Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndrra

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.audionur.com
 
www.pertymoter.net
 
www.islamgjakova.net
 
www.burimijetes.com

Koment ajetesh


 

A mban njeriu fajin e tjetrit?

 

Allahu i favorizoi disa prej jush mbi disa tė tjerė nė furnizim

 

Gruaja, fjalėt e sė cilės i dėgjoi Allahu i Lartėsuar

 

Udhėzimi nė Kuranin Fisnik

 

Unė jam afėr, u pėrgjigjem lutjeve tė lutėsit

 

Vėllezėrit e Jusufit dhe numri i yjeve

 

Ne nuk tė kėrkojmė ty furnizim

 

Duan t’u bėjnė mė mirė mėrgimtarėve sesa vetes

 

A jeni tė kėnaqur me jetėn e kėsaj bote, nė vend tė sė amshueshmes?!

 

Allahu krahason shembullin e dy njerėzve

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

TEFSIR

A mban njeriu fajin e tjetrit?
 

Prej emrave tė bukur tė Allahut tė Lartėsuar ėshtė edhe i Drejti. Drejtėsia ėshtė baza e legjislacioneve qiellore mbi tė cilėn janė ngritur qiejt dhe toka. Sipas rregullit tė sheriatit, njeriu ėshtė i ngarkuar dhe do tė japė llogari pėr veten e tij; nėse ka bėrė mirė, shpėrblehet me tė mirė dhe nėse ka vepruar keq, do tė shpėrblehet me tė keq. Sipas kėsaj rregulle, njeriu nuk i mbart pasojat e tė tjerėve dhe nuk ndėshkohet pėr veprimet e tė tjerėve.

Allahu i Lartėsuar nė disa ajete shpjegon se njeriu nuk ėshtė pėrgjegjės pėr veprimet e tjetrit e as nuk ndėshkohet pėr to, por ai do tė japė llogari pėr atė qė ka bėrė vetė. Allahu i Lartėsuar thotė: "...dhe askush nuk ngarkohet me barrėn e tjetrit." (Enam, 164). Ajeti qartė shpjegon se njeriu nuk ngarkohet me barrėn e tjetrit, por mbart vetėm barrėn e vet.

Krahas kėsaj ka ardhur fjala e tė Dėrguarit tė Allahut, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qoftė mbi tė, ku thotė: "Me tė vėrtetė i vdekuri dėnohet pėr qarjen (vajtimin) e familjes sė tij." Buhari nr. 1286 dhe Muslim 928) Ndėrsa nė njė transmetim tjetėr: "Me tė vėrtet i vdekuri dėnohet me qarjen e tė gjallit." (Buhariu dhe Muslimi) Nė kėtė hadith vėrehet qartė se tė vdekurin e kap dėnimi pėr shkak tė vajtimit tė familjes pėr tė.

Siē duket, ekziston njė kundėrthėnie ndėrmjet ajetit dhe hadithit, pėr faktin se ajeti mohon qė njeriu tė mbartė pasojat e tjetrit pėrderisa hadithi vėrteton dėnimin pėr shkak tė gabimit tė tjetrit. Atėherė si mund tė bėhet pėrputhja dhe bashkimi ndėrmjet tyre?

Dijetarėt kanė bėrė bashkimin e tyre nga disa aspekte:

1- Dėnimi i cili e godet tė vdekurin ėshtė pėr atė qė ka porositur pėr ta vajtuar atė pas vdekjes sė tij. Nėse e bėn kėtė, ai do tė ndėshkohet pėr shkak tė porosisė sė tij, ngase ėshtė porosi nė kundėrshtim me rregullat e sheriatit dhe nė kėtė rast dėnimi ėshtė pėr shkak tė tij e nuk ėshtė pėr shkak tė veprimit tė tjetrit. Ndėrsa nėse i vdekuri ka porositur familjen e tij pėr mos tė qarė dhe pėr tė mos vajtuar, kurse ata kanė bėrė atė e nuk e zbatuan porosinė e tij, nuk e kap dėnimi por ndėshkohet kush e bėn atė, duke u bazuar nė fjalėn e Allahut tė Lartėsuar "dhe askush nuk ngarkohet me barrėn e tjetrit". Kėtė qėndrim e mbajnė shumica dėrrmuese e dijetarėve.

