Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndrra

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.audionur.com
 
www.pertymoter.net
 
www.islamgjakova.net
 
www.burimijetes.com

Rreth Kuranit


 
 
 
KURAN

Porosi kuranore (44)
 

Me kė u lejohet muslimanėve te martohen?
A lejohet pėr muslimanin martesa me idhujtaren si dhe a lejohet pėr muslimanen martesa me idhujtarin (politeistin)?

 

وَلَا تَنْكِحُوا الْمُشْرِكَاتِ حَتَّى يُؤْمِنَّ وَلَأَمَةٌ مُؤْمِنَةٌ خَيْرٌ مِنْ مُشْرِكَةٍ وَلَوْ أَعْجَبَتْكُمْ وَلَا تُنْكِحُوا الْمُشْرِكِينَ حَتَّى يُؤْمِنُوا وَلَعَبْدٌ مُؤْمِنٌ خَيْرٌ مِنْ مُشْرِكٍ وَلَوْ أَعْجَبَكُمْ أُولَئِكَ يَدْعُونَ إِلَى النَّارِ وَاللَّهُ يَدْعُو إِلَى الْجَنَّةِ وَالْمَغْفِرَةِ بِإِذْنِهِ وَيُبَيِّنُ آَيَاتِهِ لِلنَّاسِ لَعَلَّهُمْ يَتَذَكَّرُونَ.

“Mos u martoni me idhujtare deri qė ato tė besojnė (Zotin) Njė robėreshė besimtare ėshtė mė e vlefshme se njė idhujtare, edhe nėse ajo (idhujtarja) ju mahnitė. Mos u martoni as me idhujtarė deri qė ata tė besojnė (Zotin) Njė rob besimtar ėshtė mė i vlefshėm se idhujtari edhe nėse ai ju mahnit. Ata ju ftojnė pėr nė zjarr, e Allahu me mėshirėn e vet ju fton pėr nė xhennet, pėr nė shpėtim dhe u sqaron njerėzve argumentet e veta, ashtu qė ata tė pėrkujtojnė.”
(Bekare, 221)

 

A lejohet pėr muslimanėt martesa me gratė e ndershme tė ithtarėve tė librit (atyre qe u ėshtė dhėnė libri para nesh)?

…وَالْمُحْصَنَاتُ مِنَ الْمُؤْمِنَاتِ وَالْمُحْصَنَاتُ مِنَ الَّذِينَ أُوتُوا الْكِتَابَ مِنْ قَبْلِكُمْ إِذَا آَتَيْتُمُوهُنَّ أُجُورَهُنَّ مُحْصِنِينَ غَيْرَ مُسَافِحِينَ وَلَا مُتَّخِذِي أَخْدَانٍ وَمَنْ يَكْفُرْ بِالْإِيمَانِ فَقَدْ حَبِطَ عَمَلُهُ وَهُوَ فِي الْآَخِرَةِ مِنَ الْخَاسِرِينَ.

“…Gratė e ndershme besimtare dhe (gra) tė ndershme nga ata tė cilėve u ėshtė dhėnė libri para jush, kur atyre u jepni pjesėn e caktuar tė kurorės, por duke pasur pėr qėllim martesėn, e jo imoralitetin dhe jo si dashnore ilegale. E kush mohon (tradhton) besimin, ai ka asgjėsuar veprėn e vet dhe ai nė botėn tjetėr ėshtė prej tė shkatėrruarve.” (Maide, 5)
 

Me cilat gra lejohet dhe ndalohet martesa?


وَلَا تَنْكِحُوا مَا نَكَحَ آَبَاؤُكُمْ مِنَ النِّسَاءِ إِلَّا مَا قَدْ سَلَفَ إِنَّهُ كَانَ فَاحِشَةً وَمَقْتًا وَسَاءَ سَبِيلًا.

