Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Interesante

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 
Kujtohu para se tė bėsh mėkat !

1.      Kujto se All-llahu tė shikon dhe se Ai i di tė gjitha fshehtėsitė !

2.      Kujto engjėjt qė ke me vete, tė cilėt shkruajnė punėt veprat dhe fjalėt e tua !

3.      Kujto Ditėn kur secili njeri do ti ketė veprat e tij para vetes!

4.      Kujto gjendjen e mėkatarėve kur shikojnė librat e tyre, ku u janė shėnuar veprat e tyre dhe kur do tė thonė :“mjerė pėr ne, sikur tė ishim dhe”!

5.      Kujto Ditėn kur do tė  afrohet Dielli pėrmbi kokė nė Mahsher  nė momentin e tubimit dhe tė pritjes ! Kujto gjendjen e mėkatarėve kur do tė zhyten nė djersėt sipas mėkatit tė tyre !

6.      Kujto Ditėn kur do dalėsh i trishtuar ,i zhveshur e i zbathur!

7.      Kujto momentin kur Profeti a.s. pret umetin e tij tek Haudi dhe kur disa prej tyre nuk u lejohet tė pijnė ujė nga ky burim, siē ka ardhur nė hadith qė trans. Ebu Hurejra ku pejgamberi a.s. thotė: "Nė ditėn e Kiametit disa nga umeti im  do tė mė afrohen mirėpo do tė jenė tė penguar nga burimi. Unė do tė them : " O Zot shokėt e mi, Ai do tė thotė:  "ti nuk e di se ēfarė kanė bėrė ata pas teje”. ata zbrapsen!”

1.      Kujto momentin e vdekjes dhe daljen e shpirtit !

2.      Kujto varrin dhe dėnimin nė tė, errėsirėn, ngushtimin e tij, kujto se ai mund tė jetė njė shtrat prej shtretėrve tė Xhehennemit nėse ke qenė prej mėkatarve dhe njė kopsht prej kopshteve tė Xhennetit nėse ke qenė prej tė mirėve!

3.      Kujto qėndrimin para All-llahut s.u.t dhe momentin kur do tė pyetesh pėr mėkatet e tua, e kundėr teje do tė dėshmojnė lėkura jote ,gjymtyrėt e tua, syri yt ,etj!

4.      Kujto se kėnaqėsia qė sjell mėkati ėshtė e vogėl dhe kalimtare ,e dėnimi pėr tė ėshtė i madh dhe i vazhdueshėm!

5.      Kujto momentet kur mėkatari zhytet nė Xhehennem e pastaj pyetet se a ka pėrjetuar ndonjėherė kėnaqėsi, e ai pėrgjigjet se kurrė nė jetėn e tij s’ėshtė kėnaqur!

6.      Kujto se mėkatet janė errėsirė mbi errėsirė dhe se zemra sėmuret dhe vdes nga mėkatet, dhe kujto se pranimi i mėkatit eshtė nxirje e zemrės dhe refuzimi i mėkatit zbardhje e zemrės!

7.      Kujto se mėkatet shkaktojnė mos suksesin, mos arritjen e diturisė, largimin e rriskut, ta ngushtojnė gjoksin, t'i vėshtirėsojnė gjėrat, ta dėmtojnė trupin shkaktojnė ēoroditjen e mendjes, ikjen e turpit, xhelozisė dhe moralit nga zemra!

8.       Kujto se mėkatet i largojnė dhuntitė dhe sjellin dėnimet ,e largojnė begatinė e jetės dhe  tė sjellin para lloj lloj dėnimėsh nė dynja dhe ahiret!

9.       Kujto se mėkati tė nxjerr nga kulmi i imanit, ihsanit dhe e pengon arritjen e shpėrblimit d.m.th. mėkati e largon njerun nga Zoti i tij!

Inshallah jemi prej atyre  qė i kujtojmė kėto kėshilla dhe i refuzojmė mėkatet dhe ta fitojmė ėmbėlsinė e imanit dhe tė na zbardhet fytyra nė dunja, zemra nė ahiret dhe shpresoj se do tė krijojmė mburojė qė na mbron nga sprovat nė dunja dhe na garanton jetė tė kėndshme nė ahiret!

                                         www.klubikulturor.com