Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com

10 temat e fundit


 
 
 

TEMA TĖ NDRYSHME

Disa sfera tė burrėrisė -I-

Dėshira dhe pėrmbajtja e vetvetes

Shumė nga njerėzit i sheh tė cilėt mburren para tė tjerėve, ndėrsa dobėsohen dhe bien para atyre qė janė nėn ta apo qė janė tė afėrmit e tyre.

Nė tė vėrtetė fusha e parė nė tė cilėn shihet burrėria ėshtė kur njeriu ngadhėnjen ndaj vetes sė tij, ndaj epshit tė tij, i cili gjithmonė e urdhėron nė tė kėqija. Njeri ėshtė ai i cili kur e thėrret vetja e tij nė mėkat e kundėrshton atė dhe kur epshi i tij mundohet ta lėviz  ai e frenon epshin e vet dhe para tij ka kėnaqėsi tė ndryshme, ndėrsa ai nuk i pėrgjigjet atyre.

Vlerėn mė tė madhe e ka ai i ri i cili rritet nė adhurim ndaj Allahut, kur tė afėrmit dhe shokėt e tij e thėrrasin nė shoqėrimin nė tė kėqija dhe nė kėnaqėsi tė ndaluara, ndėrsa ai largohet nga kjo. Ky njeri tė cilit u janė lehtėsuar dyert e mėkateve, nė tė cilat njerėzit vrapojnė pas tyre apo e thėrret njė grua e bukur dhe me pozitė, ndėrsa ai i thotė: “Unė i frikėsohem Allahut.”

Rini e nderuar! Ngadhėnjimi mė i madh ėshtė ngadhėnjimi ndaj gjėrave qė tė shpien nė ato qė janė jo morale dhe ngadhėnjimi ndaj epsheve tė tua. Ndėrsa humbja mė e madhe  ėshtė atėherė kur njeriu e kupton rrugėn e gabuar, por e kalon atė, sepse nuk ka mundėsi qė t;i thotė vetės sė tij jo. Pra, ku janė burrat kėtu? Ku janė burrat tė cilėt ngadhėnjejnė ndaj vetes? Ku janė ata tė cilėt e dirigjojnė epshin e tyre e jo epshi ata? Ata e urdhėrojnė epshin, e jo epshi ata.

Ata tė cilėt dėshtojnė nė betejėn me veten e tyre ata do tė dėshtojnė edhe nė betejėn me armikun e tyre, ndėrsa nuk ka mundėsi tė ngadhėnjejė njė umet tė cilin e udhėheqin njerėzit tė cilėt kanė dėshtuar me veten e tyre.

Ja, ky ėshtė Abdurrahman ed Dahil, i cili kur zbriti prej detit nė tokėn e Spanjės i ofruan atij verė qė tė pijė. E refuzoi duke thėnė: “Unė kam nevojė diēka qė mė shton mendjen time e jo diēka qė ma humb mendjen time.” Nga kjo njerėzit e njohėn vlerėn e tij. Pastaj ia ofruan njė robėreshė tė bukur, e shikoi, pastaj tha: “Me tė vėrtetė, qenka e bukur, por nėse unė e marr kėtė dhe pastaj merrem me synimet e  mija qė i kam, atėherė e lė pas dore kėtė robėreshė e kėshtu i bėj  zullum asaj. E nėse merrem me tė (robėreshėn) dhe largohem nga synimet e mia, atėherė i bėj zullum synimeve tė mia; pra, nuk kam nevojė tani pėr kėtė robėreshė.

Si burrat janė ata qė kur vetja e tyre i thėrret nė mėkat ata ngadhėnjejnė ndaj kėsaj, po ashtu  ata ngadhėnjejnė edhe kur i thėrret vetja e tyre nė hidhėrim dhe nė nacionalizėm, nė tė cilin nuk ėshtė i kėnaqur i Mėshirshmi.

Transmetohet se i dėrguari ishte duke ligjėruar nė hytbe dhe tha: “...Ē’ėshtė flakėrimi (zemėrimi)?” Thanė: “Ai i cili ėshtė i zemėruar.” Tha i dėrguari i Allahut: “Zemėrimi ėshtė (e tha kėtė tri herė) kur njeriu hidhėrohet dhe shtohet hidhėrimi i tij, gjersa tė skuqet fytyra e tij, rrėqethen flokėt e tij dhe pastaj e flakėron atė hidhėrimi.” Transmeton Imam Ahmedi.

Ndėrsa dy koleksionet e vėrteta shėnojnė se Ebu Hurejra transmeton nga i dėrguari i Allahut se ka thėnė: “Nuk ėshtė i ashpėr ai tė cilin e kaplon zemėrimi, por i ashpėr ėshtė ai i cili e pengon veten nė rast hidhėrimi.”

