Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Interesante

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.elitaislame.com
 

 
 
 
 
 
 
 

Sa vend kanė...

Sa peshon ti ??

50 kilogram - tha njėri.

60 kilogram - tha tjetri.

Jo…  jo…  nuk e kam pėr qėllim kėtė peshė…

Kam pėr qėllim peshėn e vėrtetė……  Peshėn tė cilėn e ka pėrmendur  Allahu i Lartėsuar nė thėnien e Tij:

“Atė ditė peshimi (masa) ėshtė i drejtė. Atij qė i rėndohen peshojat, ata janė tė shpėtuar.

Kurse atij qė i vijnė lehtė peshojat, ata e humbėn vetveten, ngase i refuzan argumentet Tona me tė padrejtė.” (Araf, 8-9)

E kuptove pėr ēfarė e kam fjalėn  ???

Pesha jote e vėrtetė…  Pesha jote nė peshoren e drejtė … Pesha jote atė ditė kur do tė vendosen peshojat…. Pesha jote nga tė mirat qė do ta rėndojnė peshojen… Kurse tė keqijat do ta lehtėsojnė peshojen…

Sa vend ka morali i mirė te ty ???

Morali i mirė pėr tė cilin ka thėnė Profeti (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė):

“ Nuk ka asgjė qė konsiderohet mė e rėndė nė  peshoren e besimtarit Ditėn e Gjykimit si morali i mirė dhe Allahu e urren keqbėrsin e shėmtuar.” (Transmeton Tirmidhiu dhe ka thėnė hadithi ėshtė hasen-sahih)

O, sa punė e lehtė pėr  tė bėrė njeriu, atij qė Allahu ia lehtėson.

Sa vend ka thirrja nė tė mirė dhe udhėzimi nė tė te ty ???

A nuk e pėrsėrisim shpeshherė thėnien e tė Dėrguarit (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė): “ Kush udhėzon nė tė mirė ka shpėrblimin si ai person qė e kryen atė vepėr.” ( Transmeton Muslimi)

A nuk e kanė ndėgjuar veshėt tonė thėnien  e Profeti (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė): “ Kush thėrret nė udhėzim do tė ketė  shpėrblimin sikur shpėrblimi i atij qė e ka pasuar atė, duke mos iu pakėsuar nga shpėrblimi i asnjėrit. Kush thėrret nė devijim do tė ketė mėkat sikurse mėkatet e atyre qė e pasojnė atė duke mos iu pakėsuar nga mėkati i asnjėrit.” (Transeton Muslimi)

Sa vend ka te ty leximi i Kuranit ???  Kurani qė do tė vijė dhe do tė bėjė shefat pėr shoqėruesit e tij.

A nuk e ke dėgjuar thėnien e Profetit (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė):

“Kush lexon njė shkronjė nga libri i Allahu ka njė shpėrblim, e ai shpėrblim e ka vlerėn e dhjetėfish, nuk them: elif, lam, mim,  ėshtė njė shkronjė, por elif ėshtė shkronjė, lami ėshtė shkronjė, mimi ėshtė shkronjė.” ( Transmeton Tirmidhiu dhe ka thėnė hasen-sahih)

Sa vend ka te ty pėrkujtimi i Allahut???

Sa ka vend ka te ty thėnia : “Subhanallahi ue bihamdihi subhanallahil adhim…?”

Sa vend ka te ty thėnia: “Subhanallahi uelhamdulilahi ue la ilahe il Allahu uallahu ekber ue la haule ue la kuuete ila bilahi” ???

Sa vend kanė te ty shpėrblimet e shumfishuara…???

Sa vend ka te ty isigfari ( kėrkimi i faljes sė gabimeve)…???

Dhe kėrkimi i faljes sė gabimeve pėr besimtarėt dhe besimtaret???

A nuk e kemi mėsuar tė gjithė ne thėnien e Profetit (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!):  

“ Dy fjalė janė tė lehta pėr gjuhėn, tė rėnda pėr peshoren, tė dashura pėr Mėshiruesin: Subhanallahi ue bihamdihi subhanallahil adhim.”   (Buhariu dhe Muslimi)

A nuk transmetohet nga ai (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!)se ka thėnė:     

”Pėr ēdo nyje tė ēdonjėrit nga ju ka lėmoshė; ēdo madhėrim ėshtė sadaka, ēdo falenderim ėshtė sadaka, ēdo tekbir ėshtė sadaka. Urdhėri nė tė mirė ėshtė sadaka, ndalimi nga e keqja ėshtė sadaka dhe e tėrė kjo mund tė kompenzohet me dy rekate qė i falė njeriu nė duha.”(Transmeton Muslimi)

Puna ėshtė  e gjėrė…e gjėrė…

Na mjafton thėnia e Profetit (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!):

“Kanė fituar muferidunėt. Ata e pyetėn: “Kush janė muferidunėt, o Resulullah?” Ai tha: “Ata dhe ato qė pėrmendin Allahun shumė.” ( Transmeton Muslimi)

Por!!!

Tė kemi kujdes…. nga ngrėnėsit (asgjėsuesit)  e tė mirave!

Duke filluar nga zullumi, tejkalimi i kufijve, hasedi, pėrgojimi, bartja e fjalėve, ngatėrresa, ofendimi i tjetrit dhe ….

A nuk ka thėnė i Dėrguari (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!):

“Muflis ( i falimentuar) nga umeti im konsiderohet ai person qė Ditėn e Gjykimit vjen me namaz, agjėrim, zekat, mirėpo gjithashtu, ai e ka ofenduar njėrin, i ka shpifur tjetrit, ka ngrėnė pasurinė e huaj, ka derdhur gjakun e tjetrit, ka rrahur tjetrin. Dhe i merren nga tė mirat e tij e u jepen kėtyre tė tjerėve dhe kur t`i harxhohen tė mirat, para se tė qartėsohet me ata qė u kishte bėrė padrejtė, ai ua merr mėkatet e tyre, pastaj hidhet nė zjarr.” (Transmeton Muslimi)

Prandaj, mos i shkapėrderdh mirėsitė!

Dhe kėrko mėshirė nga Allahu tė tė mbrojė nga veprat e kėqija dhe lėnia e veprave tė mira!

Atėherė, ēfarė po pret ???

Profeti (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė! thotė :

“Nxito me  vepra, para se tė vijnė shtatė gjėra; a jeni duke pritur vetėm varfėri qė tė bėnė tė harruar, apo pasuri tė tepruar, apo smundje tė prishur, apo pleqėri tė shterur, apo vdekje tė pėrgatitur, apo dexhali e keqja (sherri) qė mungon dhe pritet tė vijė, apo Kiamei, e ajo ėshtė mė e hidhur dhe e keqe.” (Transmeton Tirmidhiu)

Eja pra, nxito ta rėndojmė peshoren me vepra tė mira!

Pėr shkak se veprat e mira i asgjėsojnė veprat e kėqia.

Lusim Allahun tė na i pranojė dhe tė na japė sinqeritet nė thėnie dhe vepra!

 

 

Pėrktheu: Alaudin Abazi

             
www.klubikulturor.com