Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.pertymoter.net
 
www.islamgjakova.net
 

 
 
 
 
 
 
 
 
Zbatimi praktik i Kuranit nė jetėn e pėrditshme (Pjesa 23)

Frika

 

Frika

Secili prej nesh ka frikė, e cila ndryshon varėsisht nga aftėsitė tona. Fjala vjen, nėse njė grua e do bashkėshortin tej mase, ajo do tė frikėsohet se do ta humbasė. Nėse njė person e ēmon karrierėn e tij apo tė saj, ai ose ajo nuk do tė jetė nė gjendje tė bėjė gjumė si duhet, e gjithė kjo vjen si rezultat i frikės se do ta humbė punėn ose karrierėn. Kur frikėsohemi, bėhemi edhe mė tė dobėt sepse nuk vetėpėrmbahemi nga emocionet. Nėse mbizotėron frika, atėherė ēfarė lypset nga ne qė tė bėhemi mė tė fortė? Mėnyra mė e mirė pėr kėtė do tė ishte zėvendėsimi i frikės negative me atė pozitive. Kur themi ‘frikė negative’, kemi pėr qėllim ēdo frikė qė lidhet qoftė me njeriun, siē ėshtė frika se po humbasim tė dashurin apo frika ndaj sendeve e objekteve, fjala vjen se mos do tė humbasim paratė, punėn, karrierėn etj. Kurse sa i pėrket ‘frikės pozitive’, kam pėr qėllim frikėn ndaj Krijuesit tė gjithėsisė. Kur njeriu ia ka frikėn Allahut, padyshim se sjellja e administrimi ynė do tė jetė e denjė pėr ēdo lėvdatė, pasi duke pasur nė mendje frikėn ndaj Allahut, jemi tė vetėdijshėm 24 orė se Ai ėshtė duke na mbrojtur nė ēdo moment.

Njė gjė duhet ta kemi parasysh, kur kemi tė bėjmė me frikėn ndaj Allahut. Ajo s’duhet kuptuar si diēka tmerruese apo frikėsuese. Nė tė kundėrtėn, ajo ėshtė e vėrteta ngase me kuptimin e frikės ndaj Allahut, do tė shohim se ajo na sjell mė afėr kuptimit dhe afrimit tė Mėshirės sė Tij. Prandaj, me gjithė kėtė do tė themi: Vepro dhe sillu mirė nga dashuria e respekti pėr Krijuesin e Mėshirshėm i Cili na ka krijuar, vėrtet ky lloj i frikės ėshtė i bukur e i ėmbėl. Kjo i ngjan shembullit tė njė nėne tė mrekullueshme prej sė cilės dėshirojmė tė dėgjojmė atė qė kėrkon ajo. Nga falėnderimi dhe mirėnjohja ndaj saj, veprojmė gjėra tė mira pėr hir tė saj. Kjo dashuri sjell edhe frikėn se mos po bėjmė gjynah. Me tė vėrtetė Kurani flet rreth
atyre
qė ia kanė frikėn Allahut e tė cilėt janė nė rrugėn e drejtė:

“E drejta e pėrkujdesjes sė xhamive tė Allahut ėshtė vetėm e atij qė i ka besuar Allahut dhe Ditės sė Fundit, qė fal namazin, jep zekatin e nuk i frikėsohet askujt tjetėr pėrveē Allahut. Tė tillėt janė ata tė udhėzuarit."1 

“Ndėrsa, ata qė besuan dhe bėnė vepra tė mira, tė tillėt janė krijesa mė e dobishme. Shpėrblim pėr ta te Zoti i tyre janė: vendet nė xhenete nėpėr tė cilėt burojnė lumenj, ku janė pėrgjithmonė, pa ndėrprerje. Allahu ėshtė i kėnaqur me ta e edhe ata janė tė kėnaqur prej Tij. E ky ėshtė pėr atė, qė i ka pasur frikėn Zotit tė vet.” 2 

Nga ajetet e mėsipėrme pamė se ky ishte grupi i njerėzve tė cilėt do tė shpėrblehen me xhenete nga Allahu i Madhėrishėm. Me tė vėrtetė, Ai ishte i kėnaqur me ta dhe pėr kėtė do tė hyjnė nė xhenet. Ky ishte shembulli i bukur i miratimit tė zėvendėsimit tė frikės negative me atė pozitive.

 Haxhah Liza Abdullah
Shqipėroi: Mr. Feim Dragusha
26.10.2008


1 Et-Teubeh (9), ajeti 18.
2 El-Bejjineh (98), ajetet 7-8.

                                         www.klubikulturor.com