Me tė vėrtetė, pėrgjigjja nė provokime, ulėrima, emocioni nė hidhėrime, gjuajtja me fjalė tė ndyra tė afėrmin apo tė largėtin, janė ēėshtje qė secili ka mundėsi t’i veprojė. Por atė tė cilėn nuk mund ta bėjnė pėrveē tė menēurit, ėshtė butėsia kur fluturojnė mendjet e mendjelehtėve, ėshtė  ai i cili fal atėherė kur i forti hakmerret. Pėr kėtė Allahu i ka lavdėruar njė grup prej tė devotshmėve tė cilėve i ka premtuar falje dhe xhenete tė gjėra. Thotė Allahu: “Dhe ngutuni (me punė qė meritoni) nė falje mėkatesh nga Zoti juaj dhe pėr nė njė xhenet, gjerėsia e tė cilit ėshtė si gjerėsia e qiejve dhe e tokės, i pėrgatitur pėr tė devotshmit. Tė cilėt japin kur janė shlirė edhe kur janė nė vėshtirėsi dhe qė e frenojnė mllefin, qė u falin (tė keqen) njerėzve, e Allahu i do bamirėsit. Edhe ata tė cilėt kur bėjnė ndonjė (mėkat) tė shėmtuar ose i bėjnė zullum vetes sė tyre, e pėrmendin Allahun dhe kėrkojnė falje pėr mėkatet e tyre - e kush i falė mėkatet pėrveē Allahut? - dhe qė duke ditur, nuk vazhdojnė nė atė qė kanė punuar (nė tė keqen). Shpėrblimi i tė tillėve ėshtė falja nga Zoti i tyre dhe xhenetet nėpėr tė cilėt rrjedhin lumenj e aty do rrinė pėrgjithmonė. Sa i mirė ėshtė shpėrblimi i atyre qė punojnė.” Ali Imran, 133-136.

Mirėsia ndaj atij qė tė bėn keq ėshtė njė shkallė qė  nuk ka mundėsi ta arrijė ēdokush. Allahu thotė nė Kuran: “Nuk ėshtė e barabartė e mira dhe e keqja. Andaj, (tė keqen) ktheje me mirėsi, se atėherė ai, mes teje dhe tė cilit ka armiqėsi, do tė bėhet (si) mik i afėrt. Mirėpo, kėtė nuk e arrin kush, pos atyre tė durueshmėve, dhe nuk e arrin kush, pos atyre me virtyt tė lartė.” Fusilet, 34-35.

Ndoshta nga njė herė i lejohet qė njeriu ta kėrkojė tė drejtėn e tij dhe tė ngadhėnjejė ndaj atij qė i ka bėrė zullum, por heqja dorė nga e drejta e jote nganjėherė ėshtė veēori qė e plotėson burrėrinė tėnde. Kėtė nuk kanė mundėsi ta bėjnė pėrveē ata qė kanė synime tė larta. Allahu thotė nė Kuran: “Ndėshkimi i tė keqes, bėhet me njė tė keqe nė tė njėjtėn masė, e kush fal e bėn pajtim, shpėrblimi i tij ėshtė tek Allahu. Vėrtet, Ai nuk i do zullumqarėt. E kush hakmerret pėr padrejtėsitė qė i janė bėrė, ndaj tė tillėve nuk ka ndonjė pėrgjegjėsi. Pėrgjegjėsia (ndėshkimi) ėshtė vetėm kundėr atyre qė u bėjnė njerėzve padrejtė dhe kundėr atyre qė pa farė arsye bėjnė ērregullime nė tokė. Pėr tė tillėt ėshtė njė dėnim i dhembshėm. Kush bėn durim dhe fal, s'ka dyshim se ajo ėshtė virtyti mė i lartė (i lavdishėm).” Shura, 40-43.

Pėrktheu: Shaban Murati

19.01.2007

vazhdon...

Tema tė tjera tė ndryshme

Disa pjesė tė moralit tė tij II

Disa pjesė tė moralit tė tij I

Me tė vėrtetė ti je nė njė shkallė tė lartė tė moralit

Askush nuk shpėton nga sprovat

Njerėzit tė cilėt sprovohen mė tepėr

Ramazani - muaji i thirrjes

Ky muaj

Shkaqe qė e bėjnė mashkullin tė humbė ramazanin

Shkaqe qė e bėjnė femrėn tė humbė ramazanin

Njė mysafir  i ri kush e mirėpret
Dhjetė udhėzime  pėr pritjen e ramazanit

Lotėt e njeriut mė tė shtrenjtė

Prita e Dhulkarnejnit

Shkaqe tė veēanta qė tė bėjnė tė fitosh mosdhėnien rėndėsi dynjasė

Rėndėsia dhe llojet e thjeshtėsisė

E vėrteta e thjeshtėsisė nė dynja
Njohja e thjeshtėsisė nė dynja

Shkaqet qė mundėsojnė hyrjen nė xhenet

Shkaqet e shpėtimit nga zjarri

Shkaqet e mbrojtjes nga dėnimet

Shkaqet me tė cilat realizohet falja e gjynaheve
Kush tė solli nė kėtė botė
Mos u anko

