve pa gjemba
29. dhe bananeve tė mbushura me fruta,
30. nėn hije tė gjera,
31. pranė njė uji rrjedhės,
32. dhe mes frutave tė llojllojshme,
33. tė cilat kurrė nuk sosen, as nuk janė tė ndaluara;
34. dhe nė shtroje tė ngritura (ku i presin hyrijet),
35. tė cilat Ne i kemi krijuar nė njė formė tė veēantė (jo tė lindura),
36. dhe i kemi bėrė ato virgjėresha,
37. tė dashura pėr bashkėshortėt e tyre dhe moshatare me ta,
38. pėr njerėzit e sė djathtės.
39. Janė shumė nga tė lashtėt
40. e shumė edhe nga tė mėvonshmit.
41. Po njerėzit e sė majtės – sa tė poshtėruar janė fatkeqėt!
42. Ata do tė jenė nė afshin pėrcėllues tė zjarrit dhe ujit tė valuar
43. dhe nėn hijen e njė tymi tė zi,
44. e cila nuk do tė jetė as e freskėt e as e kėndshme.
45. Ata, para kėsaj, jetonin nė luks
46. dhe nė vazhdimėsi bėnin gjynahe tė rėnda349,
47. duke thėnė: “Vallė, pasi tė vdesim e tė bėhemi pluhur e eshtra, vėrtet do tė ringjallemi?!
48. Vallė, edhe tė parėt tanė tė lashtė?!”
49. Thuaju (o Muhamed): “Me siguri, edhe tė parėt, edhe tė mbramėt,
50. do tė tubohen nė njė ditė tė caktuar.
51. Dhe atėherė ju, o jobesimtarė tė humbur,
52. me siguri qė do tė hani nga pema e zekumit,
53. me tė cilėn do tė mbushni barkun.
54. Pastaj do tė pini ujė tė valuar,
55. madje do tė pini ashtu siē pi deveja e etshme”.
56. Kėshtu do tė jetė gostia e tyre nė Ditėn e Llogarisė!
57. Ne ju krijuam – e pse nuk e pranoni tė vėrtetėn?
58. A e keni parė farėn qė e hidhni?
59. A jeni ju qė e krijoni atė apo jemi Ne krijuesit e saj?
60. Ne e caktojmė vdekjen tuaj dhe askush nuk mund tė na pengojė
61. qė t’jua ndryshojmė trajtėn dhe t’ju rikrijojmė ashtu si nuk e dini (nė Ditėn e Ringjalljes).
62. Sigurisht, ju e dini krijimin e parė (prej njė pike fare), atėherė pėrse nuk mendoni?!
63. A shihni atė qė mbillni?
64. Vallė, ju e bėni atė qė tė mbijė apo jemi Ne rritėsit e saj?
65. Nėse duam, Ne e lėmė fyēkė dhe ju do tė ēuditeni
66. (e do tė thoni): “Ne jemi tė dėmtuar,
67. madje jemi krejt tė privuar (nga furnizimi)!”
68. A e shihni ujin qė pini?
69. Vallė, ju e zbrisni atė prej reve apo Ne e zbresim?
70. Nėse duam, Ne e bėjmė atė tė njelmėt, andaj pėrse nuk jeni mirėnjohės?!
71. A e shihni zjarrin qė e ndizni?
72. Vallė, ju i keni bėrė drutė pėr tė apo Ne i kemi bėrė?!
73. Ne e kemi bėrė atė pėrkujtues (tė zjarrit tė Xhehenemit) dhe, qė t’u sjellė dobi nevojtarėve,
74. prandaj lavdėroje emrin e Zotit tėnd tė Madhėrishėm!
75. Betohem nė ēastin e perėndimit tė yjeve,
76. e ky ėshtė betim i madh, veē sikur ta dinit -
77. se ky ėshtė vėrtet njė Kuran i nderuar,
78. nė Librin e ruajtur.
79. Atė (Kuranin) e prekin vetėm tė pastrit,
80. Ai ėshtė Shpallje prej Zotit tė botėve.
81. Vallė, njė Fjalė tė tillė ju e mohoni
82. dhe e bėni detyrėn tuaj (tė pėrditshme) ta pėrgėnjeshtroni?!
83. Atėherė, pėrse kur (dikujt) i vjen (shpirti) nė grykė
84. para syve tuaj,
85. ndėrkohė qė Ne jemi mė afėr atij se ju, por ju nuk e vini re-
86. pėrse pra, nėse nuk do tė gjykoheni (nė jetėn e pėrtejme),
87. ju nuk ia ktheni shpirtin atij? Pėrgjigjuni kėsaj, nėse thoni tė vėrtetėn!
88. Kėshtu, nėse ai (nė agoni) ėshtė nga ata qė janė tė afėrt (me Allahun),
89. do tė ketė prehje, kėnaqėsi dhe dhunti tė Xhenetit.
90. E, nėse ėshtė nga njerėzit e sė djathtės,
91. (ai do tė pėrshėndetet) “Paqe pėr ty” nga njerėzit e sė djathtės.
92. Por, nėse (ai nė agoni) ėshtė nga pėrgėnjeshtruesit e humbur,
93. ai do tė gostitet me ujė tė valuar
94. dhe do tė pėrcėllohet nė Zjarrin e flakėruar (tė Xhehenemit).
95. Pa dyshim, kjo ėshtė e Vėrteta e sigurt.
96. Andaj lavdėroje emrin e Zotit tėnd tė Madhėrishėm!

 

Pėrgatiti: Ulvi Fejzullahu
25.7.2008


1 Ajetet e pėrkthyera janė marrė nga Kurani i Madhėrishėm i prof. Hasan I. Nahi.

Dobitė e ajetul-kursisė
 

اللّهُ لاَ إِلَـهَ إِلاَّ هُوَ الْحَيُّ الْقَيُّومُ لاَ تَأْخُذُهُ سِنَةٌ وَلاَ نَوْمٌ لَّهُ مَا فِي السَّمَاوَاتِ وَمَا فِي الأَرْضِ مَن ذَا الَّذِي يَشْفَعُ عِنْدَهُ إِلاَّ بِإِذْنِهِ يَعْلَمُ مَا بَيْنَ أَيْدِيهِمْ وَمَا خَلْفَهُمْ وَلاَ يُحِيطُونَ بِشَيْءٍ مِّنْ عِلْمِهِ إِلاَّ بِمَا شَاء وَسِعَ كُرْسِيُّهُ السَّمَاوَاتِ وَالأَرْضَ وَلاَ يَؤُودُهُ حِفْظُهُمَا وَهُوَ الْعَلِيُّ الْعَظِيمُ .

“Allahu! Nuk ka zot tjetėr (qė meriton adhurimin) pėrveē Tij, tė Gjallit, tė Pėrjetshmit, Mbajtėsit tė gjithēkaje! Atė nuk e kaplon as dremitja, as gjumi! Atij i pėrket gjithēka qė gjendet nė qiej dhe gjithēka qė gjendet nė Tokė. Kush mund tė ndėrhyjė tek Ai pėr ndokėnd pa lejen e Tij? Ai di ēdo gjė qė ka ndodhur pėrpara dhe ēdo gjė qė do tė ndodhė pas njerėzve, kurse ata nuk mund tė pėrvetėsojnė asgjė nga Dituria e Tij, pėrveēse aq sa Ai dėshiron. Kursija e Tij shtrihet mbi qiejt dhe Tokėn dhe Ai nuk e ka tė rėndė t’i ruajė ato. Ai ėshtė i Larti, Madhėshtori!” (Bekare, 255)

Dobitė e ajetul-kursisė

- Pohimi i njėsimit tė Allahut nė adhurim (teuhidul-uluhuje).
- Emri Allah ėshtė njėri ndėr emrat e mėdhenj tė Zotit dhe tė gjithė emrat e tjerė i referohen emrit Allah.
- Me tė drejtė pėr t’u adhuruar ėshtė vetėm Allahu i Lartėsuar.
- Pohimi dhe shėnimi i emrit tė Allahut “El-Hajj”, i Gjallė e i Pėrjetshėm.
- Pohimi i emrit tė Allahut “El-Kajjun”, Mbajtėsi (Mbizotėruesi i gjithēkaje).
- Njeriu pėr ēdo ēėshtje duhet t’i kthehet Krijuesit tė tij.
- Allahun nuk e kap dremitja dhe gjumi, pa dyshim qė kėto janė cilėsi tė mangėta me tė cilat Allahu nuk cilėsohet.
- Sundimi i Allahut ėshtė gjithėpėrfshirės, Atij i pėrket gjithēka qė ka krijuar.
- Njerėzit janė tė varfėr dhe kanė nevojė pėr Allahun e Lartėsuar.
- Allahu pranon ndėrmjetėsimin dhe kjo ndodh vetėm me lejen e Tij.
- Dituria e Allahut ėshtė gjithėpėrfshirėse dhe njeriu mund tė dijė vetėm pak, sa ia bėn tė mundur vetėm Zoti.
- Kursija e Allahut ėshtė krijim madhėshtor i Tij dhe ėshtė mė e gjerė se qiejt dhe Toka.
- Kujdesi i Allahut pėr qiejt dhe tokėn nuk ėshtė i vėshtirė pėr Tė, Ai ėshtė i Gjithėfuqishėm.

 


Pėrktheu: Ulvi Fejzullahu
12.7.2008

Fjalė tė arta nga tė parėt tanė tė devotshėm, selefu sahih,
pėr namazin e natės (2)

 

   Dije, Allahu tė mėshiroftė, se kur pėrtacėt dėgjojnė tregime pėr pėrpjekjet e selefėve (tė parėve tanė tė devotshėm) pėr namazin e natės, mendojnė se ky ėshtė njė lloj tejkalimi i tepruar dhe ngarkim i vetes me atė qė s'mundet. Me tė vėrtetė ky mendim ėshtė injorancė dhe humbje e qartė.
Pėr shkak se na ėshtė dobėsuar imani, na ka kapluar neglizhenca, janė shuar mallėngjimet pėr xhenet dhe ėshtė pakėsuar frika nga zjarri (xhehenemi), kemi anuar nga pushimi, pėrtacia, gjumi dhe pakujdesia. Ēuditemi kur dėgjojmė pėr lajmet e asketėve dhe tė adhuruesve, se si kanė bėrė pėrpjekjeje nė ibadet, dhe i refuzojmė ato.
Kur zemrat e selefėve (tė parėve tanė tė devotshėm) kanė qenė tė lidhura me Allahun e Arshit dhe ambiciet e tyre tė drejtuara drejt xhenetit, te ne u transmetuan kėta shembuj tė artė qė lanė pas ata. E, kur ne u kthyem nga dynjaja dhe bėmė gara pėr tė, mbėrritėm nė kėtė gjendje.
Zgjohu vėlla i dashur nga kjo pakujdesi, kanė shkuar ata qė bėnin adhurim natėn, ndėrsa pėr ne ka mbetur pėrtacia dhe jastėku.


1. Mesruk bin Exhda, Allahu e mėshiroftė

Ka thėnė gruaja e Mesruk bin Exhdas, Allahu e mėshiroftė: “Pasha Allahun, nuk ka ndodhur qė Mesruku tė zgjohet e mos t’i ketė kėmbėt e fryra nga namazi i gjatė i natės. Kur e zgjaste namazin dhe lodhej, falej ulur e nuk e linte atė kurrė.”


2. Ebu Hazimi, Allahu e mėshiroftė

Ebu Hazimi, Allahu e mėshiroftė: “Kemi takuar nga njerėzit (tė parėt tanė), tė cilit kishin arritur nė adhurim kulmin e tij, saqė nuk pranohej mė shtim (nė tė).”


3. Ibrahim bin Ed’hemi, Allahu e mėshiroftė

I ėshtė thėnė Ibrahim bin Ed’hemit, Allahu e mėshiroftė: “Unė nuk mund tė falem natėn. Tregoma ilaēin.” I tha: “Mos i bėj Allahut mėkat ditėn, ta mundėson tė zgjohesh pėr t’u falur natėn. Se qėndrimi yt para Tij natėn ėshtė merita mė e madhe pėr ty, kurse mėkatari nuk e meriton kėtė.”


4. Sufjan Etheurij, Allahu e mėshiroftė

Ka thėnė Sufjan Etheurij, Allahu e mėshiroftė: “Nuk kam mundur ta fal namazin e natės pėr pesė muaj pėr shkak tė njė mėkati qė kam bėrė.”


5. Hasen Basrij, Allahu e mėshiroftė

I ėshtė thėnė Hasen Basriut, Allahu e mėshiroftė: “O Ebu Sejid, unė e dua namazin e natės dhe pėrgatitem pėr tė, por ē’ėshtė halli im, nuk mund tė zgjohem.” Ia ktheu: “Mėkatet tė kanė lidhur.”


6. Hasen Basrij, Allahu e mėshiroftė

I ėshtė thėnė Hasen Basriut, Allahu e mėshiroftė: “Nuk mund tė falem natėn.” Ia ktheu: “Gabimet e tua po tė pengojnė.”


7. Ibn Omeri, Allahu e mėshiroftė

Ka thėnė Ibn Omeri, Allahu e mėshiroftė: “E para gjė qė do tė pakėsohet nga  ibadetet ėshtė namazi i natės dhe ngritja e zėrit duke u falur natėn.”


8. Ata Hurasanij, Allahu e mėshiroftė

Ka thėnė Ata Hurasanij, Allahu e mėshiroftė: “Njeriu, kur ngrihet pėr tė falur namazin e natės, e ndien njė gėzim, e gjen atė nė zemrėn e tij. E, nėse fle nė kohėn e namazit tė natės, ngrihet i dėshpėruar, zemėrthyer, si tė ketė humbur diēka. Me tė vėrtetė ka humbur gjėnė mė tė ēmuar, mė tė dobishme (namazin e natės).”


9. Makel bin Habibi, Allahu e mėshiroftė

Pa njė ditė Makel bin Habibi, Allahu e mėshiroftė, disa njerėz duke ngrėnė shumė e u tha: “Nuk po shoh qė shokėt tanė dėshirojnė ta falin namazin e natės.” (Domethėnia kėtyre fjalėve ishte se ushqimi i tepėrt ėshtė shkak qė pengon tė falet namazi i natės.)


10. Alij bin Bekari, Allahu e mėshiroftė

Alij bin Bekari, Allahu e mėshiroftė, ishte adhurues i Allahut. Kur robėresha ia pėrgatiti shtratin, ai e lėmoi shtratin me dorėn e tij dhe tha: “Pasha Allahun, ti me tė vėrtetė je i bukur! Pasha Allahun, ti me tė vėrtet je i freskėt! Pasha Allahun, nuk do tė fle te ti sonte.” Dhe u fal deri nė mėngjes.


11. Fudejl bin Ajadi, Allahu e mėshiroftė

Ka thėnė Fudejl bin Ajadi, Allahu e mėshiroftė: “Kam takuar njerėz qė janė turpėruar nga Allahu nė errėsirėn e natės (kur janė falur). Kur ishin duke fjetur dhe u dilte gjumi, lėviznin nga ana qė ishin e nė anėn tjetėr thoshin: “Nuk ėshtė kjo pėr ty (i flisnin vetes). Zgjohu dhe merr hisen tėnde nga bota tjetėr!”


12. Hisham Ed-Destevaij, Allahu e mėshiroftė

Ka thėnė Hisham Ed-Destevaij, Allahu e mėshiroftė: “Allahu ka robėr qė e luftojnė gjumin duke pasur frikė se mos po u vjen vdekja nė gjumė.”


Rashid Zulfiu
4.7.2008

Fjalė tė arta nga tė parėt tanė tė devotshėm, selefu sahih,
pėr namazin e natės (1)

 

  
   Dije, Allahu tė mėshiroftė, se kur pėrtacėt dėgjojnė tregime pėr pėrpjekjet e selefėve (tė parėve tanė tė devotshėm) pėr namazin e natės, mendojnė se ky ėshtė njė lloj tejkalimi i tepruar dhe ngarkim i vetes me atė qė s'mundet. Me tė vėrtetė ky mendim ėshtė injorancė dhe humbje e qartė.
Pėr shkak se na ėshtė dobėsuar imani, na ka kapluar neglizhenca, janė shuar mallėngjimet pėr xhenet dhe ėshtė pakėsuar frika nga zjarri (xhehenemi), kemi anuar nga pushimi, pėrtacia, gjumi dhe pakujdesia. Ēuditemi kur dėgjojmė pėr lajmet e asketėve dhe tė adhuruesve, se si kanė bėrė pėrpjekjeje nė ibadet, dhe i refuzojmė ato.
Kur zemrat e selefėve (tė parėve tanė tė devotshėm) kanė qenė tė lidhura me Allahun e Arshit dhe ambiciet e tyre tė drejtuara drejt xhenetit, te ne u transmetuan kėta shembuj tė artė qė lanė pas ata. E, kur ne u kthyem nga dynjaja dhe bėmė gara pėr tė, mbėrritėm nė kėtė gjendje.
Zgjohu vėlla i dashur nga kjo pakujdesi, kanė shkuar ata qė bėnin adhurim natėn, ndėrsa pėr ne ka mbetur pėrtacia dhe jastėku.

