Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Interesante

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
Disa fjalė rreth vlerės sė ditės sė Arafatit

 

Allahu i Lartėsuar e ka nderuar kėtė ditė me shumė vlera dhe begati. Nė vazhdim do t’i pėrmendim disa nga kėto vlera:

1.     Kjo ėshtė dita mė e mire.

 Transmetohet nga Xhabiri se Profeti (salallahu alejhi ue selem) ka thėnė: “Dita mė e mirė ėshtė dita e Arafatit. Transmeton Ibėn Hibani.

Gjithashtu, Ibėn Hibani transmeton se Resulullahu (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) ka thėnė: “Nuk ka ndonjė ditė qė ėshtė mė me vlerė tek Allahu se dita e Arafatit. Allahu i Lartėsuar zbret nė qiellin e kėsaj bote dhe lavdėrohet me banorėt e tokės ndaj banorėve tė qiellit.” Kurse nė njė transmetim tjetėr thuhet: “Allahu i Lartėsuar lavdėrohet me ata qė qėndrojnė nė Arafat tek engjėjt dhe thotė: ‘O engjėjt e Mi, shikoni robėrit e Mi, mė kanė ardhur tė pakrehur, tė pluhurosur (nga rruga) dhe duke sakrifikuar.”

 

2. Ėshtė dita e plotėsimit tė fesė dhe pėrmbushjes se begative.

Transmeton Buhariu ku thuhet se ēifutėt i kanė thėnė Umerit: “Ju e lexoni nė Kuranin njė ajet, po tė na kishte zbritur neve do ta konsideronim (atė ditė qė ka zbritur) festė pėr ne.” Umeri tha: “Vėrtet, unė jam nė dijeni kur ka zbritur, ku ka zbritur dhe ku ishte Resulullahu (salallahu alejhi ue selem) kur zbriti; ajeti zbriti ditėn e Arafatit kur ne ishim atje.” Ajeti ėshtė: “…Sot pėrsosa pėr ju fenė tuaj, plotėsova ndaj jush dhuntinė Time, zgjodha pėr ju islamin fe. “ (Maide, 3)

Plotėsimi i fesė ėshtė bėrė nė kėtė ditė pasi muslimanėt nuk kishin bėrė mė herėt haxhin dhe kėshtu u plotėsua  feja me kėtė rit tė adhurimit, i cili konsiderohet kushti i pestė i Islamit.

Kurse pėrmbushja e begative ėshtė bėrė me falje, pa tė cilėn nuk pėrmbushen begatitė, ashtu si thotė Allahu i Lartėsuar: “Ashtu qė Allahu tė liroi ty prej mėkateve tė mėparshme dhe prej atyre tė mėvonshmeve dhe ashtu tė plotėsoi mirėsinė e Vet ndaj teje nė rrugėn e drejtė.” (Fet`h, 2)

3. Ėshtė ditė e festės.

Transmetohet nga Ebi Umame se Profeti (salallahu alejhi ue selem) ka thėnė: “Dita e Arafatit, dita e nahrit (Bajramit) dhe ditėt e teshrikut (Dita e dytė, e tretė dhe e katėrt e Bajramit ) janė festa tona dhe ato ditė janė ditė tė ngėnies dhe pijes.” Transmeton Ebu Daudi.

 

4. Agjėrimi i kėsaj dite i shpaguan mėkatet pėr dy vite.

Thotė Resulullahu (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!): “Pėr agjėrimin e ditės sė Arafatit shpresoj qė Allahu tė mi falė mėkatet e vitit tė kaluar dhe vitit tė ardhshėm” Transmeton Muslimi.

 

5. Kjo ditė ėshtė ditė e faljes sė mėkateve dhe shpėtimit nga zjarri i xhehenemit.

Transmetohet nga Aishja se i Dėrguari (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) ka thėnė: “Nuk ka ndonjė ditė qė lirohen mė sė shumti nga zjarri i xhehenemit se dita e Arafatit, Ai u Afrohet atyre, pastaj lavdėrohet me ata para engjėjve dhe thotė: ‘Ēfarė dėshirojnė ata?!” Ibėn Abdulberri thotė: “Kjo aludon se ata janė tė falur nga mėkatet, pėr shkak se Allahu nuk lavdėrohet me gabimtarėt dhe mėkatarėt, pėrveē pas pendimit dhe faljes.”

 

Veprat e preferuara tė bėhen nė kėtė ditė

Agjėrimi

Mė lartė u pėrmend hadithi se agjėrimi i kėsaj dite i shpaguan (falė) mėkatet e vitit tė kaluar dhe tė ardhshėm. Qėllimi me kėtė ėshtė se falen mėkatet e vogla, pasiqė pėr faljen e mėkateve tė mėdha kushtėzohet kėrkimi i faljes nga Allahu.

Kjo vlen (agjėrimi) pėr atė qė nuk ka shkuar nė haxh, kurse haxhiu nuk kėrkohet tė agjėrojė kėtė ditė, pasi ai ka nevojė tė ruaj forcėn pėr t’u lutur nė Arafat dhe veprat e tjera tė haxhit.

Shpeshtimi i dhikrit dhe lutjeve

Resulullahu (salallahu alejhi ve selem) thotė: “Lutja mė e mirė ėshtė lutja qė bėhet nė ditėn e Arafatit dhe lutja mė e mirė qė e kam thėnė unė dhe Profetėt para meje ėshtė: La ilahe il Allahu uahdehu la sherike leh, lehul mulku ue lehul hamdu ue hue ala kuli shejin kadir.” (Transmeton Ebu Davudi, Tirmidhiu dhe tė tjerėt.

Thėnia e tekbireve

Tekbiret janė sunet tė thuhen gjatė tėrė ditėve tė dhjetėditėshit tė parė tė dhulhixhes dhe ditėve tė bajrameve, nė ēdo kohė. Kurse nė mėngjesin e ditės sė Arafatit, pas namazit tė sabahut e deri nė ditėn e katėrt tė Bajramit pas ikindisė ėshtė sunet pas ēdo namazi t’i kėndojmė tekbiret pas namazeve (farze).

Forma e tekbireve

ALLAHU EKBER, ALLAHU EKBER, ALLAHU EKBER. (tri herė)

Allahu ekber, Allahu ekber, la ilahe il Allahu uallahu ekber. Allahu ekber ue lilahil hamd.

Pėrgatiti: Alaudin Abazi

07.01.2006

www.klubikulturor.com