Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndrra

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

Emri:
Email:
Shkruaj pyetjen

10 pėrgjigjet e fundit

 
647.Ēfarė mendimi keni rreth rastit qė ėshtė shfaqur nė internet tė fėmijės nga Dagestani?
 
646.Jam 20-vjeēare dhe kam probleme tė mėdha nė jetė
 
645.Jam nė lidhje, por nėna e tij nuk pajtohet
 
644.A kemi bėrė mėkat?
 
643.A ėshtė e lejueshme tė shikohet filmi i ri amerikan "2012"?
 
642.A mundet njė grua ta ushqejė fėmijėn e saj para mahremėve tė saj? 
 
641.I gjithė fisi i babait s’flasin me ne
 
640.Si duhet tė veprojė njė grua muslimane nė rast se pėrpiqen ta rrėmbejnė?
 
639.Kohėt e fundit mė tėrheqin vėmendjen disa figura, disa fytyra tė ēuditshme
 
 
 
 
 
 
]
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
PYETJE
Ēfarė mendimi keni rreth rastit tė fėmijės nga Dagestani qė ėshtė shfaqur nė internet?
 

Pyetja:

Selam alejkum e nderuara redaksi!
Desha t’ju drejtohem me njė pyetje. Ēfarė mendimi keni rreth rastit qė ėshtė shfaqur nė internet tė fėmijės nga Dagestani me shkrime kuranore nė trupin e tij. Jam rrėqethur dhe sinqerisht ju them se mė ka ardhur tė qaj, duke pasur parasysh fuqinė e Allahut xhele shanuhu, pa e kuptuar njerėzimi ende ēfarė ėshtė nė gjendje tė bėjė Ai. Allahu na mėshiroftė.
Selam alejkum ue rahmetullah!


Pėrgjigjja:

Falėnderimet i takojnė Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshin mbi tė Dėrguarin e Tij Muhamed, mbi familjen, shokėt dhe tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit!

Ėshtė mė se e saktė se kjo video ka bėrė njė sensacion kur doli, posaēėrisht te muslimanėt, tė cilėt pothuajse u ndanė nė dy qėndrime; ata qė mohonin kategorikisht dhe ata qė e pritėn me gėzim, magjepsje dhe plot emocion. Pėr shkak tė rėndėsisė do tė flasim rreth kėtij lajm dhe lajmeve tė ngjashme nė pika:
1. Qėndrimi i besimtarit nė lidhje me kėtė ndodhi si dhe ndaj lajmeve tė kėtilla duhet tė jetė e mesmja nga dy skajshmėritė e pėrmendura mė lart. Me njė fjalė, besimtari nuk e mohon kėtė ngjarje kategorikisht, pasi ėshtė e mundur tė ndodhė, ashtu si ndodhin shumė mrekulli e fenomene tė ndryshme nė botė. Por, gjithashtu ėshtė shumė e mundshme tė jetė njė lojė e radhės me tė cilėn tentohet tė mashtrohen njerėzit, pa marrė parasysh kush ėshtė ideatori i kėtij mashtrimi. Prandaj duhet tė jemi tė pėrmbajtur dhe tė mos lėshohemi nė njėrin qėndrim duke u munduar ta ndihmojmė atė duke kritikuar tė tjerėt qė kanė mendim tjetėr.

2. Kėshtu duhet tė jetė metodologjia jonė, jo vetėm nė lidhje me kėtė lajm, por nė pėrgjithėsi karshi lajmeve tė natyrave tė kėtilla tė cilat kohė pas kohe pėrhapen ndėr njerėzit. Allahu i Lartėsuar nė Kuran thotė:
“O ju qė keni besuar! Nėse ndonjė njeri i pandershėm ju sjell ndonjė lajm, sigurohuni mirė (nė ėshtė i vėrtetė), pėr tė mos I bėrė dėm ndokujt padashje, e tė pendoheni pastaj pėr atė qė keni bėrė.” (Huxhurat, 6)
Pra me kėtė ajet Allahu i Madhėruar na porosit qė tė mos nxitojmė nė sjelljen e gjykimeve nė lidhje me informacionet tė cilat i marrim para se t’i vėrtetojmė, se a janė tė vėrteta nė fakt apo jo, pasi me konkluzionet tė pėrshpejtuara mund t`u bėjmė dėm tė tjerėve.

3. Ngjarjet e kėtilla nuk duhet tė trajtohen si bazike nė nxjerrjen e ndonjė dispozite apo pohimin, respektivisht mohimin e ndonjė gjėje. Na mjafton Libri i Allahut (Kurani) dhe fjalėt e Muhamedit, lavdėrimi dhe paqja qofshin mbi tė, si paralajmėrues dhe pėrkujtues. Nė kėto dy burime kemi mjaft pėrkujtime dhe tėrheqje vėrejtjeje, ndėrsa gjėrat e tjera, tė cilat nuk janė tė sakta dhe nė tė cilat kemi dyshime, nuk duhet tė merren pėr bazė pėr tė vėrtetuar fuqinė e Allahut, ashtu si do ta komentonte dikush kėtė ndodhi. Kemi mjaft argumente pėr ta vėrtetuar madhėrinė dhe fuqinė e Allahut dhe nuk ka nevojė tė pėrdorim me kėso lloj lajmesh tė pasigurta. Mund tė paramendohet se nė ēfarė pozite e vėmė veten duke u marrė me lajme tė kėtilla dhe duke bėrė thirrje qė njerėzi t’i besojnė madhėrisė sė Allahut dhe fuqisė sė tij me kėto argumente, kur pas njė kohe del nė shesh se kjo e tėra ishte mashtrim dhe gėnjeshtėr.

4. Nė disa pėrgjigje tė mėhershme rreth problemeve tė kėtilla kemi dhėnė disa pėrgjigje, prandaj mund tė lexoni aty se ēfarė vėshtrimi u kemi dhėnė edhe atėherė atyre ndodhive:
- Nė Rusi kishin dalė dy sy nė qiell
- Na dėrgoni ndonjė informacion nėse ėshtė apo jo e vėrtetė?
- A mund tė mė dėrgoni njė informacion me fakte dhe fotografi?

5. Gjithashtu para njė kohe mė rastisi tė lexoj njė temė tė pėrkthyer nga hoxha Sedat Islami, me titull: “Feja jonė nuk ka nevojė pėr gėnjeshtra”. Nė kėtė temė shkruesi tregon se si ėshtė futur nė disa forume qė kanė si objektiv sulmin e Islamit dhe mėsimeve tė tij dhe ai tregoni se ka njerėz tė cilėt qėllimisht shpikin trillime tė ndryshme dhe me to i pėrqeshin muslimanėt tė cilėt i pėrpijnė shumė lehtė ato gėnjeshtra. Ndėr kėto trillime janė edhe disa pėr tė cilat kemi folur edhe ne dhe kemi sqaruar se janė mashtrime, sikurse lajmi rreth njė vajze e cila ėshtė shndėrruar nė njė qenie tjetėr pasi ia ka marrė Kuranin nėnės nga duart dhe ia ka hedhur nė tokė, etj.
Ndėr gėnjeshtrat e pėrhapura ai i pėrmend edhe kėto:

Gėnjeshtra: Historia e djaloshit, varrin e tė cilit e hapen pėr obduksion tė kufomės pas tri orėsh dhe e gjetėn tė djegur nga zjarri i varrit.
Realiteti: Nė realitet, fotoja ishte e kufomės sė njė vajze, e cila qe djegur nė njė aksident.

