Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Interesante

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Kthimi tek Allahu

Shpeshherė  dėgjojmė dhe shohim, posaēėrisht nė kėto ditė, mbi shkeljen e detyrimive  tė shenjta dhe mbi rritjen e krimeve si: prostitucioni, vjedhja, pirja e alkoolit, kidnapimet etj.

 Tė gjithė  pyesin: Pse ndodh e gjithė kjo, perderisa ne jemi muslimanė?!

Shkaku qėndron nė atė se njerezit janė larguar nga feja e Allahut (subhanehu ue teala) dhe pikėrisht pėr kėtė  shkak  ėshtė larguar nga ata Mėshira e Allahut.

Pra, kur njeriu bie nė mėkate, largohet nga ai besimi (imani) derisa ai e kryen atė (mėkatin) dhe kjo duke u bazuar nė hadithin e Muhamedit ( Paqja dhe shpėtimi i Allahut qoftė mbi tė!): “Nuk ka besim (iman) laviri derisa bėn prostitucion dhe nuk ka besim (iman) vjedhėsi derisa ai vjedh  dhe nuk ka besim (iman) alkoolisti derisa pi alkool.”

  S’ka dyshim  se kthimi tek Allahu (subhanehu ue teala) realizohet me zbatimin e asaj qė ka ardhur nė Kuran dhe Sunet, sepse  kėtu qėndron lumturia e njeriut  nė tė dy botėt.

 Tė besuarit siē ka porositur Ai, e pastron shpirtin dhe e shton kujdesin ndaj Allahut (subhanehu ue teala) dhe urdhėrave tė Tij.

 Me anė tė kėsaj, njeriu largohet nga mėkatet, nxiton nė bindje, respekt dhe punė tė mira.

  Duke u nisur nga kjo, mund tė themi  se vėrtet  Islami e pėrmirėson  njeriun dhe shoqėrinė, dhe nė ēdo  shtėpi tė botės pėrhap sigurinė dhe paqen. Allahu (subhanehu ue teala) tė vėrtetėn e ka thėnė kur thotė: “A thua mos po kėrkojnė gjykimin e kohės sė injorancės, po pėr njė popull qė bindshėm beson, a ka gjykim mė i mirė se ai i Allahut.” Maide, 50.

Detyra jonė, ėshtė qė tė kapemi pėr moralin e pastėr dhe tė mirė, sepse besimtarėt dallohen dhe kanė epėrsi ndaj njėri-tjetrit me besim (iman), dhe mė i mirė prej tyre ėshtė ai qė ka moral tė lartė.

  Muhamedi ( Paqja dhe shpėtimi i Allahut qoftė mbi tė!). ka thėnė: "Vėrtet, jam dėrguar pėr pėrsosjen e virtyteve tė moralit."

Gjithashtu, feja jonė islame na porosit qė tė largohemi nga: kryelartėsia, lavdėrimi me pasuri apo diēka tė ngjashme, pėr arsye se pasuria nuk ėshtė argument qė Allahu (subhanehu ue teala) tė do.

“Me tė vėrtetė Allahu (subhanehu ue teala) ia dhuron tė mirat e kėsaj bote atij qė e do dhe atij qė nuk  e do, mirėpo nuk ia dhuron fenė askujt tjetėr pėrveē atij qė e do.”

 Ajo nė tė cilėn urdhėron Islami ėshtė: maturia, mbrojtja e vetvetes nga veprat e pamoralshme, ruajtja e organeve gjenitale nga tė dy palėt, prandaj, Islami e ndalon shfaqjen e bukurisė, sepse ajo ėshtė cilėsi prej cilėsive  tė kohės sė injorancės.

Allahu (subhanehu ue teala) thotė: “Mos shfaqni bukurinė tuaj siē shfaqej nė injorancėn e hershme”. Maide, 33.

  Tė shpėtojmė nga tė gjitha kėto dhe tė kthehemi tek Allahu (subhanehu ue teala) e tė pendohemi.

Allahu (subhanehu ue teala. Thotė): "Pendohuni tė gjithė te Allahu, o besimtarė, nė mėnyrė qė tė gjeni shpėtim.” Nur, 31.

Le tė mos harrojė asnjėri nga ne, se dyert e pendimit janė tė hapura.

Vėrtet, Allahu (subhanehu ue teala) e shtrin Dorėn e Tij gjatė natės pėr t'i falur gabimet qė robi i Tij i bėn gjatė ditės dhe e shtrin Dorėn e Tij gjatė ditės pėr t'i falur gabimet qė robi i Tij i bėn gjatė natės.

  Dhe jo vetėm kaq, por vėrtet Ai, Allahu (subhanehu ue teala) na thėrret natė e ditė.

Allahu (subhanehu ue teala) thotė: “Thuaj! O robėrit e Mi, tė cilėt e keni ngarkuar me shumė gabime veten tuaj, mos e humbni shpresėn ndaj Mėshirės sė Allahut, sepse vėrtet, Allahu i falė tė gjitha mėkatet. Ai ėshtė qė shumė falė dhe ėshtė Mėshirues.” Zumer, 53.

 Ah, sa e mirė ėshtė kjo thirrje fisnike, ky lajm i mirė dhe i vlefshėm! Dhe njėkohėsisht ėshtė ajeti kuranor ai qė rrit shpresėn tek njeriu pėr t'u penduar sinqerisht tek Allahu (subhanehu ue teala).

 Dhe mjerė  pėr atė njeri i cili shmanget nga feja islame dhe pėrcaktohet pėr braktisjen e fesė,  pėr mosbindje, rebelizėm, prostitucion, alkool etj.

Allahu thotė: “Nėse u vjen nga Unė udhėzimi (libėr, pejgamber) kush i pėrmbahet udhėzimit Tim, ai nuk ka pėr tė humbur (nė kėtė botė) e as nuk ka pėr tė dėshtuar (nė botėn tjetėr). E kush ia kthen shpinėn udhėzimit Tim, do tė ketė jetė tė vėshtirė  dhe nė Ditėn e Kiametit do ta ringjallim tė verbėr.” Ai (qė nuk besoi) do tė thotė: Zoti im, pėrse me ngrite tė verbėr, kur unė isha me sy ?.” Ai (Allahu subhanehu ue teala) thotė: ‘Ashtu si i harrove ti argumentet Tona qė t’i ofruam, ashtu sot je i harruar.’”

“Po kėshtu Ne e shpėrblejmė edhe atė qė zhytet nė mėkate dhe nuk i beson argumentet e Zotit  tė tij, po dėnimi nė botėn tjetėr ėshtė edhe mė i ashpėr dhe i pėrjetshėm.” Ta Ha, 123 – 127.

  Pėrktheu: Valdet Kamberi

16.04.2006

                                         www.klubikulturor.com