Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Interesante

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 
Njė lajm i mirė pėr ty

Allahu i Madhėruar thotė: "O robtė e Mi, qė e keni ngarkuar veten tuaj me shumė mėkate, mos e humbisni shpresėn ndaj mėshirės sė Allahut, sepse vėrtet, Allahu i fal tė gjitha mėkatet, Ai fal shumė, Ai ėshtė Mėshirėplotė!" Kurani-39:53.

     Allahu i shndėrron tė gjitha tė kėqijat nė tė mira. Pėr kėtė Ai thotė: "Vetėm nė qoftė se pendohen e bėjnė vepra tė mira, atėherė, Allahu ua shndėrron tė kėqijat nė tė mira." Kurani-25:68-70.

     Ē' mirėsi dhe fitim i madh! O Zot i madh! Kėtė mirėsi e fitim mund ta lėrė pas dore vetėm njė i paditur e mospėrfillės. Prandaj pendohu i dashur vėlla dhe e dashur motėr, nėse dėshiron kėtė fitim tė madh. Dėgjo ēfarė ka thėnė Profeti (Paqja dhe mėshira e Allahut qofshin mbi tė!) pėr tė na nxitur nė pendim:

     "Allahu ėshtė mė i Gėzuari pėr pendimin e robit tė vet..." E pėrcjellin Buhariu dhe Muslimi.

Profeti (Paqja dhe mėshira e Allahut qofshin mbi tė!) thotė, gjithashtu:

     "Allahu i Madhėruar thotė: "O robi im! Sa kohė tė mė lutesh Mua e tė shpresosh tek Unė, Unė i fal tė gjitha mėkatet e tua. O robi im! Sikur tė arrinin mėkatet e tua deri nė kupė tė qiellit e pastaj tė mė kėrkoje tė falur, do tė tė falja!" dhe Allahu i Madhėruar thotė: "O robtė  e mi! Ju bėni mėkate natėn dhe ditėn dhe Unė jua falė tė gjitha mėkatet, prandaj mė kėrkoni falje Mua, qė t'ju fal ju." Dhe: "Padyshim, Allahu e shtrin Dorėn e Tij natėn qė tė pendohet mėkatari i ditės dhe e shtrin Dorėn e Tij ditėn qė tė pendohet mėkatari i natės, derisa dielli tė lindė nga perėndimi ( deri nė Ditėn e Kiametit)."

     I Dėrguari i Allahut (Paqja dhe mėshira e Allahut qofshin mbi tė!) pa njė nėnė e cila po kėrkonte fėmijėn e saj nė moēal; kur e gjeti, nėna e shtrėngoi fėmijėn nė gji dhe i dha tė pijė. I Dėrguari i Allahut (Paqja dhe mėshira e Allahut qofshin mbi tė!) tha:

     "A mund ta hedhė kjo nėnė fėmijėn e saj nė zjarrė?" "Jo" thanė shokėt e Profetit (Paqja dhe mėshira e Allahut qofshin mbi tė!) Atėherė, Profeti (Paqja dhe mėshira e Allahut qofshin mbi tė!) ua ktheu:

     "Allahu ėshtė mė i Mėshirshėm me robtė e Tij se sa kjo nėnė me fėmijėn e saj." Allahu Ekber! Allahu ėshtė mė i Madhi! E, pra, a mund tė mos e kėrkojmė pendesėn pas kėsaj mirėsie? Pas kėsaj bujarie a mund tė vonohemi nė pendesė?! O Zot! I Lartėsuar je Ti! Sa i  Mėshirshėm je! Sa i Butė e Bujar je!

     Ēfarė tė ndalon ty tė pendohesh e tė ndjekėsh rrugėn e drejtė? Mbase thua familja, shoqėria , shokėt! Kam frikė mos pendohem e mė pas i kthehem pėrsėri mėkatit! Mėkatet e mia janė tė shumta; e, si mund tė mė falen!

     A mendon se ti do t'i thuash kėto te Zoti yt Ditėn kur ta takosh atė? Jo pėr Zotin! Familja, shoqėria, shokėt janė pengesa tė imagjinuara, qė i shkatėrron vetėm ai qė i frikėsohet Allahut.

     O besimtar e besimtare! Jini krenar pėr fenė tuaj! Jini ēiltėrisht tė vendosur pėr tė mirėn dhe ngulmoni nė tė, duke u mbėshtetur Allahut tė Madhėruar. Pastaj, kujtoni mėshirėn e Zotit tuaj dhe pafundėsinė e Faljes sė Tij.

     Vėlla! Motėr! Sikur tė tė vijė ty nė kėtė ēast meleku i vdekjes, a je i kėnaqur ta takosh Zotin tėnd pa u penduar?

     Vėlla! Motėr! Mos i dredho vetes dhe gjykimit tė saj, sepse, nė qoftė se nuk i kėrkon llogari sot, nesėr vendosesh nė varr e atėherė s'tė bėn dobi pendimi.

     I dashur vėlla! E dashur motėr! Vendos tani, para se tė mbyllet dera, pėr rrugėn qė do tė ndjekėsh e qė do tė jetė rruga jote nė kėtė botė e nė botėn tjetėr. Oh! Ē'lumturi do tė ketė nė atė botė! Zemra gėzohet e lumturohet, kur kthehet te Zoti e penduar, duke ndjekur varganin e besimtarėve tė mirė.

     Vėlla musliman! Motėr muslimane! Nė qoftė se ke vendosur tė pendohesh e tė kthehesh tek Allahu, dije se pendimi ka disa kushte qė duhen plotėsuar patjetėr. Kushtet janė:

  Tė pendohesh dhe tė tė vijė keq pėr mėkatet e bėra.

  Tė largohesh nga mėkati.

  Tė vendosėsh tė mos kthehesh mė tek mėkati e nė qoftė se kthehesh, pėrsėrite pendimin tek Allahu, por vendimi i dytė duhet tė jetė i ēiltėr.

  Tė pendohesh para frymės sė fundit (para vdekjes) dhe para lindjes sė diellit nga perėndimi (para Kiametit).

Pėrgatiti: Erion Sula

                                         www.klubikulturor.com