1. Seid bin Musejebi, Allahu e mėshiroftė

Ka thėnė Seid bin Musejebi, Allahu e mėshiroftė: “Fytyrėn e njeriut qė fal namaz nate Allahu e bėn dritė, e do atė ēdo musliman dhe kur e takon atė dikush qė nuk e ka parė kurrė mė parė, thotė: -Unė e dua kėtė njeri!”

2. Hasen Basrij, Allahu e mėshiroftė

I ėshtė thėnė Hasen Basriut, Allahu e mėshiroftė: “Ē’ėshtė puna me adhuruesit (qė falen natėn), fytyrat e tyre dallohen, janė mė tė mirat.”
Ka thėnė: “Ngase ata janė vetmuar me Allahun, Ai i ka hijeshuar me dritėn e Tij.”

3. Seid bin Musejebi, Allahu e mėshiroftė

E ka falur zotėria i tabiinėve, Seid bin Musejebi, Allahu e mėshiroftė, namazin e sabahut pesėdhjetė vite me abdestin e namazit tė jacisė.

4. Thabit Benanij, Allahu e mėshiroftė

Ka thėnė Thabit el Benanij, Allahu e mėshiroftė: “Nuk quhet adhuruesi assesi i tillė edhe nėse nė tė gjenden tė gjitha vetitė (karakteristikat) e duhura derisa tė mos ketė kėto dy veti: namazin dhe agjėrimin, ngase kėto janė nga mishi dhe gjaku i tij.

5. Tavus bin Kejsani, Allahu e mėshiroftė

Ka thėnė Tavus bin Kejsani, Allahu e mėshiroftė: “Nuk ka njeri qė fal namaz nate me dhjetė ajete (qė lexon dhjetė ajete) e tė mos i shkruhen njėqind tė mira ose edhe mė shumė kur tė gdhihet.”

6. Jezid bin Eban erRekashij, Allahu e mėshiroftė

Ka thėnė Jezid bin Ejan erRekashij, Allahu e mėshiroftė: “Nėse fle e zgjohem e pastaj kthehem prapė nė gjumė, Allahu e bėftė qė syri im kurrė tė mos flejė!”

7. Fudejl bin Ajadi, Allahu e mėshiroftė

E ka marrė Fudejl bin Ajadi pėr dore Husejn bin Zijadin, Allahu e mėshiroftė, e i ka thėnė: “O Husejn, Allahu subhanehu ue teala zbret nė qiellin e kėsaj bote ēdo natė e thotė: “Ka gėnjyer ai qė pretendon se mė do Mua e kur vjen nata syri i tij fle. A nuk ėshtė qė ēdo i dashur vetmohet me atė qė do?! Ja, unė erdha kur nata vjen e nesėr sytė (e tė dashurve tė Mi) do tė kėnaqen nė xhenetin Tim.”

8. Muhamed bin Munkediri, Allahu e mėshiroftė

Ka thėnė Muhamed bin Munkediri, Allahu e mėshiroftė: “Jam pėrpjekur me veten time; e kam detyruar atė pesėdhjetė vite nė ibadete, derisa iu nėnshtrua (ibadeteve).”

9. Thabit Benanij, Allahu e mėshiroftė

Thabit Benanij, Allahu e mėshiroftė, thoshte: “Kam vuajtur nga vetja ime me namaz nate njėzet vite dhe jam kėnaqur me tė njėzet vite pas.”

10. Njė adhurues

Njė i devotshėm falej natėn derisa i mpiheshin kėmbėt, i rrihte ato dhe thoshte: “O ju qė shpini drejt sė keqes, nuk jeni krijuar pėr tjetėr pos pėr ibadet.”

11. Abdulaziz bin ebij Revani, Allahu e mėshiroftė

Abdulaziz bin ebij Revani, Allahu e mėshiroftė, ka qenė prej adhuruesve. Kur i shtrohej shtrati pėr tė fjetur, vendoste dorėn mbi tė dhe thoshte: “S'ka mė tė butė se ti, por shtrati i xhenetit ėshtė mė i butė se ti!” Dhe ngrihej pėr t’u falur.

12. Fudejl bin Ajadi, Allahu e mėshiroftė

Ka thėnė Fudejl bin Ajadi, Allahu e mėshiroftė: “Nėse nuk tė mundėsohet pėr t’u falur natėn dhe agjėruar ditėn, dije se ti je mahrum (i lidhur), tė kanė lidhur mėkatet.”

13. Sulejman etTemimij, Allahu e mėshiroftė

Ka thėnė Mameri: “Ėshtė falur afėr meje Sulejman et Temimij, Allahu e mėshiroftė. Pas namazit tė jacisė e kam dėgjuar duke recituar:

" تَبَارَكَ الَّذِي بِيَدِهِ الْمُلْكُ وَهُوَ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ "

“I madhėruar ėshtė Ai qė nė dorėn e fuqisė sė Tij ėshtė i tėrė sundimi dhe Ai ka fuqi mbi ēdo send.” (Mulk: 1)

Derisa arriti te ky ajet:
'' فَلَمَّا رَأَوْهُ زُلْفَةً سِيئَتْ وُجُوهُ الَّذِينَ كَفَرُوا وَقِيلَ هَذَا الَّذِي كُنْتُمْ بِهِ تَدَّعُونَ "

“Kur ta shohin ata (xhehenemin) se po u afrohet, fytyrat e atyre qė nuk besuan shėmtohen dhe u thuhet: “Ky ėshtė ai qė ju e kėrkoni sa mė shpejt.” (Mulk: 27)

Filloi ta pėrsėriste derisa u pakėsua xhemati i xhamisė dhe u shpėrnda. Pastaj dola pėr tė shkuar nė shtėpi. Kur u ktheva nė xhami pėr tė thirrur ezanin e sabahut, ja Sulejman et Temimij nė vendin qė e kisha lėnė mbrėmė! Ishte nė kėmbė duke pėrsėritur tė njėjtin ajet, nuk e kishte kaluar.

'' فَلَمَّا رَأَوْهُ زُلْفَةً سِيئَتْ وُجُوهُ الَّذِينَ كَفَرُوا وَقِيلَ هَذَا الَّذِي كُنْتُمْ بِهِ تَدَّعُونَ "

“Kur ta shohin ata (xhehenemin) se po u afrohet, fytyrat e atyre qė nuk besuan shėmtohen dhe u thuhet: “Ky ėshtė ai qė ju e kėrkoni sa mė shpejt.” (Mulk: 27)


Rashid Zulfiu
27.6.2008

Ēfarė ėshtė me vlerė?

   Nė jetėn time pashė tė rinj me ambicie shumė tė larta, por i rrėmbeu vdekja befas. Ishin tė bukur, tė pasur, tė njohur, me autoritet. Shumė shpejt u zhdukėn nga familja dhe shtėpia. U zhveshėn nga veshja qė kishin, i lanė shokėt dhe miqtė. U vendosėn nė vendin ku lahet xhenazja dhe uji filloi t’ua lagė trupin.
U drejtuan nga dera e varrezave dhe faqen e shėndoshė e tė butė ua vendosėn nė dhe. Trupat e rrethuar nga muret e varrit, tė vetmuar e pa shokė, pa tė afėrm, pa gra, pa fėmijė e pa pasuri.
Ah! Ah!
Sa dhembje dhe pikėllim!
Nga e gjithė kjo ka edhe mėsim.
Vdekja i turpėroi shumė njerėz dhe ua ndėrpreu gėzimin.
Sa vdekje ishin tė papritura e sa zemra pushuan sė rrahuri?!
Vallė! A ka zemra qė marrin mėsim?

 

Pėrktheu: Ulvi Fejzullahu
27.6.2008

Mposhtja e zemėrimit

  
   Arti i bashkimit tė zemrave ėshtė trashėgimi profetike. I Dėrguari Muhamed, lavdėrimi dhe shpėtimi i Allahut qofshin mbi tė, gjatė thirrjes sė tij e kultivoi kėtė lloj arti. Nė vazhdim do tė ndajmė disa porosi nė lidhje me kėtė ēėshtje.
Allahu i Lartėsuar nė librin e Tij na e kujton bazat e kėtij arti dhe gjithashtu edhe praktika e tė Dėrguarit tė Allahut dėshmon pėr kėtė gjė. Allahu thotė:

وَالْكَاظِمِينَ الْغَيْظَ وَالْعَافِينَ عَنِ النَّاسِ وَاللّهُ يُحِبُّ الْمُحْسِنِينَ

“...e mposhtin zemėrimin dhe ua falin fajet njerėzve. Allahu i do bamirėsit.”
1

Nga ajeti i shėnuar mėsojmė tre nivele tė rėndėsishme:

1. Kur dikush tė bėn keq, sidomos nė kėto kohė kur ka humbur mirėsjellja, mposhte, shtype, pėrballoje zemėrimin. Mos lejo shfaqjen e pakėnaqėsisė nė vendtubime. Fjala e Allahut thotė: “...e mposhtin zemėrimin”.

2. Pasi e realizon veprimin e parė, e pėrballon zemėrimin, shkon dhe i thua keqdashėsit: “Allahu tė faltė”. Allahu thotė: “dhe ua falin fajet njerėzve.”

3. Ky nivel ėshtė mė i larti, pasi shkon dhe e viziton keqbėrėsin, e pėrshėndet dhe i dhuron diēka. Allahu i Lartėsuar thotė: “Allahu i do bamirėsit.”
Nga historia mėsojmė pėr ngjarjen e shėrbėtorit tė kalifit Harun Er-Reshid. Shėrbėtorit i rrėshqiti nga dora ena me ujė tė nxehtė dhe i ra kalifit nė kokė. U hidhėrua Haruni Er-Reshidi dhe iu kthye shėrbėtorit, ndėrsa shėrbėtori (i lexoi fjalėn e Allahut) i tha: “...e mposhtin zemėrimin”.
Harun Er-Reshidi i tha: “Po pėrmbahem nga hidhėrimi.”
Shėrbėtori i tha: “...dhe ua falin fajet njerėzve.”
Harun Er-Reshidi i tha: “Ta fala gabimin.”
Shėrbėtori i tha: “Allahu i do bamirėsit.”
Harun Er-Reshidi i tha: “Mund tė shkosh, tani je i lirė dhe kėtė e bėj pėr hir tė Allahut.”

 

Pėrktheu dhe pėrshtati: Ulvi Fejzullahu
20.6.2008


1 Ali Imran, 134.

Mos u frikėso, se ti do tė fitosh

   Mos ki frikė askėnd prej njerėzve pasi ti je nė tė vėrtetėn. Kujto Musain alejhis-selam, kur magjistarėt qėndruan para tij pėr ta sfiduar me magji:
    “Atėherė Musai ndjeu frikė nė vetvete.”
1
    Por erdhi thirrja hyjnore nga Sunduesi i Lartėsuar:
    “Ne i thamė: “Mos u frikėso, se nė tė vėrtetė ti do tė fitosh!”
2
    Mos u frikėso, se nė tė vėrtetė, ti do tė fitosh! Me ty ėshtė e vėrteta, kurse me ta gėnjeshtra.
    Me ty ėshtė besimi, ndėrsa me ta ėshtė e pavėrteta.
    Me ty ėshtė ndihma e Allahut tė Lartėsuar.
   Ti je ithtar i sė vėrtetės, i besimit dhe i nėnshtrimit; mbėshtetu tek Allahu i    Lartėsuar, mos ki frikė askėnd. Kujto pėrsėri fjalėn e Allahut tė Lartėsuar: “Mos u frikėso, se nė tė vėrtetė ti do tė fitosh!”

 

Pėrktheu dhe pėrshtati: Ulvi Fejzullahu
6.6.2008


1 Taha, 67.
2 Taha, 68.

Jeta e gjatė

   Njeriu jeton vetėm se njė herė, por ka mundėsinė qė tė jetojė mė tepėr se njė herė falė pėrkujtimeve tė mira me tė cilat Allahu i Lartėsuar e bėn tė pranuar nė mesin e tė tjerėve.
   Ibrahimi alejhi selam kėrkoi nga Allahu qė tė ketė pėrkujtim tė mirė tek ata qė vijnė mė pas:“ Bėj qė tė pėrmendem pėr tė mirė te breznitė e ardhshme.”
1
Qė do tė thotė: -Mė bėj qė njerėzit tė mė pėrkujtojnė pėr mirėsi pas vdekjes dhe tė jenė pasues tė mirėsive.
   Dhe Allahu i Lartėsuar pėr Ibrahimin alejhi selam tha:
"...dhe i lamė atij (Ibrahimit) kujtim tė mirė nė brezat e mė vonshėm. Paqja qoftė mbi Ibrahimin."
2
   Urime pėr atė qė ka arritur ta fitojė mirėsinė e Allahut tė Lartėsuar me pėrmendje dhe kujtim gjatė brezave...
 

Pėrktheu dhe pėrshtati: Ulvi Fejzullahu
30.5.2008


1 Shuaraė, 84.
2 Saffat, 108-109.

Shkoni, ju jeni tė lirė!

   Kujdes, mos u merr me fjalėt e xhelozėve dhe urrejtėsve, sepse do tė humbėsh kohėn dhe jetėn. E, para sė gjithash do tė humbėsh zemrėn. Mos ua vėr veshin, sepse ata janė rebelė rrugėsh, tė cilėt tentojnė tė pengojnė nė thirrjen dhe aktivitetin tėnd, por ēdo pengesė tė tyre konsideroje shtytje dhe motivim pėr suksese.
   Njė komandant tė flotės detare, nė Luftėn e Dytė Botėrore, i cili ishte njė njeri qė synonte autoritetin, disa vartės e fyenin dhe e injoronin. Komandanti thotė se kjo iu bė diēka normale dhe e zakonshme dhe prej saj mėsoi se fjalėt nuk e rrėzojnė autoritetin, as muret e kėshtjellave nuk i rrėzojnė.
   Njė kryetar thotė: -Unė nuk i lexoj letrat qė mė drejtohen me fyerje. As zarfin nuk e hap e lėre mė t’i lexoj ato. Po tė merresha me kėtė gjė, nuk do tė kontribuoja dot pėr popullin tim.
   Allahu thotė: “Prandaj largohu prej tyre dhe mbėshtetu tek Allahu! Se Allahu tė mjafton ty pėr mbrojtės.”
1
   Pa dyshim qė prej teje, lexues, dėshiroj qė t’u ofrosh falje tė gjithėve, duke mos u marrė me fjalėt e tyre dhe tė humbėsh kohė duke iu pėrgjigjur, se koha jote ėshtė e shtrenjtė. Me kėta njerėz vepro ashtu si ka vepruar Muhamedi alejhi selam me banorėt e Mekės, tė cilėt e kishin torturuar, i kishin vrarė shokėt dhe e kishin pėrzėnė. Ai, kur e ēliroi Mekėn, u tha: “Shkoni, ju jeni tė lirė!”
   Po tė humbte kohė Muhamedi alejhi selam me fjalėt dhe veprimet e tyre, nuk do tė kishte pasur kohė tė ngrinte shtetin islam, nuk do tė kishte pasur kohė tė mėsonte sahabėt dhe umetin e tij.

 

Mahmud el-Misrijj
Pėrktheu dhe pėrshtati: Ulvi Fejzullahu
23.5.2008


1 En Nisa, 81.

Mėso gjuhėn e faljes

“..le t’i falin ata dhe tė mos ua marrin pėr keq. Vallė a nuk doni qė t’ju falė Allahu? Allahu ėshtė Falės e Mėshirėplotė.”1

Allahu tė mėshiroftė, mėso gjuhėn e faljes!
Allahu tė forcoftė, shijo kėnaqėsinė e faljes!
Allahu tė udhėzoftė, ji afėr Allahut me falje!
Allahu tė nderoftė, njėra nga dyert e krenarisė ėshtė falja!
Allahu tė ndihmoftė, pėrqendroje veten nė
falje!

   Vėlla dhe motėr!
 
   Siguroje veten nė hapėsirat e faljes duke i falur tė gjithė, duke i lėnė veprimet e tyre jo tė mira, se kėshtu e pengon tė keqen. Falėsi ėshtė mė afėr Allahut dhe afėr njerėzve.
   Ai i cili do shpėrblim, ngrohtėsi, kujtim tė mirė, le tė jetė i durueshėm, ta durojė tė hidhurėn, tė vizitojė kur nuk vizitohet, tė japė kur nuk i jepet, tė jetė i butė me tė paditurin, tė falė kur i bėhet zullum.
 
 
  Imam Shafiu thotė:
 
Pasi kam falur, nuk kam urryer askėnd,
Kėshtu nga brengat armiqėsore u qetėsova.
E pėrshėndes armikun kur e takoj,
Tė keqen me pėrshėndetje e pengoj.