Gėnjeshtra: Fotoja e njė xhini, tė cilin njė i ri nga Emiratet e Bashkuara Arabe e kishte fotografuar nė njė shpellė, me ē'rast kishte vdekur menjėherė pas kėtij fotografimi.
Realiteti: Xhini, i pėrshkruar nė foto, nė realitet ishte njė skulpturė e gdhendur nė njė shpellė, sytė e sė cilės (skulpturė) ishin tė lidhura me njė ēelės elektrik pėr ndriēimin e syve me poē elektrik tė kuq.

Gėnjeshtra: Fotoja e njė kopshti gjerman ku rrėnjėt e pemėve ishin lidhur e formėsuar nė tė dy anėt si dėshmia: La ilahe il-la Allah Muhammedun Resulullah!, duke mos fshehur edhe atė se kopshti nga autoritetet gjermane ėshtė mbyllur.
Realiteti: Fotoja ishte njė pikturė e njė artisti, emri i tė cilit qe fshirė nga piktura.

Gėnjeshtra: Nė njė spital amerikan njė aparat kishte fotografuar zemrėn e njė pacienti nė tė cilėn shkruante emri ALLAH!.
Realiteti: Fotoja ėshtė pėrhapur nga njė forum ēifut qė tė pėrqeshet Islami.

Gėnjeshtra: Majkėll Xheksoni bėhet musliman.
Realiteti: Majkėll Xheksoni ka shpallur se ka respekt pėr kėtė fe dhe mohon se ėshtė musliman e: "Allahu nuk ėshtė i nevojshėm pėr njerėzit". (Ali Imran, 97)

Gėnjeshtra: Fotot e dy haremeve, Qabesė dhe Xhamisė sė Pejgamberit alejhis selam, tė cilat nga incizimet e bėra me satelit shndrisin gjatė natės.
Realiteti: Fotoja ėshtė punuar me Fotoshop (program). Ėshtė marre fotoja gjatė ditės, i janė fshirė objektet qė i rrethojnė e mė pas ėshtė bėrė punim artistik me tė. Ndryshe, nuk ka tė vėrtetė kėtu.

Gėnjeshtra: Njė foto nga NASA qė paraqet hėnėn me njė vijė nė mes duke vėrtetuar kėshtu faktin e ēarjes sė Hėnės nga Muhamedi alejhis selam.
Realiteti: Edhe kjo foto ėshtė prodhim i Fotoshop-it. Pra, nuk ėshtė e vėrtetė ngase kėtė lajm askund nuk e kemi hasur nė burimet e NASA-s.

Gėnjeshtra: Pema e bekuar, e zbuluar nė Egjipt, nė tė cilėn ėshtė gdhendur emri mė i madh i Allahut.
Realiteti: Gdhendja ėshtė bėrė nga dora e njeriut dhe nuk bėhet fjalė pėr tjetėr gjė.

6. Nė pėrmbyllje themi se besimtari duhet tė jetė i vetėdijshėm dhe tė mos pranojė tė lėshohet nė lajme tė kėtilla, duke i pėrhapur pa u siguruar mirė vėrtetėsinė e tyre. Por edhe nėse diēka nga kjo ėshtė e saktė, atėherė ai gjithashtu duhet ta kuptojė se argumentet e qarta dhe mė bindėse gjenden nė Librin e Allahut dhe Sunetin e tė Dėrguarit tė Tij, lavdėrimi dhe paqja qofshin mbi tė dhe fatkeqėsia mė e madhe e myslimanėve ushte atėherė kur ata filluan t’u japin pėrparėsi gjėrave tė tjera nė llogari tė kėtyre dy burimeve. Allahu e di mė sė miri!

 

