Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndrra

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.audionur.com
 
www.pertymoter.net
 
www.islamgjakova.net
 
www.burimijetes.com
 10 temat e e fundit

 

Udhėtim pa kthim

 

Dy rrugė

 

Udhėzime tė arta pejgamberike

 

Tė ndryshuarit e sė keqes me zemėr

 

Hadith sahih

 

Hadithe tė dobėta dhe tė trilluara (Pjesa 3)

 

Hadithe tė dobėta dhe tė trilluara (Pjesa 2)

 

Po afrohet Ramazani! (Pjesa 7)

 

Hadithe tė dobėta dhe tė trilluara (Pjesa 1)

 

Po afrohet Ramazani! (Pjesa 6)

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

HADITH

Udhėtimi pa kthim!
 

Papritmas ... vjen lajmi se… ka vdekur Abdullahu!

Sejid Huderiju, Allahu i qoftė i kėnaqur me tė, kumton se Pejgamberi salallahu alejhi ue selem ka thėnė: “Kur ta vendosin kufomėn e ta bartin burrat mbi  kraharor, nėse ėshtė e mirė thotė “ngutuni”. E, nėse ėshtė e keqe, i thotė familjarėve tė vet “o mjerė pėr mua! ku po mė dėrgoni?” E dėgjon zėrin e saj ēdo krijesė, pos njeriut. E sikur ta dėgjojė njeriu, do tė alivanoset 1


Ēfarė do tė mbetet?

Pejgamberi salallahu alejhi ue selem ka thėnė: “Kufomėn e pasojnė tri gjėra: familja, pasuria dhe veprat e tij. Dy kthehen mbrapa e mbetet njė: kthehet familja dhe pasuria e mbesin veprat e tij.” 2

Kėshillė!

Transmetohet nga  ibn Mesudi, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, se ka thėnė: “Pejgamberi salallahu alejhi ue selem vizatoi njė katror me njė vijė nė mes, me gjatėsi jashtė kufijve tė katrorit, pastaj vizatoi disa vija anėsore nė vijėn qė gjendet nė mes tė katrorit dhe tha: “Ky ėshtė njeriu e ky ėshtė exheli i tij qė e ka rrethuar, e kjo vijė me gjatėsi jashtė katrorit aludon shpresat e tij dhe kėto viza tė vogla anėsore brenda katrorit janė sprovat dhe fatkeqėsitė. Nėse shpėton nga njėra e kafshon tjetra, e nėse shpėton nga njėra e kafshon tjetra.”3

Allahu i Madhėruar thotė: “Secili njeri do tė shijojė vdekjen, e shpėrblimet tuaja u plotėsohen Ditėn e Kiametit. E, kush i shmanget zjarrit e futet nė xhenet, ai ka arritur shpėtim e jeta e kėsaj bote nuk ėshtė tjetėr pos njė pėrjetim mashtrues.”4

E ēfarė pastaj?

Pėrfundoi ēdo gjė ... familja qan ca ditė e tė harron... largohen nga varri yt e ti dėgjon zhurmėn e kėpucėve tė tyre. Do tė mbetesh vetėm... Sikur ti tė kesh mundėsi tė ringjallesh, ēfarė do tė shpresoje, njė cigare, njė gotė alkool, njė kėngė, njė ēoroditje apo qė t’i kthehesh rrugės sė Allahut? Imagjino veten tėnde nė kėtė moment! Nė varr do tė pyetesh pėr veprat e tua, ēfarė do tė pėrgjigjesh? 200 filma nga Hollivudi, 100 mbrėmje argėtuese apo namazet qė tė ndėrmjetėsojnė pėr ty, vepra qė do tė bėjnė dobi?! Mjafton vdekja pėr kėshillė. Furnizohu pėr udhėtimin tėnd dhe furnizimi mė i mirė ėshtė devotshmėria.

