Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Interesante

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.elitaislame.com
 

 
 
 
 
 
 
 

Program jete

Falenderimi i takon Allahut, Zotit tė botėve. Paqja dhe shpėtimi i Allahut qofshin mbi krijesėn mė tė ndershme.

Dikush i ka shkruar shejhut pėr t’i pėrpiluar njė program qė do tė mund tė ecė nė tė gjatė jetės sė tij. Duke e lutur Allahun e Lartėsuar qė t’i dhurojė sukses nė atė qė ėshtė udhėzim, saktėsi, drejtėsi dhe tė na bėjė tė udhėzuar dhe qė thėrrasim nė udhėzim tė mirė dhe pėrmirėsues, shejhu vijon kėshillat e tij:

Sė pari, me Allahun e Lartėsuar

1. Kujdesu qė tė jesh gjithmonė me Allahun e Lartėsuar, i  vėmendshėm pėr madhėshtinė e Tij, meditues nė argumentet  pėr Tė nė gjithėsi, sikur krijimi i qiejve dhe tokės dhe atė qė ėshtė vendosur nė to prej urtėsisė sė Tij tė pėrsosur, forcės sė Tij mahnitėse dhe madhėshtisė sė mėshirės dhe dhuntisė sė Tij, si dhe argumentet fetare me tė cilat i ka dėrguar pejgamberėt e Tij, e sidomos vulės sė tyre pejgamberin (alejhi salatu ue selam).

  2. Le tė jetė zemra  jote e mbushur me dashuri ndaj Allahut pėr atė qė tė ka ushqyer me begatitė e Tij, pėr dėnimet e Tij qė i ka shmangur nga ti, e sidomos begatisė sė Islamit dhe qėndrueshmėrisė, derisa tė jetė Allahu i  Lartėsuar mė i  dashur te ti se ēdo gjė tjetėr.

3. Tė jetė zemra jote e mbushur me madhėrim   ndaj Allahut tė Lartėsuar, derisa tė jetė nė shpirtin tėnd  mė i  madh se ēdo gjė. Kur bashkohen dashuria jote ndaj Allahut dhe frikėrespekti ndaj Tij, atėherė zemra jote do tė pėrqėndrohet nė respektin ndaj Tij, dhe kėshtu do tė veprosh atė qė tė ka urdhėruar nga dashuria jote ndaj Tij dhe do tė largohesh nga ajo qė ka ndaluar nga madhėrimi yt (frikėrespekti) ndaj Tij.

4. Tė jesh i  sinqertė ndaj Allahut tė Lartėsuar nė adhurimin ndaj Tij dhe t’i mbėshtetesh Atij nė tė gjitha ēėshtjet e tua e qė me kėtė ta realizosh maksimėn “Vetėm ty tė adhurojmė dhe vetėm te Ti mbėshtetemi.” Tė jesh i vėmendshėm me zemrėn tėnde se atė qė e vepron, e vepron ngase Ai tė ka urdhėruar dhe ndalohesh nga ndonjė vepėr, ngase Ai tė ka ndaluar. Kėsisoj do t’i gjesh shijen adhurimit qė nuk e arrin kur je i  shkujdesur dhe nė kryerjen e punėve tė ndryshme do tė gjesh njė  vullnet qė nuk arrihet nėse mbėshtetesh  vetėm nė veten tėnde.

Sė dyti, me Pejgamberin (alejhi salatu ue selam)

1. T’i  japėsh  pėrparėsi dashurisė ndaj tij ndaj ēdo dashurie dhe udhėzimit e rrugės sė tij ndaj ēdo udhėzimi dhe rruge tjetėr.

2. Tė jetė udhėheqėsi yt (imami) nė adhurimin dhe moralin tėnd, ashtu qė tė jesh i vėmendshėm gjatė kryerjes sė adhurimit, duke e pasuar atė dhe sikurse ai ėshtė para teje e ti i  pėrcjell hapat e tij dhe e pason metodologjinė e tij. Gjithashtu, nėse bie ndesh me traditat e njerėzve, pėrkujto se ti je pajisur me virtytet e tij pėr tė cilat ka thėnė Allahu i  Lartėsuar: “Vėrtet, ti je nė njė shkallė tė lartė tė moralit.” Atėherė, nėse i  pėrmbahesh kėsaj, do tė kujdesesh maksimalisht pėr ta njohur ligjin me tė cilin ka ardhur dhe moralin e tij.

