Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Interesante

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Portreti i njė udhėtari

Me Emrin e All-llahut, Mėshiruesit, Mėshirėbėrėsit. Atė e lavdėrojmė vetėm prej Tij ndihmė dhe falje kėrkojmė.  Atė qė All-llahu e udhėzon, askush nuk mundet t’a humbė. Dhe atė qė All-llahu e privon nga Rruga e Drejtė, askush nuk mundet t’a udhėzojė.

 Dėshmoj  se askush nuk meriton adhurim pėrveē All-llahut dhe se Muhammedi ėshtė rob dhe i Dėrguar i Tij.Dhe mė pas:

 Fudejl ibėn Ijadi – Rahimehull-llah – njėherė ndejti me njė tė moshuar dhe e pyeti “Sa vjeēar je?”, i moshuari iu pėrgjigj “60 vjet”. Shtoi Fudejli: “ A e ke ditur se pėr 60 vjet  ti je duke udhėtuar drejt Zotit tėnd, dhe pothuajse vetėm sa s’ke arritur ?“ Plaku ra nė qetėsi. Ai pėshpėriti, “Inna lil-laahi ue Inna Ilejhi Raxhi’un (Tė All-llahut jemi dhe te Ai do tė kthehemi).”  Fudejli pyeti: “A e di domethėnien e kėsaj thėnie?! Ti je duke thėnė se je rob i All-llahut dhe se te Ai do tė kthehesh. Cilido qė e din se ėshtė rob i All-llahut, dhe se te Ai do tė kthehet, duhet tė dij se do tė qėndrojė nė Ditėn e Gjykimit. Dhe cilido qė e di se do tė qėndrojė nė Ditėn e Gjykimit, le ta dijė se ai do tė jetė  pėrgjegjės pėr atė ē’ka ka bėrė nė kėtė jetė. Dhe se ai qė e din se do tė jetė  pėrgjegjės pėr atė ē’ka ka bėrė, le t’a dijė se do tė pyetet. Dhe ēdokush qė e di se do tė pyetet le tė pėrgadit qė tash pėrgjigje!”. “ Ē’ka tė bėj unė atėherė?”, pyeti njeriu. “Ėshtė thjeshtė. Kryej vepra nė atė ē’ka tė ka mbetur nė jetė, do tė tė falėt e kaluara. Nėse jo, atėherė do tė llogaritesh pėr tė kaluarėn dhe pėr ē’ka do tė vjen”, iu pėrgjegj Fudajli

Nė kohėrat jo shumė tė largėta, sa herė qė ndėrmirrej ndonjė udhėtim mirreshin masa tė caktuara. Shkretėtirat ishin tė gjata, tė nxehta dhe tė ashpra. Tė pamėshirshme. Atėherė nuk mund tė shihej asnjė njeri me milje pėrveē sipėrfaqe tė tėra kodrash shterpe me rėrė. Kėshtu qė, duhej tė posedoje rezerva nė ushqime para se tė filloje  udhėtime. Duhej tė kishe ushqim dhe ujė tė mjaftueshėm, ēdo gjė qė tė ndihmon pėr udhėtim.

Qė kėshtu, nė ajetet ku flitet pėr haxhin, kur secili duhet tė merrė udhė pėr tė arritur  nė Ka’be, All-llahu tėrhoqi vėmendjen e robėrve tė tij nė njė udhėtim tjetėr, nė udhėtimin e ēdo shpirti pa marrė parasysh se a e dinė ata apo dėshirojnė tė mbeten tė pakujdesshėm. All-llahu tėrhoqi vėmendjet e tyre nė udhėtimin kah Jeta e Pėrtejme,kah Xhenneti apo Xhehennemi. Dhe pėrgatituni me furnizim (pėr rrugė),e furnizimi mė i mirė ėshtė devotshmėria,o ju tė zotėt e mendjes keni dronė Time" . – (El Bekare:197)

Transmeton ibni Umeri:"Njė ditė isha me Muhammedin (sal- All-llahu 'alehji ue sel-lem). Ai u kthye kah unė, shtrėngoi tė dy krahėt e mi me duart e tij tė bekuara, dhe tha: “Qėndro nė kėtė botė si njė i huaj apo njė udhėtar.”             Dhe sa herė qė ibni Umeri ua transmetonte kėtė hadith nxėnėsve tė tij, shtonte: “ Kur tė arrini mbrėmjen, mos e pritni agimin, dhe nėse e arrini agimin mos e pritni mbrėmjen . Shfrytėzojeni shėndetin para sėmundjes, si dhe shfrytėzojeni jetėn para vdekjes.” –( Buhariu ).

Tregimi yt dhe i imi duhet tė jenė tregime tė njė tė huaji nė qytet apo tė njė udhėtari. Nė kohė tė fundit, autori ka jetuar njė jetė tė njė njeriu tė huaj qė po pėrgaditej tė udhėtonte. Ka gjashtė vjet qė ai ka jetuar nė Medine Munevere dhe tani ka ardhur koha qė tė shkon mė tej. Kėtyre ditėve, ai bleu njė copė sapuni dhe mendoi nė vete, a thua vallė se a do tė jetojė aq gjatė qė tė pėrdori tėrė kėtė copė, apo duhet t’a marrė njė tjetėr mė tė vogėl?! Pajisjet dhe veglat ranė nga raftet e supermarketit. Mu duk interesant, por nuk kishte kohė pėr gėzim, sepse ato duhej tė ktheheshin nėpėr rafte. Udhėtimi vetėm sa s’ka filluar. E kreva edhe njė udhėtim plotėsues nė Xhaminė e Muhammedit  (sal-All-llahu 'alehji ue sel-lem), ku i kushtoja kujdes  qėndrimit nė namaz. Udhėtimi vetėm sa s’ka filluar.   