Alaudin Abazi
13.12.2009

Pyetje dhe pėrgjigje tė tjera
638.A lejohet agjėrimi i ditėve tė Dhul hixhes me dy nijete?
637.Para dy muajsh ndėrroi jetė kushėriri im
636.A lejohet tė vendoset nė mur emri Allah ose Muhamed ose ajete te Kuranit?
634.Kam njė pyetje qė ka tė bėjė me shkuarjen nė haxh
633.Rreth ezanit dhe ikametit
632.A i lejohet femrės t’ia japė dorėn mashkullit?
631.Kisha disa pyetje rreth tejemumit
630.A lejohet pėrdorimi i uthullės prej alkooli?
629.Kam probleme me babanė tim
628.A ėshtė e lejuar tė ushqehemi me speca turshi tė cilave gjatė pėrgatitjes u futet edhe vinobran?
627.A ka ndonjė dua tė posaēme pėr fatin e jetės?
626.Dua tė pyes se si ėshtė puna e atij qė ėshtė larguar nga shoqėria pėr hir tė Allahut?
625.Kam njė problem me gruan
624.A kam pėr tė qenė ndonjėherė e lumtur?
623.Si ėshtė ēėshtja e agjėrmit tė sė premtes?
622.A mund tė m'i shpjegoni ditėt e Shevalit?
621.Pėr njė lutje nė "Mburojėn e muslimanit"
620.A ėshtė e nėmur apo kėshillė ndaj fėmijės?
619.Babai i tij ka luajtur nė bastore
618.A mund tė agjėroj tė hėnėn dhe tė premten apo ditė pas dite?
617.A janė mėkat mendimet e kėqija qė na vijnė nė mendje?
616.Pėr kompensimin e agjėrimit tė Natės sė Kadrit
615.A mund tė shkoj nė mbrėmjen e maturės?
614.Kam njė shqetėsim shumė tė madh
613.A mė lejohet t'ia tregoj fotot e mia pa mbulesė njė mashkulli me tė cilin mė lejohet martesa?
612.Nuk jam i sigurt se a ėshtė hadithi sahih apo ėshtė i shpikur
611.Kam vite qė refuzoj martesėn
610.Si qėndron puna me ata qė pajtohen pėr njė ēėshtje dhe mė pas tėrhiqen?
609.A ėshtė ēdo gjė e shkruar?
608.Cilat janė kėto gjėrat e tjera qė e prishin abdestin?
607.Shihja ėndrra duke kryer marrėdhėnie me njerėzit e gjakut
606.Dua tė di shpjegimin e ėndrrės
605.A e ndryshon lutja e besimtarit kaderin?
604.Nuk di si ta fal vitrin
603.Shoqėria ime duan tė mė bėjnė njė djalė
602.A do tė mė pranohet pendimi?
601.A e kam tė domosdoshme tė fejohem edhe me hoxhė?
600.A bėn tė falem me sy mbyllur?
599.Kam njė problem i cili mė shqetėson prej vitesh
598.A bėn tė vishen rroba tė cilat pėrmbajnė etiketa me fjalė ose fjali nė anglisht?
597.Tri pyetje
596.Burri ėshtė shumė i dhėnė pas punės
595.Doja tė dija pėr xhunubllėkun mė shumė
594.S’po mundem tė pajtohem me fatin
593.Ky gusėl qė kam bėrė deri tani a ka qenė nė rregull?
592.Njė pyetje pėr tre sekrecionet trupore
591.Ku do tė ishte kontributi i tij mė i madh?
590.A mund tė kėrkojmė prej atyre qė nuk falen tė investojnė pėr tė qė ta ndihmojnė?
589.Nėse vjen njė lypės nėpėr shtėpi, si duhet tė veprojmė ndaj tij?
588.A lejohet pėrdorimi i kremrave apo pomadave tė ndryshme qė pėrmbajnė alkool?
588.Jam e pasigurt pėr fejesėn
587.Gjatė marrjes sė gusulit a lejohet pėrdorimi i shampove dhe sapunėve tė ndryshėm?
586.Mė duhet ta di se cila kohė ėshtė koha e zenitit
585.Nė ēfarė mėnyre matet ari pėr tė dhėnė zekatin?
584.A kam vepruar mirė dhe se a jam unė fajtore pėr atė qė ai s’mund tė ndryshonte fenė?
583.Desha t’ju pėrshėndes dhe t’ju pyes pėr njė pyetje qė mė mundon prej dy vitesh
582.Si duhet tė lutem para varrit tė fėmijės tim?
581.Kam probleme me namazin e jacisė
580.Desha t’ju pyes rreth namazit tė natės
579.A lejohet tė dėgjohet muzikė nė raste tė caktuara?
578.Si tė sillem?
577.Njė pyetje rreth auretit
576.Shkurtimi dhe bashkimi i namazit
575.Tė zotėt e mendjes a janė dijetarėt muslimanė apo shkencėtarėt e cilėsdo fe?
574.Kur quhet hallall mishi i njė kafshe?
573.A lejohet pėr burrat urinimi nė kėmbė?
572.A kam tė drejtė tė marr nė bankė para me kamatė?
571.A bėn tė dėgjoj Kuran e tė lexoj diēka tjetėr?
570.Njė pyetje rreth namazit tė sabahut
569.Desha ta di a e kam pėr borxh tė agjėroj Ramazanin a jo?
568.Lekėt qė u japim mjekėve pėr arsye se nė tė kundėrt nuk tė shėrbejnė, a futen te ryshfeti?
567.A ka tė drejtė prindi ta martojė vajzėn pa lejen dhe dėshirėn e saj?
566.A lejohet sipas Islamit qė ta fal mė vonė njė namaz qė nuk e kam falur gjatė ditės?
565.A lejohet tė pranohen kėto para?
564.Ēfarė tė bėj me veturėn e blerė me kamatė?
563.Koha e namazit nė Suedi
562.Ēfarė dėnimi ka ai qė ka bėrė zina dhe si duhet tė reagojė qė ta shlyejė kėtė mėkat?
561.A duhet tė fal namaz apo jo?
560.Si erdhi njeriu deri mė sot nė bazė tė ideologjisė fetare?
559.A e ka obligim mbulesėn ajo tani nė kėtė moshė?
558.Syzet e diellit
557.Rrobat e hajdit (menstruacioneve)
556.A marrim gjynahe duke punuar nė njė punė hallall?
555.Si tė veproj nė kėtė situatė?
554.A kam tė drejtė martese me kėtė person?
553.Fėmija qan kur ēohet pėr namazin e sabahut
552.Kam disa probleme qė mė shqetėsojnė qė prej njė viti
551.Si duhet tė veprojmė nėse shohim ndonjė ėndėrr, komentimi i sė cilės lajmėron diēka jo tė mirė?
550.Ēfarė mendoni pėr librin "Rregullat e natės martesore dhe tė marrėdhėnieve intime"?
549.Ēfarė kuptimi ka nė arabisht emri Suzana?
548.A e kam gjynah qė nganjėherė po ua jap dorėn femrave pėr shkaqet e lartpėrmendura?
547.Bashkėshorti merr paratė pa pajtimin e saj
546.A kam bėrė gjynah qė kam vepruar si mė lart dhe nėse mundem, a tė dal nė vend tjetėr pune?
545.Kam qenė e fejuar, por jemi ndarė
544.A ėshtė i vlefshėm abdesti nėse flokėt apo trupin e ke tė lyer me ndonjė krem apo me ndonjė balsam pėr flokė?
543.A i lejohet femrės tė vėrė deodorant pėr sqetulla?
542.Mjekra ime akoma nuk ka dalė e plotė
541.Kur presim thonjtė, a duhet tė marrim pėrsėri abdest?
540.A ka tė drejtė babai tė mė kėrkojė rrogėn?
539.A ėshtė njė dėnim nga Allahu si rezultat i veprave tė tij?
538.Ushqimi i cili pėrgatitet nė tė njėjtėn enė nė tė cilėn pėrgatitet edhe mishi i derrit
537.A plotėsohet kushti qė tė shkurtoj namazet dhe t’i bashkoj ato?
536.A duhet ta shpaguaj zotimin?
535.A e ka haram ky njeri kėtė gjė?
534.Aborti spontan dhe namazi kaza
533.Kam probleme me kontaktin e parė seksual
532.A lejohet tė mbahet ari i bardhė apo argjendi nga meshkujt?
531.Kam disa pyetje
530.Shumicėn e tė rinjve e brengos pėrtacia
529.Kam probleme me namazin e sabahut
528.Kur e kemi dikė vėlla/motėr nga qumėshti?
527.Kam dy pyetje
526.Jam duke u ballafaquar me njė fenomen, gibetin
525.Kam filluar tė falem pa dijen e familjes
524.Jam fillestar nė namaz, po praktikoj vetėm farzin
523.A preferohet tė falemi me njė ritėm normal?
522.Nė namaze a preferohet tė ngrihet zėri pak?
