Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Rėndėsia dhe llojet e thjeshtėsisė

Thjeshtėsia nė dynja nuk ėshtė vetėm shprehje me fjalė, porse ajo ėshtė ēėshtje e domosdoshme pėr ēdo person qė dėshiron kėnaqėsinė e Allahut tė Lartėsuar dhe fitimin e xhenetit.

Mjafton pėr rėndėsinė e saj se e kanė zgjedhur atė Profeti (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) dhe shokėt e tij.

Ibn Kajimi -Allahu e mėshiroftė!- lidhur me kėtė ka thėnė: “Nuk plotėsohet pėrgėzimi nė ahiret vetėm me thjeshtėsi nė dynja, sepse ndikimi i dynjasė tek ahireti shkakton ose prishje tė zemrės, ose prishjen e mendjes, ose tė dyja bashkė. Ndaj pėr kėtė shkak e flaku atė Profeti (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) pas shpine, po ashtu dhe shokėt e tij. Ata i mėnjanuan zemrat prej saj dhe udhėtuan me tė e nuk i vinin rėndėsi asaj. E konsideruan atė burg e jo xhenet. Ishin tė thjeshtė nė tė, nė mė tė lartėn thjeshtėsi. Nėse do ta dėshironin atė, do tė kishin arritur prej saj ēdo kėnaqėsi, porse ata e dinin se dynjaja ishte vend kalimi (udhėtimi) dhe jo vend kėnaqėsie dhe se ajo ėshtė njė mal rėre e cila ikėn pėr pak kohė, apo si ndonjė kalorės qė udhėton pėr nė vendin e vizitės, i cili kur arrin nė tė pa plotėsuar mirė vizitėn urdhėrohet pėr largim.”

Llojet e thjeshtėsisė

Ibn Kajimi -Allahu e mėshiroftė!- ka thėnė se thjeshtėsia ėshtė disa llojesh:

1. Thjeshtėsia nė largimin (braktisjen) nga harami; dhe kjo ėshtė detyrė pėr ēdo besimtar.

2. Thjeshtėsi (braktisje) nė largimin nga tė dyshimtat dhe kjo ėshtė nė bazė tė shkallės qė ėshtė gjėja e dyshimtė. Nėse kjo e dyshimtė tė dėmton nė fe, atėherė largimi prej saj ėshtė detyrė, e nėse dėmi i saj zvogėlohet atėherė ėshtė e papėlqyeshme.

3. Thjeshtėsia (braktisja e pėlqyer) nė mirėsi. Dhe kjo ėshtė qė njeriu tė largohet prej asaj qė nuk ka dobi prej fjalėve, shikimeve, pyetjeve, vizitave etj.

4. Thjeshtėsia me njerėzit.

5. Thjeshtėsia nė vetvete, nė mėnyrė qė tė kėnaqet vetja e tij me Allahun e Lartėsuar.

6. Ėshtė thjeshtėsia nė pėrgjithėsi dhe kjo ėshtė lėnia e ēdo gjėje qė tė angazhon veē Allahut tė Lartėsuar.

Pėrgatiti: Bledar Haxhiu

01.09.2006

                                                      www.klubikulturor.com