“Mos u martoni me ato gra me tė cilat qenė tė martuar prindėrit tuaj, me pėrjashtim tė asaj qė ka kaluar (para islamizmit) pse ajo ishte turpėsi, pėrbuzje e traditė e shėmtuar.” (Nisa, 22)


حُرِّمَتْ عَلَيْكُمْ أُمَّهَاتُكُمْ وَبَنَاتُكُمْ وَأَخَوَاتُكُمْ وَعَمَّاتُكُمْ وَخَالَاتُكُمْ وَبَنَاتُ الْأَخِ وَبَنَاتُ الْأُخْتِ وَأُمَّهَاتُكُمُ اللَّاتِي أَرْضَعْنَكُمْ وَأَخَوَاتُكُمْ مِنَ الرَّضَاعَةِ وَأُمَّهَاتُ نِسَائِكُمْ وَرَبَائِبُكُمُ اللَّاتِي فِي حُجُورِكُمْ مِنْ نِسَائِكُمُ اللَّاتِي دَخَلْتُمْ بِهِنَّ فَإِنْ لَمْ تَكُونُوا دَخَلْتُمْ بِهِنَّ فَلَا جُنَاحَ عَلَيْكُمْ وَحَلَائِلُ أَبْنَائِكُمُ الَّذِينَ مِنْ أَصْلَابِكُمْ وَأَنْ تَجْمَعُوا بَيْنَ الْأُخْتَيْنِ إِلَّا مَا قَدْ سَلَفَ إِنَّ اللَّهَ كَانَ غَفُورًا رَحِيمًا.

“U janė ndaluar juve (tė martoheni me), nėnat tuaja, bijat tuaja, motrat tuaja, hallat tuaja, tezet tuaja, bijat e vėllaut, bijat e motrės, nėnat tuaja qė ju kanė dhėnė gji, motrat nga gjiri, nėnat e grave tuaja (vjehrrat) dhe vajzat qė janė nėn kujdesin tuaj e tė lindura (prej tjetėr babai) nga gratė tuaja me tė cilat patėt kontakt, e nėse nuk kenI pasur kontakt me to (me gratė), atėherė s’ka pengesė (tė martoheni me ato vajza), dhe (janė tė ndaluara) gratė e bijve tuaj qė janė tė lindjes suaj (jo tė bijėve tė adoptuar), dhe tė bashkoni (pėrnjeherė nė njė niqah) dy motra, pėrpos asaj qė ka kaluar. Vėrtetė, Allahu fal shumė, ėshtė mėshirues i madh.” (Nisa, 23)


وَالْمُحْصَنَاتُ مِنَ النِّسَاءِ إِلَّا مَا مَلَكَتْ أَيْمَانُكُمْ كِتَابَ اللَّهِ عَلَيْكُمْ وَأُحِلَّ لَكُمْ مَا وَرَاءَ ذَلِكُمْ أَنْ تَبْتَغُوا بِأَمْوَالِكُمْ مُحْصِنِينَ غَيْرَ مُسَافِحِينَ فَمَا اسْتَمْتَعْتُمْ بِهِ مِنْهُنَّ فَآَتُوهُنَّ أُجُورَهُنَّ فَرِيضَةً وَلَا جُنَاحَ عَلَيْكُمْ فِيمَا تَرَاضَيْتُمْ بِهِ مِنْ بَعْدِ الْفَرِيضَةِ إِنَّ اللَّهَ كَانَ عَلِيمًا حَكِيمًا.

“(Nuk u lejohet tė martoheni) Edhe me gra tė martuara (qė kanė burrat e nuk janė tė lėshuara), pėrveē atyre qė i keni futur nė pushtetin tuaj (robėreshat e luftės) (Ky ėshtė) obligim mbi ju nga Allahu. U janė lejuar, pos kėtyre (qė u pėrmendėn), tė tjerat qė t’i merrni me pasurinė tuaj (me niqah) duke pasur pėr qėllim bashkėshortėsi e jo prostitucion. E pėr atė qė pėrjetuat ju nga ato (gratė me tė cilat patėt kurorė), jepuani shpėrblimin e tyre tė caktuar se ėshtė obligim. E nuk ka pengesė pėr ju, pas pėrcaktimit (tė nikahut), nė atė qė ju pėlqeni mes vete. Allahu ėshtė i gjithėdijshmi, i urti.” (Nisa, 24)


Kujt i lejohet martesa me robėreshėn dhe kur?
 

