Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Interesante

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.elitaislame.com
 

 
 
 
 
 
 
 

Rėndėsia e kohės nė jetėn e muslimanit

     Si ēdo gjė tjetėr, Islami i kushton rėndėsi tė veēantė kohės, posaēėrisht Allahu i Madhėruar ėshtė betuar pėr tė kur ka thėnė:

Pasha kohėn! Me tė vėrtetė, njeriu  ėshtė  nė humbje.” “Pasha natėn qė me errėsirė mbulon gjithėsinė, pasha ditėn kur ajo shkrepėtinė!” “Pasha agimin! Pasha dhjetė netėt!” dhe nė tė tjera ajete, tė cilat na sqarojnė rėndėsinė dhe obligueshmėrinė e shfrytėzimit tė kohės nė atė qė Allahu ėshtė i kėnaqur. Kėtė na qartėsojnė edhe hadithe tė shumta.

     Nga Muadh ibn Xhebeli (Allahu qoftė i kėnaqur me tė!) ka thėnė se i Dėrguari i Allahut (Paqja dhe bekimi i Allahu qofshin mbi tė!) ka thėnė: “Nuk do tė lėvizė kėmba e asnjė robi Ditėn e Kiametit, derisa tė pyetet pėr katėr ēėshtje: Pėr jetėn se si e kaloi. Pėr rininė se si e shfrytėzoi. Pėr pasurinė se nga e  fitoi dhe ku e  harxhoi. Pėr diturinė se si  punoi  me tė.”

     Gjithashtu, nga Ibn Abasi (Allahu qoftė i kėnaqur me tė!) transmetohet se i Dėrguari i Allahut (Paqja dhe bekimi i Allahu qofshin mbi tė!) ka thėnė: “Shumė njerėz nuk i shfrytėzojnė dy tė mira: shėndetin dhe kohėn e lirė.” Nga Enesi (Allahu qoftė i kėnaqur me tė!) transmetohet se I Dėrguari i Allahut (Paqja dhe bekimi i Allahu qofshin mbi tė!) ka thėnė: “Vėrtetė, kur tė ndodhė Kiameti dhe nė dorėn e dikujt  prej jush tė ketė njė pemė ( hurme e vogėl) e nėse mundet ta mbjellė le ta mbjellė!

    Tė gjitha kėto ajete dhe hadithe na orientojnė drejt kuptimit  pėr rėndėsinė e kohės nė jetėn e muslimanit dhe pėr kėtė ėshtė e patjetėrsueshme qė ta shfrytėzojmė e mos ta humbim atė nė punė tė padobishme, tė cilat na largojnė nga punėt e mira. Pra,  koha shkon dhe nuk kthehet herė tjetėr.

Nė bazė tė kėsaj, kuptohet rėndėsia e kohės nė Islam dhe pėr kėtė kanė folur shumė sahabė dhe dijetarė, si psh:

     Tabaraniu nė librin e tij “ Xhamiul kebir” thekson se nga Imaretu ibnu Huzejme ibn Thabit transmetohet se ka thėnė qė e ka dėgjuar Omer ibn Hatabin t’i ketė thėnė babait tė tij: “Ēfarė tė ndalon ta punosh ( ta mbjellėsh ) tokėn tėnde? Babai i ėshtė pėrgjigjur: “Unė jam plak, i shtyrė nė moshė dhe do tė vdes nesėr.” Omeri i tha: “Po tė urdhėroj qė ta punosh (mbjellėsh) atė. Pastaj thotė se e ka parė Omer ibn Hatabin duke e punuar ( mbjellur ) tokėn bashkė me babain tim.

     Ibn Abdulberri nė librin e tij “Xhamiul bejan el ilm”  thotė se Neim ibn Himadi i ka thėnė Ibn Mubarekut: “Deri kur  do tė kėrkosh dituri ? Ai i  ėshtė pėrgjigjur: “Deri nė vdekje, inshallah.”

     I nderuari Abdullah ibn Mesudi (Allahu qoftė i kėnaqur me tė!) ka thėnė: “Unė e urrej njeriun e lirė kur e shoh qė nuk punon as punė tė dunjasė, as punė tė ahiretit.”

     Transmetohet se Ebu Derda njė ditė ka ndalė para Qabes dhe u ka thėnė shokėve tė tij: “A nuk ėshtė ndonjėri prej jush qė kur dėshiron tė marrė ndonjė udhėtim pėrgatitet mirė  (ose me zell)?” Po, - i thanė. Pastaj tha: “Udhėtimi nė ahiret ėshtė mė i gjatė, ndaj me ēfarė do tė udhėtoni?!”   I thanė: “Na trego se si tė pėrgatitemi!” Tha: “Bėni haxh pėr punė tė mėdha , falni dy rekate nė errėsirėn e natės pėr egėrsinė (errėsiren ) e varrit, agjėroni ditėn mė tė nxehtė pėr gjatėsinė e ditės sė Ringjalljes.”

     Abdurrahman ibn el Emam ebi Hatim Errazi thotė: “Ndoshta ka qenė duke ngrėnė e i kam lexuar, ka qenė duke ecur e i kam lexuar, ka hyrė ne ėc e i kam lexuar, ka hyrė nė shtėpi pėr tė kėrkuar diēka e i kam lexuar atij: “Dhe gjithė kjo ka qenė fryt i shfrytėzimit tė kohės si nė “Xherh” dhe “Taėdil” (libėr prej nėntė volumeve nė tefsir, disa volume dhe  librin Essuneh nė njėmijė volume.

     Vėlla musliman! Medito me mua se ēfarė ka thėnė ky njeri i urtė!

“Kush kalon njė ditė  tė jetės sė tij duke mos kryer ndonjė  tė drejtė, as kryen ndonjė obligim, as nuk ka arritur ndonjė falenderim, as nuk ka themeluar ndonjė mirėsi, as nuk ka nxėnė ndonjė dije, ai e ka shtjerrur ditėn e tij dhe ka bėrė padrejtėsi ndaj vetes sė tij.”

     Pėr kėtė, neve na mbetet qė ta shfrytėzojmė  kohėn nė atė qė ėshtė i kėnaqur Allahu e mos ta humbim atė kotė e tė na bėhet argument kundėr nesh nė Ditėn e Gjykimit. Koha ėshtė e shkurtėr dhe shkon sikur retė qė s’ndalen, ndaj dhe pėr kėtė ėshtė thėnė :

                             Kaluan vite tė ngjitura

                              Si shkurtėsia e ditėve  tė ikura

Sėrish u kthyen si vite tė gjata

                             E mė pas kaluar, sikur tė ishin vetėm ėndėrra.

 Vėlla musliman! Zbukuroje kohėn tėnde nė atė qė tė kthehet ty dhe popullit tend, nė atė qė keni dobi nė dynja dhe ahiret! Ky umet ka nevoje tė madhe pėr burra dhe gra qė dinė pėr rėndėsinė e kohės dhe e zbatojnė atė nė jetėn e tyre tė pėrditshme.

 

 Pėrktheu: Samir  Salihu

             
www.klubikulturor.com