Allahu
i Madhėruar thotė: “Dhe ruajuni njė ditė kur nė tė ktheheni tek Allahu dhe secilit njeri i plotėsohet ajo qė e ka fituar dhe atyre nuk u bėhet e padrejtė.” (El-Bekare: 281)

 

Pėrgatiti: Rashit Zylfiu
24.5.2009


1 Shėnon Buhariu.
2 Shėnon Buhariu dhe Muslimi.
3 Shėnon Buhariu.
4 Sure Al-Imran: 185.

Tema tė tjera rreth Hadithit
Po afrohet Ramazani! (Pjesa 5)

Po afrohet Ramazani! (Pjesa 4)

Po afrohet Ramazani! (Pjesa 3)
Po afrohet Ramazani! (Pjesa 2)
Po afrohet Ramazani!
Kujdestari i jetimit
Hadithet e dobėta nė dyzet hadithet e Neveviut

Disa dobi nga hadithi i Ebi Dherrit (Pjesa e dytė)

Disa dobi nga hadithi i Ebi Dherrit
Hadith i vėrtetė
Komentimi i hadithit tė nėntėmbėdhjetė tė Imam Neveviut (Pjesa 2)
Komentimi i hadithit tė nėntėmbėdhjetė tė Imam Neveviut (Pjesa 1)
Hadithe (kudsij) tė zgjedhura
Pozita e Sunetit nė Islam
Komentimi i zgjeruar i hadithit tė nėntė tė Imam Neveviut (Pjesa 2)
Komentimi i zgjeruar i hadithit tė nėntė tė Imam Neveviut (Pjesa 1)
Vlera dhe rėndėsia e Hadithit
Nga lutjet e tė Dėrguarit tė Allahut, lavdėrimi dhe shpėtimi i Allahut qofshin mbi tė
Mėsime nga hadithet (13)
Mėsime nga hadithet (12)
Mėsime nga hadithet (11)
Mėsime nga hadithet (10)
Ndalimi i kamatės
Mėsime nga hadithet (9)
Mėsime nga hadithet (8)
Mėsime nga hadithet (7)
Mėsime nga hadithet (6)
Mėsime nga hadithet (5)
Mėsime nga hadithet (4)
Koment i zgjeruar i hadithit tė gjashtė tė Imam Neveviut -2-
Mėsime nga hadithet (3)
Koment i zgjeruar i hadithit tė gjashtė tė Imam Neveviut -1-
Mėsime nga hadithet (2)

Koment i zgjeruar i hadithit tė katėrt tė Imam Neveviut -3-

Mėsime nga hadithet (1)
Koment i zgjeruar i hadithit tė katėrt tė Imam Neveviut -2-
Koment i zgjeruar i hadithit tė katėrt tė Imam Neveviut -1-

Pėrhapeni selamin

Fatkeqėsitė e pastrojnė besimtarin  nga mėkatet
Kjo ėshtė trashėgimia e Muhamedit
Ēfarė do tė bėje ti nė kėtė rast
Ndalimi i mashtrimit gjatė shitblerjes
Butėsia me shtazėt
Zgjedhja e bashkėshortes
Ndalimi i bartjes sė fjalėve  tė  huaja
Mos i shoqėro Allahut askėnd
Modestia ėshtė pjesė e besimit
Pasoje tė keqen me tė mirė

Mbėshteteni njėri-tjetrin

Mbi pendimin

E mira dhe e keqja

Afrimi i Ramazanit

Shembulli i shokut tė mirė

Tė lėsh atė qė nuk tė pėrket ty

Ruaje Zotin gjithmonė nė zemėr

Nga thėniet e Profetit alejhi selam
Mė trego pėr ndonjė vepėr qė mė shpie nė xhenet dhe mė largon nga zjarri

Rifillimi i krijimi nga “OSS CAUDALIS”

Ndalimi i pėrgojimit

Nxitje pėr pėrgatitjen e ditės sė llogarisė

Asketizmi nė Islam

Vizita e tė sėmurit

Normat e kėrkimit tė lejes

Urdhėri pėr tė mirė

Porosia e Profetit

Ndalimi i tė veēuarit tė dy personave nė prezencėn e tė tretit

Rreth shitblerjes

Keqbėrėsi i namazit tė tij

Banorja e xhenetit

Hadithi me tė cilin u udhėzua Kanebiu

Turpi

Vlera e namazeve sunete

Namazi i istihares

Si t'i bėjmė veprat e mira tė pranuara
Veprat mė tė dashura tek Allahu
 
                                                  www.klubikulturor.com