Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.pertymoter.net
 
www.islamgjakova.net
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Zbatimi praktik i Kuranit nė jetėn e pėrditshme (Pjesa 15)

Bixhozi dhe pijet alkoolike

Nga metodat e tjera qė pėrdor shejtani pėr t’i humbur njerėzit ėshtė edhe pėrdorimi i pijeve alkoolike e bixhozi. A ka dėgjuar dikush ndonjėherė gjėra tė mira qė sjellin bixhozi e pijet dehėse? Kurrė, qė tė dyja kėto dukuri duken qė mbarojnė me njė pėrfundim tė ngjashėm: familja lihet nė harresė, shkatėrrohet dhe ēdo gjė shuhet. Cila ėshtė kėshilla e Krijuesit pėr ne?

“Tė pyesin ty pėr verėn dhe bixhozin. Thuaj: ‘Qė tė dyja janė mėkat i madh, e ka edhe dobi nė to (tė pakta) pėr njerėz, por dėmi i tyre ėshtė mė i madh se dobia e tyre.’ Tė pyesin ty edhe se ē’do tė japin. Thuaju: ‘Tepricėn’! Kėshtu jua sqaron Allahu argumentet ashtu qė tė mendoni (ēka ėshtė e mirė e ēka ėshtė e keqe)
1

Po ashtu nė suren El-Maide, Allahu xh.sh. thotė:
“O ju qė besuat, s’ka dyshim se vera, bixhozi, idhujt dhe hedhja e shigjetės (pėr fall) janė vepra tė ndyta nga shejtani. Pra, largohuni prej tyre qė tė jeni tė shpėtuar. Shejtani nuk dėshiron tjetėr, pėrveē se nėpėrmjet verės e bixhozit tė hedhė armiqėsi mes jush, t’ju pengojė nga tė pėrmendurit e Zotit dhe t’ju largojė nga namazi. Pra, a po u jepni fund (alkoolit e bixhozit)
2

Kurani na tregon gjerėsisht se konsumimi i pijeve alkoolike, bixhozi, llojet e drogave, tė gjitha kėto janė shpikje dhe sajime tė shejtanit, prandaj qėllimi i tij ėshtė qė nėpėrmjet tyre tė sjellė urrejtje, armiqėsi dhe pėrēarje nė mes nesh. Sa e sa martesa janė prishur si rezultat i kėtyre veprave tė ndyra? Sa fėmijė gjenden nėpėr spitale si shkak i rrahjes nga prindėrit e tyre pijanecė? Sa gra duhet tė vuajnė pėr shkak se i kanė burrat pėrdorues tė alkoolit, drogės e bixhozit? Kemi edhe gra tė cilat konsumojnė alkoolin, thua se nė tė gjitha sėmundjet shoqėrore nuk ka dallim mes mashkullit dhe femrės... ėshtė vėrtet pėr t’u pikėlluar. Kur njeriu konsumon alkool, drogė, ai harron edhe ekzistimin e Allahut, pasi i dehuri nuk di ēfarė bėn, ndaj edhe nuk ėshtė i obliguar pėr t’u falur. E tėrė kjo vjen si rezultat i asaj se njeriu i dehur nuk mund ta kontrollojė mendjen dhe nuk di se ē’flet pėrderisa ėshtė i dehur.

Po ashtu kryerja e namazit nga kėta njerėz nė rrethana tė tilla nuk ka fare kuptim, pėr arsye se tė falurit ėshtė koha nė tė cilėn njeriu gjatė kryerjes sė tij, komunikon me Zotin pa ndėrmjetės. Lidhur me kėtė, Fuqiploti thotė:
“O ju qė besuat, mos iu afroni namazit duke qenė tė dehur, derisa tė dini se ē’flitni, e as duke qenė xhunubė (tė papastėr) derisa tė laheni, me pėrjashtim kur jeni udhėtarė. Nėse jeni tė sėmurė, jeni nė udhėtim, ose ndonjėri prej jush vjen nga ultėsira (nevojtorja) apo keni prekur gratė e nuk gjeni ujė, atėherė prekeni dheun dhe fėrkoni me tė fytyrat dhe duart (pėr tejemmum). Allahu shlyen e fal mėkatet.”
3

Nga ky ajet kuranor mėsojmė dy aspekte tė rėndėsishme; aspekti i parė ėshtė nevoja pėr tė ditur se ēfarė themi gjatė kryerjes sė namazeve, ndėrsa aspekti i dytė ka tė bėjė me pastėrtinė personale.

 

Haxhah Liza Abdullah
Shqipėroi: Mr. Feim Dragusha
29.8.2008


1 El-Bekare (2), ajeti 219.
2 El-Maideh (5), ajetet 90-91.
3 En-Nisa (4), ajeti 43.

                                         www.klubikulturor.com