521.Ēfarė bėhet me njė person qė ka dashur tė tė dhunojė ose tė ka dhunuar njė anėtar tė familjes sė ngushtė?
520.E pavendosur pėr njė ēėshtje
519.E pėlqej shumė, po nuk di si t’ia them
518.Si e shpjegoni kėtė ėndėrr qė kam parė?
517.A mundet qė djali tė ikė me vajzėn pasi rrugėdalje tjetėr s’ka?
516.Jam njė 16-vjeēar shumė i ndrojtur
515.Ē’duhet bėrė pas ėndrrave me epsh?
514.Mė shqetėsoi pėrgjigjja juaj
513.Pyetje rreth auretit
512.Mbushja e safave nė xhami
511.Nuk mund tė largohem nga dėgjimi i muzikės
510.A tė vazhdoj shkollimin e mė pas tė fejohemi?
509.Jam zhytur nė dashurinė e tij
508.Mė sqaroni diēka nė lidhje me saktėsinė dhe domethėnien e kėsaj thėnieje
507.Nuk e ndiej ėmbėlsinė e namazit
506.Njė pyetje rreth mbajtjes sė hajmalisė
505.Kam njė problem me prindėrit
504.Ēfarė medhhebi kanė pasur kėta dijetarė?
503.Ēfarė emri t'i vė fėmijės tim?
502.A lejohet ngrėnia e ėmbėlsirave qė kanė rum?
501.Dua tė martohem me kėtė femėr
500.A ėshtė e lejuar tė bėhet rruajtja e qimeve nė pjesėt intime?
499.A ėshtė e lejuar qė ta pėrdor kėtė kartelė?
498.A ėshtė nė rregull me atė namaz?
497.A llogaritet si pėrgojim?
496.Kam njė pyetje lidhur me barnat qė kanė alkool
495.Ēfarė duhet t’i jap gruas?
494.A lejohet tė dal imam pasi e kam falur drekėn?
493.A ka mundėsi tė mė shpjegosh nė mėnyrė pak mė tė detajuar rregullat e mes'h-it?
492.Kam disa pyetje rreth namazit
491.Ndiej se mė ėshtė dobėsuar besimi
490.Jam e sėmurė prej magjisė
489.Kam njė pyetje lidhur me kėtė hadith
488.A ėshtė vendim i duhur mėrgimi i gjithė familjes nė Gjermani?
487.A lejohet tė shkohet nė haxh pėr tjetėrkėnd?
486.Kam dy pyetje
485. A ėshtė e lejuar tė shkosh nė dasmėn e dikujt tė familjes, nėse aty pihet edhe alkool?
484.A bėn tė hahet bukė me dorė tė majtė?
483.Kam filluar ta humb imanin
482.Sa kohė ėshtė e preferuar qė njeriu tė qėndrojė i fejuar?
481.Kam parė disa foto tė disa dijetarėve, por nuk kam parė qė ta lėshojnė mjekrėn
480. A lejohet pėrdorimi i tamponave pėr tė mbajtur abdestin?
479.A i lejohet asaj tė punojė si mami nė spitale shtetėrore?
478.A ėshtė e lejuar marrja e abdestit nėse i ke flokėt e lyera me xhel?
477.A ka pėrgjegjėsi mbi mua?
476.Ē’mendoni pėr lėndėn e filozofisė
475.Sa ėshtė mesatarja e jetės sė njeriut?
474.Ē’mendoni ju?
473.A mund tė shkoj nė tyrbe?
472.Kam tri pyetje
471.A mund t’i bashkoj namazet e drekės dhe tė ikindisė nė kohėn kur shkoj nga puna nė shtėpi?
470.Kur thėrras ezanin kam njė frikė
469.A i lejohet bashkėshortes sime t'i pėrshėndesė pėr dore burrat e farefisit?
468.A bėn ta pėrdor farėn e zezė pa pasur ndonjė sėmundje?
467.S’kam mundur t’i fal namazet si duhet t’i falė njė udhėtare
466.Kam njė pyetje rreth thonjve
465.Mė fajėsojnė, edhe pse s’kam faj
464.A ėshtė ari hallall pėr femra apo haram
463.A ėshtė nijet i mirė ky
462.Njė pyetje pėr menstruacionet
461.Martesa e motrės
460.Kisha disa pyetje rreth namazit
459.Po mė kujtohen gjėrat nė wc
458.A duhet tė marrim gusul apo vetėm abdest pas seksit oral
457.Disa shembuj pėr astronomi qė kanė tė bėjnė me fenė islame
456.Mė intereson tė di si ėshtė pėrmbledhur Kurani i shkruar
455.Desha tė pyes rreth vizitės nė varreza
454.Nėse ka mundėsi komentimin e hadithit
453.Kisha njė pyetje lidhur me pllakat qė vendosin mbi varre
452.Si mund ta bėj lutjen me gjithė zemėr?
451.Njė pyetje pėr namazin e teravisė
450.A kam mundėsi tė dal nga shtėpia
449.Kam dėgjuar se nuk bėn tė falesh me mėngėt e pėrvjela apo tė kthyera
448.Si ta bind qė tė mos bėjė vetėvrasje?
447.Kur duhet thėnė duaja e istihares?
446.Pata njė pyetje rreth agjėrimit
445.Mė ka ardhur njė ofertė qė tė studioj jashtė vendit
444.Njė pyetje rreth Kuranit
443.Cila ėshtė gjendja e atyre njerėzve tė cilėt veprojnė gjynahe tė mėdha?
442.Pse ēdo herė kur lexoj Kuran mė mbushen sytė me lot?
441.Desha t’ju pyes nė lidhje me eksperimentin qė po zhvillohet nė Gjenevė
440.Desha t’ju pyes se sa zgjat koha e namazit tė akshamit
439.A ekziston ndonjė hadith rreth kėsaj ngjarjeje?
438.A mundeni tė mė tregoni shpjegimin e ajeteve 86-90 tė sures Kehf?
437.Kam disa dyshime dhe nuk po mundem tė bėj ibadet si mė pėrpara
436.A mund tė na i tregoni disa mrekulli tė Kuranit?
435.A kanė shėrim njerėzit qė kanė shkelur krijesa si xhind etj.?
434.A mund tė marr ndonjė temė nga ju dhe ta publikoj nė ndonjė faqe tjetėr?
433.A hiqen shpenzimet qė janė bėrė dhe nga pjesa e mbetur e grurit pastaj jepet zekati?
432.E lexova pėrgjigjen nė lidhje me zekatin po pėrsėri mė mbeti diēka e paqartė
431.Allahu nė Kuran thotė se (Kurani) ėshtė i shkruar nė gjuhėn e pastėr arabe
430.Pėrse muslimanėt bėhen synet?
429.Pyetja ime ka tė bėjė me abdestin
428.Femra qė ndodhet nė kėtė xhenet, do tė jetė hyri e dikujt apo diēka tjetėr?
427.Kam disa pyetje pėr ju
426.Mos edhe “klubi kulturor” ėshtė arenė e pėrqendruar nė filozofi tė caktuar tė shpjegimeve islame?
425.A duhet tė besohet te UFO-t apo jashtėtokėsorėt?
424.A mund tė ndėrhyjė shejtani te namazi i istihares?
423.Meshkujt i presin hyritė e xhenetit, e femrat e devotshme a thua kush i pret?
422.Kam njė pyetje rreth kėshillės
421.E kam njė hall tė madh e nuk po gjej zgjidhje
420.A ka ndonjė dua pėr tė thėnė qė tė mė ndihmojė Allahu nė provim?
419.Po fle shumė, edhe pse jam student
418.A lejohet t’i ngjyros flokėt me bllansh?
417.Kam njė pyetje nė lidhje me kaderin e Allahut
416.Si e kanė komentuar dijetarėt e Ehli Sunetit hadithin nė vijim?
415.A ėshtė hallall tė bėj mbjelljen e flokėve me operacion plastik?
414.A duhet ta ndryshojmė mbiemrin?
413.Ta lė punėn e pas Ramazanit tė kėqyr ndonjė gjė tjetėr?
412.Doja t'ju pyesja diēka nė lidhje me mahremin
411.Si komentohet pamja e njė femre tėrėsisht tė mbuluar?
410.Pyetja ime ėshtė pėr njė punė qė po mė shqetėson kohėt e fundit
409.Doja tė dija pėr dy ēėshtje
408.Desha t’ju bėj njė pyetje rreth syrit tė keq ose sihrit nė Islam
407.Kam disa pyetje pėr punėn e zekatit
406.A ėshtė e obliguar femra nė shtėpi tė veshė mantil (hixhab) pėr t’u falur, edhe pse nuk ka meshkuj nė shtėpi?
405.Dua tė dėgjoj komentin tuaj nė lidhje me hadithin nė vijim
404.Cila ėshtė forma mė e saktė e teshehudit?
403.Mė kėshilloni si tė veproj me burrin tim
402.A shkojnė nė xhenet femrat qė vazhdimisht falin namaz, por nuk janė tė mbuluara?
401.Si qėndron ēėshtja me faljen e namazit tė sabahut nga ana e njė femre?
400.Doja t’ju pyesja pėr emrat e dy fėmijėve tė mi
