Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Interesante

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.elitaislame.com
 

 
 
 
 
 
 
 

Cilin lloj tė zemrės keni

Zemra ėshtė ena nė tė cilėn vendosen veprat, ajo ėshtė udhėheqėsi, planifikuesi dhe vepruesi, ajo ėshtė vendi i njohurive dhe dijeve. Me anė tė zemrės njeriu e njeh Zotin e tij, i njeh cilėsitė dhe emrat e Tij, me anė tė saj njeriu thellohet nė argumentet e Krijuesit tė tij. Zemra ėshtė bartėsi i njeriut qė me tė udhėton pėr ahiret dhe zemra ėshtė gjėja me anė tė tė cilės vlerėsohet robi. Profeti (salallahu alejhi ue selem) thotė:          “Allahu nuk shikon trupin dhe fizionominė tuaj, por shikon zemrat tuaja.” Transmeton Muslimi.

Pra, rregullimi i zemrės dhe dėlirėsia e saj ėshtė esenca e ēdo tė mire dhe shkak i ēdo shpėtimi nė kėtė botė dhe nė botėn tjetėr. E, nė anėn tjetėr prishja dhe ngurtėsia e saj ėshtė esenca e ēdo tė keqe dhe humbje.

Zemra ėshtė sikur trupi, sėmuret dhe shėrohet, uritet dhe ngopet, bėhet e lumtur dhe ngurtėsohet, vishet dhe zhvishet. E gjithė kjo, duke u ndikuar nga gjėrat qė e rrethojnė.

Prandaj, zemra ėshtė tri lloje:

Zemra e shėndoshė. Ėshtė ai lloj i zemrės qė nė te ka iman (besim) dhe ėshtė ujitur me dashurinė ndaj Allahut dhe tė Dėrguarit tė Tij (salallahu alejhi ue selem), ėshtė ajo zemėr qė ka shpėtuar nga ēdo epsh qė kundėrshton urdhėrin dhe ndalesėn e Allahut, nuk i shikon dyshimet qė kundėrshtojnė thėniet e Tij.

Nė Ditėn e Gjykimit do tė shpėtojnė vetėm ata tė cilėt para Allahut dalin me kėtė lloj tė zemrės, siē thotė Allahu: “Atė ditė kur nuk do t`u ndihmoj juve pasuria e as fėmijėt pėrveē atyre qė vijnė te Allahu me zemėr tė pastėr.” ( Shura, 89)

Zemra e vdekur. Ėshtė e kundėrta e tė parės, ajo zemėr qė nuk ka jetė, ėshtė e ngurtė,  pronari i saj nuk e njeh Zotin e tij, nuk e adhuron Atė, duke i kryer urdhėrat dhe larguar nga ndalesat, por ai i ėshtė nėnshtruar epshit tė tij dhe udhėhiqet nga ajo ėshtė i verbėr dhe i humbur nė rrugėn e devijimit, nėse do apo urren ajo ėshtė pėr shkak tė epshit tė tij, nėse jep apo ndalon ajo ėshtė pėr hirė tė epshit tė tij, pra epshi i tij tek ai ka shumė mė shumė pėrparsi se Zoti i Tij.

Zemra e sėmurė. Ėshtė ai lloj i zemrės qė e kanė sulmuar epshet dhe dyshimet, derisa e kanė penguar nga dashuria ndaj Allahut dhe tė Dėrguarit tėTij (salallahu alejhi ue selem) prandaj ėshtė bėrė e sėmurė dhe e prishur, pra ėshtė ajo zemėr qė nė tė ka jetė, mirėpo ėshtė  me sėmundje, nėse ia mund atij sėmundja, atėherė ai i bashkohet llojit tė zemrave tė vdekura nėse ia mund shėndeti, atėherė shkon me llojin e zemrave tė shėndosha.
 

Shkaqet e ngurtėsisė sė zemrės

1.Largimi nga tė nėnshtruarit ndaj Allahut dhe bėrja e mėkateve.

2.Shkuarja pas kėsaj bote, tė interesuarit e tepėrt ndaj saj dhe shpresimi i largėt.

3.Harrimi i ahiretit dhe begatitė qė ekzistojnė nė tė.

4.Tė vepruarit e gjėrave qė e prishin zemrėn.

Gjėrat qė e prishin zemrėn janė pesė: Pėrzierja e tepruar me njerėz, shpresimet e kota, t`i pėrkushtohesh dikujt tjetėr pėrveē Allahut, ushqimi i tepruar, gjumi i tepruar.

1.Pėrtacia nė kryerjen e obligimeve dhe lėnia e tyre.

2.Mosndikimi nga ajetet e Kuranit ku flitet pėr dėnimin dhe shpėrblimin e Allahut.

3.Gafleti (mosndėrgjegjėsimi), kjo ėshtė njė sėmundje e rrezikshme.

4.Tė shoqėruarit me shokė tė kėqinj dhe ndenja nė rrethe tė prishura.

5.Harrimi I vdekjes dhe agonitė e saj, varrin dhe vėshtirėsitė e tij.
 

Shėrimi i zemrės sė ngurtė

1.Tė pėrkushtuarit ndaj pėrkujtimit tė Allahut tė Lartėsuar dhe kėrkimit tė faljes dhe mėshirės.

2.Tė thelluarit nė domethėniet e ajeteve kuranore.

3.Pėrkujtimi i ditės sė ahiretit dhe ngjarjet e saj, si dhe pėrkujtimi i xhenetit dhe zjarrit.

4.Mospėrzierja me shokė tė kėqinj dhe tė interesuarit nė shoqėrimin e  njerėzve tė mirė.

5.Tė veēuarit me vetveten dhe tė kėrkuarit e llogarisė pėr veprat e bėra.

 

 Abdulaziz bin Muhamed Turejfi

Pėrktheu: Alaudin Abazi

             
www.klubikulturor.com