Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.pertymoter.net
 
www.islamgjakova.net
 
www.ilahi-ks.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Po afrohet Ramazani! (Pjesa 7)

Thirrje pėr pendim

Me gėzim po e presim muajin e bekuar tė Ramazanit. Ky muaj ka domethėnie tė madhe pėr tė gjithė muslimanėt nė rruzullin tokėsor. Ti, o vėlla e motėr, sikurse edhe mbarė muslimanėt, pa dyshim se gėzohesh me ardhjen e kėtij muaji tė ndershėm.

Pra, pasi jemi nė prag tė kėtij muaji, le tė pėrgatitemi tė gjithė qė kėtė muaj ta presim ashtu sikurse i ka hije, duke filluar nga pastrimi i shpirtit prej mėkateve, duke u penduar sinqerisht ashtu siē kėrkon Allahu i Madhėrishėm.
Tė nderuar besimtarė!

Tė gjithė shohim njė pamje tė caktuar nė muajin Ramazan. Vėrejmė rininė tonė, tė cilėt mė parė janė larguar nga rruga e Zotit, janė fundosur nė kėnetėn e epsheve, kanė bėrė mėkate tė mėdha, nuk i kryejnė obligimet e domosdoshme, mirėpo kur hyn ky muaj i shenjtė, fillojnė tė interesohen dhe tė afrohen te Zoti, Krijuesi i botėve dhe fillojnė njė jetė tė re pėr tė...
Allahu po na bėn shumė thrrje pėr pendim, prandaj le tė meditojmė sė bashku pėr kėto ajete nė vijim:

“O ju qė keni besuar, pendohuni tek Allahu me njė pendim tė sinqertė, nė mėnyrė qė Zoti juaj t’i largojė prej jush tė kėqijat, t’ju shperė nė xhennete nėn tė cilėt rrjedhin lumenj ditėn kur Allahu nuk e turpėron Pejgamberin, e sė bashku me tė as ata qė kanė besuar. Drita e tyre ndriēon para tyre dhe nė tė djathtė tė tyre, e ata thonė: “Zoti ynė, vazhdona dritėn tonė, falna neve. Vėrtet, Ti je i plotfuqishėm pėr ēdo send.” (Et-Tahrim, 8)

“Pendohuni tė gjithė tek Allahu, o besimtarė, nė mėnyrė qė tė gjeni shpėtim.”
(En Nur, 31)

“Kėrkoni falje Zotit tuaj dhe sinqerisht pendohuni tek Ai. Vėrtet Zoti im ėshtė Mėshirues i madh, shumė i dashur.” (Hud, 90)

“…nėse ata pendohen, do tė jetė mė mirė pėr ta, e nėse refuzojnė, Allahu i dėnon me njė dėnim tė dhimbshėm si nė kėtė botė ashtu edhe nė botėn tjetėr. E nė kėtė rruzull tė tokės nuk ka pėr ta as mbrojtės e as ndihmės.“ (Et-Teube, 74)

“E pse tė mos pendohen dhe tė kėrkojnė falje tek Allahu, kur dihet se Allahu ėshtė Shumėfalės, Mėshirues i madh?” (El-Maideh, 74)

“Zoti ynė, Ti me mėshirėn dhe me diturinė Tėnde ke pėrfshirė ēdo send, andaj  faljua atyre qė u penduan dhe ndoqėn rrugėn Tėnde,  edhe ruaji ata nga denimi i xhehenemit!” (El-Gafir, 7)

“Thuaj: “O robėrit e Mi, tė cilėt e keni ngarkuar veten tuaj me shumė mėkate, mos e humbni shpresėn nga mėshira e Allahut, ngase vėrtet Allahu i fal tė gjitha mėkatet, Ai ėshtė qė fal shumė dhe ėshtė Mėshirues!” (Ez-Zumer, 53)

“A nuk e ditėn ata  se Allahu ėshtė Ai qė pranon pendimin e robėve tė Vet, pranon lėmoshat dhe se vetėm Allahu  ėshtė Ai qė  pranon shumė pendimin dhe ėshtė Mėshirues.” (Et-Teube, 104)

“(Ai) i cili fal mėkatin e pranon pendimin dhe qė ėshtė ndėshkues i ashpėr, por  edhe bamirės. Nuk  ka tė adhuruar pėrveē Atij dhe tek Ai ėshtė pėrfundimi.” (El-Gafir, 3)

“Allahu dėshiron t’ju sqarojė qėshtjet e t’ju drejtojė nė rrugėn e atyre qė ishin para jush (Pejgamberėt) dhe t’ju pranojė pendimin. Allahu e di mė sė miri gjendjen e robėrve dhe ėshtė  mė i Urti.” (En-Nisa, 26)

“Allahu dėshiron t’ju pranojė pendimin e ata qė ndjekin epshet e tyre dėshirojnė qė ju tė shmangin nė tėrėsi (nga rruga e drejtė) (En-Nisa, 27)