يوَمَنْ لَمْ يَسْتَطِعْ مِنْكُمْ طَوْلًا أَنْ يَنْكِحَ الْمُحْصَنَاتِ الْمُؤْمِنَاتِ فَمِنْ مَا مَلَكَتْ أَيْمَانُكُمْ مِنْ فَتَيَاتِكُمُ الْمُؤْمِنَاتِ وَاللَّهُ أَعْلَمُ بِإِيمَانِكُمْ بَعْضُكُمْ مِنْ بَعْضٍ فَانْكِحُوهُنَّ بِإِذْنِ أَهْلِهِنَّ وَآَتُوهُنَّ أُجُورَهُنَّ بِالْمَعْرُوفِ مُحْصَنَاتٍ غَيْرَ مُسَافِحَاتٍ وَلَا مُتَّخِذَاتِ أَخْدَانٍ فَإِذَا أُحْصِنَّ فَإِنْ أَتَيْنَ بِفَاحِشَةٍ فَعَلَيْهِنَّ نِصْفُ مَا عَلَى الْمُحْصَنَاتِ مِنَ الْعَذَابِ ذَلِكَ لِمَنْ خَشِيَ الْعَنَتَ مِنْكُمْ وَأَنْ تَصْبِرُوا خَيْرٌ لَكُمْ وَاللَّهُ غَفُورٌ رَحِيمٌ.

“Dhe kush nuk ka prej jush mundėsi materiale qė tė martohet me femra tė lira besimtare, le tė martohet me ato besimtare tuaja qė i keni nėn pushtetin tuaj (robėreshat) Allahu di mė sė miri pėr besimin tuaj. Ju jeni nga njėri-tjetri (tė njė origjine) Pra, martohuni me ato (robėresha) e me lejen e tė zotėrve tė tyre dhe jepuani kurorėn nė mėnyrė tė drejtė, (zgjidhni) tė ndershme e jo prostitute tė hapta apo tė fshehta. E kur tė jenė tė martuara ato, nėse bėjnė ndonjė punė tė turpshme, ndėshkimi kundėr tyre ėshtė sa gjysma e atij tė grave tė lira (jo robėresha) Kjo (martesė me robėresha) ėshtė e lejuar pėr ata qė i frikėsohen imoralitetit, por tė jeni tė durueshėm, ėshtė mė mirė pėr ju. Allahu ėshtė mirėdashės, mėshirėplotė.” (Nisa, 25)


A ėshtė e lejuar martesa (niKahu) me gratė e ndershme bonjake?
 


وَيَسْتَفْتُونَكَ فِي النِّسَاءِ قُلِ اللَّهُ يُفْتِيكُمْ فِيهِنَّ وَمَا يُتْلَى عَلَيْكُمْ فِي الْكِتَابِ فِي يَتَامَى النِّسَاءِ اللَّاتِي لَا تُؤْتُونَهُنَّ مَا كُتِبَ لَهُنَّ وَتَرْغَبُونَ أَنْ تَنْكِحُوهُنَّ...

“Kėrkojnė prej teje (Muhammed) pėrgjigje - fetva pėr (ēėshtjen) gratė. Thuaju, “Allahu ju sqaron pėr to dhe kjo qė po ju lexohet nga libri (Kur’ani) pėrkitazi me gratė jetime, me tė cilat lakmoni tė martoheni me to, e nuk u jepni atė qė ėshtė caktuar (niqah ose miras)…” (Nisa, 127)


A lejohet martesa me vejushat (tė divorcuarat) nė mėnyrė te fshehtė?
 

