Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.pertymoter.net
 
www.islamgjakova.net
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Zbatimi praktik i Kuranit nė jetėn e pėrditshme (Pjesa 16)

Higjiena vetjake

Tė qenėt i pastėr ėshtė jashtėzakonisht me rėndėsi pėr jetėn e njeriut, pasi edhe pėrhapja e shumė sėmundjeve ėshtė rezultat i rrobave tė papastra. Nė vazhdim do tė sjellim njė ajet kuranor, i cili nė mėnyrė tė qartė na mėson mbi pastėrtinė dhe mėnyrėn e saj:

“O ju qė besuat! Kur doni tė ngriheni pėr tė falur namazin, lani fytyrat tuaja dhe duart tuaja deri nė bėrryla; fėrkoni kokat tuaja, e kėmbėt lajini deri te kyēet. Nėse jeni xhunubė, atėherė pastrohuni (lahuni)! Nė qoftė se jeni tė sėmurė, ose nė ndonjė udhėtim, ose ndonjėri prej jush vjen prej vendit tė nevojės, ose keni kontaktuar me gratė dhe nuk gjeni ujė, atėherė prekeni dheun e pastėr e me tė fėrkoni fytyrat dhe duart tuaja (pėr tejemum). Allahu nuk dėshiron (me obligimin pėr abdest e larje) t’ju sjellė ndonjė vėshtirėsi, por dėshiron t’ju pastrojė (prej gjynaheve), ta plotėsojė tė mirėn e Tij ndaj jush e qė t’i falėnderoheni.”
1

Ajeti i pėrmendur na porosit qė pas kontaktit intim me gratė tė lahemi, tė pastrohemi edhe pasi tė kemi pėrdorur banjėn; tė pastrojmė duart, bėrrylat, fytyrat, t’i fėrkojmė kokat dhe t’i pastrojmė kėmbėt, tė gjitha kėto pjesė duhet tė lahen para se tė fillojmė faljen e namazit.

Nga kėto ajete gjithashtu mėsojmė se dėshira e Allahut ėshtė qė ne tė jemi tė pastėr dhe qė mos tė na japė vėshtirėsi. Nėse pyesim ēfarėdo mjeku mbi vlerėn dhe rėndėsinė e tė qenėt i pastėr, ai patjetėr do jetė nė gjendje ta shpjegojė rėndėsinė e pastėrtisė. Pėrderisa disa njerėz zbatojnė pastėrtinė vetjake, disa tė tjerė fatkeqėsisht as qė brengosen. Si rrjedhojė shprehia dhe natyra e njeriut rreth pastėrtisė duhet tė bėhet pjesė e pėrditshmėrisė sonė.
Nevoja pėr t’u pastruar dhe pėr t’u bėrė gati pėr namaz mbart kuptim dhe domethėnie shpirtėrore; duhet tė pastrohemi nga tė gjitha papastėrtitė e anės sė jashtme tė njeriut si dhe t’i kushtojmė rėndėsi tė veēantė pastrimit tė zemrės nga veset e kėqija, nė mėnyrė qė tė jemi nė gjendje tė komunikojmė me Krijuesin e kėsaj gjithėsie.


Haxhah Liza Abdullah
Shqipėroi: Mr. Feim Dragusha
5.9.2008


1 El-Maideh (5), ajeti 6.

                                         www.klubikulturor.com