Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Interesante

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

A keni menduar ndonjėherė?

A keni menduar ndonjėherė rreth faktit se ju nuk ekzistonit para se ngjizeshit, se pas lindėt kėtė botė dhe se keni ardhur ekzistencė duke mos qenė parė asgjė?

A keni menduar ndonjėherė se si lulet, ju shihni dhomėn tuaj ndenjjes, ēelin ēdo ditė nga dheu i errėt dhe kanė aromė kėndshme e ngjyra shumėllojshme?

A keni menduar ndonjėherė se si mushkonjat, fluturojnė rreth jush, i lėvizin krahėt e tyre aq shpejt, saqė nuk jemi gjendje as edhe t'i shohim?

A keni menduar ndonjėherė se lėkura e frutave tilla si bananet, shalqinjtė, pjeprat apo portokallet shėrben si njė "ambalazh" i cilėsisė lartė dhe se si frutat mbėshtillen prej saj, mėnyrė tillė, ruajnė shijen dhe aromėn?

A keni menduar ndonjėherė se, ndėrkohė jeni duke fjetur, njė tėrmet i papritur mund ta shembė shtėpinė, zyrėn apo qytetin tuaj dhe se, pak sekonda, ju mund humbisni gjithēka zotėroni?

A keni menduar ndonjėherė se sa shpejt kalon jeta juaj dhe se ju do plakeni, do dobėsoheni e, dalėngadalė, do humbni bukurinė, shėndetin dhe fuqinė tuaj?

A keni menduar ndonjėherė se njė ditė ju do gjeni para vetes engjėjt e vdekjes, caktuar nga Allahu, dhe atėherė ju do t'i lini lamtumirėn kėsaj bote?

A keni menduar ndonjėherė se pėrse njerėzit janė kaq lidhur pas njė bote, cilėn do ta lenė shumė shpejt, ndėrkohė ajo, pėr cilėn duhet pėrpiqen shumti, ėshtė jeta e pėrjetshme, pas vdekjes?

Njeriu ėshtė njė qenie, cilėn Allahu e ka pajisur me aftėsinė e menduarit, por shumica e njerėzve nuk e pėrdorin siē duhet kėtė aftėsi shumė rėndėsishme. Madje disa njerėz pothuajse nuk mendojnė kurrė. Ēdo njeri zotėron aftėsinė pėr menduar, megjithėse jo gjithė janė vetėdijshėm pėr kėtė. Kur njeriu fillon pėrdorė aftėsinė e menduarit, vėrtetat ai nuk mund t'i kuptonte deri atė ēast, fillojnė zbulohen para tij.

Sa thellė mendohet, aq shumė pėrmirėsohet aftėsia e njeriut pėr menduar dhe kjo ėshtė e mundur pėr kėdo. Njeriu duhet vetėm kuptojė, se ai duhet mendojė dhe pėrpiqet shumė pėr kėtė.

Qėllimi i kėtyre mesazheve ėshtė ftojė njerėzit "mendojnė siē duhet" dhe tregojė rrugėt e " menduarit drejtė". Ai nuk mendon, do mbetet tėrėsisht larg nga e vėrteta, do ta kthejė jetėn e tij vetėmashtrim dhe do ta fusė rrugė gabuar. Si rrjedhim, ai nuk do ta kuptojė qėllimin e krijimit botės dhe arsyen e ekzistencės .

S'ka dyshim se Allahu ka krijuar gjithēka me njė qėllim caktuar. Ky fakt ėshtė shpallur Kuran:

"Ne nuk i krijuam qiejt e tokėn dhe ēdo gjė ndėrmjet tyre pa asnjė qėllim. Ne i krijuam me njė qėllim caktuar, mirėpo shumica e tyre nuk e dinė." (Sutetu Duhan, 38-39)

"A mos vallė menduat se Ne ju krijuam kot dhe se nuk do ktheheni te Ne?" ( Suretu Mu'minun, 115)

Prandaj, ēdo njeri duhet mendojė pėr qėllimin e krijimit, pari, sepse ka lidhje me vetė atė dhe dyti, sepse ka lidhje me ēdo gjė ai sheh gjithėsi dhe ēdo ngjarje ai pėrjeton gjatė gjithė jetės tij.

Ai nuk mendon, do t'i kuptojė vėrtetat vetėm pasi t'i vijė vdekja, kur japė llogari para Allahut, por atėherė do jetė shumė vonė. Allahu thotė Kuran se Ditėn e Gjykimit, ēdo njeri do mendojė dhe do shohė vėrtetėn.

Ndėrkohė, Allahu na e ka dhėnė mundėsinė kėtė botė, pėr menduar dhe pėr nxjerrė pėrfundime nga mendimet tona, me qėllim njohim vėrtetėn, e cila do na sjellė pėrfitim madh jetėn e pėrjetshme.

Pėr kėtė arsye, Allahu u ka bėrė thirrje gjithė njerėzve, me anė profetėve dhe librave Tij, pėr menduar rreth krijimit tyre dhe gjithėsisė, duke na thėnė:

"Pėrse nuk mendojnė ata rreth krijimit tyre? Allahu nuk i krijoi qiejt, tokėn dhe ēdo gjė gjendet ndėrmjet tyre pėrveēse pėr njė qėllim caktuar dhe pėr njė kohė kufizuar, por shumė njerėz nuk besojnė takimin me Zotin e tyre ( momentin e ringjalljes)". (Suretu Rrum, 8)

 Pėrmblodhi: Erion Sula

                                         www.klubikulturor.com