وَلَا جُنَاحَ عَلَيْكُمْ فِيمَا عَرَّضْتُمْ بِهِ مِنْ خِطْبَةِ النِّسَاءِ أَوْ أَكْنَنْتُمْ فِي أَنْفُسِكُمْ عَلِمَ اللَّهُ أَنَّكُمْ سَتَذْكُرُونَهُنَّ وَلَكِنْ لَا تُوَاعِدُوهُنَّ سِرًّا إِلَّا أَن

ْ تَقُولُوا قَوْلًا مَعْرُوفًا...

Paraqitja juaj pėr martesė ndaj grave (qė kanė kryer afatin e tyre), nė mėnyrė tė tėrthortė, ose mbajtja fshehtė nė veten tuaj, nuk ėshtė mėkat pėr ju. Allahu e di se ju do t’ua pėrmendni atyre (dėshirėn pėr martesė), por kurrsesi mos u premtoni atyre fshehtazi (diē tjetėr), pėrpos t’u thoni fjalė tė lejuara… (Bekare, 235)


 

M.M. Pikthal & M. Fateh Muhammad
Pėrktheu: Mr. Fehim Dragusha
20.12.2009

TEMA TĖ TJERA PĖR KURANIN
Porosi kuranore (21)
Tė shpėtuarit nė Kuran
Porosi kuranore (20)
Ēfarė thotė Kurani pėr hipokritėt
Populli im e braktisi kėtė Kuran
Porosi kuranore (19)
Shkrimi i Kuranit nė mėnyrėn mė tė pėrsosur
Ēfarė thotė Kurani pėr tė fshehtėn (gajbin)?
Porosi kuranore (18)
Porosi kuranore (17)
Pėrshkrimi i Kuranit pėr veten
Porosi kuranore (16)
Porosi kuranore (15)
Porosi kuranore (14)
Keqbėrėsit nė Kuran
Porosi kuranore (13)
Porosi kuranore (12)
Porosi kuranore (11)
Porosi kuranore (10)
Porosi kuranore (9)
Porosi kuranore (8)
Fale namazin para se tė vdesėsh
Porosi kuranore (7)
Porosi kuranore (6)
Porosi kuranore (5)
Porosi kuranore (4)
Porosi kuranore (3)
Porosi kuranore (2)
Porosi kuranore (1)
Shkaqet e ndihmesės kundėr armiqve (2)
Shkaqet e ndihmesės kundėr armiqve (1)
Vlera e leximit tė Kuranit
Vlera e Kuranit
Vlera dhe etika e leximit tė Kuranit
Ti je vetėm kėshillues
Fjala “su’u” nė Kuran
Disa statistika tė Kuranit tė Shenjtė
Gjendja e shkronjės ر dhe dispozitat e saj
Fillimi i shkencave tė Kuranit dhe evoluimi i tyre
Medi lazim  -Medi i domosdoshėm
Medi i zėvendėsueshėm dhe medi i rastit tė paraqitjes sė sukunit
Shkencat e Kuranit
Medi suplementar (shtesė) apo medi jo i natyrshėm
Medi-Zgjatimi
Lami i foljeve dhe i pjesėzave
Rregullat e lamava me sukun
Rregullat e mimit sakin
Rregulli i nunit dhe mimit tė dyfishuar
Rregulli i katėrt i nunit sakin dhe tenvinit
Iklabi
Rregullat pėr leximin e Kuranit
Rėndėsia e leximit tė Kuranit
Shumė e lehtė dhe investim i leverdishėm
Gjuha e Kuranit
 Idgam bi gajri guneh
Idgami
Rregullat e nunit sakin
Rėndėsia e mėsimit  tė Kuranit
Hyrje  nė shkencėn e texhvidit
Si ta mėsojmė mė lehtė Kuranin

Nėn hijen e ajetit

                                                              www.klubikulturor.com