Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Vlera e dhjetė ditėve tė Dhulhixhes

Transmetohet nga Ibėn Abasi (Allahu qoftė i kėnaqur me ata dy!) se  i Dėrguari i Allahut ka thėnė: “Nuk ka  ditė qė puna nė to ėshtė mė e dashur tek Allahu se sa kėto ditė (dhjetė ditėt e Dhulhixhes).” I thanė: “O i Dėrguari i Allahut, as  xhihadi (lufta nė rrugėn e Allahut) nuk ėshtė mė i vlefshėm?” Tha: “As xhihadi nė rrugėn e Allahut, pėrveēse nėse njeriu del me veten dhe pasurinė e tij dhe nuk kthehet me asgjė mbrapa (vritet nė rrugėn e Allahut).”

Prej veprave qė duhet t’i kushtojmė rėndėsi nė kėto ditė janė:

  • Kryerja e haxhit dhe umres. Kjo ėshtė ndėr veprat mė tė mira nė kėto ditė, ku pėr kėtė argumentojnė shumė hadithe, prej tyre ėshtė edhe hadithi: “Umreja prej umres i shlyen mėkatet qė janė nė mes tyre”. “Haxhi i pranuar nuk ka shpėrblim tjetėr pėrveēse xhenetin.”

  • Agjėrimi i kėtyre ditėve apo sa tė kesh mundėsi prej kėtyre ditėve. Ndėrsa  duhet t’i kushtojmė rėndėsi tė veēantė agjėrimit tė ditės sė Arafatit. Bazuar nga hadithi i tė Dėrguarit tė Allahut tė cilin shėnon Muslimi nga Ebi Katade se i Dėrguari i Allahut ka thėnė: “Agjėrimi i ditės sė Arafatit llogaritet tek Allahu qė tė shlyej mėkatet e vitit para saj dhe pas saj.”

  • Pendimi i sinqertė dhe largimi prej mėkateve. Ta bėjė kėtė nė mėnyrė qė punėt qė bėhen nė kėto ditė tė jenė shkak i faljes dhe mėshirės sė Allahut, sepse mėkatet njeriun e largojnė nga falja dhe mėshira e Allahut. Nė hadithin qė transmeton Ebu Hurejre thotė se i Dėrguari i Allahut ka thėnė: “Allahu ėshtė xheloz, ndėrsa xhelozia e Allahut ėshtė qė njeriu tė vijė me atė qė Allahu ia ka ndaluar.” Buhariu dhe Muslimi.

  • Shpeshtimi i veprave tė mira, siē janė: namazi, lėmosha, xhihadi, leximi i Kuranit, urdhėrimi nė tė mirė dhe ndalimi nga tė kėqijat dhe punėt e tjera pėr tė cilat rritet shpėrblimi nė kėto ditė.

  • Prerja e kurbanit nė ditėn e parė tė Bajramit apo ditėt e tjera tė Bajramit. Kjo ėshtė njė traditė e babait tonė Ibrahimit alejhi selam, kur Allahu ia zėvendėsoi birin e tij qė deshi ta bėjė kurban me njė kurban tė madh (dash). Ėshtė vėrtetuar nga i Dėrguari i Allahut se ai ka ther dy kurbane tė bukur me brirė, i preu me dorėn e tij, bėri bismilah dhe tha Allahu ekber dhe vendosi kėmbėn e tij mbi faqen e tyre. Buhariu dhe Muslimi.

  • Shėnon Muslimi nga Umu Selem se i Dėrguari i Allahut ka thėnė: “Nėse e shihni hėnėn e muajit Dhulhixhe dhe dėshiron dikush prej jush tė therė kurban, mos t’i prek flokėt  e tij dhe thonjtė e tij.” Ndėrsa nė njė transmetim tjetėr: “Mos tė marrė asgjė prej flokėve tė tij  dhe prej thonjve tė tij, gjersa tė therė kurban.” Dhe kjo ndalesė pėrfshin pronarin e kurbanit e nuk i pėrfshin gruan, fėmijėt, pėrveē nėse ka dikush  prej tyre kurban tė veēantė.

  • Muslimani duhet tė kujdeset pėr kryerjen e namazit tė Bajramit aty ku falet Bajrami dhe tė prezantojė nė hytben e Bajramit nė mėnyrė qė tė  pėrfitojė prej saj. Gjithashtu ta dijė urtėsinė e ligjėsimit tė kėsaj feste se ajo ėshtė festė e falėnderimit dhe vepėr e mirė, e mos ta bėjė atė ditė sikur ditėt e tjera apo ta bėjė atė sezon dhe festė me mėkate dhe me ndalesa qė Allahu i ka ndaluar.

 

Shejh Abdullah b. Abdurrahman b. Xhibrin (Allahu e ruajtė!)  

Pėrktheu: Shaban Murati

21.12.2006

                                                      www.klubikulturor.com