Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Interesante

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.elitaislame.com
 

 
 
 
 
 
 
 

Pamja dhe tiparet e Pejgamberit

(Paqja dhe bekimi i  Allahut qofshin mbi tė!)

 

     Enes ibn Malik thotė se Pejgamberi (Paqja dhe bekimi i  Allahut qofshin mbi tė!) kishte shtat mesatar, duke mos qenė as shumė i gjatė, as shumė i shkurtėr. Fytyrėn e kishte mjaft simetrike, ndėrsa flokėt nuk i kishte shumė kaēurrela apo shumė tė drejta. Pamja e tij ishte burrėrore.

     Ibrahim ibn Muhamed ibn Ali ibn Ebu Talib thotė: “ Zemra e tij ishte shumė mė e dlirė se ajo e tė tjerėve. Fjalėt e tij ishin shumė mė tė vėrteta se e tė tjerėve. Pėr nga natyra ishte shumė mė i butė se tė tjerėt. Nė jetėn shoqėrore ishte mė bujar se tė tjerėt. Kushdo qė e takonte, papritmas ndiente respekt pėr tė. Kushdo qė e njihte nuk mund tė mos e donte.” Trguesi i hadithit thotė se kurrė mė parė nuk kishte parė dikė tė ngjashėm me tė.

     Hindi thotė se Pejgamberi (Paqja dhe bekimi i  Allahut qofshin mbi tė!) ishte i madh, nė fakt ai ishte vet madhėshtia. Fytyra e tij shndėriste si hėna e plotė. Kishte peshė mesatare, anonte nga gjatėsia, por ishte mė i shkurtėr se njerėzit gjatė. Ecte lehtė dhe nė mėnyrė tė sigurtė, sikur zbret nga njė shkallė mė e lartė nė njė mė tė ulėt. Sa herė qė shikonte diēka, shikonte drejt nė tė. Sytė e tij zakonisht ishin tė ulur, mė tepėr tė drejtuar nga toka se sa nga qielli. Gjėrat e kėsaj bote Pejgamberi (Paqja dhe bekimi i  Allahut qofshin mbi tė!) i shikonte me bisht tė syrit. Pasuesit e tij i lejonte tė ecnin pėrpara, ndėrsa kur takohej me muslimanė tė tjerė, i pėrshėndeste i pari.

     Xhabir ibn Semureh thotė: “Pejgamberi i Allahut (Paqja dhe bekimi i  Allahut qofshin mbi tė!) kishte gojė tė gjerė. Sytė i kishte ngjyrė kafe e tė ndritshėm. Njėrerė e pashė Pejgamberin (Paqja dhe bekimi i  Allahut qofshin mbi tė!) nė dritėn e hėnės, kishte hedhur mbi trup njė mantel tė kuq dhe unė me qėllim e pashė pėrballė hėnės, ai mu duk mė i bukur se vetė hėna.

     Ebu Hurejre thotė se Pejgamberi (Paqja dhe bekimi i  Allahut qofshin mbi tė!) kishte njė pamje sikur tė ishte bėrė nga argjendi. Nė flokėt e tij kishte njė baluke.

     Seid el Xhurejri tregon se e ka dėgjuar Ebu Tufejlin duke thėnė se e kishte parė Pejgamberin (Paqja dhe bekimi i  Allahut qofshin mbi tė!), pastaj Seidi kėrkoi nga ai qė ta pėrshkruaj Pejgamberin (Paqja dhe bekimi i  Allahut qofshin mbi tė!). Ai u pėrgjigj duke thėnė se Pejgamberi (Paqja dhe bekimi i  Allahut qofshin mbi tė!) kishte pamje tė skuqur nė tė bardhė, ishte i bukur dhe kishte sjellje tė matur.

     Ebu Bekri i tha Pejgamberit (Paqja dhe bekimi i  Allahut qofshin mbi tė!) se megjithėse ishte nė gjendje tė mirė fizike, dukej i mplakur. Pejgamberi (Paqja dhe bekimi i  Allahut qofshin mbi tė!) i ėshtė pėrgjigjur se ajetet  e kanė plakur atė, pasi nė ato (ajete) pėrshkruhet Dita e Gjykimit dhe xhehenemi. Atė e plakėn ankthi dhe brenga pėr njerėzimin.

     Ebu Seid el Hudrij thotė se kur Pejgamberi (Paqja dhe bekimi i  Allahut qofshin mbi tė!) vishej me rroba tė reja, atėherė thoshte se Allahut i takonte falenderimi qė i kishte dhuruar rroba tė reja, pastaj fillonte tė lutej…”

   Semureh ibn Xhundub tregon se Pejgamberi (Paqja dhe bekimi i  Allahut qofshin mbi tė!) ka thėnė: “Vishuni me rroba tė bardha! Ato vėrtet, janė tė pastra dhe tė dėlira. Edhe kur tė vdisni vishuni me to!

    Ebu Hurejra tregon se Pejgamberi (Paqja dhe bekimi i  Allahut qofshin mbi tė!) ka thėnė: “Kur dikush nga ju i mbath kėpucėt, atėherė duhet tė fillojė me kėmbėn e djathtė, ndėrsa kur t’i zbathė duhet tė fillojė me tė majtėn, me qėllim qė e djathta tė jetė e fundit.”

     Aishja thotė se pėrsa u pėrket gjėrave personale, si rregullimi i flokėve, mbathja e kėpucėve dhe pėrgatitje tė tjera Pejgamberi (Paqja dhe bekimi i  Allahut qofshin mbi tė!) fillonte nga e djathta.

     Ebu Hurejra (Paqja dhe bekimi i  Allahut qofshin mbi tė!) thotė se kurrė nuk kishte parė diēka mė tė bukur se Pejgamberi (Paqja dhe bekimi i  Allahut qofshin mbi tė!) nga fytyra e tė cilit dukej sikur shndėrriste dielli. Ai nuk kishte parė asnjė mė tė shpejtė nė tė ecur sesa Pejgamberin (Paqja dhe bekimi i  Allahut qofshin mbi tė!), pasi kur ai ecte, dukej sikur vet toka rrotullohej pėr tė. Shokėt e Pejgamberit (Paqja dhe bekimi i  Allahut qofshin mbi tė!) mundoheshin tė mbanin hapin e Pejgamberit (Paqja dhe bekimi i  Allahut qofshin mbi tė!).

 

_________________

Fjala ėshtė pėr ajetet e sureve: Hud, Uakia, Murselat, Nebe, Tekuir.

 

Shkėputur nga "Pėrmbledhje e haditheve nga Shemail" tė Tirmidhiut

 

Pėrgatiti: Erion Sula

             
www.klubikulturor.com