Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Interesante

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Kur tė pranosh shpėrblimin

Kur afrohet momenti i caktuar pėr tė pranuar pagėn,  punėtorėve dhe shpėrblyesėve, menjėherė u paraqiten mendime tė ndryshme, si:

1. Paga e plotė, por puna a ėshtė e tillė? A ka pasur lėshime dhe tė meta? Si ta shlyej borxhin e pagės, kur Allahu kėrkon llogarinė e punės?

2. Kur kam pranuar pagėn, a iu luta Allahut pėr bekimin e saj, apo ka mjaftuar njė buzėqeshje dhe kėnaqėsi e brendshme?

3. A e falenderove Allahun pėr kėtė dhunti qė tė priviligjoi nga tė varfėrit dhe nevojtarėt?

4. A mendove pėr sadaka (ndihmė vullnetare), apo pėr tė ushqyer ndokėnd edhe me diēka modeste?

5. A mendove pėr borxhin qė ke, qė ta kthesh para se tė grumbullohet nė njė ditė qė tė befason? Muhamedi (salallahu alejhi ue selem) e vonoi faljen e namazit tė borxhliut, derisa njėri nga sahabėt mori pėrsipėr kthimin.

6. A i gėzove prindėrit, gruan, fėmijėt kur more pagėn me diēka modeste?

7. A mendove pėr ta shpenzuar nė hallall, duke u larguar nga harami dhe tė dyshimtat?

8. A mendove nė obligime tė tjera qė ato nuk kryhen vetėm se duke ndarė njė pjesė tė pasurisė?

9. A mendove pėr tė ndihmuar shoqatat humanitare apo pėr t’u kujdesur pėr ndonjė jetim?

10. A mendove pėr t’u larguar nga harxhimet e tepėrta nė ushqim, pije apo veshje?

11. A mendove pėr tė planifikuar dhe bėrė njė strategji reale pėr shpenzime, duke mos tejkaluar nė keq menaxhim?

I nderuar vėlla!

Kur ta pranosh pagėn, mendo pėr kėto kėrkesa (nevoja) me vėmendje, sepse ėshtė pėrgjegjėsi dhe detyrim, kur tė japėsh llogari. Atėherė, pėrgatit pėr ēdo pyetje pėrgjigjen, ndėrsa pėr ēdo pėrgjigje arsyen dhe korrektėsinė.

Allahu e bekoftė pasurinė tėnde!

Pėrgatiti: Ulvi Fejzullahu

18.03.2006

                                         www.klubikulturor.com