Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Lotėt e njeriut mė tė shtrenjtė

Mė lėr, vėlla i dashur, tė tė njoftoj me disa raste, nė tė cilat ka qarė i dashuri ynė i zgjedhur Muhamedi (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!), para shokėve tė tij tė ndershėm (Allahu qoftė i kėnaqur prej tyre!).

Pas betejės sė Uhudit profeti (alejhi selam) zbriti nė fushėbetejė dhe filloi tė vėshtrojė shehidėt (dėshmorėt) prej muslimanėve dhe gjeti nė mesin e tyre xhaxhanė e tij, luanin e Allahut, Hamza ibn Abdulmutalib, tė vrarė, me hundė e me veshė tė prerė, me bark tė shqyer, mėlēia e tij ishte hequr dhe pasi ishte hequr njė pjesė e saj (mėlēisė) ishte hedhur mbi trupin e tij. Profeti (alejhi selam) qau e nga tė qarėt e tij tė shumtė filluan tė qajnė tė gjithė shokėt e tij (Allahu qoftė i kėnaqur prej tyre!).

Dhe ja njė moment tjetėr nga jeta e tij. Njėherė Profeti  (alejhi selam) ishte me shokėt e tij duke u kthyer nga njėra prej betejave tė tyre. Gjatė rrugės Profeti (alejhi selam) qėndroi te njė varr i vjetėr, i vetmuar nė shkretėtirė, asgjė nuk kishte pėrreth kėtij varri, u ul dhe filloi tė qajė me njė tė qarė tė madhe. Kur erdhėn sahabėt, e pyeti atė Umer ibn Hatabi pėr shkakun e kėsaj tė qare tė madhe te ky varr dhe ai u pėrgjigj: “Ky ėshtė varri i nėnės time, i kėrkova leje Allahut pėr ta vizituar atė e mė dha leje, i kėrkova leje qė tė kėrkoj falje pėr tė e nuk mė dha leje.”

Sikurse qė e di, vėlla i nderuar, se nėna e Profetit (alejhi selam) Emineja nuk ka qenė nė Islam dhe se ajo ka vdekur shumė kohė para profetėsisė sė tė dėrguarit tė Allahut dhe se kėrkimi i faljes nuk lejohet pėr jomuslimanėt, mirėpo Profeti (alejhi selam) me mėshirėn e tij dhe me dashurinė qė ndien njė bir pėr nėnėn e tij qau me kėtė tė qarė tė fortė.

Dhe, sė fundi, e mbyllim kėtė pėrkujtim me njė rast tė tretė, nė tė cilin ka qarė Profeti (alejhi selam). Kjo ka ndodhur kur Ebu el Asi ra rob nė duart e muslimanėve pas njėrės nga luftėrat (e nė atė kohė Ebu el Asi ka qenė idhujtar) dhe ky ishte bashkėshorti i Zejnebes bijės sė Profetit (alejhi selam), ndėrkohė qė martesa me idhujtarėt nuk ishte ndaluar ende. Zejnebja erdhi qė ta lironte bashkėshortin e saj dhe me vete nuk kishte tė holla, pėrveē njė varėse qė e kishte trashėguar nga nėna e saj Hatixhja, dhe kur e pa Profeti (alejhi selam) kėtė varėse kujtoi bashkėshorten e tij tė mirė e tė sinqertė e cila kishte ndėrruar jetė dhe qau.  

Pėrgatiti: Erion Sula

15.09.2006

                                                      www.klubikulturor.com