399.A e kam hallall kėtė punė?
398.Mė tregoni tė gjithė historinė e Musait a.s. sipas Ehli Sunetit
397.Ē'ėshtė Salatul Awabiin?
396.A janė njė lloj droge hapet qetėsuese?
395.A ėshtė i humbur pėrgjithmonė njeriu qė vret veten?
394.Cilat janė cilėsitė e atij grupi qė do tė shpėtojė dhe a ekziston sot ai grupi i shpėtuar?
393.I lutem Zotit pėr diēka, por Zoti nuk ma kthen lutjen
392.Pyetja ime ka tė bėjė me ajetin numėr 47 tė sures Rrum
391.Njeriu-individi qė ka pasion tė lėndojė vetveten
390.Nė Rusi kishin dalė dy sy nė qiell
389.A ka “ulje teverruk” nė namazin e vitrit nėse falet mė shumė se njė rekat?
388.Dua ta ndėrroj unazėn e arit, por kam dėgjuar se tė ndėrrosh unazėn ėshtė gjynah
387.A ta fal apo jo namazin e sabahut nė momentin kur ka filluar tė lindė dielli?
386.Kam njė pyetje rreth mehrit
385.Nuk mund tė pėrqendrohem nė namaz nga vesveset
384.Ēfarė gjuhe do tė flitet nė botėn tjetėr (xhenet, xhehenem)?
383.A ėshtė i lejuar ndėrtimi i kishave nė vendet islame?
382.A lejohet alkooli si shėrim dhe a mė lejohet ta pi kėtė ilaē qė bleva?
381.A lejohet pėrdorimi i hipnozės pėr shėrimin e ndonjė sėmundjeje me lejen e Allahut, nėse ėshtė e mundur?
380.A mė pranohet namazi me njė fėmijė pėrpara?
379.Ruajtja e autorėsisė sė materialeve tė kėsaj faqeje dhe daveti
378.A mė lejohet ta shpėrndaj kėtė material?
377.Nėse ndėrhyj pėr tė shpėtuar njė shok dhe mė vrasin, a shkoj shehid?
376.A lejohet ta vesh kėtė bluzė tė kuqe?
375.Mospajtimi mes Aliut dhe Muaviut (Allahu qoftė i kėnaqur me tė dy)
374.A e fal Allahu shirkun?
373.Familja nuk mė lejon tė mbulohem
372.A lejohet qė dhikri i mėngjesit tė bėhet pasi tė lindė dielli?
371.A hiqen tespihet dhe a bėhen lutjet nė fund tė namazeve kaza?
370.Si llogaritet sasia minimale e pasurisė nė para pėr tė cilėn obligohet dhėnia e zekatit?
369.A ėshtė e lejuar tė zbulohet ndonjė pjesė e turpshme para mjekut me gjini tė kundėrt nė rast sėmundjeje?
368.A lejohet betimi i rrejshėm nė njė rast rreziku?
367.A konsiderohet betim shprehja qė pėrdorin shumė njerėz, p.sh. “jo tybe”?
366.A e ka parė Muhamedi alejhi selam Allahun e Lartėsuar?
365.Bashkėshortja nuk dėgjon tė mė bashkėngjitet
364.A mund t’i fal dy rekate pėr abdestin apo si tė veproj?
363.Kam njė problem lidhur me renditjen e safave
362.A ekziston nė tė vėrtetė mėsyshi dhe si tė mbrohemi nga ai?
361.A lejohet bashkėpunimi nė tregti (hallall) me ithtarėt e librit?
360.Si e pėrcaktojnė kohėn e namazeve dhe tė iftarit te ne dhe si nė shtetet skandinave?
359.A mė lejohet hyrja nė namazin farz para kohe?
358.Si do tė jetė gjendja e tė vdekurve nė Ditėn e Kiametit?
357.Dua tė pendohem dhe tė kthehem nė Islam
356.Si mund ta bind dikė se edhe njė gotė alkool ėshtė haram?
355.Si t'ia shpjegoj Islamin njė vajze ortodokse?
354.A bėn ta mbaj Kuranin nė makinė?
353.Nėse muslimani zhytet nė njė basen me ujė tė pastėr, a ka abdest?
352.A ka vdekur Isai alejhi selam?
351.Ēfarė duhet tė bėj me kėtė letėr?
350.Mos i kemi haram pėr t’i ngrėnė ato ushqime?
349. Si ėshtė gjykimi i Islamit ndaj personit i cili nuk mund tė zbatojė urdhrat e Allahut nė rast frike?
348. Si mund ta di se namazi mė pranohet te Zoti xhele shanuhu?
347. A mė lejohet mua si grua tė shpėrndaj fletėpalosje?
346.A lejohet tė falesh nė njė sixhade ku ka rėnė njė pikė urinė ose mė shumė dhe tashmė ajo ėshtė terur?
345. A prishet abdesti nėse femra muslimane pėrshėndet me dorė (kontakt) mashkullin e panjohur dhe e kundėrta?
344. Pėrfundimi i menstruacioneve
343. Ndalesa e pėrkujtimit tė ditėlindjes
342. Nėse tė thinjen flokėt para vaktit
341. Si qėndron ēėshtja me sekrecionet?
340. A e ndryshon duaja vendimin e Zotit?
339. Ku mund ta gjej “Mevludin” e lindjes sė Pejgamberit nė gjuhėn shqipe?
338. Nė sa mėnyra bėhet njeriu xhunub?
337. Marrėdhėnie intime me njė vajzė me tė cilėn nuk je i martuar
336. Cili llogaritet ezan nė ditėn e xhuma, ezani i parė apo i dyti?
335. A i lejohet nga ana fetare seksi oral burrit dhe gruas?
334. A bėn ta themi kėtė dua?
333. Sa ėshtė e vėrtetė kjo dua?
332. Kam lexuar kėtė tekst nė njė faqe interneti dhe dua tė di sa ėshtė i vėrtetė
331. Kohėt e fundit jam duke u ballafaquar me vesvese
330. Si ėshtė e mundur qė tė krishterėt janė mė tė ditur dhe zbulojnė shumė sende?
329. A ka mundėsi tė mė sqaroni farzet, vaxhibet dhe sunetet e namazit?
328. Pse namazi nuk mė qetėson?
327. Pse Allahu e bėri shejtanin qė tė mos e besojė Atė?
326. A lejohen tė bėhen operacionet plastike dhe a ndikojnė negativisht nė jetė?
325. Cili medhheb ėshtė mė i miri?
324. Kam dėgjuar se marrja e dorės nga ana e nuseve ėshtė haram
323. A lejohet tė jepet selam gjatė bėrjes sė dhikrit?
322. Loja me zar
321. Ē’janė xhinėt?
320. Kush janė dijetarėt?
319. Duam tė hapim njė ueb faqe sportive nė internet
318. Rastet kur lejohet pėrgojimi
317. A ėshtė i vlefshėm abdesti nėse i japim mes’h ēorapeve tė zakonshme?
316. A ėshtė e padėshirueshme tė lexohet Bibla?
315. Si t'i pėrgjigjem profesoreshės?
314. Po mė ikėn vitri e po e fal pas ezanit tė sabahut
313. A i kalon koha namazit tė jacisė pas gjysmės sė natės?
312. Si mund ta falėnderoj Zotin, nėse mė plotėson ndonjė dėshirė apo ndonjė lutje?
311. Pse nė rubrikėn e ueb faqeve nuk ndodhen edhe kėto ueb faqe?
310. Njė pyetje nė lidhje me marrėdhėniet bashkėshortore
309. Kur bėj dhikėr, mė zgjerohet zemra. A ka shpjegim?
308. Ndonjėherė nė pamundėsi tė kohės apo pėr shkak tė udhėtimit mbetem pa falur drekėn dhe ikindinė
307. A lejohet agjėrimi i muajit Muharrem?
306. A ėshtė e lejuar tė tė shėrbejė dikush tjetėr me ujė pėr abdest?
305. Kur i flas pėr Islamin, dėgjon muzikė nė telefon
304. Si i mashtroi ai (Iblisi) Ademin dhe Havanė, kur dihet se ishte i pėrjashtuar prej xhenetit?
303. A ka mundėsi tė mė tregoni shkurtimisht tregimin e Habilit dhe tė Kabilit?
302. Sa herė pėrmendet emri i Pejgamberit Muhamed salallahu alejhi ue selem nė Kuran?
301. A lejohet vendosja e surmes apo e lapsit nė sy kur dilet nė rrugė?
300. A ėshtė haram muzika dhe a ėshtė haram qė femrat tė veshin rroba tė kuqe, tė bardha etj.?
299. A lejohet tė falet akshami e pastaj jacia pasi ka hyrė jacia?
298. Vonimi i namazit
297. Ē'kuptim kanė fjalėt “Allahu teala dhe Allahu aze ve xhel”?
296. A ėshtė bidat kjo thėnie?
295. Ēfarė e prish abdestin te femrat?
294. Tri pyetje pėr ēėshtjen e dorės
