Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Interesante

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.elitaislame.com
 

 
 
 
 
 
 
 

Provimi i parė i madh,  rezultatet e tė cilit do tė jenė: xheneti ose zjarri

Do tė pyetesh nė varr: "Kush ėshtė Zoti yt?"; "Cila ėshtė feja jote?"; "Kush ėshtė Profeti yt?", ashtu siē thuhet nė hadithin tė cilin e transmeton Imam Ahmedi e tė tjerė.

 Nė Ditėn e Gjykimit do tė pyeten tė parėt dhe tė fundmit: "Ēfarė keni adhuruar?"; "Si i jeni pėrgjigjur tė Dėrguarve?"; ashtu siē thuhet nė ajetet 62-65 tė Sures Kasas, si dhe nė tefsirin e Ibni Kethirit.

Do tė pyetet ēdo njeri nė Ditėn e Gjykimit pėr jetėn dhe rininė e tij si e ka kaluar, pėr pasurinė e tij, si e ka fituar dhe ku e ka shpenzuar, dhe pėr dijen e tij, si ka punuar me tė. Ka thėnė i Lartėsuari: "…me tė vėrtetė qė tė dėgjuarit, tė shikuarit dhe zemra, secila prej tyre do tė pyetet (nga Allahu nė Ditėn e Llogarisė). (Isra, 36) 

Gjithashtu ka thėnė i Lartėsuari: "Kėshtu pra pėr Zotin tėnd (o Muhamed), Ne padyshim qė do t’i marrim ata tė gjithė nė pyetje e nė llogari pėr gjithēka qė kanė punuar.” (Hixhr, 92- 93)

Shkaqet qė tė ēojnė pėr tė dhėnė pėrgjigje tė saktė janė:

Besimi i sinqertė;

Puna e mirė;

Devotshmėria;

Pendimi i ēiltėr;

Kėrkimi i faljes.

Kėshtu pra, vėlla dhe motėr muslimane, pėrgatit pėr kėto pyetje pėrgjigjen e duhur, duke llogaritur vetveten nė atė qė thua dhe vepron, qė tė jesh prej atyre qė e kalojnė me sukses kėtė provim.

"Atė ditė as pasuria dhe as fėmijėt nuk do tė vlejnė, pėrveē atij qė vjen tek Allahu me zemėr tė pastėr." (Shuara, 28- 29)

 

Allahu na ruajtė dhe na pėrfshiftė nė mbrojtjen e Tij!

Pėrgatiti: Erion Sula

             
www.klubikulturor.com