2- Dėnimi e kap atė qė e di se zakoni i familjes sė tij ėshtė qarja dhe tė vajtuarit kurse ai nuk i ndalon nga ai veprim. Ndėrsa nėse i ndalon nga tė vajtuarit e ata e vajtojnė pas vdekjes sė tij nuk e kap dėnimi, por dėnimi ėshtė pėr ta, mėkati ėshtė i tyre ngase ai e ka kryer obligimin e vet. Andaj, sipas kėtij qėndrimi, pėr njeriun qė e di se familja e tij do tė vajtojnė e ka tė obliguar t'i ndalojė dhe t'i kėshillojė, ndėrsa nėse nuk e bėn do tė dėnohet pėr shkak tė neglizhencės sė tij. Allahu i Lartėsuar thotė: "O ju qė besoni! Ruani veten dhe familjet tuaja nga zjarri." (Tahrim, 6)

3- Qėllimi i "dėnimit" nė hadith tė jetė me kuptimin gjuhėsor qė ėshtė dhimbje dhe vuajtje e pėrgjithshme e nuk ėshtė dėnim dhe vuajtje e botės tjetėr. Prandaj, vuajtja e tė vdekurit sipas kėtij kuptimi ėshtė vuajtja e tij pėr shkak tė vajtimit tė familjes sė tij, vuajtja pėr shkak tė mospėrkushtimit tė tyre ndaj urdhrave tė Allahut. Kėtė qėndrim e mban Taberiu, Kadi Ijadi, gjithashtu e pėrzgjodhi edhe Ibn Tejmije.

Duhet tė kihet parasysh kėtu se tė qarėt e pėrmendur nė hadithe nėnkuptohet tė qarėt e shoqėruar me vajtim, rėnkim, ofshamė e tė ngjashme me kėto. Ky lloj i tė qarėt ėshtė i ndaluar ndėrsa nė daljen e lotėve nga sytė nuk ka asgjė tė keqe dhe kėtė nuk e pėrfshijnė hadithet.

Kėsisoj, mėsojmė se njeriu nuk dėnohet pėr shkak tė gabimit tė tjetrit, pėrveē nėse ai ėshtė shkaktar pėr tė, atėherė ai ndėshkohet pėr kėtė shkak dhe pėr neglizhencėn e tij. Ndėrsa nė raste tė tjera ēdo njeri do tė shpėrblehet sipas veprės sė vet dhe nuk ngarkohet me barrėn e tjetrit. Allahu i Lartėsuar thotė: "Nė dobi tė tij ėshtė e mira qė bėn, kurse nė dėm tė tij ėshtė e keqja qė punon." (Bekare, 286). Allahu e di mė sė miri!


 

Pėrgatiti: Almedin Ejupi
6.12.2009

Tema tė tjera rreth tefsirit

Allahu jep shembullin e sė vėrtetės dhe tė sė pavėrtetės
Qė njerėzit tė veprojnė drejt
Kur do tė arrijė ndihma e Allahut?!
T’i mbajnė gjynahet e veta… si dhe pjesėn e gjynaheve tė atyre qė i ēuan nė humbje
Ju kėshillon qė tė merrni mėsim
Mos u ligėshtoni dhe mos u pikėlloni!

“Lexo! Zoti yt ėshtė bujari mė i madh”

Nėntė shenja tė qarta

Komentimi i ajetit “Dhe rrini nė shtėpitė tuaja” (El Ahzab, 33)

Allahu ėshtė pranues i pendimit

S'ka detyrim nė fe

A i urdhėroni njerėzit qė tė bėjnė tė mira e veten po e harroni?