293. A lejohet tė jepet sadaka pa lejen e burrit?
292. A ėshtė haram ta pėrdor verėn nė gatime?
291. A lejohet pjesėmarrja nė festat e jobesimtarėve?
290. A lejohet t'ua urojmė jobesimtarėve festat e tyre?
289. Djali im ėshtė tre vjeē e gjysmė, por nuk flet si fėmijėt e tjerė tė kėsaj moshe
288. Koha e therjes sė kurbaneve
287. A duhet tė largohem nga shtėpia pėr hir tė Allahut?
286. A tė udhėtoj me kėta autobusė?
285. Dy pyetje
284. A lejohet t’i japėsh gji fėmijės nėse je xhunub
283. Kur nuk lejohet tė presėsh thonjtė dhe tė shkurtosh flokėt?
282. A pranohet qė tė lexojmė Kuran dhe pastaj tė lutemi pėr vėllezėrit tanė tė vdekur?
281. Ē’duhet tė bėjė haxhiu qė haxhi i tij tė jetė i pranuar tek Allahu xhele shanuhu?
280. A lejohet tė falim namaz me rroba me ngjyrė tė kuqe?
279. Jam nė shkollė tė mesme dhe mė bie t'i bashkoj namazet
278. A lejohet mes'hu mbi ēorapet e dimrit qė shiten te ne?
277. A bėn t’i fal dy rekate tehijjatul mesxhid?
276. Tri pyetje nė lidhje me leximin e sureve nė namaz
275. A duhet tė mbahet zi
274. A ėshtė dita e martė ditė e keqe?
273. Ē’mund tė bėjmė nė kėtė kohė pėr tė qenė mė stabilė?
272. Ligjėratat gjatė namazit tė teravive
271. Pse Allahu nuk e ka shpallur kėtė fe tė bukur (Islamin) mė herėt se para 1424 viteve?
270. A konsiderohet si prishje e agjėrimit nėse merret abdest?
269. A mund t'u dhuroj kėtyre personave Kuran?
268. A ėshtė e ndaluar (haram) tė bėsh fekondim artificial?
267. A mė lejohet tė qėndroj dhe t’i ndjek kėto programe, apo tė largohem nga dhoma?
266. A tė largohemi nga xhamitė pasi tė falim 8 rekate, apo tė falim 20 rekate?
265. A duhet ta bėjmė kėtė dua para se tė fillojė namazi apo nė namaz?
264. Si mund tė arrihet pėrqendrimi maksimal nė namaz?
263. Jam njė djalė qė kam bėrė mėkate shumė
262. Ēfarė kuptimi kanė netėt e mėdha para Ramazanit
261. A lejohet qė me abdestin e sabahut tė falet namazi i Bajramit
260. Ēfarė do tė thotė kjo ėndėrr
259. A duhet tani ta kompensoj kėtė namaz
258. Cila ėshtė rruga e pėrtėritjes dhe e forcimit tė imanit
257. Ēfarė tė bėj me paratė e kamatės
256. Tri pyetje nė lidhje me namazin
255. Ēfarė duhet lexuar prej dhikrit tė mėngjesit dhe tė mbrėmjes gjatė kohės sė ciklit menstrual?
254. A ėshtė e vėrtetė qė prej sendeve tė para Allahu ka krijuar lapsin?
253. Kur llogaritet gruaja udhėtare?
252. A ėshtė haram tė punosh nė bankė vetėm nė sektorin e kredive apo edhe nė sektorėt e tjerė?
251. A duhet tė marr gusul?
250. Pyetja ime ka tė bėjė me medhhebet
249. Nė xhaminė ku faleshim kam hetuar se nuk faleshim nė drejtimin e duhur
248. Urtėsia e udhėtimit tė femrės pa mahrem dhe distanca qė i lejohet asaj tė udhėtojė pa mahrem
247. Si tė veprohet kur njė njeri i moshuar nuk di tė falet sepse nuk di asgjė nga Kurani?
246. Desha tė di diēka mė shumė pėr popullin ose muslimanėt qė jetojnė nė Iran
245. A mund tė shkruani pėr 99 Emrat e Allahut?
244. A mund tė ndikojė magjia edhe te anėtarėt e tjerė tė familjes?
243. Dy rekate namaz pas abdestit
242. A ėshtė i lejuar pikturimi abstrakt dhe shitja e pikturave tė tilla?
241. Si duhet tė veproj kur prindėrit mė qortojnė sepse dua tė mbulohem
240. Kam bėrė punėn e popullit tė Lutit
239. Ajete dhe hadithe pėr 73 grupet, muzikėn dhe dhėnien e dorės gjinisė tjetėr
238. A t’i them prindėrve tė saj qė ajo shoqėrohet me njė djalė?
237. A duhet ta thėrras ezanin e tė dal imam vetė?
236. A lejohet blerja me ankand?
235. Emigrimi jashtė vendit
234. Si qėndron puna me femrat nė
xhenetin e begatshėm?
233. Sa ėshtė e lejuar rukja?
232. Si ėshtė puna me fėmijėt e qafirave?
231. A ėshtė e lejuar pėrzierja e meshkujve me femra, nėse ėshtė e sigurt qė nuk ka fitne?
230. A ka mundėsi qė ehli suneti tė bashkėpunojė me rafiditė kundėr armikut tė jashtėm?
229. A mund tė bashkohet ehli suneti me rafiditė?
228. Ēfarė gjykimi ka personi i cili var veten nė litar?
227. A i lejohet femrės tė lexojė ose t'i thotė nė vete suret e Kuranit Kerim, gjatė tė pėrmuajshmeve apo gjatė kohės sė lehonisė?
226. A ėshtė e lejuar tė pranojmė ushqime nga tė tjerėt nė rastet e festave joislame?
225. Ēfarė mund tė bėj me kėto para?
224. A lejohet mbajtja e zinxhirėve dhe unazės sė arit ?
223. Cila ėshtė urtėsia e mbajtjes sė pantallonave mbi nyjen e kėmbės?
222. A duhet ta ruajmė tė vdekurin?
221. A mund tė lind ndonjė sėmundje nga vetėkėnaqėsia?
220. A tė vazhdoj me tė?
219. A lejohet tė praktikohet ky sunet ēdo namaz?
218. Cila ėshtė e vėrteta pėr kėtė ēėshtje?
217. Si e komentoni ju kėtė?
216. Pse kur Allahu i Lartėsuar flet  pėr veten e Tij nė Kuran nganjėherė e pėrdor njėjėsin, nganjėherė shumėsin?
215. A lejohet t'u japėsh mes'h dy palė ēorapeve
214. A lejohet tė japė selam ai qė ėshtė duke u falur apo dikush t’i japė atij selam duke qenė nė namaz?
213. A lejohet qė gruaja ta gėnjejė burrin dhe a lejohet tė shkurorėzohet gruaja pėr shkak se ėshtė gėnjeshtare?
212. Rreth qėndrimit tė Ehli Sunetit ndaj Ehli Bejtit
211. A ėshtė e lejuar mbjellja e flokėve?
210. A ėshtė haram mbytja e bretkosave?
209. A ėshtė hadithi i saktė ?
208. A lejohet ndėrrimi i mbiemrit pas martese apo tė shtohet edhe mbiemri i burrit?
207. Cila ėshtė mėnyra mė e mirė pėr njė musliman qė tė arrijė shkallėn mė tė lartė tė edukimit islam?
206. A lejohet dhe a ėshtė e lavdėruar dhėnia e gjakut?
205. Desha tė di rreth sufistėve dhe vehabistėve
204. Si ta dimė qė kjo ėshtė sprovė e jo dėnim ?
203. Mė jepni njė kėshillė pėr ketė ēėshtje
202. Mė ndihmoni, si t’ia bėj?
201. Me ēfarė do tė mė kėshillonit para martese
200. Nuk pata durim  dhe po ju drejtohem kėtu
199. Si mund ta shėroj veten time?
198. Dua t’ju bėj disa pyetje
197. Si t'ia bėj qė mos tė hyjnė nė lojė edhe zemrat?
196. A dihet saktė nata e Kadrit?
195. A mund ta lexoj mirė Kuranin nė gjuhėn arabe?
194. Cili ėshtė dhikri i preferuar nė Ramazan?
193. A munden femrat ta falin nė shtėpi namazin e teravive?
192. Disa i falin e disa thonė qė ėshtė bidat
191. Nuk po pėrqendrohem mirė nė namaz
190. A lejohet t'i lihet fėmijės emri Diar apo Dijar?
189. Ēfarė mė preferoni tė bėj me ta?
188. A pranohet lutja?
187. A e prish agjėrimin thithja e ilaēit me anė tė pompės?
186. A lejohet njė gjė e tillė?
185. A i lejohet shatzanės apo gjidhėnėses ta prishė agjėrimin?
184. A e prish kjo agjėrimin?
183. A ėshtė mė mirė tė kėrkojė leje apo tė falet vetėm?
182. A vlen e njėjta dispozitė?