“..edhe kur janė nė vėshtirėsi, e mposhtin zemėrimin dhe ua falin fajet njerėzve. Allahu i do bamirėsit.2

 

Pėrshtati: Ulvi Fejzullahu
23.5.2008


1 Nur, 22.
2 Ali Imran, 134.

Udhėzime dhe urtėsi (3)


Vėlla!

1. Bėhu prej atyre qė e ndiejnė mbikėqyrjen e Allahut tė Lartėsuar ēdo herė.
2. Mos prit ēdo herė qė njerėzit ta kthejnė tė mirėn me tė mirė.
3. Kujdes dhe vetėm kujdes prej cilėsive tė njerėzve keqbėrės.
4. Njerėzit e kanė natyrshmėri qė t’i duan ata qė sillen mirė.
5. Bėhu prej atyre qė i luten Allahut tė Lartėsuar dhe kėrkojnė nga Ai.
6. Pėrshėndeti tė tjerėt me selam ose me shprehje tė tjera qė zėvendėsojnė selamin.
7. Dhuro dhe prano dhuratat, qoftė edhe nga jobesimtarėt.
8. Promovo faljen, mėshirėn, urtėsinė.
9. Mos lakmo atė qė ėshtė nė duart e njerėzve.
10. Bėhu i butė dhe lėre qortimin nė fund.
11. Vazhdo t’ua kujtosh njerėzve Allahun dhe Ditėn e Gjykimit.
12. Kėshilloji tė tjerėt edhe nė punėt e dynjasė.
13. Respektoji dhe vlerėsoji pozitat e njerėzve dhe nivelin e tyre.
14. Motivoji njerėzit pėr vepra bamirėsie.
15. Mos nėnēmo askėnd dhe largoju mendjemadhėsisė.
 

Pėrshtati: Ulvi Fejzullahu
16.5.2008

Udhėzime dhe urtėsi (2)


Vėlla musliman!

1. Ai qė hesht ėshtė shpėtimtar.
2. Pa dyshim se njeriu ėshtė nė anėn e atij qė do.
3. Besimtari pėr besimtarin ėshtė si pasqyra.
4. Nėse dėshiron sukses, sė pari pėrmirėso veten.
5. Kush e mban sekretin, zgjedhjen e pėrcakton vetė.
6. Kur ta bėsh njė tė mirė, falėndero Allahun.
7. Mos i nėnvlerėso mėkatet.
8. Mos i humb sė koti orėt e jetės, por shfrytėzoji me mirėsi.
9. Mos e merr njė punė qė nuk mund ta pėrfundosh.
10. Ai qė shmanget njė gjėje pėr hir tė Allahut, Ai ia kompenson me diēka mė tė mirė.
11. Besimtari ēdo herė ėshtė nė gatishmėri.
12. I menēur ėshtė ai qė e ruan fenė duke iu larguar haramit.
13. Duro gjatė sprovave dhe kėrko vetėm ndihmėn e Allahut tė Lartėsuar.
14. Shpeshto pėrkujtimin e Allahut nė ēdo kohė.
15. Ki frikė dėnimin e Allahut dhe shpreso nė faljen e Tij.
 

Pėrshtati: Ulvi Fejzullahu
9.5.2008

Udhėzime dhe urtėsi


Vėlla musliman!

1. Mos e shty punėn e sotme pėr nesėr.
2. Dėshiro pėr vėllanė tėnd atė qė do pėr vete.
3. Thuaj tė vėrtetėn, edhe nėse ėshtė kundėr teje.
4. Dora e Allahut ėshtė me shumicėn.
5. Vetmia ėshtė mė e dobishme sesa shoqėrimi me tė keqin.
6. Sė pari pėrmirėso tė metat e tua e mė pas tė metat e tė tjerėve.
7. Mos fol pa u menduar dhe mos vepro pa planifikuar.
8. Bėhu besnik ndaj asaj qė tė ėshtė besuar dhe mos e tradhto atė qė tė ka tradhtuar.
9. Te pėrkujdesja (vėmendja) ėshtė shpėtimi, ndėrsa te ngutja ėshtė pendimi.
10. Bėhu ekonomizues nė ushqim, pije, veshje dhe gjumė.
11. Fli mė herėt dhe zgjohu mė herėt.
12. Ki frikė Allahun ēdo herė, tė keqen pėrcille me tė mirė dhe trego mirėsjellje ndaj tė tjerėve.
13. Trego kujdes pėr kufijtė e Allahut, do tė kujdeset Allahu pėr ty.
14. Pėr ēdo gjė tė shkėlqyer (mirėsi) ka shpėrblim.
15. Fjala e mirė ėshtė mirėsi.


Pėrshtati: Ulvi Fejzullahu
25.4.2008

Porosi nga tė parėt dhe tė fundit


Ka thėnė dijetari i njohur Muhamed ibn Uthejmin, Allahu e mėshiroftė: “Transmetohet prej Omer ibn Hatabit se ka lėnė njė fjalė shumė shumė tė dobishme: “Kush punon njė punė e nė tė ka bereqet, le ta vazhdojė atė.”

Kjo do tė thotė se nėse njė njeri punon njė punė (vepėr), sado tė madhe apo tė vogėl, mirėpo Allahu i ka dhėnė bereqet (tė mira) nė atė punė, ai duhet tė vazhdojė dhe ta punojė atė.

Ka thėnė Malik ibn Dinari: “Me njė njeri qė ulesh dhe nuk pėrfiton diēka prej tij, largohu nga ai pa marrė parasysh se kush ėshtė.”

Ka thėnė Abid Ahmed ibn Harbi: “E kam adhuruar Allahun pesėdhjetė vite e nuk kam mundur ta shijoj ėmbėlsirėn e adhurimit pėrderisa i lashė tri gjėra:
• kur lashė kėnaqėsinė e njerėzve, shijova ėmbėlsirėn e tė shprehurit dhe tė thėnies sė hakut (tė vėrtetės);
• kur lashė shoqėrimin e njerėzve tė kėqij, gjeta shoqėrinė e mirė edukuese;
• kur lashė kėnaqėsinė e kėsaj bote, gjeta ėmbėlsirėn e ahiretit.

Ka thėnė Ebu Derda, Allahu qoftė i kėnaqur me tė: “Kur ta kujtosh vdekjen, radhite veten prej tė parėve.”

Ka thėnė Ebu Sulejman ed-Daranij: “Kush merret me vetveten e tij nuk ka kohė tė merret me tė tjerėt.”

Ka thėnė Imam Ahmed ibn Hanbeli: “Nėse dėshiron qė Allahu tė tė japė atė qė ti dėshiron, vepro atė qė Ai kėrkon.”

Ėshtė pyetur Ahmed ibn Hanbeli: “Sa ėshtė larg Arshi i Allahut prej nesh?” Tha: “Njė dua e sinqertė nga njė zemėr e sinqertė!”
 


Pėrktheu: Eroll Rexhepi
18.4.2008

Ēelėsat e sė mirės dhe tė sė keqes

Ēelėsat e sė mirės janė:
- ēelėsi i xhenetit: teuhidi (njėshmėria e Allahut).
- ēelėsi i dashamirėsisė: besnikėria.
- ēelėsi i diturisė: pyetja.
- ēelėsi i fitores: durimi.
- ēelėsi i namazit: abdesti.
- ēelėsi i haxhit: ihrami.
- ēelėsi i suksesit: devocioni.
- ēelėsi i shtimit tė tė mirave: mirėnjohja.
- ēelėsi i dėshirave tė ahiretit: asketizmi nė kėtė botė.
- ēelėsi i pėrgjigjes: duaja.
- ēelėsi i imanit: tė menduarit pėr krijesat e Allahut.
- ēelėsi i jetės sė zemrave: meditimi pėr fjalėt e Allahut dhe lėnia e gjynaheve.
- ēelėsi i riskut: istigfari dhe devotshmėria.
- ēelėsi i krenarisė: respektimi i Allahut dhe i tė Dėrguarit tė Tij.
- ēelėsi i rahmetit: bamirėsia ndaj tė tjerėve.

Ēelėsat e sė keqes janė:
- ēelėsi i ēdo mėkati: alkooli, qė ėshtė nėna e tė kėqijave.
- ēelėsi i amoralitetit: muzika dhe dėgjimi i saj.
- ēelėsi i privimit: pėrtacia.
- ēelėsi i hipokrizisė: gėnjeshtra.
- ēelėsi i koprracisė: lakmia.
- ēelėsi i ēdo bidati dhe humbjeje: refuzimi i Sunetit.
- ēelėsi i ēdo tė keqeje: miqėsia e tepruar me dynjanė.
- ēelėsi i kufrit (mosbesimit): tė gjitha llojet e gjynaheve.

Janė tė lumtur dhe fatbardhė ata tė cilėt posedojnė ēelėsat e sė mirės dhe e mbyllin tė keqen, ndėrsa janė tė mjerė ata tė cilėt posedojnė ēelėsat e sė keqes dhe e mbyllin tė mirėn.
Allahu im! Na bėj prej ēelėsambajtėsve tė sė mirės!


Pėrktheu dhe pėrshtati: Ulvi Fejzullahu
4.4.2008

Dialog me shejtanin

Njė natė tė errėt debatoja me shejtanin e mallkuar. Pasi dėgjova ezanin e sabahut, dėshiroja tė shkoja nė xhami.
Mė tha: -Nata ėshtė e gjatė, pusho edhe pak.
I thashė: -Frikėsohem mos humbas farzin e sabahut.
Mė tha: -Koha ėshtė e gjatė, ke kohė mjaft.
I Thashė: -Frikėsohem se mos mė humb namazi me xhemat.
Mė tha: -Mos e rėndo veten me ibadet.
Kur u zgjova, tashmė kishte lindur dielli.
Mė tha duke pėshpėritur: -Mos tė tė vijė keq pėr atė qė tė iku, se dita e sotme ka kohė shumė.
U ula tė bėja dhikrin e mėngjesit, kurse ai mė hapi idenė e fitnesit.
I thashė: -Po mė pengon nė dua.
Mė tha: -Lėre atė, nuk ėshtė mirė dikush me tė pa.
Dėshiroja t'i vijoja, mė tha: -Kėnaqu sa je akoma i ri.
I thashė: -Nuk i dihet jetės.
Tha: -Jeta jote nuk tė ikėn.
Fillova tė mėsoja Kuran.
Tha: -Ēlodhe veten me muzikė e tupan.
I thashė: -Ajo ėshtė haram.
Tha: -Ka prej dijetarėve qė mendimin tėnd nuk e kanė.
I thashė: -Hadithet e ndalesės tek unė janė tė regjistruara.
Tha: -Tė gjitha janė tė trilluara.
Rrugės kaloi njė bukuroshe, unė ula shikimin.
Tha: -Ē'u bė me shikimin?
I thashė: Kjo ėshtė rrezik.
Tha: -Medito, se meditimi rreth bukurisė ėshtė fisnik.
U nisa pėr nė Shtėpinė e Shenjtė.
Mė doli pėrpara duke mė rrejtur. Tha: -Ku po udhėton?
I thashė: -Pėr ta bėrė umren nė Mekėn qė ndriēon.
Mė tha: -Gjithė ky rrezik nga udhėtimi pėr tė kryer kėtė lloj obligimi, e sa e sa dyer tė hairit janė tė rizgjimit.
I thashė: -Patjetėr nga shtimi i adhurimit dhe pasimi.
Tha: -Nė xhenet nuk hyhet nga veprimi.
Pasi shkova tė kėshilloja, mė tha: -Mos e fut veten nė skandal.
I thashė: -Kėshilla i bėn dobi njerėzisė.
Mė tha: -Ki frikė nga autoriteti e mendjemadhėsia, se kjo ėshtė hipokrizi.
I thashė: -Ē’mendon pėr disa persona?
Tha: -Tė pėrgjigjem, edhe pse dobėsohem.
I thashė: -Ahmed ibėn Hanbeli?
Tha: -Mė vrau me fjalėn e tij: Pasoni Sunetin dhe Kuranin Munezzel.
I thashė: -Po Ibėn Tejmija?
Tha: -Goditjet e tij nė kokėn time janė mėrzi.
I thashė: -E Buhariu?
Tha: -Dogji shtėpinė time me librin e tij.
I Thashė: -Muhamed Ibėn Abdul Wehabi?
Tha: -Sikurse ai nuk ekziston as'hab.
I thashė: -Po Ebu Lehebi?
Tha: -Unė me tė kam pėr t’u djegur.
I thashė: -E Ebu Xhehli?
Tha: E kam vėlla dhe ai ėshtė (ehėl) familjar.
I thashė: -Po Lenini?
Mė tha: -Mos u mėrzit, se nė xhehenem po e pret Stalini…

 

Vazhdon
Autor: Aid el Karnij
Pėrktheu: Eroll Rexhepi
28.3.2008

Llogaritja e vetvetes

Bėrja e llogarive me vetveten ėshtė e rėndėsishme pėr mirėmbajtjen dhe pėrtėritjen e imanit, siē thotė Allahu xh.sh.:
"O ju qė besuat, kini parasysh frikėn ndaj Allahut dhe le tė shikojė njeriu se ēka ka bėrė pėr nesėr." (El-Hashėr, 18)
Omer ibn Hatabi, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, ka thėnė: "Llogariteni veten tuaj para se tė llogariteni."
Ndėrsa El-Basriu ka thėnė: "Nuk do tė takosh ndonjė besimtar qė tė mos e llogarisė vetveten."
Mejmun ibn Mihrani ka thėnė: "Me tė vėrtetė ata qė i frikėsohen Allahut e llogarisin veten e tyre me njė rigorozitet mė tė madh sesa partnerėt qė janė koprracė nė punė."
Me tė vėrtetė mosllogaritja e vetvetes ėshtė shkak qė njeriu tė zhytet edhe mė shumė nė mėkate. Edhe jobesimtarėt kėnaqen me jetėn e kėsaj bote duke mos llogaritur se njė ditė do tė dalin para Allahut xh.sh.. Allahu xh.sh. thotė: “Ata ishin qė nuk pritnin se do tė japin llogari.” (En-Nebe 27)
Ibn Kajimi thotė: "Shkatėrrimi i shpirtit vjen si pasojė e lėnies pas dore tė vetėllogaritjes, duke u pajtuar me kėrkesat dhe ndjekjen e epsheve.“
Prandaj muslimani patjetėr duhet tė gjejė kohė pėr t’u vetmuar me vetveten dhe tė shikojė se ku gjendet dhe ēka ka pėrgatitur pėr tė nesėrmen (Ditėn e Gjykimit).

 

Pėrktheu dhe pėrshtati: Eroll Nesimi
21.3.2008

Kėshilla e Ibėn Tejmijes ndaj nxėnėsit tė tij, Ibėn Kajimit

Ibėn Kajimi thotė: “Derisa vazhdoja tė ngrija dhe t’i parashtroja dyshim pas dyshimi Shejhul Islamit (Ahmed Ibėn Tejmijes), Allahu qoftė i kėnaqur me tė, nė njė rast ai mė tha:
“Mos e bėj zemrėn tėnde ndaj dyshimeve dhe mendimeve tė padrejta si sfungjeri, qė i thith tė gjitha gjėrat qė i kalojnė dhe pikon vetėm atė qė thith. Por bėje zemrėn tėnde si xhami i ngurtė; i kalojnė dyshimet vetėm sipėrfaqėsisht dhe nuk zėnė vend nė zemėr, i sheh shumė kthjellėt dhe i refuzon (nuk i thith) me ngurtėsinė qė ka. Nėse nuk vepron kėshtu dhe e bėn zemrėn qė tė absorbojė ēdo dyshim qė tė kalon, atėherė ajo bėhet vendqėndrim dhe qendėr e dyshimeve.”
Ibėn Kajimi thotė: “Nė largimin e dyshimeve nuk mbaj mend se kam pėrfituar nga diēka tjetėr mė shumė se nga kjo kėshillė.”

Pėrktheu: Alaudin Abazi
14.3.2008

Kur dijetarit i ulet vlera?

A e dini se kur i zvogėlohet dhe i ulet vlera dijetarit, edhe pse ai ka njė nivel tė lartė njohurish?
Dijetari pėrjeton ulje, nėnēmim dhe vogėlsi te njerėzit dhe tek Allahu i Lartėsuar atėherė kur polemizon me tė pavėrtetėn; kur diturinė qė ka e fut nė funksion pėr tė arsyetuar tė pavėrtetėn dhe duke asgjėsuar tė vėrtetėn.
Dijetarit i ulet vlera atėherė kur njohuritė qė ka i mobilizon pėr tė arsyetuar sjelljet e mbretėrve dhe tė kryetarėve.
Dijetarit i ulet vlera kur me diturinė qė ka synon tė pasurohet, qoftė nė mėnyrė jo tė sinqertė.
Dijetarit i ulet vlera kur troket nė dyert e pushtetarėve tiranė pėr pėrfitime personale.
Dijetarit i ulet vlera atėherė kur parapėlqen jetėn komode, kurse feja e tij, umeti i tij dhe vėllezėrit muslimanė janė tė shtypur.
Dijetari ėshtė i vogėl atėherė kur pėrpiqet qė t’i kėnaqė njerėzit, edhe pse hidhėron Allahun.
Kėtij dijetari, sado dituri tė ketė, mund t’i ulet vlera e tė bėhet i mbledhur dhe i rrėgjuar.

