Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Shkaqe tė veēanta qė tė bėjnė tė fitosh mosdhėnien rėndėsi dynjasė

1. Shikimi nė jetėn e dynjasė dhe shpejtėsinė e ikjes sė saj, mbarimin e saj dhe mangėsitė qė janė nė tė dhe se ajo ėshtė e veēantė vetėm nė kėtė botė (e kufizuar).

2. Shikimi tek ahireti, nė pritjen, ardhjen, pėrjetėsinė e tij, si dhe nderimin e ēdo gjėje qė ėshtė nė tė prej mirėsive.

3. Shtimi i pėrkujtimit tė vdekjes dhe jetės sė pėrtejme.

4. Ndjekja (shoqėrimi) i xhenazeve dhe tė menduarit nė gjendjen e prindėrve dhe tė vėllezėrve. Ata nuk kanė marrė nė varret e tyre ndonjė gjė prej dynjasė dhe nuk kanė pėrfituar nė tė veē punės sė mirė.

5. Pėrkushtimi ndaj Ahiretit dhe dhėnia pas adhurimeve dhe plotėsimi i kohėve me pėrmendjen e Allahut dhe leximit tė Kuranit.

6. Preferenca e dobive fetare ndaj dobive jetėsore.

7. Pėrpjekja, shpenzimi dhe dhėnia sa mė tepėr e sadakasė.

8. Lėnia e grumbullimeve tė personave qė nxisin pėr dashurinė e dynjasė dhe marrja pjesė nė grumbullimet qė pėrkujtojnė ahiretin.

9. Pakėsimi i ushqimit, pirjes, gjumit dhe qeshjes e shakave.

10. Leximi i historive tė atyre tė cilėt e braktisėn dynjanė, veēanėrisht historinė e Profetit -Paqa dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!- dhe shokėve tė tij.

Pėrgatiti: Bledar Haxhiu

08.09.2006

                                                      www.klubikulturor.com