Largimi

Raste tė ēmueshme pėr gruan muslimane

Ku ėshtė lumturia

Pėrsosmėria ėshtė e shtrenjtė por dhe fisnike

Vlera e Mesxhidul Aksas

Pėrfundimi i keq

Ne dhe shakaja

Shenjat dhe shkaqet e pėrfundimit tė mirė

Pesė gjėrat qė e shkatėrrojnė zemrėn

Tani e gjeta rrugėn
Veprat javore dhe mujore  nė shtimin e besimit tonė

Kthimi tek Allahu

Feja apo kombi 

Pas 21 vitesh martesė  gjeta njė ndriēim tė ri  tė dashurisė nė zemrėn time
Nė mėnyrė qė gjaku i tij tė shpėrndahet nėpėr fise

Kur tė pranosh shpėrblimin

Kush i frikėsohet Allahut tė Lartėsuar

A duhet tė legalizohet aborti

Gati sa nuk e shita  fenė pėr 20 pensė

Tė drejtat e bashkėshortes ndaj bashkėshortit 

Dhe Ne (Muhamed) ta ngritėm lartė famėn tėnde

Ju keni tek i Dėrguari i Allahut shembullin mė tė mirė
Nė mbrojtje tė figurės dhe personalitetit tė Profetit Muhamed
Vlera e muajit muharrem

Gruaja muslimane dhe bashkėsia  e saj

Vlera e ditės sė Arafatit
Mirėsitė qė ju janė dhuruar
Vlera e veprave nė 10 ditėt e dhulhixhes
Vlera e 10 ditėve tė dhulhixhes
Pėrkujtoni para se tė bėni mėkat
Rėndėsia e pėrmirėsimit tė gjendjes familjare
Lamtumirė Ramazanit
Ramazani dhe gjendja e njerėzve nė tė

Si ta presim Ramazanin

Udhėzime pėr shfrytėzuesit e internetit

Fėmijėt tanė dhe faqet ēoroditėse

Takimi ynė ėshtė varri

Banorėt e Arafit

Veshja e devotshmėrisė ėshtė mė e mira

Cilin lloj tė zemrės keni

Kush e blen gjuhėn e kritikuesit

Kėshilla pėr studentėt gjatė provimeve

Program jete

Ndalimi i gėnjeshtrės

Korrektėsia dhe gėnjeshtra

Detyra e atij qė ndodhet nė njė mexhlis ku pėrgojohet

A nuk dėshiron tė udhėzohesh

Provimi i parė i madh

Shpėrbėrja e maleve

Shkaqet e lumturisė

Program i thjeshtė mujor

Bamirėsia ndaj prindėrve

Poetika e pėrparimit tė pashmangshėm

Nuk kam nevojė pėr mė shumė se sa njė kilogram

Rėndėsia e kohės nė jetėn e muslimanit

Sa vend kanė

Gėnjeshtra e 1 prillit

Njė ēast, tė lutem

Pamja dhe tiparet e Pejgamberit

Njė natė errėsire

Thirrja nė Islam, detyrė e ēdo muslimani

Disa fjalė pėr ditėn e ashures

Meditoni

Pėrkujto "ēastet" qė tė presin

A keni menduar ndonjėherė
Mirėsia e katėr fjalėve
Rregullat e fjalės La ilahe il Allah

Kronologji

Mėshira qė s'ka kufi
Kujdesu pėr gjėnė mė tė shtrenjtė

Vdekja

Dobitė e misvakut

Pėrmbledhje e efekteve tė mėkateve

Mbi Hallovinin (Nata e shtrigave)
Portreti i njė udhėtari
30 shenja tė hipokrizisė
Pėrmirėsoje raportin tėnd ndaj Librit tė Allahut
Kėshillė kėrkuesit tė diturisė
Muxhizet e Muhammedit
Shtėpia ėshtė mirėsi

A ėshtė e lejuar festimi i ditėlindjes se profetit  Muhamed

Tregimi i fatit

Thjeshtėsia (urtėsia) e besimtarit nė fenė e Allahut

Cilėsitė e njerėzve tė devotshėm sipas Kuranit
Jetimi

Pesė vepra qė ta shfrytėzosh kohėn tėnde

Njė lajm i mirė pėr ty

Emri i tij ėshtė Muhamed

Dy buqeta nga kopshti i tė drejtėve dhe tė udhėzuarve

Syzet e gjelbėrta
Kujtohu para se tė bėsh mėkat

Islami, dhurata mė e ēmuar

Parafytyroje veten tėnde nė varr

Agjėrimi i ditės sė shtunė

 
                                           www.klubikulturor.com