 

Pėrktheu dhe pėrshtati: Ulvi Fejzullahu
7.3.2008

Shembuj nė Kuran

Lexues tė nderuar, kėtu janė pėrmbledhur vetėm disa prej shumė shembujve qė pėrmenden nė Kuran. E lusim Allahun e Lartėsuar tė na bėjė prej atyre qė i kuptojnė kėta shembuj!

1- “O ju qė besuat, mos i prishni lėmoshat tuaja me tė krenuar e me ofendim siē bėn ai qė e jep pasurinė e vet sa par sy e faqe tė njerėzve, e nuk e beson Allahun dhe as botėn tjetėr. Shembulli i tij ėshtė si njė gur i madh e i lėmuar qė mbi tė ka pak dhe, e kur e godet atė njė shi i madh e lė tė zhveshur (lakuriq). Ata (formalistėt) nuk arrijnė asgjė nga ajo qė punuan. Allahu nuk e udhėzon popullin jobesimtar.” (Bekare, 264)

2- “E shembulli i atyre qė pasurinė e vet e japin nga bindja e tyre e duke kėrkuar kėnaqėsinė e Allahut, i pėrngjan njė kopshti nė njė rrafshnaltė qė i bie shi i madh, e ai jep fruta tė dyfishtė. Po edhe nėse nuk i bie shi i madh, i bie njė rigė (qė i mjafton). Allahu sheh atė qė veproni.” (Bekare, 265)

3- “Shembulli i asaj qė ata e japin nė kėtė jetė (pėr t'u lavdėruar e pėr t'u pėrmendur) ėshtė si i njė erė me breshėr qė godet dhe shkatėrron tė mbjellat e njė populli qė e ka lėshuar rrugėn nė dėm tė vetes. Allahu nuk u bėri zullum atyre, por ata ishin qė i benė tė padrejtė vetes sė vet.” (Ali Imran, 117)

4- “E sikur tė donim Ne, do ta ngrinim lart me atė (dituri), por ai nuk iu largua tokės (dynjasė) dhe shkoi pas epshit tė vet. Shembulli i tij ėshtė si ai i qenit, tė cilin nėse e pėrzė ai e nxjerr gjuhėn, po edhe nėse nuk e pėrzė, ai sėrish e nxjerr gjuhėn. Ky ėshtė shembulli i atyre qė i konsideruan tė rreme argumentet Tona. Ti rrėfe tregimet (umetit tėnd) nė mėnyrė qė ata tė mendojnė.” (Araf, 176)

5- “Shembulli i jetės sė kėsaj bote ėshtė si i njė shiu qė e kemi zbritur nga qielli, e me anėn e tė cilit gėrshetohen bimėt e tokės (mbijnė dhe shpeshtohen tė gjitha llojet) prej nga hanė njerėzit e kafshėt deri kur toka tė ketė marrė stolinė e vet dhe tė jetė zbukuruar (me bimė, pemė e behar), e banorėt e saj tė mendojnė se janė tė zotėt e saj, e asaj i vjen urdhri Ynė, natėn ose ditėn, Ne e bėjmė atė (tė mbjellat) tė korrur sikurse tė mos ekzistonte dje. Kėshtu Ne ua sqarojmė faktet njerėzve qė mendojnė.” (Junus, 24)

6- “Shembulli i gjendjes sė kėtyre dy grupeve ėshtė (i atyre qė nuk besuan) si ai i verbėri dhe i shurdhėti dhe (i atyre qė besuan) si ai qė sheh dhe dėgjon. A janė nė pozitė tė barabartė? A nuk pėrkujtoni?!” (Hud, 24)

7- “Shembulli i veprave tė atyre qė nuk besuan ėshtė si hiri, tė cilin me puhi e shkapėrderdh era nė ndonjė ditė tė stuhishme, e ata nuk mund tė realizojnė asgjė nga veprat qė kanė bėrė, e ky ėshtė ai dėshtimi i madh.” (Ibrahim, 18)

8- “A nuk ke kuptuar se si Allahu bėri shembull: fjalėn e mirė si pema e mirė qė rrėnjėt e saj janė thellė (nė tokė) e degėt e saj janė lart, E qė me vullnetin e Zotit, ajo e jep frytin e vet nė ēdo kohė. Allahu pra u parashtron njerėzve shembuj ashtu qė ata tė mendojnė. Dhe shembulli i fjalės sė keqe ėshtė si njė pemė e keqe qė ėshtė shkulur mbi tokė e qė nuk ka tė qėndruar.” (Ibrahim, 24-26)

9- “Allahu ėshtė dritė (ndriēues, udhėzues) i qiejve e i tokės. Shembulli i dritės sė Tij i ngjason kandilit tė vendosur nė njė zgavėr tė errėt. Kandili gjendet brenda njė qelqi si tė ishte yll flakėrues e qė ndizet prej (vajit tė) njė druri tė bekuar, prej ullirit qė nuk mund tė quhet as i lindjes e as i perėndimit, e vaji i tij ndriēon pothuajse edhe pa e prekur zjarri. Dritė mbi dritė. Allahu udhėzon kah drita e Vet atė qė do Ai. Allahu sjell shembuj pėr njerėzit. Allahu ēdo gjė di shumė mirė.” (Nur, 35)

10- “Shembulli i atyre, tė cilėt veē Allahut morėn mbrojtės (zota idhujsh), ėshtė si shembulli i merimangės qė thur shtėpi, e sikur ta dinin ata, mė e dobėta shtėpi ėshtė e shtėpia e merimangės.” (Ankebut, 41)

11- “Muhamedi ėshtė i Dėrguar i Allahut, e ata qė janė me tė (sahabėt) janė tė ashpėr kundėr jobesimtarėve, janė tė mėshirshėm ndėrmjet vete, ti i sheh kah pėrulen (nė rukuė), duke rėnė me fytyrė nė tokė (nė sexhde), e kėrkojnė prej Allahut qė tė ketė mėshirė dhe kėnaqėsinė e Tij ndaj tyre. Nė fytyrat e tyre shihen shenjat e gjurmės sė sexhdes. Pėrshkrimi i cilėsive tė tyre ėshtė nė Tevrat dhe po ky pėrshkrim ėshtė edhe nė Inxhil. Ata janė si njė farė e mbjellė ku mbin filizi i vet, e ai trashet, pėrforcohet dhe qėndron nė trungun e vet, ajo e mahnit mbjellėsin. (Allahu i shumoi) Pėr t'ua shtuar me ta mllefin jobesimtarėve. Allahu atyre qė besuan dhe bėnė vepra tė mira u premtoi falje tė mėkateve dhe shpėrblim tė madh.” (Fet’h, 29)

12- “Ju njerėz dijeni se jeta e kėsaj bote nuk ėshtė tjetėr vetėm se lojė, kalim kohe nė argėtim, stoli, krenari mes jush dhe pėrpjekje nė shtimin e pasurisė dhe tė fėmijėve, e qė ėshtė si shembull i njė shiu prej tė cilit bima i habit bujqit, e pastaj ajo thahet dhe e sheh atė tė verdhė, mandej bėhet e thyer, e llomitur, e nė botėn tjetėr ėshtė dėnimi i rėndė, por edhe falje mėkatesh dhe dhurim i kėnaqėsisė nga Allahu; pra jeta e kėsaj bote nuk ėshtė tjetėr vetėm se pėrjetim mashtrues.” (Hadid, 20)

13- “Shembulli i atyre qė janė obliguar me Tevrat, dhe nuk e zbatojnė atė, ėshtė si shembulli i ndonjė gomari qė bart libra. Shembull i keq ėshtė shembulli i popullit qė i pėrgėnjeshtroi ajetet e Allahut, e Allahu nuk udhėzon nė rrugė tė drejtė popullin jobesimtar.” (Xhumua, 5)
 

 Pėrmblodhi: Almedin Ejupi
22.2.2008

Buzėqesh

- Njė njeri po shikonte gruan e vet teksa ajo ishte nė shkallėt e shtėpisė dhe i tha: -Nėse hipėn lart je e shkurorėzuar, nėse zbret je e shkurorėzuar, nėse ndalesh je e shkurorėzuar!
Asaj nuk i mbeti tjetėr pėrveēse tė kėrcente nga shkallėt. I habitur ai i tha:
-Flijofsha babanė e nėnėn pėr ty! Dije se nėse vdes Imam Malik ibn Enesi nė Medinė, njerėzit do tė kenė nevojė pėr ty (nė fetvatė e tyre)... Buzėqesh.

- Njė njeri pyeti disa fukaha: -Kur t’i zhvesh rrobat nga trupi dhe hyj nė lumė pėr t’u pastruar, a tė kthehem nga Kibla apo nga? I thanė: -Sė pari kthehu tek rrobat e tua, tė cilat i zhveshe mė parė... Buzėqesh.

- Njė grua e bukur i tha njė ditė burrit tė saj, i cili ishte i shėmtuar: -Unė shpresoj qė ne tė dy tė jemi nė xhenet. E pyeti: -Pse? Ajo tha: -Se ti mė more mua (e ka fjalėn pėr bukurinė  e vet) dhe ishe falėnderues, kurse unė ty dhe durova. E duruesi dhe falėnderuesi janė nė xhenet... Buzėqesh.

- Ėshtė pyetur njė koprrac se kush ėshtė mė trimi i njerėzve. Ka thėnė: -Ai i cili i dėgjon krismat e dhėmballėve tė njerėzve duke ngrėnė e nuk i ēahen mushkėritė… Buzėqesh.

- U burgos njė njeri i cili pretendonte se ishte Pejgamber nė kohėn e Mehdiut, pastaj u mor nė pyetje. Kur u pyet: -A je ti Pejgamber? Tha: -Po! I thanė: -Atėherė, te kush je dėrguar? Tha: -Ju nuk mė lejuat tė shkoj tek asnjė njeri, se si pretendova se jam pejgamber, mė mbyllėt nė burg… Buzėqesh.

- Njė beduin (fshatar) fali namazin e sabahut pas imamit, i cili lexoi suren El-Bekare (Lopa), kurse beduini ishte pėr ngut. Nė ditėn e dytė beduini erdhi mė herėt. Imami filloi tė lexonte suren El-Fil (Elefanti). Beduini pa hezituar iku dhe tha: -Elefanti ėshtė mė i madh se Lopa... Buzėqesh.

- Thuhet se njė grua e vjetėr ishte sėmurė e djali i saj erdhi me njė mjek. Pasi mjeku e pa plakėn tė zbukuruar dhe tė veshur me rroba te reja, kuptoi ēka kishte ajo dhe tha: -Kjo ka nevojė pėr njė burrė (pėr t’u martuar). Pyeti djali i hutuar:
-Ku kanė nevojė plakat pėr martesė?! Nėna i tha: -Hesht ti, mjeku di pėr ēdo gjė mė mirė se ti... Buzėqesh.

- Hyri njė herė Tufejli te njė grup njerėzish qė darkonin dhe i tha: Ē’po hani? Duke e nėnēmuar (uljen e tij) nė sofėr, i thanė: -Po hamė dhe po pimė helm. Ai e futi dorėn e tij nė ushqim dhe tha: -Jeta ime pas jush ėshtė haram (nuk jetoj dot pa ju)… Buzėqesh.

- Nė njė shtėpi banonin disa fukaha, por shtėpia ishte e vjetėr dhe tavani binte pjesė-pjesė. Njė ditė erdhi pronari i shtėpisė pėr tė kėrkuar qiranė e shtėpisė. Fukahatė i thanė: -Ndreqe tavanin, se po rrėzohet pėr ditė!
Pronari tha: -Mos keni frikė, se ai e madhėron Allahun! I thanė ata: -Po, po, veē kemi frikė se mos po e kaplon frika e madhe ndaj Allahut e po bėn sexhde!… Buzėqesh.

- Njė herė Tufejli pa njė grup njerėzish duke shkuar nė njė drejtim tė panjohur dhe mendoi se po shkonin nė restorant pėr tė drekuar. Papritmas ata hynė te sulltani (udhėheqėsi i shtetit) dhe ky hyri me ta, mirėpo ata qė tė gjithė ishin poetė, thurnin poezi nė shenjė lavdėrimi pėr sulltanin. Pasi pėrfunduan tė gjithė, i erdhi radha kėtij dhe i thanė: -Urdhėro, thuaj poezinė! Tha: -Unė nuk jam poet. E pyeten: -E, kush je ti? Ai tha: -Unė jam prej tė gabuarve, pėr tė cilėt ka thėnė Allahu: "Sa pėr poetėt vjershėtorė, tė gabuarit i ndjekin ata." (Esh-Shuara, 224) Qeshi sulltani dhe urdhėroi tė shpėrblehet edhe ai me njė dhuratė… Buzėqesh.

- Nė njė gjykatė sollėn njė beduin pėr ta gjykuar pėr njė krim qė kishte bėrė. Ai menjėherė bėri njė ankesė dhe e ngriti te kadiu (gjykatėsi) dhe i tha: "Ja! Merreni dhe lexoni librin tim!" Iu pėrgjigjėn: -O beduin, ky ėshtė ajet nga Kurani dhe thuhet nė Ditėn e Kiametit. Beduini tha: -Dita juaj qenka mė e keqe se dita e Kiametit! Tė ēuditur i thanė: -Pse ore? Ai u pėrgjigj: -Nė Ditėn e Kiametit merren parasysh tė mirat dhe tė kėqijat e mia e ju sot morėt parasysh vetėm tė kėqijat e mia dhe i latė ato tė mirat… Buzėqesh.

- Kishte qenė Ebu Hanifja ulur dhe kishte zgjatur kėmbėt pėrpara vetes, ndėrkohė hyri njė "hoxhė" me shall dhe xhybe e me pamje prej intelektuali. Ebu Hanifja menjėherė i mblodhi kėmbėt nė shenjė respekti ndaj tij. "Hoxha" e pyeti se kur ėshtė iftari. Ebu Hanifja iu pėrgjigj: -Kur tė perėndojė dielli. Ai tha: -Po nėse nuk perėndon dielli gjer nė mesin e natės?! Tha Ebu Hanifja:
-Tani i erdhi koha Ebu Hanifes t’i zgjatė kėmbėt!… Buzėqesh.

- Njė psikopat kishte dhjetė gomarė. I hipi njėrit prej tyre dhe i numėroi. Kur i numėroi, ishin nėntė gomarė. Zbriti prapė dhe i numėroi, dhjetė gomarė! Tha: -Mė mirė pėr mua po eci, kėshtu qė kam njė gomar mė tepėr sesa tė hipi e tė humb njė gomar. Eci aq shumė, saqė kur erdhi te fshati i tij gati u alivanos nga lodhja… Buzėqesh.
 