“Ne nuk dėrguam asnjė tė Dėrguar vetėm qė  me urdhrin e Allahut t’i bėhet respekt (nga njerėzit) atij. E sikur tė vinin ata tek ai (Pejgamberi), pasi t'i kenė bėrė zullum vetvetės, t'i kėrkonin falje Allahut dhe tė kėrkonte pėr ta falje Pejgamberi, ata do ta gjenin Allahun pranues tė pendimit dhe Mėshirues tė madh.” (En-Nisa, 64)

“Kush bėn ndonjė mėkat ose i bėn zullum vetvetės, pastaj kėrkon falje tek Allahu, ai e gjen Allahun falės e mėshirues.” (En-Nisa, 110)

“Pėrveē atij qė ėshtė penduar dhe ka bėrė vepėr tė mirė, tė tillėve Allahu tė kėqijat ua shndėrron nė tė mira. Allahu ėshtė Mėshirues, ndaj Ai fal shumė.” (El-Furkan, 70)

“E pėr sa i pėrket atij qė ėshtė penduar, qė ka besuar dhe ka bėrė vepra tė mira, ai le tė shpresojė se ėshtė nga tė shpėtuarit.” (El-Kasas, 67)

“Me pėrjashtim tė atij qė pendohet dhe beson e bėn vepra tė mira, tė tillėt do tė hyjnė nė xhenete dhe atyre nuk u bėhet kurrfarė e padrejte.” (Merjem, 60)

“Ndėrsa ata (engjujt) qė e bartin Arshin edhe ata qė janė pėrrreth tij, e lartėsojnė Zotin e tyre me falėnderim, i besojnė Atij dhe i luten Atij t’i falė ata qė besuan (duke thėnė): “Zoti ynė,Ti me mėshirėn dhe me diturinė Tėnde ke pėrfshirė ēdo send, andaj falu atyre qė u penduan dhe ndoqėn rrugėn tėnde, e edhe ruaj ata nga dėnimi i xhehenemit.” (Gafir, 7)

“E kėrkoni falje Zotit tuaj dhe pendohuni (kthehuni) tek Ai, se Ai do tė ju begatojė me tė mira (nė kėtė jetė) deri nė njė afat (tė caktuar) dhe ēdo punėmiri i jep shpėrblimin e merituar. Nė qoftė se refuzojnė (tė kėrkojnė falje), unė pra kam frikė pėr ju, denimin e Ditės sė Madhe.” (Hud, 3)

“Unė u thashė: “Kėrkoni falje Zotit tuaj, se Ai vėrtet falė shumė, Ai ju lėshon nga qielli shi mė bollėk. Ju shton pasurinė dhe fėmijėt, ju bėn tė keni kopshte dhe ju jep lumenj.” (Nuh, 10-12)

“Nuk ėshtė pendimi (i pranueshėm) i atyre qė vazhdimisht bėjnė punė tė kėqija dhe vetėm atėherė ku t’i vjen vdekja ndonjėrit prej tyre, tė thotė: “Unė tash u pendova” e as i atyre qė vdesin duke qenė jobesimtarė. Pėr ta kemi pėrgatitur dėnim tė ashpėr." (En-Nisa, 18)

“Ėshtė e vėrtetė se Allahu nuk fal (mėkatin) t’i bėhet  Atij shok, e pos kėtij (mėkati), tė tjerat ia fal atij qė dėshiron. Ai qė i pėrshkruan shok Allahut, ai ka humbur dhe ėshtė larguar shumė (nga e vėrteta).” (En-Nisa, 116)

“Pendim i pranueshėm tek Allahu ėshtė vetėm ai i atyre qė e bėjnė tė keqen me mosdije e pastaj shpejt pendohen; tė tillėve Allahu ua pranon pendimin, se Allahu ėshtė mė i Dijshmi  dhe mė i Urti.” (En-Nisa, 17)

“Ti (Muhammed) pėrqėndrohu vendosmėrisht ashtu si je i urdhėruar, e bashkė me ty edhe ata qė u penduan (prej idhujtarisė), e mos i tejkaloni (kufijtė) e caktuar, se me tė vertetė, Ai shikon atė qė e veproni.” (Hud, 112)

“E kur tė vijnė ty ata qė i besojnė  argumentet tona, thuaju: Selamun alejkum, Zoti juaj ia obligoi vetes mėshirėn. Kush bėn prej jush ndonjė tė keqe pa dije, e mandej pas asaj (tė keqe) pendohet dhe pėrmirėsohet, s’ka dyshim se Allahu ėshtė qė falė shumė dhe ėshtė mėshirues.” (El-En’am, 54)
 

Pėrgatiti: Eroll Rexhepi
22.8.2008

                                         www.klubikulturor.com