Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Interesante

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 
Pėrmirėsoje raportin tėnd ndaj Librit tė Allahut

                A je nga ata tė cilėt rrallė herė e marrin Kur'anin pėr tė lexuar?! Apo e lexoni ēdo ditė, mirėpo mendoni se nuk po ju len pėrshtypje tė cilėn duhet t’ua lė?! Si do qė tė jetė rasti juaj, ja disa kėshilla tė thjeshta tė cilat do t’iu ndihmojnė qė tė «bashkoheni» me Kur'anin:
                • Para se t’a prekėsh, shikoje zemrėn tėnde! Ēelėsi pėr tė arritur deri te tė mirat e Kur'anit, qėndron pikėrisht me shikim nė zemrėn tėnde para se t’a prekėsh Librin e All-llahut. Pyete veten, sinqerisht, pse e lexon atė?!- pėr tu informuar pėr disa gjėra apo “mė mirė sot sesa nesėr”?! Pėrkujto se Pejgamberi (sal-All-llahu 'alejhi ue sel-lem) nga ana e Aishes (radijAll-llahu 'anha) ėshtė pėrshkruar si «Kur'an qė lėviz». Me fjalė tė tjera, ai jo vetėm se e ka lexuar atė, por edhe e ka ngjallur atė.
                • Merr abdest si duhet! Marrja e abdestit ėshtė pėrgatitje e duhur psiqike dhe fizike, sepse tė shtyen tė pėrkujtosh se nuk po e lexon njė libėr nė vazhdimėsi, por se po i lexon Fjalėt e All-llahut tė drejtuar kah ti, ndėrsa ato mund t’i lexojė vetėm ai i cili ėshtė i pastėr.
                • Lexo nga pesė minuta, mirėpo pėr ēdo ditė! Shpeshherė dėgjojmė se si duhet tė lexojmė Kur'anin, sė paku njė orė nė ditė. Nėse nuk e ke shprehinė e leximit tė Kur'anit, atėherė kjo ėshtė tepėr. Nėse e bėn hapin e parė, pesė minutat shndėrrohen nė dhjetė minuta, mė pastaj nė gjysmė ore, njė orė, e ndoshta edhe mė shumė.
                • Sigurohu (bindu) se po e kupton atė qė po e lexon! Pesė minuta tė leximit tė Kur'anit ėshtė mirė, por duhet tė jeshė e sigurtė se e kupton atė ēfarė ke lexuar. Sugjerohet leximi i Kur'anit nė gjuhėn tėnde, po nėse ke libėr tė tefsirit (komentimit tė Kur’anit), atėherė mė mirė!
                • Mos u ndal vetėm nė lexim, nganjėherė edhe dėgjo! Sot ėshtė lehtė pėr tė ardhur deri te audio-kasetat dhe CD-tė nė tė cilat janė inēizuar pjesė nga Kur'ani, bile kemi mundėsi tė zgjedhim recitatorėt. Pėrdore vokmenin apo kasetofonin e automobilit, kur kthehesh nga puna, kur t’i dėrgosh fėmijėt nė punė, e tė ngjashme.  Le tė jetė ky si shtesė e jo zėvendėsim i asaj ēfarė ti lexon brenda ditės!
                • Bė dua (lutje)! Lute All-llahun, qė tė tė pastrohet qėllimi. Bė dua qė Kur'ani tė bėhet udhėrrėfyes nė jetėn tėnde, dritė qė do tė tė udhėheqė nė dunjalluk dhe nė vėshtirėsitė e saj si dhe drejt kėnaqėsive nė mirėsitė e Xhennetit! 

                                         www.klubikulturor.com