Marrė nga libri i Aid el-Karni "Ibtesim"
Pėrktheu: Eroll Rexhepi
8.2.2008

Ata qė Allahu nuk i do nė Kuran

Allahu nuk i do ata qė kalojnė kufijtė

“Dhe luftoni nė rrugėn e Allahut ata qė ju luftojnė ju, por mos i kaloni kufijtė. Vėrtet Allahu nuk i do ata qė i kalojnė kufijtė.”
1
“O ju qė keni besuar! Mos i bėni tė paligjshme tajjibatet (tė mirat nga ushqimet, njerėzit, punėt e tyre, besimin e gjithēka tjetėr) tė cilat Allahu i ka bėrė tė ligjshme pėr ju dhe mos i kaloni kufijtė, se me tė vėrtetė Allahu nuk i do thyesit e ligjeve (ata qė kalojnė kufijtė e vendosur nga Allahu).”
2
“Lutjuni Zotit tuaj me pėrulje dhe nė vetveten tuaj. Vėrtet Ai nuk i do ata qė i kalojnė kufijtė.”
3

   Allahu nuk i do ata qė bėjnė fesad (shkatėrrim)

“Dhe nga njerėzit ėshtė edhe ai, fjala e tė cilit mund tė tė kėnaq ty (O Muhammed) nė jetėn e kėsaj bote dhe i cili e lut Allahun tė dėshmojė pėr ēfarė ai ka nė zemėr, megjithatė ai ėshtė mė grindaveci nga kundėrshtarėt. Ndėrsa kur largohet prej teje (o Muhamed), pėrpjekja e tij nė tokė ėshtė tė bėjė fesad (dėme, shkatėrrime, djallėzi) nė tė dhe tė shkatėrrojė prodhimet dhe bagėtitė; e Allahu nuk e do fesadin (shkatėrrimin).”
4

   Allahu nuk i do mosbesimtarėt dhe gjynahqarėt

“Allahu do tė shkatėrrojė ribanė (kamatėn) dhe do tė shtojė sadakanė (veprat bėmirėse, lėmoshėn). Dhe Allahu nuk i do aspak mosbesimtarėt dhe gjynahqarėt.”
5

   Allahu nuk i do mohuesit

“Thuaj: “Bindjuni Allahut dhe tė Dėrguarit (Muhamedit alejhi selam).” Por nė qoftė se ata shmangen, atėherė Allahu nuk i do mohuesit.”
6

   Allahu nuk i do zullumqarėt

“Dhe sa pėr ata qė besojnė (nė Njėsinė e Allahut) dhe qė punojnė mirėsi e drejtėsi, atyre Allahu do t’ua paguajė plotėsisht shpėrblimin. Dhe Allahu nuk i do zullimqarėt.”
7

   Allahu nuk i do kryelartėt mbivlerėsues

“Adhuroni Allahun dhe mos i vini Atij shok nė adhurim, dhe u bėni mirėsi prindėrve, tė afėrmve, jetimėve, tė varfėrve qė lypin, fqinjit tė afėrt, fqinjit tė ardhur, shokut pranė, udhėtarit (qė takoni) dhe atyre (robėrve) qė i keni nėn pushtetin tuaj. Vėrtet Allahu nuk i do ata qė janė kryepėrpjetė e qė mburren.”
8

   Allahu nuk i do tradhtarėt dhe vepėrulėtit

“Dhe mos sill prova nė mbrojtje tė atyre tė cilėt mashtrojnė vetveten. Sigurisht qė Allahu nuk do asnjė qė tradhėton dhe qė jepet pas punėve tė ulėta e tė dėnueshme.”
9

   Allahu nuk i do publikuesit e sė keqes

“Allahu nuk do publikimin e sė keqes, pėrveē atij tė cilit i ėshtė bėrė padrejtėsi. Dhe Allahu ėshtė kurdoherė Gjithėdėgjues, i Gjithėditur.”
10

   Allahu nuk i do ngatėrrestarėt

“Jehuditė thonė: “Dora e Allahut ėshtė e lidhur (e shtrėnguar, Ai nuk dhuron dhe nuk shpenzon nga begatitė e Tij). “Qofshin tė shtanguara duart e tyre dhe qofshin tė mallkuar ata, pėr ēfarė u nxorri goja! Pėrkundrazi, tė dy Duart e Tij janė gjerėsisht tė shtrira. Ai shpenzon nga begatitė e Tij ashtu siē do Ai. Nė tė vėrtetė, Shpallja Hyjnore e cila tė ka zbritur ty nga Allahu, shton te shumica e tyre kokėfortėsi mosnėnshtrimi dhe mosbesimi. Ne kemi futur ndėrmjet tyre armiqėsi dhe urrejtje deri nė Ditėn e Ringjalljes. Ēdo herė qė ata ndezin zjarrin e luftės, Allahu ua shuajti atė, ndėrsa ata gjithnjė pėrpiqen tė bėjnė djallėzi nė tokė. Dhe Allahu nuk i do ngatėrrestarėt.”

   Allahu nuk i do shpėrdoruesit

“Dhe Ai ėshtė i Cili sjell prodhime nga kopshtet e rrethuar dhe tė parrethuar (tė kultivuar dhe tė pakultivuar) dhe nė palmat e hurmave dhe prodhime tė tjera tė llojllojshme me forma e shije tė larmishme; ullinj dhe shegė qė ngjasojnė (si bimė), por tė largėt (nė shije). Hani nga frutat e tyre kur t’i nxjerrin, por paguani atė qė ju takon prej tyre (zekatin sipas urdhrit tė Allahut nė masė tė ndryshme) ditėn e tė vjelave, por mos jini dorėshpuar. Vėrtet Allahu nuk i do shpėrdoruesit.”
11

   Allahu nuk i do tradhtarėt

‘’Nė qoftė se ti (o Muhamed) ke frikė nga tradhtia e ēfarėdo populli, ktheju prapa (marrėveshjen) atyre qė tė jeni tė barabartė (qė tė mos ketė mė marrėveshje mes teje dhe atyre). Vėrtet qė Allahu nuk i do tradhėtarėt.”
12

   Allahu nuk i do kryeneēėt arrogantė

‘’Ilahu (Zoti) juaj ėshtė Njė Zot (Allahu veē tė Cilit nuk ka tė drejtė, nuk meriton e nuk duhet tė adhurohet asgjė e askush tjetėr). Sa pėr ata qė nuk besojnė nė botėn e pastajme, zemrat e tyre nuk dinė e nuk pranojnė (besimin nė Njėsinė e Allahut) duke qenė edhe tepėr kryelartė e arrogantė. Me tė vėrtetė qė Allahu di ēfarė ata fshehin e ēfarė shfaqin. Sigurisht qė Ai nuk i do kryeneēėt e arrogantėt.”
13

   Allahu nuk i do ata qė ngazėllehen

“Vėrtet qė Karuni ishte nga populli i Musait, por ai u suall me kryeneēėsi ndaj tyre. Dhe Ne i dhamė atij gjithė thesaret e begatitė, aq sa ēelėsat ishin njė peshė e madhe pėr t’u mbajtur pėr njė grup tė madh burrash tė fortė. Kur populli i tij i tha atij: “Mos u ngazėlle (me mosmirėnjohje ndaj mirėsisė sė Allahut). Vėrtet qė Allahu nuk i do ata qė ngazėllehen.”
14

Pėrgatiti: Ulvi Fejzullahu
1.2.2008


1 Bekare, 190.
2 Maide, 87
3 Araf, 55.
4 Bekare, 204-205.
5 Bekare, 276.
6 Ali Imran, 32.
7Ali Imran, 57.
8 Nisaė, 36.
9 Nisaė, 107.
10 Nisaė, 148.
11 Enamė, 141.
12 Enfal, 58.
13 Nahėl, 22-23.
14 Kasas, 76.

Ata qė Allahu i do nė Kuran

Allahu i do bamirėsit

“Dhe shpenzoni nė ēėshtjen e Allahut (nė tė gjitha llojet e xhihadit e nė ēdo gjė tjetėr pėr hir tė Allahut) dhe mos e shkatėrroni vetveten (duke mos e shpenzuar pasurinė nė ēėshtjen e Allahut) dhe bėni mirėsi. Vėrtet Allahu i do shumė muhsinunėt (bamirėsit qė kryejnė vepra tė mira vetėm pėr hir tė Allahut).”1

Allahu i do ata qė pendohen dhe pastrojnė veten

“Tė pyesin pėr tė pėrmuajshmet (zakonet e grave). Thuaj: “Kjo gjendje ėshtė e neveritur, kėshtu qė u qėndroni larg bashkėshorteve (pėr marrėdhėnie) gjatė periudhave tė tyre dhe mos u afroni (tė bėni marrėdhėnie) me to derisa tė pastrohen. Dhe kur tė jenė pastruar, atėherė shkoni pranė tyre siē ka urdhėruar Allahu pėr. Vėrtet Allahu i do shumė ata tė cilėt i kthehen Atij me pendim; dhe Ai i do ata tė cilėt e pastrojnė vetveten.”2

Allahu i do pasuesit e Muhamedit alejhi selam

“Thuaj (O Muhammed): “Nėse vėrtet e doni Allahun, atėherė mė ndiqni mua (pranoni Islamin, ndiqni Kuranin dhe Sunetin), Allahu do t’ju dojė ju dhe do t’ju falė juve gjynahet tuaja. Dhe Allahu ėshtė gjithnjė Falės i Madh, Mėshirėplotė.”3

     Allahu i do mutekunėt (tė devotshmit)

“Pa dyshim se kushdo qė pėrmbush premtimin edhe e ēon nė vend amanetin, edhe i frikėsohet shumė Allahut, atėherė me tė vėrtetė qė Allahu i do shumė ata qė janė muttekinė (tė devotshmit e pėrkushtuar nė besimin e pastėr islam).”4

Allahu i do mirėpunuesit

“Ata qė shpenzojnė (pėr ēėshtjen e Allahut) nė kohė begatie e fatkeqėsie; ata tė cilėt e pėrmbajnė zemėrimin dhe ata tė cilėt e falin njėri-tjetrin; vėrtet Allahu i do shumė muhsinunėt (mirėpunuesit nė rrugė tė Allahut).”5

Allahu i do durimtarėt

“Dhe shumė nga Pejgamberėt luftuan (pėr ēėshtjen e Allahut) dhe bashkė me ta luftuan edhe grupe tė mėdha njerėzish tė ditur e fetarė, por ata kurrė nuk e humbėn kurajėn pėr ēka pėsuan nė Rrugėn e Allahut dhe as nuk u dobėsuan, dhe as nuk e poshtėruan veten. Dhe Allahun i do durimtarėt.”6

Allahu i do ata qė i mbėshteten Atij

“Dhe nga Mėshira e Allahut (ti Muhammed) u solle butė me ta. Po tė ishe i rreptė e me zemėr tė ashpėr, ata do tė kishin hequr dorė prej teje, kėshtu qė mos i vė re (gabimet e tyre), kėrko falje pėr ta (nga Allahu) dhe kėshillohu me ta nė tė gjitha ēėshtjet. Pastaj kur tė kesh marrė vendim, besoja atė Allahut, sepse pa dyshim qė Allahu i do ata qė i mbėshtesin shpresat vetėm tek Ai.”7

Allahu i do vepėrdrejtėt

“(Atyre u pėlqen) tė dėgjojnė gjėra tė rreme, tė gėlltisin ēdo gjė tė ndaluar. Kėshtu qė, nėse ata vijnė tek ti, ose gjyko mes tyre ose shmangu prej tyre. Nė qoftė se shmangesh prej tyre, ata nuk mund tė tė sjellin ty kurrfarė dėmi, ndėrsa po tė gjykosh mes tyre, gjyko me drejtėsi. Vėrtet qė Allahu i do ata qė veprojnė me drejtėsi.”8

Allahu i do tė pastrit

“Pa dyshim se xhamia, themelet e sė cilės u vunė qė nga dita e parė nė pėrkushtim ėshtė mė e vlefshme qė ju tė rrini nė tė (pėr falje). Nė tė ka burra qė parapėlqejnė ta mbajnė veten tė pastėr e tė dėlirė dhe Allahu i do ata qė e mbajnė veten tė pastėr e tė dėlirė.”9

Allahu i do ata qė luftojnė nė rrugėn e Tij

“Pa  qė Allahu i do ata qė luftojnė nė Rrugėn e Tij tė rreshtuar si tė ishin njė ndėrtim solid.”10 
 


Pėrgatiti: Ulvi Fejzullahu
25.1.2008


1 Bekare, 195.
2 Bekare, 222.
3 Ali Imran, 31.
4 Ali Imran, 76.
5 Ali Imran, 134.
6 Ali Imran, 146.
7 Ali Imran, 159.
8 Maide, 42.
9 Teube,  108.
10 Saf, 4.

Sadakaja (lėmosha)


Bamirėsia (dhėnia lėmoshė) karakterizohet nga dhjetė cilėsi falėnderuese; pesė tė parat kanė tė bėjnė me kėtė botė, kurse tė tjerat me botėn tjetėr:

-
p
astron pasurinė
-
pastron njeriun nga mėkatet
-
pengon sprovat dhe sėmundjet.
-
mbjell gėzimin nė mesin e tė varfėrve.
-
shton bereqetin e pasurisė dhe bollėkun e riskut.
-
ėshtė hije pėr bamirėsin nė Ditėn e Gjykimit.
-
lehtėson llogarinė.
-
rėndon peshoren.
-
ngre shkallėt nė xhenet.
-lejon (mundėson) kalimin e Siratit.

 

Pėrktheu dhe pėrshtati: Ulvi Fejzullahu
18.1.2008

Mėso pėr tė metat e tua


Ai i cili dėshiron tė njihet me tė metat e vetvetes, ka disa mėnyra:

1. tė kėrkojė njė shok besnik dhe mendjemprehtė, i cili e kėshillon;
2. tė pėrzihet me njerėzit, kėshtu qė tė keqen qė sheh, ta urrejė;
3. tė pėrfitojė edhe nga armiqtė, kur ata flasin pėr tė.

Dhe nė fund, mos harro se kur Allahu ia do tė mirėn robit tė Vet, e bėn tė zgjuar nė njohjen e tė metave. E, kur ai njihet me gabimet e veta, pėrpiqet t’i evitojė.
 

Pėrktheu: Ulvi Fejzullahu
11.1.2008

Vdekja nuk pėrshpejtohet


“...dhe kur vjen ky ēast, ata as nuk mund ta vonojnė atė dhe as nuk mund ta pėrshpejtojnė atė...” (Araf, 34)
Ky ajet ngushėllon burracakėt frikacakė, tė cilėt vdesin shumė herė para vdekjes. Mos tė harrojnė se vdekja ka njė kohė tė caktuar, nuk mund tė vijė mė herėt, por as tė vonohet. Vdekjen nuk mund ta shtyjnė pėr njė afat tė pacaktuar, edhe sikur tė tentojnė burracakėt e frikėsuar.
Ndėrsa ai i cili i ėshtė nėnshtruar plotėsisht Allahut nga ajeti i lartpėrmendur fiton siguri, qetėsi dhe vendosmėri:
“Agonia e vdekjes do tė vijė me tė vėrtetėn (i zbulohet ēėshtja e Ahiretit): “Kjo ėshtė ajo sė cilės doje t’i shpėtoje!” (Kaf, 19)
Mėso, se po tė varesh nga krijesat, nga Krijuesi do tė pėrjetosh ligėshti dhe paaftėsi:
“Pastaj ai nuk pati asnjė grusht njerėzish ta ndihmonin atė pėrkundėr Allahut, as nuk ishte prej atyre qė mund tė shpėtojnė vetveten.” (Kasas, 81)
Vepra voluminoze “Sijer alamin-nubela” e Dhehebiut nė 23 ekzemplarė pėrshkruan biografitė e dijetarėve, tė mendimtarėve, tė mbretėrve, tė princave, tė tė pasurve, tė poetėve, por gjatė vėshtrimi tė kėtij libri mėsojmė dy ēėshtje mė rėndėsi:

E para: ata tė cilėt nuk janė mbėshtetur tek Allahu, por kanė krijuar varshmėrinė nga pasuria, fėmijėt, pozita, Allahu e lė nė dorė tė kėtyre gjėrave. Kėta pėrjetuan vuajtje, rrėnim dhe shkatėrrim:
“Dhe vėrtet qė ata (shejtanėt) i pengojnė ata nga Udha (e Drejtė), por (mosbesimtarėt) mendojnė se nė tė vėrtetė ata janė tė udhėzuar nė Udhė tė mbarė!” (Zuhruf, 37)
U sprovuan: Faraoni me pozitė, Karuni me pasuri, Umeja bin Halefi me tregti, Velidi me fėmijėt, Ebu Xhehli me autoritet, Ebu Lehebi me gjenezė (prejardhje). Haxhaxhi me arrogancė.

E dyta: ata tė cilėt u krenuan me Allahun dhe vepruan pėr t’u afruar te Krijuesi. Kėta pėrjetuan ngritjen, fisnikėrimin, nderin, krenarinė. U ngritėn edhe ata qė nuk kishin pozitė, autoritet, pasuri dhe fis.
U ngrit: Bilali me ezan, Sulejmani me ahiret, Suhejbi me sakrificė, Atau me dituri.
“...dhe e bėri fjalėn e mosbesimtarėve mė tė poshtėruarėn, ndėrsa ishte Fjala e Allahut qė ėshtė mė e lartėsuara dhe Allahu ėshtė i Gjithėfuqishėm, mė i Urti Gjithėgjykues.” (Teube, 40)

 

Pėrktheu dhe pėrshtati: Ulvi Fejzullahu
4.1.2008

Shėrimi i vetėmburrjes (vetėlavdėrimit)


Ai i cili dėshiron ta ulė dhe ta mposhtė lartėsimin e vetes para tė tjerėve, duhet tė mėsojė katėr gjėra. Ato janė:

1. Ēdo sukses dhe arritje duhet ta vlerėsojė si dhuratė nga Allahu i Lartėsuar. Kur rezultatet peshohen nė kėtė mėnyrė, atėherė njeriu pėrpiqet ta falėnderojė vazhdimisht Krijuesin dhe nuk vetėmburret.

2. Tė shikojė ēdo herė dhuntitė dhe begatitė e dhuruara nga Allahu i Lartėsuar, se kėshtu ai do tė jetė mirėnjohės dhe nuk do tė shfaqė mendjemadhėsi.

3. Tė ketė druajtjen e mospranimit tė veprės; kur angazhohet me kėtė, nuk shfaq qėndrime a sjellje prej mendjemadhi vetėlavdėrues.

4. Tė shikojė mėkatet e bėra mė parė; nėse ekziston frika se tė kėqijat peshojnė mė shumė se tė mirat, atėherė e ka mposhtur vetėlavdėrimin.

Dhe nė fund, ta lusė Allahun qė ta ndihmojė pėr realizimin e katėr porosive tė mėsipėrme.


