Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Interesante

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Agjėrimi i ditės sė shtunė

Pėr agjėrimin nafile tė ditės sė shtunė, dijetarėt janė nė mospajtim. Disa prej tyre mendojnė se agjėrimi i ditės sė shtunė nuk lejohet, duke u argumentuar me hadithin nė tė cilin Profeti (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) ka thėnė:

“Mos agjėroni ditėn e shtunė, pėrveē nėse jeni nė agjėrim tė detyruar (farz)! Nėse ndonjė prej jush nuk gjen ushqim, atėherė le tė marrė nga tungu i pemės dhe le tė hajė prej saj!” Ebu Daudi, Ed Darmi, Ahmedi, Ibn Huzejme.

Lejth ibn Sad (njė prej dijetarėve tė hadithit) ka thėnė: “ Nėse ky hadith pėrmendej nė prani tė Ibn Shihab ez Zuhrit, ai thoshte se ky ėshtė hadith himsij (i tansmetuar nga banorėt e qytetit Himsij nė Siri) dhe ėshtė nė kundėrshtim me hadithin e saktė.”  

Mendimi i imam Zuhriut ėshtė mėndimi i shumicės sė dijetarėve. Argument pėr kėtė ėshtė hadithi i transmetuar nga Buhariu dhe Muslimi se Profeti (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) ka thėnė:

“Asnjė prej jush mos tė agjėrojė ditėn e xhuma, me kusht qė tė agjėrojė njė ditė para dhe pas saj!”

Kėshtu, shumica e dijetarėve janė argumentuar me kėtė hadith se agjėrimi nė ditėn e shtunė ėshtė i lejuar, pasi sipas hadithit tė mėsipėrm ajo ditė vjen pas ditės sė xhuma. Nga kjo qartėsohet se agjėrimi i ditės sė shtunė nuk lejohet si ditė e veēantė, me pėrjashtim nėse ky agjėrim ėshtė si vazhim i agjėrimit tė ditės sė xhuma apo pėr shkak tė agjėrimit tė ditės sė Arafatit, ditėve tė bardha apo ditės sė ashuras.

Imam Tirmidhiu pėrmend mendimin e shumicės sė dijetarėve duke cituar hadithin nė “Sunenin” e tij :

“Kuptimi i tė urryerit tė agjėrimit nė ditėn e shtunė ėshtė posaēėrimi i kėsaj dite me agjėrim, pasi ēifutėt janė ata qė e madhėrojnė kėtė ditė.”

Allahu e di mė sė miri.

Pėrgatiti: Erion Sula

                                         www.klubikulturor.com