3. Tė jesh thirrės nė sunetin e tij, ndihmėtar i tij, mbrojtės i tij, pasi Allahu i Lartėsuar tė ndihmon aq sa i  ndihmon t’i fesė sė Tij.

Sė treti, puna jote ditore pėrveē obligimeve

1. Nėse falesh natėn pėrmende Allahun e Lartėsuar dhe lute atė pėr ēfarė tė duash, pasi lutja me kėtė rast ėshtė meritore pėr t’u pranuar, lexo fjalėn e Allahut tė lartėsuar: “Vėrtet, nė krijimin e qiejve dhe tokės” gjersa ta pėrfundosh kaptinėn Ali Imran e qė nė tėrėsi pėrbėjnė dhjetė ajetet e fundit nga kjo sure.

2. Falu aq sa tė ėshtė mundėsuar nė fund tė natės dhe pėrfundo namazin e natės mė faljen e vitrit.

3. Kujdesu ta thuash atė qė tė lehtėsohet prej dhikrit tė sabahut dhe mbrėmjes.

4. Thuaj njėqind herė: “La ilahe il Allahu uahdehu la sherijke leh, lehul mulku ue lehul hamdu, ue huue ala kuli shejin kadir.”

5. Fali dy rekate tė duhasė (namazi i  paradites)

Sė katėrti, metodologjia e kėrkimit tė diturisė

1. Kujdesu  ta mėsosh pėrmendėsh Librin e Allahut tė Lartėsuar. Pėr ēdo ditė cakto diēka prej tij qė e lexon, por le tė jetė leximi yt i  vėmendshėm dhe duke u munduar tė kuptosh, e nėse e vėren ndonjė dobi gjatė leximit shėnoje atė.

2. Kujdesu qė tė mėsosh atė qė tė lehtėsohet nga hadithet (transmetimet) e sakta prej pejgamberit (alejhi salatu ue selam) e prej kėsaj tė mėsuarit pėrmendėsh tė librit “Umdetul ahkam”

3. Kujdesu qė tė pėrqėndrohesh dhe tė jesh i vendosur e tė mos marrėsh dijen pjesėrisht, nga kjo shkencė diēka e nga tjetra diēka tjetėr, pasi kjo humb kohėn tėnde dhe e shpartallon mendjen.

4. Fillo me librat e shkurtėr dhe lexoi ato me vėmendje, pastaj bashkangjitja  kėtė dije asaj qė e mėson nė tė ardhmen,  ashtu qė ta arrish dijen gradualisht me njė metodologji qė tė forcohet nė zemrėn tėnde dhe je i qetė nė tė.

5. Kujdesu t’i  njohėsh parimet bazė tė ēėshtjeve dhe rregullat e tyre dhe ēdo gjė qė e vėren nga kėto shėnoje, pasi ėshtė thėnė: “Ai qė ėshtė privuar nga bazamentet e dijes ėshtė privuar prej arritjes sė dijes.”

6. Diskuto pėr mėsimet me mėsuesin tėnd apo me atė qė i  beson dijes dhe fesė sė tij prej kolegėve tė tu. Bė edhe tė paramendosh dikė qė ndoshta po diskuton me tė, nėse nuk gjen ata qė u pėrmendėn.

Kjo ėshtė e gjitha dhe unė e lus Allahun e Lartėsuar qė ta  mėsoj atė qė tė bėn dobi, tė tė  bėjė dobi me atė qė  ta mėsosh, ta shtoj diturinė, tė bėftė prej robėrve tė Tij tė mirė dhe nga grupi  i shpėtuar!

Ue selamu alejkum ue rahmetullahi ue berekatuhu!

 

Shejh Muhamed bin Salih el Uthejmin (Allahu e mėshiroftė!)

 Pėrktheu: Driton Lekaj

             
www.klubikulturor.com