Pėrktheu: Ulvi Fejzullahu
28.12.2007

Nuk ėshtė etike

Namazi dhe namazi me xhemat

Nuk ėshtė etike:
-mospritja e namazit me dėshirė, vullnet, energji
-moslargimi i ēdo gjėje nga zemra pos Allahut tė Lartėsuar
-lėvizja e tepėrt, e pakontrolluar dhe loja me duar
-shpejtimi dhe mospėrqendrimi nė namaz
-Shtyrja e namazit deri nė kohėn e fundit tė tij pa arsye
-
anashkalimi i suneteve tė namazit.
 

Kėrkimi i lejes pėr tė hyrė nė shtėpi

Nuk ėshtė etike:
-trokitja e pakontrolluar nė derė
-hyrja nė shtėpi pa leje
-qėndrimi pėrballė derės
-tė thuash “jam unė” duke mos treguar emrin
-trokitja nė derė pa nevojė
-trokitja nė derė mė shumė se tri herė, edhe kjo tė jetė me ndėrprerje.

Borxhi

Nuk ėshtė etike:
-shtrirja e dorės pėr borxh, kur nevoja nuk ėshtė aq e madhe
-tė kėrkosh borxh mbi nevojėn
-tė kėrkosh para prej atij qė nuk ka
-tė mos e kthesh borxhin.

Vėllazėria

Nuk ėshtė etike:
-mosrespektimi i vėllezėrve mė tė vjetėr
-mosshprehja e mėshirės dhe e dashurisė ndaj tė vegjėlve
-mosrespektimi i ndjenjave tė tė tjerėve nė raste gėzimi
-mosdhėnia e kėshillave dhe sugjerimeve kundrejt vėllezėrve
-moskėrkimi i faljes nė rast lėshimi dhe gabimi
-mospėrmirėsimi i vėllezėrve nė hasmėri.

Duaja-lutja dhe pėrkujtimi i Allahut

 Nuk ėshtė etike:
-t’i lutesh Allahut me nijet jo tė sinqertė
-t’i lutesh Allahut dhe tė jesh larg Tij
-t’i lutesh Allahut
, por tė kėrkosh ndihmė nga krijesat e Tij
-ta pėrkujtosh Allahun pa abdest
-
qė gjatė lutjes mos tregosh interesim
-qė ushqimi dhe veshmbathja tė jetė haram
-tė
mos shfrytėzosh rastet dhe kohėn kur lutjet pranohen
-tė lutesh pėr vete
n, por tė harrosh familjen, tė afėrmit, miqtė.
 

Muhamed Douserij
Pėrktheu dhe pėrshtati: Ulvi Fejzullahu
14.12.2007

Urtėsi nga haxhi

Nga haxhi mėsojmė shumė urtėsi, tė cilat haxhiu duhet t’i realizojė dhe t’i pėrjetojė shpirtėrisht. Nė vazhdim po veēojmė disa prej tyre:
-Konfirmimi i teuhidit, i njehsimit tė Allahut tė Lartėsuar, kur haxhiu i pėrgjigjet ftesės sė Krijuesit me fjalėn e fuqishme, tė bukur, tė kėndshme dhe tė ėmbėl “LEBEJK ALL-LLAHUM-ME LEB-BEJK – Tė jemi pėrgjigjur Allah, tė jemi tė pėrgjigjur!”
-Veprimet e haxhit, tė cilat haxhiu i kryen nė pėrputhje me formulėn “LEB-BEJK”, manifestohen me shpirt, gjuhė dhe veprim.
-Haxhi ėshtė ibadet qė pėrfshin tė gjitha llojet dhe format e adhurimeve me zemėr, trup dhe pasuri.
-Haxhiu i cili u pėrmbahet mėsimeve profetike duke u larguar nga fjalėt e ndyta dhe gjynahet, kthehet i pastėr nė shtėpi, pa mėkate, ashtu siē ka lindur nga nėna.
-Haxhiu kujton Ditėn e Gjykimit dhe qėndrimin e tij para Madhėrisė Sunduesit Suprem. Haxhiu me ihram e me kokė tė zbuluar, duke madhėruar Allahun dhe duke shqiptuar telbijen nė tokėn e Arafatit, shpreson pėr faljen e Tij.
-Haxhi ėshtė njė kongres qė fton muslimanėt e botės pa dallim ngjyre, race, kombėsie, pozite dhe autoriteti, tė gjithė nė njė kohė dhe vend tė caktuar qė ta pėrmendin Allahun nė ditėt e pėrcaktuara. Kėshtu tė gjithė tė bashkuar nga formula “LEB-BEJK” tregojnė unitetin dhe gatishmėrinė pėr tė qenė umet i dobishėm.
-Haxhi forcon imanin e haxhiut, ripėrtėrin besėn me Allahun e Lartėsuar, shpreh gatishmėrinė pėr pendim, freskon ndėrgjegjen dhe ngre moralin.
-Haxhiu e ushtron veten me durim (sabėr) pėr t’u bėrė ballė lodhjeve, pėr tė respektuar oraret dhe pėr tė pranuar urdhrat.
-Haxhiu e pastron shpirtin me sinqeritet dhe kjo ripėrtėrin jetėn, ngre moralin, forcon shpresėn, krijon bindje pozitive ndaj Krijuesit Allah.
-Haxhiu kujton tė kaluarėn, fillet e para tė thirrjes islame, aktivitetin dhe pėrpjekjen e Muhamedit salallahu alejhi ue selem pėr teuhidin e Allahut tė Lartėsuar.
-Haxhiu, kur merr rrugėn pėr nė Mekė, ndahet nga familja dhe miqtė dhe kjo i kujton vdekjen dhe ndarjen e domosdoshme, e cila nuk pranon kompromis.
-Haxhiu gjatė udhėtimit has vėshtirėsi dhe lodhje, por kur shikimi i tij pėrballet me Qaben, ai i harron lodhjen dhe vuajtjet.
-Haxhiu vesh ihramin, veshjen e bardhė tė ndarė nė dy pjesė, e cila i kujton veshjen e qefinit dhe takimin me Allahun nė Ditėn e Gjykimit.
-Haxhiu i kryen ritualet ashtu siē e ka mėsuar i Dėrguari i Allahut, Muhamedi salallahu alejhi ue selem; tavafin, saėjin, qėndrimin nė Arafat, nė Muzdelife, gjuajtjen e guralecėve, etj..

Tė mos harrojmė se shpėrblimi i personit tė cilit i pranohet haxhi ėshtė xheneti i Allahut.
 

Pėrktheu dhe pėrshtati: Ulvi Fejzullahu
7.12.2007

Njė njeri ankohet pėr djalin e tij tek Omeri, Allahu qoftė i kėnaqur me tė

Kur Omeri, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, ishte udhėheqės i muslimanėve, tek ai vjen njė person dhe i ankohet pėr mosbindje dhe mosdėgjim nga ana e djalit tė tij. Omeri, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, e thirri djalin dhe e qortoi pėr mosdėgjueshmėrinė ndaj babait dhe i kujtoi obligimet e fėmijės ndaj prindit tė tij.
Djali i tha: -O emir i besimtarėve, a nuk ka edhe prindi obligime ndaj fėmijės?
Omeri thotė: -Po, gjithsesi!
Djali pyet: -Cilat janė ato, o udhėheqės i besimtarėve?
Omeri thotė: -Sė pari t`ia zgjedhė nėnėn, t`i japė emėr tė mirė, t`ia mėsojė Kuranin...
Djali i thotė: -O udhėheqės i besimtarėve, babai im nuk e ka bėrė asnjėrėn nga kėto; nėna ime ėshtė njė robėreshė qė ka qenė te zjarrputistėt, emri im ka kuptim tė keq dhe nuk mė ka mėsuar nga Kurani as edhe njė shkronjė.
Omeri iu kthye prindit dhe i tha: -Erdhe tė mė ankohesh pėr mosbindje tė fėmijės, kurse ti para kėsaj nuk iu binde atij. Kėshtu qė ti u solle keq me tė para se ai tė sillet keq me ty.

Marrė nga libri: "Terbijetul Evlad fil Islam"
Abdullah Nasih Ulvan
Pėrktheu: Alaudin Abazi
26.10.2007

O bir i Ademit!

O bir i Ademit!
Ēuditem me ty, se si i ngre sytė lart nga qielli e nuk di t’i ngresh ambiciet e tua nga pasiviteti dhe nuk e ngre shpirtin tėnd nga ndyrėsira. A nuk e sheh zogun, i cili, kur ngrihet lart nė hapėsirė, merr frymė nė liri, por nėse bie nė tokė ballafaqohet me pengesa dhe parazitė tė ndryshėm?

O bir i Ademit!
A nuk e sheh agimin, se si largon ēdo errėsirė, e cila ka mbuluar dhe ka mbizotėruar ēdo shpresė, kurse ambicia jote, edhe nėse zgjat, ėshtė e mbuluar nga epshi yt? Patjetėr do tė vijė agimi, i cili mund ēdo pikėllim, ēdo brengė, prandaj mos u brengos.

O bir i Ademit!
Ambiciet e tua nė nxėnien e kėsaj botė tė duken shumė tė lehta, por ēudi se si ambicia jote bie pėr sa i pėrket nxėnies sė asaj qė ėshtė mė e mirė pėr tyre. A po i jep pėrparėsi asaj qė ėshtė e shpejtė dhe kalon nė dėm tė asaj qė ėshtė e ngadalshme, por gjithmonė e qėndrueshme?

O bir i Ademit!
Kujdes, kujdes veten tėnde, ndale atė, sepse ėshtė mė afėr shkatėrrimit. A nuk sheh se kur mendja largohet nga vetja jote, tė sjell shkatėrrime? Nėse nuk e ndal veten tėnde, do tė jesh prej tė shkatėrruarve.

O bir i Ademit!
Mos tė tė mashtrojė ecja e ditėve dhe e netėve, sepse ato janė vetėm njė mjet mbartės. Mos tė tė mashtrojė forca dhe fuqia jote, sepse ti je duke ecur drejt dobėsimit dhe pleqėrisė. Mos tė tė mashtrojnė fėmijėt dhe pasuria e shumtė, sepse pasuri e vėrtetė ėshtė ajo e cila mban besėn tėnde me Allahun, ndėrsa fėmijė i vėrtetė ėshtė ai i cili ėshtė i dobishėm.

O bir i Ademit!
Kėto janė veprat e tua, tė cilat do tė llogariten para teje. Shiko se ēfarė po sjell para vetes.

O bir i Ademit!
A tė pėlqen hapi yt me tė cilin ecėn pėrpara? A u bėre mendjemadh ndaj shokut tėnd? A jeni shumuar, a jeni mburrur, a i bėni konkurrencė njėri-tjetrit?
Zėri yt ka qenė i fortė, vlera jote ka qenė e lartė, ndėrsa nė fund shokėt e tu tė mbartėn mbi supet e tyre dhe tė lėshuan nė varrin tėnd.

O bir i Ademit!
Tė kanė admiruar dhe tė kanė ngritur lart me lavdėrime dhe falėnderime, tė kanė bėrė mbret mbi kolltukun e lartė, tokėn ta kanė shtruar me lule dhe trėndafila.
Ende nuk e di se kush je? Ende nuk e di se ēka ishe mė herėt, nga ēfarė u krijove,? Asnjėherė nuk e kujton fillimin tėnd? A nuk ke qenė njė lėng i dobėt? A i ke harruar tė gjitha kėto?

O bir i Ademit
Mes fillimit dhe mbarimit ėshtė shpirti, i cili tė lė lamtumirėn. Ti je mė afėr vdekjes sesa jetės. Ē’ėshtė me ty? Shoh se po ngul kėmbė nė iluzionet e tua tiranike, tė cilat kalojnė shumė shpejt dhe tė lėnė me duar tė zbrazėta. Kur tė kthjellohesh, sheh realitetin, se ti njė ditė ishe me ta, ishe prej tyre. Nuk ėshtė njė ankth ky qė sheh, por realitet. Ajo ėshtė dita e parė e varrit tėnd, pėrgatitu qė pyetjeve t’u japėsh pėrgjigje. Mos harro, o bir i Ademit, se ajo natė ėshtė jeta jote!
 

Shaban Murati
14.9.2007

Urtėsi

-Kur linde qave, por tė tjerėt qeshėn. Jeto nė mėnyrė tė atillė qė, kur tė vdesėsh, ti tė shkosh i qeshur, kurse tė tjerėt tė qajnė pėr ty.

-Shkenca e mėson njeriun se si tė fluturojė nė ajėr si zogjtė dhe tė notojė nė ujė si peshqit, por njeriu pa besim nuk di si tė jetojė nė tokė.

-S’ka gjė mė tė rėndėsishme pėr njeriun sesa falja e namazit dhe gjendje mė tė rėndė sesa dhėnia e llogarisė para Allahut, por shumica e njerėzve para kėtyre dy gjėrave janė indiferentė.

-Besimi dhe namazi janė si dy binjakė. Duhej detyrimisht qė njėri tė dilte mė parė nė jetė dhe doli besimi.

-Pėr tė mos rėnė shpesh nė gabime dhe si pėr rrjedhim pėr tė mos ulur prestigjin tėnd, mendo shumė, flit pak dhe mos harro kurrė tė dėgjosh mendimet e tė tjerėve.

-Kur njerėzit nuk mė kuptojnė, kjo nuk mė shqetėson. Unė shqetėsohem me tė vėrtetė nėse nuk arrij t’i kuptoj njerėzit.

-Dije se ēdo gjė ka frytin e saj dhe fryti i diturisė ėshtė afėrsia te Zoti

-Lapsi thotė: “Mos mė lėr nė duart e tė paditurve”.

-Ai qė e sheh ēdokėnd nė fund tė pusit ėshtė vetė nė fund tė tij.

-Ata qė nė jetėn e tyre nuk kanė pasur sukses, ngushėllohen duke nėnvlerėsuar sukseset e tė tjerėve.

Pėrgatiti: Almedin Ejupi
17.8.2007

Ēfarė mė mėsoi jeta nėn hijen e besimit -IV-

1. Mėsova se ai qė fiton ėshtė ai qė ėshtė mė i qėndrueshėm dhe qė ka durim.

2. Mėsova se buzėqeshja do tė thotė shumė, por nuk na shpenzon asgjė.

3. Mėsova se tė gjitha zbulimet qė i shohim tani, para se te zbulohen janė konsideruar si tė pamundura.

4. Mėsova se shikimi i gjėrave tė thjeshta, qė shumica e njerėzve zakonisht i konsiderojnė si tė pavlera, i bėn disa njerėz tė pasur.

5. Mėsova se nėse kalon kohė tė kėndshme duke luajtur, atėherė ti je fituesi, edhe nėse ke humbur me rezultat.

6. Mėsova se arma mė e suksesshme qė ka njeriu ėshtė koha dhe durimi.

7. Mėsova se njeriu nuk duhet tė mundohet tė jetė njeri i suksesshėm, por tė mundohet pėr tė qenė njeri qė ka vlerė, e pas kėsaj suksesi vjen vetė.

8. Mėsova se dėshtuesit janė dy llojesh: ata qė mendojnė pa realizuar dhe lloji tjetėr janė ata qė realizojnė pa menduar.

9. Mėsova se ata tė cilėt kanė guxim ta ballafaqojnė dėshtimin, janė ata qė i pėrmbysin vėshtirėsitė dhe arrijnė fitore.

10. Mėsova se ai qė ngjitet lart shkėlqyeshėm, pėrqendrohet nė qėllimin e tij dhe nuk shikon poshtė pėr shkak se rreziqet i turbullojnė mendjen.
 

Zgjodhi dhe pėrktheu: Alaudin Abazi
6.7.2007

Ēfarė mė mėsoi jeta nėn hijen e besimit -III-

1. Mėsova se njeriu nuk mund tė jetė pėrparimtar pėrderisa tė mos provojė gjėrat me tė cilat nuk ėshtė mėsuar (tė pazakonshmet).

2. Mėsova se dėshtuesit gjithmonė thonė se suksesi ėshtė vetėm fat.

3. Mėsova se pa vėshtirėsi nuk ka realizim tė ambicieve.

4. Mėsova se njohuria nuk konsiderohet fuqi nė kohėn e shpejtėsive, tė internetit dhe tė kompjuterit, por praktikimi i njohurive ėshtė fuqi.

5. Mėsova se fati nė jetė ėshtė njė pikė qė lidhet me parapėrgatitjen e mirė dhe shansin qė vjen.

6. Mėsova se dėshtimi nuk ėshtė gjėja mė e keqe nė kėtė botė, por dėshtim i vėrtetė ėshtė tė mos provojmė fare.

7. Mėsova se ekzistojnė disa njerėz qė notojnė nė drejtim tė anijes e disa tė tjerė e humbin kohėn duke e pritur atė.

8. Mėsova se ekzistojnė dy mėnyra pėr tė pasur njė ndėrtesė tė lartė; ose tė shkatėrrosh tė gjitha ndėrtesat qė ke afėr, ose tė ndėrtosh mė tė lartėn nga tė tjerėt- zgjidh gjithmonė tė dytėn.