Allahu i mjafton kujtdo qė mbėshtetet tek Ai
Zbatimi praktik i Kuranit nė jetėn e pėrditshme (Pjesa 27)
Zbatimi praktik i Kuranit nė jetėn e pėrditshme (Pjesa 26)
Zbatimi praktik i Kuranit nė jetėn e pėrditshme (Pjesa 25)
Zbatimi praktik i Kuranit nė jetėn e pėrditshme (Pjesa 24)
Zbatimi praktik i Kuranit nė jetėn e pėrditshme (Pjesa 23)
Zbatimi praktik i Kuranit nė jetėn e pėrditshme (Pjesa 22)
Zbatimi praktik i Kuranit nė jetėn e pėrditshme (Pjesa 21)
Zbatimi praktik i Kuranit nė jetėn e pėrditshme (Pjesa 20)
Zbatimi praktik i Kuranit nė jetėn e pėrditshme (Pjesa 19)
Zbatimi praktik i Kuranit nė jetėn e pėrditshme (Pjesa 18)
Zbatimi praktik i Kuranit nė jetėn e pėrditshme (Pjesa 17)
Zbatimi praktik i Kuranit nė jetėn e pėrditshme (Pjesa 16)
Zbatimi praktik i Kuranit nė jetėn e pėrditshme (Pjesa 15)
Zbatimi praktik i Kuranit nė jetėn e pėrditshme (Pjesa 14)
Zbatimi praktik i Kuranit nė jetėn e pėrditshme (Pjesa 13)
Zbatimi praktik i Kuranit nė jetėn e pėrditshme (Pjesa 12)
Zbatimi praktik i Kuranit nė jetėn e pėrditshme (Pjesa 11)
Zbatimi praktik i Kuranit nė jetėn e pėrditshme (Pjesa 10)
Zbatimi praktik i Kuranit nė jetėn e pėrditshme (Pjesa 9)
Zbatimi praktik i Kuranit nė jetėn e pėrditshme (Pjesa 8)
Zbatimi praktik i Kuranit nė jetėn e pėrditshme (Pjesa 7)
Zbatimi praktik i Kuranit nė jetėn e pėrditshme (Pjesa 6)
Zbatimi praktik i Kuranit nė jetėn e pėrditshme (Pjesa 5)
Zbatimi praktik i Kuranit nė jetėn e pėrditshme (Pjesa 4)
Zbatimi praktik i Kuranit nė jetėn e pėrditshme (Pjesa 3)
Zbatimi praktik i Kuranit nė jetėn e pėrditshme (Pjesa 2)
Zbatimi praktik i Kuranit nė jetėn e pėrditshme (Pjesa 1)
Si tė jetojmė me Kuranin? (Pjesa 4)
Si tė jetojmė me Kuranin? (Pjesa 3)
Si tė jetojmė me Kuranin? (Pjesa 2)
Si tė jetojmė me Kuranin? (Pjesa 1)
Parimet themelore tė Kuranit
Ku jemi ne nė raport me Kuranin?
Komentimi i ajeteve 71-72 tė sures Teube
Komentimi i ajeteve 67-71 tė sures Teube
Komentimi i ajeteve 61-67 tė sures Teube
Komentimi i ajetit 60 tė sures Teube
Komentimi i ajeteve 53-59 tė sures Teube
Komentimi i ajeteve 49-52 tė sures Teube
Komentimi i ajeteve 46-48 tė sures Teube
Komentimi i ajeteve 38-45 tė sures Teube

Komentimi i ajeteve 36-37 tė sures Teube

Komentimi i ajeteve 34-35 tė sures Teube
Komentimi i ajeteve 28-33 tė sures Teube
Komentimi i ajeteve 23-27 tė sures Teube
Komentimi i ajeteve 16-22 tė sures Teube
Komentimi i ajeteve 6-15 tė sures Teube
Komentimi i ajeteve 1 - 5 tė sures Teube
Komentimi i sures Teube -I-
Komenti i ajetit shtatėmbėdhjetė i sures Huxhurat
Komenti i ajetit gjashtėmbėdhjetė i sures Huxhurat

Komenti i ajetit pesėmbėdhjetė i sures Huxhurat

Komenti i ajetit katėrmbėdhjetė i sures Huxhurat

Komenti i ajetit trembėdhjetė i sures Huxhurat

Komenti i ajetit dymbėdhjetė i sures Huxhurat
Komentimi i ajetit njėmbėdhjetė i sures Huxhurat
Komentimi i ajetit dhjetė i sures Huxhurat
Komenti i ajetit nėntė i sures Huxhurat  
Komenti i ajetit tetė i sures Huxhurat
Komenti i ajetit shtatė i sures Huxhurat  
Komenti i ajetit gjashtė i sures Huxhurat  
Komentimi i sures Kehf (VI)
Komentimi i sures Kehf (V)
Komentimi i sures Kehf (IV)
Komentimi i sures Kehf (III)
Komentimi i sures Kehf (II)
Komentimi i sures Kehf (I)

Surja e sinqeritetit

Koment i ajeteve 4-5 tė sures Huxhurat

Komentimi i ajetit tė dytė dhe tė tretė tė sures Huxhurat

Komentimi i ajetit tė parė tė sures Huxhurat

Komenti i sures Huxhurat (I)

Kujdesu pėr kohėn tėnde

Kujt i takon dashuria absolute

Frika e besimtarit derisa ta takojė Allahun
Sprovat pastrojnė gjynahet

Kujt i diskutohet llogaria, dėnohet

                                         www.klubikulturor.com