Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Interesante

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Syzet e gjelbėrta

(Njė njeri kishte njė dele tė majme e cila nuk donte tė ushqehej  pėrveē me jonxhė tė njomė e tė gjelbėrt, mirėpo zotėriu i saj nuk kishtė pėrveē tagjisė sė tharė, prandaj vendosi qė t’i bėjė deles njė hile. I veshi njė palė syza tė gjelbėrta dhe tagjia e tharė i dukej e gjelbėrt dhe mendonte delja se ishtė jonxhė e njomė, kėshtu qė filloi tė ushqehet me tė.) Kjo ishte njė barcaletė qė na e tregonin derisa ishim tė vegjėl. Nuk kam menduar se do tė ishte nevoja pėr rrėfimin e saj nė ndonjė shkrim serioz. Pasi qė meditova rreth gjendjes tonė aktuale vėrejta se ne ndonjėherė veshim kėto syza me njė dallim qė ne i veshim ato nė mendjet dhe mendimet tona. Shumė herė gjėrat pėrreth nesh i shikojmė nėpėrmjet njė thjerrzeje tė vogėl dhe mundohemi ta ngjallim ēdo gjė brenda saj. Kėto syza nėpėrmjet tė cilave i shohim gjėrat mund tė jenė diapazoni ynė i diturive dhe pėrvoja jonė e kufizuar. Mund tė jetė ndonjė shkollė me thirrje dhe mendime tė veēanta, ose shoqėria jonė nė tė cilėn u rritėm dhe jetojmė, e kjo shoqėri ka veēoritė dhe natyrėn e saj qė e dallon prej tjerave. Shikimi nėpėrmjet syzave te kufizuara ngurtėson mendimin, shton hapėsirėn e gjykimeve vetjake nė dėm te gjykimeve objektive tė cilat pėrmbajnė kushtet mė tė rrėndėsishme tė mendimit tė shėndoshė. Tėrė kjo do tė thotė se ne nė shumė rraste do tė marrim qėndrime tė gabuara e qė filli i gabimit do tė jetė nė mosaftėsinė e tė menduarit apo studimit tė thellė, gabime tė cilat do tė jenė mė shume se relativiteti njeri. Prej shembujve qė argumentojnė kėtė:

1- Nė teori shumėherė i pėrfshijmė shumėanshmėrinė apo sferat dhe lėmitė e ndryshme dhe besojmė se kjo ėshtė kėrkesė e kohės madje edhe domosdoshmėri. Flasim rreth kėsaj gjėje, thėrrasim nė tė, mirėpo kur kalojmė nė praktikė, ato lėmi qė pajtohen me ėndjet tona u japim rrėndėsi tė madhe ose me fjalė tjera ato lėmi qė i kaplon thjerrza ynė, kurse tjerat i nėnvlerėsojmė. Kjo lė gjurmė nė qėndrimet tona. Pranimi ose refuzimi i sferave ndoshta pikėnisjen e ka nė bazė tė ndikimit tė tyre dhe ndikimit tė sferave qė pajtohen me shikimin tonė.

2- Kur i vlerėsojmė qėndrimet e tjerėve apo mundin, veprimtarinė dhe produksionin e tyre, kėtė e bejmė nėpėrmjet thjerrzės tonė zvogėluese. Ne, pėr shembull, kur kemi njė mendim i cili na mbisundon, tepėr na pėlqen ai i cili pajtohet me ne nė kėtė gjė dhe nėnvlerėsojmė atė qė na kundėrshton. A nuk ėshtė realitet fakti qė disa tė rinjė tė udhėzuar pranojnė ose refuzojnė dijetarėt nė bazė tė mendimeve tė tyre rreth ēėshtjeve tė caktuara pėr tė cilat mendojnė se kanė pėrparėsi? Ata qė kanė mendime tė njejta nė ēėshtje tė caktuara ata kanė pozitė dhe famė, e ata qė kanė mendim tė kundėrt ata janė njerėz qė nuk kuptojnė... etj.

3- Kur mėtojmė problemet e ummetit ose probleme tė individėve, ndodh qė t’i shikojmė nėpėrmjet syzave tona, qoftė edhe pėr vlerėsimin e rėndėsisė apo rrezikut tė tyre. Nė rraste tė kėtilla zhvleftėsojmė disa probleme dhe dukuri e nė anėn tjetėr e teprojmė dhe hiperbolizojmė ēėshtjen e disa problemeve tjera. Ashtu sikur shikojmė nėpėrmejt tyre kur marim barin pėr kėto probleme dhe bari qė ua shėrbejmė njerėzve bie nėn ndikimin e shikimit tonė. Shembull mė i qartė pėr kėtė ėshtė ajo qė ua ofrojmė njerėzvė sikur zgjidhjet e problemeve edukative. Shumė prej kėtyre zgjidhjeve tona janė joaktuale sepse ato burojnė nga shikimi ynė i gjėrave dhe aktualiteti qė kemi ne. Njeriu serioz dhe i matur ėshtė ai qė mendon nė edukimin e gjeneratave tė reja dhe ofron shėrbim tė dukshėm pėr ummetin, mbush njė zbrazėtirė tė rėndėsishme, mirėpo kur shfaq gjykimet e tij pėr atė qė derdh mundin e tij pėr tė mirėn e ummetit, qė nuk e pėrfshinė rrethi brenda tė cilit lėvizė ai, atėherė themi se gjykimi shfaqet nė bazė tė thjerrzės sė tij, e sheh se ai qė mundohet tė mbrojė aspektet e tė mirės te njerėzit dhe skalitjen e tyre tek ata, dhe ai qė mundohet tė mbrojė njerėzit nga ndikimet dhe lajthitjet

                                         www.klubikulturor.com