9. Mėsova se njeriu nuk shkatėrrohet kur humb, por kur tėrhiqet.

10. Mėsova se nė kėtė jetė nuk arrihet diēka e madhe pa vullnet.

Zgjodhi dhe pėrktheu: Alaudin Abazi
29.6.2007

Ēfarė mė mėsoi jeta nėn hijen e besimit -II-

1. Mėsova se suksesi nuk ėshtė gjithēka, por ajo qė kėrkohet ėshtė dėshira pėr sukses.

2. Mėsova se jeta i ngjan njė ndeshjeje boksi, ku me rėndėsi nuk ėshtė nėse i ke humbur tė gjitha raundet, por e gjithė ajo qė kėrkohet prej teje ėshtė ta rrėzosh kundėrshtarin me njė goditje tė fuqishme nė disa sekonda dhe kėshtu tė dalėsh fitues.

3. Mėsova se nėse njeriu dėshiron tė ketė sukses, atėherė duhet tė largohet nga personat qė janė pesimistė, negativė, tė mėrishėm..., pėr shkak se nėse jemi larg tyre, konsiderohet mė pak e dėmshme sesa
po tė jenė me ne. Pesimizmi, negativiteti, mėria (hasedi) janė sėmundje shkatėrruese si kolera.

4. Mėsova se ai qė fiton njė milion (euro) nė vit nuk punon 1000 herė mė shumė se ai qė fiton 1000 (euro) nė vit, fshehtėsia ėshtė se si i punon mendja.

5. Mėsova se personat e suksesshėm marrin vendime me shpejtėsi dhe i ndryshojnė me ngadalėsi, kurse personat e dėshtuar marrin vendime me ngadalėsi dhe i ndryshojnė me shpejtėsi.

6. Mėsova se ēdo gjė qė shohim ėshtė e madhėrishme nė jetė, duke filluar nga ideja e ēdo fillimi tė vogėl.

7. Mėsova se ēdoherė ekziston njė rrugė mė e mirė pėr tė kryer njė punė, ndėrsa gjetja e saj ėshtė e domosdoshme.

8. Mėsova se mė mirė ėshtė pėr njeriun qė tė pendohet pėr atė qė ka bėrė, se tė vajtojė pėr atė qė nuk e ka bėrė.

9. Mėsova se puna e mirė ėshtė shumė mė e vlefshme se fjala e mirė.

10. Mėsova se njerėzit harrojnė shpejtėsinė me tė cilėn e kryejnė punėn, mirėpo kujtojnė formėn e saj.

Zgjodhi dhe pėrktheu: Alaudin Abazi
22.6.2007

Thėnie tė urta

Fudajl b. Ijadi ka thėnė: “Kush kėrkon njė vėlla pa tė meta, do tė mbetet gjithmonė pa vėlla.”
Ebu Derda ka thėnė: “Qortimi i vėllait ėshtė mė i mirė sesa humbja e tij.”
Disa tė tjerė kanė thėnė: “Ēuditem me njė njeri i cili qan pėr vdekjen e dikujt me lot e nuk qan pėr vdekjen e zemrės sė tij me gjak.”
Ēudi mė e madhe se kjo ėshtė qė njeriu t’i shohė tė metat e dikujt tė mėdha, ndėrsa ndaj tė metave tė veta ėshtė i verbėr.
Kanė thėnė disa selefė: “Nėse dėgjoni muezinin duke thėnė “Hajalesalah (ejani nė namaz)” e nuk mė shihni nė saf, mė kėrkoni nė varreza (tė vdekur).”
Nuk ėshtė rrezik nė kohėn e teknologjisė qė tė zbulojmė mjete tė cilat mendojnė si njeriu,
por rreziku mė i madh ėshtė qė tė ekzistojnė njerėz tė cilėt mendojnė si ato mjete.

 

Pėrgatiti: Shaban Murati
22.6.2007

Ēfarė mė mėsoi jeta nėn hijen e besimit -I-

1. Mėsova se mendja ėshtė si ara, ku ēdo ide qė e mendojmė pėr njė kohė tė gjatė ėshtė njėsoj si ujitja. S'ka dyshim se do tė korrim vetėm atė qė kemi mbjellė nga mendimet tona pozitive ose negative.

2. Mėsova se nė shkollė dhe nė universitet mėsojmė gjėra, pastaj ballafaqohemi me provime; kurse nė jetė ballafaqohemi me provime, pastaj mėsojmė gjėra.

3. Mėsova se njė bisedė e thjeshtė apo dialog i shkurtėr me njė njeri tė urtė ėshtė si tė studiosh njė muaj.

4. Mėsova se nuk ėshtė me rėndėsi pėr ty se ku gjendesh tani, por me rėndėsi ėshtė se pėr ku je nisur tė shkosh.

5. Mėsova se mė mirė ėshtė pėr njeriun tė ecė si breshkė nė rrugėn e vėrtetė, sesa si njė dre nė rrugėn e gabuar.

6. Mėsova se shpesh humbja e betejės tė mėson se si fitohet lufta.

7. Mėsova se ekzistojnė shumė njerėz qė kėrkojnė dituri, por prej tyre pak janė tė kulturuar.

8. Mėsova se ēelėsi i dėshtimit ėshtė tė mundosh kėnaqjen e ēdo personi qė njeh.

9. Mėsova se nuk duhet ta matėsh veten me atė qė ke arritur deri tani, por duhet ta matėsh me atė qė duhet tė arrish nė tė ardhmen, duke krahasuar aftėsitė e tua.

10. Mėsova se njerėzit qė mė sė shumti na dėmtojnė janė personat qė u kemi dhėnė gjithė besimin tonė, pėr arsye se, me njohjen e fshehtėsive tona, ata i pėrdorin kundėr nesh atėherė kur ne kemi mospajtim me ta, e kjo padyshim ėshtė tradhti.
 

Zgjodhi dhe pėrktheu: Alaudin Abazi
15.6.2007

Fjalė tė arta –II-

- Sufjan ibėn Ujejne thotė: “Nuk ėshtė nga dashuria e tepruar e kėsaj bote kėrkimi i asaj qė ėshtė e domosdoshme pėr ty”.

-Transmetohet se njė bedevi i pyet banorėt e Basrės: “Kush ėshtė mė i zoti te ju?” Ata i thanė: “Hasan el Basri.” Me ēfarė u bė mė i zoti?- pyetėn sėrish. Ata thanė: “Njerėzit kanė nevojė pėr dijen e tij, kurse ai nuk ėshtė i nevojshėm pėr pasurinė e tyre.” Ai tha: “Sa e mirė ėshtė kjo!”

- Seid ibėn Xhubejri thotė: “Kjo botė ėshtė njė pasuri mashtruese pėr ty, nėse tė shtyn tė harrosh kėrkimin e ahiretit, e nėse tė thėrret nė kėrkimin e kėnaqėsisė sė Allahut, ajo ėshtė njė pasuri dhe pėrfitim i mirė”.

- Aliu (radijallahu anhu) thotė pėr zuhdin: “Nėse njeriu posedon tėrė pasurinė e kėsaj bote dhe me tė vepron pėr hir tė Allahut, ai ėshtė zahid; dhe nė anėn tjetėr, nėse njeriu e lė tėrė pasurinė e kėsaj bote, por jo pėr hir tė Allahut ai nuk ėshtė zahid”.

- Abdulmelik ibėn Abdulhamid Mejmuni thotė pėr imam Ahmed ibėn Hanbelin: “Nuk kam parė asnjė njeri me rroba mė tė pastra, e qė e mbante vetėn; mustaqet, flokėt dhe me rroba mė tė bardha se Ahmed ibėn Hanbeli.”

- Hasen el Basri thotė: “Kini kujdes nga humbja e kohės nė kėtė botė, pėr shkak se kjo botė ėshtė plot humbje. Nuk e hap njeriu ndonjė derė tė saj e qė nga ajo derė mos tė hapen edhe dhjetė dyer tė tjera”.

-Gjithashtu ai thotė: “Nuk ka asnjė njeri qė i madhėron parat e qė Allahu mos ta poshtėrojė atė”.

Pėrgatiti: Alaudin Abazi

03.02.2007

Cilėsitė e tė devotshmėve

“Nuk ka ndonjė rob tė cilin Allahu e ka furnizuar me dhjetė cilėsi, e tė mos e ketė shpėtuar nga tė gjitha epidemitė dhe pamundėsitė dhe ta ketė ngritur nė gradėn e tė afėrmve dhe tė ketė fituar gradėn e tė devotshmėve.

E para: Sinqeriteti i pėrhershėm sė bashku me njė zemėr tė kėnaqur.

E dyta: Durimi i plotė  sė bashku me falėnderim tė pėrhershėm.

E treta: Varfėri e pėrhershme sė bashku me njė zuhd tė pranishėm.

E katėrta: Ide, mendim i pėrhershėm sė bashku me njė bark tė uritur.

E gjashta: Pėrpjekje e pėrhershme sė bashku me njė trup tė thjeshtė.

E shtata: Butėsi e pėrhershme sė bashku me marrėdhėnie tė pranishme.

E teta: Dashuri e pėrhershme sė bashku me turp.

E nėnta: Dije e dobishme sė bashku me njė butėsi tė pėrhershme.

E dhjeta: Besim i pėrhershėm sė bashku me njė logjikė tė qėndrueshme.”

Ebu Bekri

 

“Nuk do tė arrini gradėn e devotshmėrisė, deri sa tė kaloni gjashtė pengesa:

1. Tė mbyllni derėn e lehtėsimeve dhe tė hapni derėn e vėshtirėsive.

2. Tė mbyllni derėn e rehatisė dhe tė hapni derėn e pėrpjekjeve.

3. Tė mbyllni derėn e krenarisė dhe tė hapni derėn e thjeshtėsisė.

4. Tė mbyllni derėn e gjumit dhe tė hapni derėn e adhurimit tė natės.

5. Tė mbyllni derėn e pasurisė sė tepėrt dhe tė hapni derėn e investimit tė saj pėr botėn tjetėr.

6. Tė mbyllni derėn e shpresės dhe tė hapni derėn e pėrgatitjes pėr vdekjen.”

Ibrahim ibn Ed’hem

 

Pėrgatiti: Erion Sula

26.01.2007

Fjalė tė arta -I-

- Imam ibėn Ujejne thotė: “Buzėqeshja ėshtė  kurthi i dashurisė, kurse mirėsia ėshtė gjėja mė e lehtė; fytyrė e buzėqeshur dhe fjalė e mirė.”

- Ibėn Ujejne thotė: “Para se tė bėheshim imamė (dijetarė) qeshnim dhe luanim, por tani kur u bėmė nga ata qė pasohemi nuk i shohim tė lejuar pėr ne kėto gjėra, pėr shkak se duhet tė ruhemi (pasi janė pasqyrė pėr tė tjerėt).”

-Lukman Hakimi i thotė birit tė tij: “O biri im! Zgjidhi mexhliset (tubimet) me syrin tend! Kur tė shohėsh njė grup tė njerėzve qė e pėrkujtojnė Allahun  ulu me ta , nėse ti je i dijshėm atėherė ty do tė bėjė dobi dituria jote e nėse je i padijshėm, atėherė ata do tė mėsojnė ty. Ndoshta Allahu do t`i  kaplojė ata me mėshirėn e Tij dhe ajo mėshirė do tė pėrfshij edhe ty. Kur tė shohėsh njė grup tė njerėzve qė nuk e pėrkujtojnė Allahun ne tubim, mos u ul me ta, pėr shkak se nėse ti je dijetar, atėherė ty nuk do tė tė bėjė dobi dija jote e nėse je i padijshėm, atėherė ata do ta shtojnė injorancėn tėnde dhe ndoshta Allahu do t`i godasė ata me dėnim, pastaj edhe ty do tė godasė dėnimi i tyre.”

-Thuhet pėr urtėsinė gjatė ndalimin nga e keqja dhe urdhėrimit tė sė mirės: “Le tė jetė urdhėrimi yt pėr tė mirė me tė mire, kurse ndalesa jote nga e keqja mos tė jetė me tė keqe.”

- Ali ibėn Ebi Talibi thotė: “A dėshironi t’ju tregoj se kush ėshtė fakih (i dijshėm) me plotkuptim tė fjalės?” Ata thanė po. Ai tha: “Ai njeri qė nuk ua humbė shpresėn njerėzve nga mėshira e Allahut, ai qė nuk  i mėrzitė nga begatitė e Allahut dhe ai qė nuk i siguron njerėzit nga dėnimi i Allahut.”

- Gazaliu pėrmend njė thėnie tė Sufjanit i cili i ka thėnė shokėve te tij: “A e dini ju se ēka ėshtė butėsia?” Ata thanė: “Na thuaj, o Sufjan!” Ai tha: “Vendosja e secilės gjė nė vendin e tij, ashpėrsinė nė vendin e tij, butėsinė nė vendin e tij, shpatėn ne vendin e tij dhe kamxhikun nė vendin e tij.”

Pėrgatiti: Alaudin Abazi

19.01.2007

Dashuria pėr dynjanė ėshtė larg dashurisė pėr ahiretin

 "Ai qė e njeh dynjanė do tė largohet prej saj, ai qė e njeh ahiretin do ta dėshirojė me gjithė zemėr atė, e ai qė e njeh Allahun do tė dėshirojė vetėm kėnaqėsinė e Tij."

Ahmed ibn Ebi el Hauari

“Do tė rehatohet ai njeri qė ka hequr nga zemra dashurinė pėr kėtė dynja, sepse nėse zemra boshatiset nga dashuria e kėsaj dynjaje do tė hyjė zuhdi nė tė dhe nėse hyn zuhdi do tė pasohet nga grada e teuekulit tek Allahu.”

Ebu Hamza el Bagdadij el Bezaz

“Dallo midis asja qė jep dhe qė merr, se nėse ajo qė tė japin ėshtė mė e dashur pėr ty, atėherė ti je i dashuruar pas kėsaj dynjaje. E nėse ajo qė ti jep ėshtė mė e dashur pėr ty, atėhere ti je i dashuruar pas ahiretit.”

“Punova me Kuranin njėzet vite derisa e dallova dynjanė nga ahireti dhe kėtė e thotė Allahu nė ajetin e Kuranit: “Ēdo gjė ėshtė kėnaqėsi e jetės sė kėsaj dynjaje dhe bukurive tė saj, ndėrsa ajo qė ėshtė tek Allahu ėshtė mė e mirė dhe e pėrjetshme.”

Shekijk el Belhij

 

Pėrgatiti: Erion Sula

13.01.2007

Gjithsesi duhet vepruar

Patjetėr duhet tė veprojmė dhe tė pėrparojmė. Allahu i Lartėsuar ka thėnė: ‘’Rrahmani – (Mėshiruesi – Zoti ynė), Ai ia mėsoi Kuranin. E krijoi njeriun. Ia mėsoi atij tė folurit (tė shprehurit, tė shqiptuarit). Dielli dhe Hėna udhėtojnė sipas njė pėrcaktimi tė saktė.’’ Rrahman, 1-5.

        Mėso njė sure!

        Mėso njė ajet!

        Pėrcill njė ēėshtje tė fesė!

        Transmeto njė hadith!

        Shėno njė mėsim!

        Dėgjo njė kasetė!

        Lexo njė libėr!

        Shpėrnda njė fletėpalosje!

        Pėrmblidh njė ligjėratė!

        Paraqit njė kėshillė!

        Publiko njė mesazh!

        Shkruaj njė artikull!

        Lidhu me njė websajt!

        Pėrmirėso njė gabim!

        Shoqėrohu me njė kėshillues!

        Ndihmo njė tė nevojshėm!

        Shpenzo nga pasuria!

        Ndihmo njė tė varfėr!

        Udhėzo njė tė humbur!

        Falja besimtarėve njė namaz!

        Kryeje njė umre!

        Mbaje njė hutbe!

        Prezanto njė mendim!

        Pengo njė bidat (risi nė fe)!

        Agjėro njė ditė!

        Ushqeje njė skamnor!

        Pėrcill njė xhenaze!

        Veshmbath njė tė zhveshur!

        Vizito njė tė sėmurė!

        Ndėrto njė xhami!

        Rregullo njė rrugicė!

        Ndihmo njė tė shtypur!

        Planifiko njė projekt!

        Pengo armikun!

        Zbulo dyfytyrėshin!

        Udhėzo njė tė pafe!

        Konsultohu me dijetarin!

        Propozo njė mendim!

        Korrespondo me njė revistė!

        Prezanto njė program!

Kėshtu mendo pėr llojllojshmėrinė e veprimeve nė fe!

Muhamed Salih Munexhid

Pėrktheu: Ulvi Fejzullahu

06.01.2007

Fshehtėsia e asketizmit

I ėshtė thėnė Hasan el Basriut: “Cila ėshtė fshehtėsia e asketizmit (zuhdit) tėnd nė kėtė botė?"

Tha: “E kam ditur qė rizkun tim nuk mund ta marrė askush dhe mu qetėsua zemra nė tė.

E kam ditur qė punėn time nuk e kryen askush dhe fillova tė punoj.

E kam ditur qė Allahu ėshtė i njohur pėr ēdo gjė dhe u turpėrova qė ta takoj Atė me mėkate.