181. A e prish agjėrimin laparaskopi?

180. A ėshtė mėkatar nė kėtė rast?
179. Cila ėshtė dispozita e agjėrimit pėr kėta njerėz?
178. A obligohet ta kompensojė kėtė ditė?
177. A e prish agjėrimin dializa?
176. A e prishin agjėrimin pikat qė hidhen nė sy?
175. Ē’thoni ju pėr ketė?
174. A lejohet tė veprohet nė Ramazan?
173. A i ndalohet mjekut qė ta kryejė operacionin e tillė gjatė ditėve tė Ramazanit?
172. Jemi tė sigurt se ky vonim nuk i bėn dėm tė sėmurit
171. A lejohen tė pėrdoren kur sėmundja nuk ėshtė e rrezikshme?
170. A e prishin agjėrimin injeksionet intravenoz apo intramuskular?
169. A e prishin agjėrimin injeksionet me pėrmbajtje vitaminash?
168. A e prish agjėrimin nėse i sėmuri ka gjakderdhje?
167. A e prishin agjėrimin pikat e gjakut qė merren pėr analiza?
 166. A e prish agjėrimin tė dhuruarit vullnetar tė gjakut ?
165. Kam nevojė pėr ndihmė dhe kėshillė
164. Si t’ia bėj qė t’i fal tė pesė vaktet?
163. Si tė veprojmė?
162. A i lejohet atij qė i ka ikur farzi i jacisė tė fal kėtė namaz?
161. A lejohet itikafi nė ēdo xhami?
160. A ėshtė harram mendimi nė donjė gjė tė keqe ?
159. A ėshtė mėkat qė t’ia shprehėsh dashurinė njė djali qė e do?
158. Kam njė ofertė nga njė djalė
157. A lejohet marrja e gusulit me sapun?
156. A lejohet mashkulli t’i  kapė flokėt gėrsheta apo t’i ketė flokėt e gjata?
155. A lejohet operacioni plastik nė lėkurė nė rastin kur kemi pėsuar ndonjė djegie?
154. Ēfarė duhet tė bėjė njeriu kur futet nė xhami nė kohėn e hytbes?
153. A ėshtė e mundur?
152. A duhet qė personat me sėmundje kronike tė marrin abdes pėr ēdo namaz?
151. Nuk ka zgjidhje mė tė mirė pėr dy tė dashuruar se martesa
150. A ėshtė e detyrueshme tėrheqja e ujit nė hundė dhe gojė kur merr gusul?
149. A lejohet dhėnia e dorės burrave tė familjes?
148. A lejohet heqja e mustaqeve tek femrat?
147. A lejohet tė kėndohen suret me zė nė namazin e drekės dhe ikindisė? 
146. A u lejohet tė marrin abdes pa hyrė koha e namazit?
145. A lejohet shoqėria me katolikė?
144. Pse nuk lejohet tė bėjmė marrėdhėnie intime pa u martuar?
143. A i lejohet muslimanit tė rrahė gruan e vet nė mėnyrėn mė mizore?
142. A mė lejohet  t’i tregoj pėr fe?
141. A mund tė mė tregoni pėr shenjat e Kiametit?
140. A ėshtė mėkat tė kėrkosh ndihma nga kisha?
139. A bėj gjynah nė ketė rast t’ia blej dhuratėn?
138. Si duhet tė veproj me tė pėr ta kthyer tė falet?
137. A ėshtė e lejuar pėr ne muslimanėt qė tė bėjmė dua pėr njerėzit qė nuk kanė fenė tonė?
136. Kur bėhet dhikri pas namazit?
135. A mundet fėmija tė merret mėsysh? 
134. Deri nė cilėn moshė kanė jetuar njerėzit nė kohėn e Nuhut?
133. Kur lejohet tė kėrkohet divorci nga gruaja?
132. Mė jepni disa mendime pėr situaten time
131. A ta fal Allahu nėse nuk je falur, por je penduar dhe ia fillon tė falesh?
130. A ka ndonjė dua qė tė udhėzohet familja?
129. A ėshtė haram tė pėrdorėsh internetin pėr tė folur me njė djalė?
128. A ėshtė haram tė kalosh me njė vėlla musliman?
127. A mė lejohet qė nė namaz tė them edhe sure tė tjera?
126. Ēfarė tė bėj kur vjerri dhe burri pijnė alkool?
125. Kujt i takon fėmija?
124. Sa vite zgjati predikimi i Profetit Muhamed (alejhi selam) nė Mekė?
123. A lejohet motra muslimane tė vozisė automobil?
122. Ēfarė domethėnie kanė kėto?
121. Jam shumė e merakosur
120. A ėshtė shirk ?
119. A lejohet thyerja e gjunjėve nė ruku?
118. Na dėrgoni ndonjė informacin nėse ėshtė apo jo e vėrtetė?
117. Fitoj njė frikė shumė tė madhe
116. A lejohet tė aplikoj pėr marrjen e kredisė?
115. A lejohet pėrdorimi i parfumeve me alkool?
114. Nuk mė jep leje pėr tė falur namazin
113. Kush ishte Said Nursi
112. Nė cilat raste  lejohet masturbimi?
 111. A ėshtė mėkat nėse hyn njė musliman nė kishė nė kohėn a faljes sė tyre? 
110. Pėrse muslimanėt thonė se feja islame ėshtė feja e Allahut? 
109. A mund tė mė tregoni ēfarė ėshtė e lejuar tė bėhet nė namaz e ēfarė jo? 
108. Pėr ēfarė jepet sadakaja dhe a jepet pėr shtėpinė si objekt?
107. Ē'tė bėj me fletėt e kalendarit?
106. A ėshtė haram qė emri yt tė mos jetė nė Qitab?
105. A do tė ringjallimi nė Ditėn e Gjykimit nė tė njejtėn formė tė trupit siē kemi vdekur?
104. Pse pėrmendet specifik namazi i mesėm?
103. A mundet duaja ta ndryshojė caktimin e Zotit ? 
102.A ndryshon forma e namazit tė burrave nga namazi i grave?
101. A i lejohet masturbimi gruas sė ve?
100. Pendohem dhe pėrsėris tė njejtin mėkat
99. A duhet tė marrim abdes pas gusulit?
98. Si t’ia bėj kur dyshoj?
97. A na devijojnė xhindėt nė rrugė tė keqe? 
96. A ėshtė mirė qė tė ketė dėshirė njeriu ta shohė Resulullahun nė ėndėrr?
95. A mė lejohet tė ha nga ky ushqim?
94. A lejohet tė dal imam?
93. Biseda nė internet
92.A duhet qė anėtarėt e familjes tė marrin abdes?
91. Ēfarė do tė thotė kjo mirė apo keq qė pėrjetoj kėtė gjendje gjatė namazit? 
90. Ju lutem me jepni argumente se nuk lejohet veshja e pantallonave pėr femrat 
89. Nganjėherė nuk po mundem mirė tė koncetrohem gjatė faljes
 88. A lejohet tė hyj nė vende ku ka alkool nėse unė nuk pi?
87. A lejohet tė martohem me njė vajzė qė i pėrket fesė islame, po nuk falet?
85. A do tė ketė xhinė ne xhenete?
 84. A ėshtė haram tė kalosh me njė djalė pa qenė e fejuar?
83. A lejohet kjo sipas rregullave tė namazit?
82. Ēfarė tė bėjmė me letrat higjenike?
81. Ēfarė ėshtė Dexhalli dhe ēfarė mundet tė bėjė? 
  80. A lejohet qė femra ta falė namazin pa ēorape? 
79. A mund tė mė dėrgoni njė informacin me fakte dhe fotografi?
78. A mund tė falem me foshnje nė dorė?
77. A mundem qė si kundėrvlerė tė marrė lėngun e rrushit joalkoolik ?
76. Ē’tė bėj kur dihet se kjo ėshtė pasojė e duhanit?
 75. Nė cilat raste duhet tė bėjmė gusėl?
74. A lejohet tė shkoj nė xhami pa lejen e prindėrve?
73. A lejohet biseda me njė vajzė nė internet pėr fejesė?
72. A mė lejohet t’ia paguaj kredinė?
71. A ėshtė uaxhib namazi me xhemat pėr udhėtarėt? 
70. A ėshtė e ndaluar  shpuarja e veshėve  dy apo mė shumė herė?
69. A lejohet pėr muslimanin tė marrė pjesė nė varrimin e njė jomuslimani?
68. A ėshtė mė mirė tė marrim abdes apo tė marrim tejemum?
67. A lejohet ruajtja e parave nė bankė ?
66. Si i plotėsojmė sunetet e para tė drekės ?
65. Ēfarė tė bėj pėr t’i harruar e pėr t’i larguar kėto ndjenja tė trishtuara? 
64. A ėshtė bidat tė fėrkosh qafėn gjatė marrjes sė abdesit?
63. Ku qėndron problemi?
62. A janė tė pranuar te Allahu shijat?
61. Si u fal nė tė vėrtetė pejgamberi (alejhi selam) ?
60. Prej cilės moshė jam i detyruar tė falem? 
59. A mund tė ndėrhyj pėr t'u fejuar?
58. Ēfarė sqarimi mund tė na jepni?
57. A lejohet tė bėj dua qė gruaja tė lindė vajzė?
56. Rreth marrjes sė mallit me kredi
55. Pse nuk po mundem tė falem e tė mbulohem?
54. Ē'tė bėj nė kėtė rast?
53. Ēfarė hapash duhet tė marr dhe si ta vėrtetoj kėtė?
52. A lejohet ngrėnia e pemėve tė huaja?
51. A ka ndonjė tė keqe kėtu?