E kam ditur qė vdekja  mė pret dhe u pėrgatita pėr takimin me Allahun.”

 

Pėrgatiti: Shaban Murati

29.12.2006

Disa kėshilla tė jetės sė pėrditshme

Allahu thotė nė njė ajet kuranor: “Pėrkujto se me tė vėrtet pėrkujtimi besimtarėve u bėn dobi.”

1. Kanė thėnė se koha ėshtė si floriri e realiteti ėshtė se koha ėshtė me e vlefshme se floriri, se koha qė kalon nuk kthehet e floriri i humbur mund tė gjendet.

2. Koha humbet nė katėr mėnyra:

a)      tė mos bėsh asgjė;

b)      tė mos e bėsh atė qė duhet;

c)      tė mos e bėsh nė kohėn e duhur;

d)      tė mos e bėsh ashtu si duhet.

3. Jeta ėshtė aq e shkurt sa qė duket se po hyn nė njė dhomė pėr njė dere e po del pėr njė tjetėr.

4. Tė afatizosh do tė thotė ta pėrfundosh, tė pėrfundosh do tė thotė tė marrėsh atė qė e meriton, e merita jote ėshtė dėnimi apo shpėrblimi.

5. Njeriu ėshtė i pėrbėrė prej ditėve, iku njė ditė, iku njė pjesė e jotja.

6. Nuk ėshtė i ri ai i cili ka energji, por i ri ėshtė ai qė ka dituri.

7. Dituria ėshtė si ulliri i cili jep frutat mė vonė.

8. Jeta ėshtė moment i vdekjes, tė jetosh do tė thotė tė vdesėsh.

E lusim Allahun qė kėto kėshilla tė jenė tė dobishme, pėr ne dhe ju, duke shpresuar nė shpėrblimin e Allahut!

Pėrgatiti grupi i studentėve  “Uthman ibn Afuan”

02.12.2006

Zemra-vendi i sė keqes dhe i sė mirės

“Errėsirat e zilisė ndalojnė depėrtimin nė zemėr tė nurit tė largpamėsisė.”

Ebu Abaz el Kasim Sejarij

 

“Ankesat dhe zemėrngushtėsia vijnė nga njohja e paktė e Allahut tė Lartėsuar.”

Ebu Muhamed Sheranij

 

“Ai qė e ruan zemrėn e tij me Allahun nėpėrmjet sinqeritetit, Allahu do t’i dhurojė urtėsi nė zemrėn e tij.” 

Ebu Abaz el Kasim Sejarij

 

Pėrgatiti: Erion Sula

11.11.2006

Pėr mbėshtetjen tek Allahu

“Mbėshtetja tek Allahu ėshtė e plotė kur zemra jote ėshtė e qetė nė premtimin qė ka dhėnė Krijuesi.”

Shekijk el Behlij

 

“Tė mbėshteturit tek Allahu ėshtė tė mos njohėsh sebepet, por Krijuesin e sebepeve.”

Ruejm bin Ahmed el Bagdadij

 

“Mbėshtetja tek Allahu ėshtė qetėsia e zemrės pėr tek Allahu.”

Ebu Turab Nehshebi

 

Pėrgatiti: Erion Sula

04.11.2006

Pėr sinqeritetin

"Sinqeriteti ėshtė shpata e Allahut nė Tokė, nė ēfarė do lloj gjėje qė ta vendosėsh do ta presė."

Dhunun el Misri

 

"Ēdo gjė ka esencėn e vet, por esenca e sinqeritetit ėshtė nė zemrėn e zahidėve (asketėve)."

Ebu Sulejman Darani

 

"Ai qė zhgjedh sinqeritetin si mjetin e tij, Allahu si ēmim do t'i dhurojė kėnaqėsinė e tij."

Ebu Sulejman Darani

 

Pėrgatiti: Erion Sula

20.10.2006

Pėr devotshmėrinė

“Bazat e devotshmėrisė janė Kurani dhe Suneti;

tė largohesh nga epshet dhe bidatet;

tė respektosh e tė nderosh dijetarėt;

tė shoqėrohesh me njerėzit e mirė;

t’i shėrbesh atyre pa pushim;

tė pėrdorėsh sjelljet dhe virtytet mė tė larta e mė tė bukura;

tė lexosh ēdo ditė Kuranin dhe lutjet pejgamberike,

tė mos tolerosh veten tėnde nė nėnkuptime.

Askush nuk do ta humbė kėtė rrugė, pėrveē nėse ka njė fillim tė keq, sepse kjo do tė ndikojė edhe nė vazhdimėsinė e nė fundin e saj.”

Ibrahim bin Muhamed Nasrabadhi

 

 

“Baza e devotshmėrisė ėshtė tė zbatosh urdhrat dhe ndalesat e sheriatit, tė ndjekėsh dhe tė mos kundėrshtosh.”

Sejid bin Selam el Magribij

 

“E pyetėn dikė se si mund ta arrijė njeriu devotshmėrinė?

U pėrgjigj: Nėse ushqehesh me hallall dhe duke i shėrbyer tė varfėrve.

E pyetėn se cilėt janė tė varfėrit? 

U pėrgjigj: Qė tė gjithė krijesat janė tė varfėr dhe mos bė dallim midis tyre asnjėherė, nėse ke mundėsi t’i shėrbesh, duke njohur mirėsinė e Tij ndaj teje.”

Ibrahim ibn Shejban el Kirmisijnij

 

Pėrgatiti: Erion Sula

13.10.2006

Si ta ruash  personalitetin  nė jetė

 Nė vend qė  te jetosh inferior dhe pa personalitet, mė mirė ėshtė qė t’i kthehesh vetes dhe qėllimeve tė tua tė jetės, t’i shkruash me dorėn tėnde dhe t’i vesh para vetes e t’i kthehesh vetes ēdoherė .

Lufto gjithmonė qė tė jesh nė kėnaqėsinė e Allahut.

Kujtoje sinqeritetin gjithmonė .

Mėsoje librin e Allahut komplet.

Jepi rėndėsi dijes pėr fenė e Allahut.

Jepi rėndėsi zemrės sė shėndoshė dhe shėrimit tė saj.

Jepi rėndėsi ruajtjes sė shėndetit.

Shpejto nė xhami para ezanit.

Jep sadaka ēdo ditė .

Kryej tė gjitha obligimet familjare.

Kėshillohu me tė tjerėt.

Dėgjo dy palėt para vendimeve.

Mos u hakmerr pėr vetveten tėnde.

Mos u nervozo pėr vetveten tėnde.

Mos mendo se ke hak mbi tė tjerėt.

Llogarite ēdo punė.

Pėrkujto punėt e sė nesėrmes.

Dėgjoj edhe tė dobėtit se ēfarė flasin.

Gėzohu kur vėllezėrit e tu (muslimanėt)  fitojnė diēka.

Pėrfito nga gabimet e tė tjerėve.

Mundohu tė jesh i rregullt (me sinqeritet) nė jetė dhe nė punė.

Ruaje buzėqeshjen.

Shfrytėzoji tė gjitha mundėsitė pėr ndonjė  ēėshtje me rėndėsi kur ta kesh para vetes.

T’i japėsh pėrparėsi punėve, sipas nevojės.

T’i japėsh pėrparėsi ēėshtjes qė tė bėn dobi dhe tė kesh  ndikim me atė.

Mundohu tė jesh i suksesshėm ēdoherė.

Mos e humb pozitėn qė tė besohet dhe mos e kėrko nėse dikush e  kryen me sukses.

Jepi rėndėsi asaj qė tė intereson dhe veēoje atė qė ke ndikim.

Pėr ndonjė ēėshtje qė ke dobi, mundohu, provo, mėso, sepse nuk ėshtė e mundur qė mos ta bėsh.

Pėr mos suksesin tėnd gjithmonė fajėsoje veten dhe mėsohu prej gabimeve tė tua, si dhe mundohu qė tė mėsosh ēdo gjė qė se di.

Mos llogarit se njerėzit janė tė pėrsosur dhe mos humb kohė duke u marrė me ta, duke i pėrcjellė fjalėt mes tyre, mos tė interesojnė fjalėt nė mes tyre, pos atyre qė ke dobi pėr ta pėrmirėsuar veten tėnde.

Allahun e lusim qė  tė na mundėsojė tė punojmė vetėm ato qė kemi dobi nė jetė dhe ahiret!

Pėrktheu: Samir Salihu

06.10.2006

Pėr kėrkimin e faljes

 “Lum ai qė nė librin e tij gjen tė shėnuar se ėshtė lutur shpesh pėr falje mėkatesh!”

Aishja

“Sikur Allahu tė donte ta dėnonte robin e tij, nuk do ta kishte frymėzuar pėr falje mėkatesh.”

Aliu

“Ky Kuran do t’ju udhėzojė edhe nė sėmundjet tuaja edhe nė ilaēet tuaja. Sėmundjet janė mėkatet, ndėrsa ilaēet janė tė kėrkuarit e faljes.”

 Katade

 

Pėrgatiti: Erion Sula

29.09.2006

Pėr agjėrimin

“O njerėz! Po ju vjen njė muaj madhėshtor, muaj plot bereqet, nė tė cilin ėshtė njė natė mė e vlefshme se njė mijė muaj tė tjerė. Allahu nė kėtė muaj e ka caktuar agjėrimin si obligim tė domosdoshėm, ndėrsa namazi i teravisė kryet nė ato net si formė vullnetare e ibadetit. Kush i afrohet Allahut me ēfarėdo bamirėsie vullnetare, llogaritet sikur tė ketė kryer njė obligim tė domosdoshėm nė ndonjė muaj tjetėr. Ky ėshtė muaji i durimit e shpėrblimi pėr tė ėshtė xheneti. Ky ėshtė muaji i ndihmesės, muaji ku shtohet furnizimi besimtarėve. Kush pėrgatit nė tė iftar dhe e ushqen agjėruesin, ajo do t’i bėhet falje mėkatesh dhe mbrojtje nga zjarri dhe do tė fitojė shpėrblimin sa tė agjėruesit, duke mos u pakėsuar shpėrblimi i kėtij tė fundit.”

“Kush agjėron muajin e ramazanit me besim tė plotė, duke shpresuar nė shpėrblimin e Allahut, do t’i falen mėkatet e bėra mė parė.”

“Tė gjitha veprat e njeriut janė pėr tė, pėrveē agjėrimit, agjėrimi ėshtė pėr Mua dhe Unė shpėrblej pėr tė.”

“Njeriu qė agjėron ka dy gėzime: kur e ndėrpret agjėrimin e tij ai gėzohet  dhe kur tė takohet me Zotin e tij, gėzohet qė ka agjėruar.”

“Pasha Atė nė Dorėn e tė Cilit gjendet shpirti i Muhamedit, era e gojės sė atij qė agjėron ėshtė mė e dashur tek Zoti se aroma e kėndshme e miskut.”

“Agjėrimi dhe Kurani ndėrmjetėsojnė pėr robin e Zotit nė Ditėn e Llogarisė. Agjėrimi thotė: ‘Zoti im! Unė e kam pėrmbajtur atė nga dėshirat dhe epshet e tij, mė lejo pra tė ndėrmjetėsoj pėr tė!’ Ndėrsa Kurani thotė: ‘Unė e pėrmbajta nga tė fjeturit natėn, mė lejo tė ndėrmjetėsoj pėr tė!’ Dhe ndėrmjetėsimi i tyre do tė pranohet.”

“Kur tė agjėrosh le tė agjėrojnė veshėt e tu, sytė e tu, gjuha jote le tė agjėrojė nga gėnjeshtra dhe gjėrat e ndaluara. Largohu nga shqetėsimi dhe mundimi i fqinjit. Le tė vėrehet tek ty agjėrimi dhe qetėsimi. Bėje ditėn e agjėrimit tėnd tė mos jetė si dita kur nuk je agjėrueshėm.”

Muhamedi (alejhi selam)

 

Pėrgatiti: Erion Sula

22.09.2006

Pėr virtytin e moralin

“Virtyti mė i lartė  ėshtė tė mos shikosh nė veprimet e tua krijesat, qofshin kėto nė pamje tė jashtme apo nė pamje tė brendshme, por Krijuesin e gjithēkaje.”

Ebu Hasan Ali ibn Bundar Serejfi

 

“Tė mjafton si virtyt tė mos mėrzitėsh njerėzit e pastėr dhe tė ndershėm.”

Ebu Bekėr Abdullah ibn Ahmed Shebehi

 

“Morali (sjellja e mirė) tė pastron nga koprracia, ndėrsa hadithi tė largon nga padituria.”

Ebu Abdullah Rudhbari

 

Pėrgatiti: Erion Sula

15.09.2006

Thėnie nė lidhje me thjeshtėsinė

Ali ibėn Ebi Talib -Allahu qoftė i kėnaqur me tė!- ka thėnė: “Vėrtet, dynjaja ka shkuar dhe e ke lėnė prapa, ndėrsa ahireti ėshtė pėrpara dhe pėr secilėn nga kėto ka djem, ndaj jini prej djemve tė ahiretit e mos jini prej djemve tė dynjasė se, vėrtet, sot ka punė dhe nuk ka llogari, ndėrsa nesėr do tė ketė llogari e jo punė.”

Allahu i Lartėsua thotė: "E pėrgatituni me furnizim (pėr rrugė e udhėtim), e furnizimi mė i mirė ėshtė devotshmėria." Bekare, 197.

Isai i biri i Merjemes (Paqja e Allahut qoftė mbi tė!) ka thėnė: “Kalojeni dynjanė si udhėtarė e mos u bėni banorė tė saj.”

Po ashtu ka thėnė: “Kush ėshtė ai i cili ndėrton mbi dallgėt e detit shtėpi?! E tillė ėshtė dynjaja, mos e konsideroni atė tė pėrhershme.”

Abdulla bin Aun -Allahu e mėshiroftė!- ka thėnė: “Vėrtet, ata qė kanė qenė para nesh linin prej dynjasė atė qė ishte mė e mirė pėr ahiretin dhe, vėrtet, ju po lini prej ahiretit ēka ėshtė mė e mirė pėr dynjanė tuaj.”

Kjo ishte nė kohėn e Abdullah bin Aunit, ndėrsa sot, shumica e njerėzve e kanė lėnė pas dore ahiretin, madje edhe mirėsinė e saj.

Pėrgatiti: Erion Sula

07.09.2006

Thėnie nga 4 kalifėt

"Vėrtet, Iblisi qėndron pėrpara teje; vetja nė tė djathtėn tėnde; epshi nė tė majtėn tėnde; dynjaja pas teje; gjymtyrėt rreth teje; i Plotfuqishmi sipėr teje. Iblisi tė fton pėr nė epsh, dynjaja tė fton nė zgjedhjen e saj nė dėm tė ahiretit, gjymtyrėt tė ftojnė pėr nė mėkate dhe i Plotfuqishmi tė fton pėr nė xhennet dhe falje."

Ebu Bekėr es Sidik

 

"Pashė tė gjithė miqtė (tė dashurit) dhe nuk pashė mik mė tė mirė se sa ruajtja e gjuhės; pashė tė gjithė veshjet dhe nuk pashė veshje mė tė mirė sesa devotshmėria; pashė tė gjithė pasuritė dhe nuk pashė pasuri mė tė ēmuar sesa vetėmjaftueshmėria; Pashė tė gjitha bindjet (punėt e mira) dhe nuk pashė mė tė mirė sesa kėshilla; pashė tė gjitha ushqimet dhe nuk pashė ushqim mė tė mirė sesa durimi."

Umeri

 

"U ēudita me atė person qė e njeh vdekjen dhe vazhdon tė qeshė; u ēudita me atė qė e diti se dynjaja do tė zhduket dhe pėrsėri e kėrkon atė (dynjanė); u ēudita me atė qė e njohu se ēėshtjet janė sipas pėrcaktimeve dhe ai mėrzitet pėr gjėrat e kaluara; u ēudita me atė qė e njohu llogarinė dhe vazhdon tė grumbullojė pasuri; u ēudita me atė qė e njohu zjarrin dhe ai bėn mėkate; habitem me atė qė njeh Allahun me njė njohje tė sigurtė, dhe pėrkujton dikė tjetėr pėrveē Tij; habitem me atė qė njeh xhennetin me njė njohje tė sigurtė dhe rehatohet me dynjanė; habitem me atė qė njeh shejtanin si armik dhe pėrsėri e ndjek (pason atė)."

Uthmani

 

"Shpifja ndaj femrave tė pafajshme ėshtė mė e rėndė sesa qielli; e vėrteta ėshtė me e gjerė sesa toka; zemra e kėnaqur ėshtė mė e pasur sesa deti; zemra e munafikut (hipokriti) ėshtė mė e fortė sesa guri; sundimtari i padrejtė ėshtė mė i nxehtė sesa zjarri; nevoja ndaj mosmirėnjohėsit ėshtė me e ftohtė sesa acari; durimi ėshtė mė i hidhur sesa helmi."

Aliu

Pėrgatiti: Erion Sula

                                                          www.klubikulturor.com