50. Si tė largohem nga masturbimi?

49. A pranohet namazi nė xhamitė dhe shtėpitė qė janė blerė me kredi (kamat)?

48. A i lejohet femrės tė bėjė rukje?

47. A lejohet ta ndaloj vet pėr ta propozuar njė vajzė?

46. A e ka parė Ademi (alejhi selam) tė shkruar nė derėn e xhenetit fjalėn: “La ilahe il Allah” ?

45. A ėshtė gjynah tė mendoj pėr tė mos u martuar ?

44. A mund tė fal kaza nė tė njejtinshembull ?

43. Pse nė Kuran pėrmendet Adem, ndėrsa nė Bibėl Adam?

42. Kur ka filluar agjėrimi dhe kur ėshtė dita e Bajramit ?

41. Ku mund ta gjej kėtė libėr?
40. A lejohet femra tė dalė me pantallona para grave?
39. A e njihni autorin e kėtij libri?
38. Si tė veprojmė kur ejakulojmė nė gjumė?
37. A ka gjynah njė vajzė kur refuzon pėr martesė?
36. Ēfarė dispozite ka nė lidhje me shtesėn gjatė dhėnies sė selamit apo kthimit tė tij?
35. Qėllimi im ishte qė ajo tė bėhet muslimane
34. Ēfarė krijese janė xhinėt?
33. Si duhet tė veprojmė kur tė detyrojnė tė shėrbesh alkool?
32. A ekziston mundėsia qė ai tė  jetė prekur nga magjia?
31. Pse nuk janė tė pėlqyera qelimet dhe mevludi nė Islam?
30. Si mund ta pėrmirėsoj shpirtin dhe zemrėn time?
29. A kam te drejtė ta vras atė fasik?
28. A prishet abdesi nėse tė shikon ndonjė mashkull pa mbulesė?
27. Si tė veproj?
26. A lejohet tė lexohet Kuran duke qenė shtirė nė shtrat?
25. Ēfarė do tė thotė kjo?
24. A lejohet tė pėrdoret spiralja ose kondomi?
23. A ėshtė e lejuar qė gruaja tė puthė apo ledhatojė organin gjenital tė burrit dhe burri tė gruas?
22. A ėshtė i lejuar masturbimi?
21. Ku ndryshon  kamata nga kredia dhe sa here pėrmendet zekati nė Kuran?
20. A lejohet gėnjeshtra dhe nėse po, kur?
19. A i lejohet femrės muslimane tė heqė qimet e fytyrės?
18. Ēfarė ėshtė derogimi (nes'hi) nė Kuran?
17. A  ėshtė e ndaluar  dashuria  ndaj njė  vėllai  nė Islam?
16. A e kam tė lejuar nėse hyj nė internet dhe flas me ndonjė vėlla musliman?
15. A lejohet tė bėsh dua nė sexhde nė gjuhėn shqipe?
14. Si t’i bind qė e kanė gabim?
13. Mos e kam nga shejtani?
12. A vlen durimi im nėse qaj shumė?
11. Kam dėshire tė fal namaz istihare, por nuk e kam kuptuar mirė
10. A mė shkruhen gjynahe?
9. Sa i vlefshėm ėshtė ky namaz?
8. Mos po e marr veten mėsysh?
7. Kam frikė se mos jam nga banorėt e zjarrit tė Xhehenemit
6. Ēfarė ėshtė buraku?
5. Ku qėndron besimi i atyre njerėze tė cilėt falen vetėm pėr xhuma dhe gjatė ramazanit?
4. A ka argumente pėr talkinin?
 3. Pėrse talkini thirret nė emėr tė nėnės?
2. A marr gjynah nėse i pėrshendes ata pa ndonjė qėllim?
1. Si bėhet duaja e hatmes pėr tė vdekurin?
 
                                                          www.klubikulturor.com