Kur prindėrit tanė, Ademi dhe Hava – Alejhuma Selam – qenė pėrjashtuar nga Xhenneti, zemrat e tyre vazhduan tė rėnkojnė pėr shtėpinė e tyre tė parė. Ju e dini se si ėshtė kur tė rinjtė shkojnė nė kamp. Ēdo natė ata qanjnė sepse janė tė pėrmalluar pėr shtėpi. Kėshtu ishte edhe me prindėrit tanė. Dhe ne si fėmijėt e tyre, si besimtarė nė All-llahun e Lartėsuar, nė Pejgamberin (sal-Allahu 'alehji ue sel-lem) dhe nė botėn tjetėr, ky ėshtė ai pėrmallim pėr shtėpi, pėr ēdo ditė pėr derisa nuk arrijmė nė shtėpi, inshAll-llah. Kjo ėshtė ndjenja e njė tė huaji, kėtė duhet t’a ndiejmė gjatė tėrė jetės.

Muhammedi (sal-All-llahu 'alehji ue sel-lem) ka thėnė: “Ēka kam unė me kėtė botė. Shembulli i kėsaj bote dhe shembulli im ėshtė si shembulli i njė udhėtari. Duke udhėtuar nė nxehtėsinė e pasdites, ai ndalet tė pushojė nėn hijen e njė peme pėr disa ēaste. Mė pastaj ai u ngrit dhe shkoi” (Ahmedi, Tirmidhiu. Hadith hasen).

 Udhėtimi ėshtė jeta! Destinacioni ėshtė  Xhenneti ose Xhehennemi. Aliu (radijAll-llahu ‘anhu) thoshte: “Dunjaja duhet tė tė braktis ndėrsa ahireti ėshtė nisur nė drejtimin tėnd. Tė dyja kanė fėmijė, kėshtu bėhu prej fėmijėve tė ahiretit e jo prej fėmijėvė tė dunjasė. Nė tė vėrtetė sot ka vepra e jo llogaritje, ndėrsa nesėr ka llogaritje e jo vepra.”

Njė njeri i menēur ka thėnė, “I huaj ėshtė ai i cili i ik dunjaja, ndėrsa ahireti vrapon kah ai. Si mund tė preokupohet me diēka qė po e braktis e t’ia kthejė shpinėn diēkahit qė po vie kah ai.”

 Ky ėshtė udhėtimi nė tė cilėn tė gjithė jemi, kėshtu qė tash ne jemi ata qė duhet t’a shfrytėzojmė kohėn. Muhammed ibėn Vasi’u ( Rahimhull-llah) ėshtė pyetur njėherė pėr atė ēka mendon ai?! Ai u pėrgjigj: “Cili ėshtė mendimi yt pėr dikė qė ēdo ditė udhėton nga njė milje drejt ahiretit?!”

Tė dashur vėllezėr e motra! Secili shpirt ėshtė duke udhėtuar. Disa e kanė kuptuar kėtė dhe e kalojnė kohėn nė pėrgaditje pėr pyetjet qė do tė vijnė, pėr shpėrblim. Disa jetojnė “jetė maksimale” sikurse thonė ata, tė pakujdesshėm dhe mospėrfillės pėr ahiret. All-llahu (Subhanehu ue Te‘Ala) e pėrshkruan Ditėn nė cilėn mė nė fund do tė ringjallen dhe ku do t’a shijojnė erėn e zjarrit: "(I thuhet) Ti ishe nė njė huti nga kjo (ditė) e Ne ta tėrhoqėm perdėn tėnde dhe tash ti sheh shumė mprehtė!” ( Kaf :22 )

Ata janė duke jetuar nė njė dehje djallėzore. Krejt pėr ēka ata brengosen ėshtė vetura e re, shtėpi mė e madhe dhe njė bashkėshorte tė bukur. Disa nė kėtė botė arrijnė tė pendohen. Tė tjerėt do t’a dėgjojnė kėtė ajet kur pendimi nuk do t’u bėjė dobi.

                                        Pjesa e dytė: Pakujdesia

Nė Suren Kijameh, All-llahu (Subhanehu ue Te ‘Ala)  e pėrshkruan daljen e shpirtit nė ēastet e fundit. Ai ndoshta ra pėr tė fjetur pa pasur qėllim qė tė falė namazin e sabahut. Ai ndoshta iu premtoi fėmijėve tė tij se ata do tė shkonin nė Diznilend. Ai i premtoi gruas sė tij fustan tė ri. Ai i ka premtuar vetes njė veturė tė re nėse e then rekordin e tij nė golf. Mirėpo, megjithatė, sonte atij i erdhi njė mysafir  i papritur. Oh, por edhe pse sot mysafiri kishte tė caktuar njė takim me tė, mirėpo ai ishte i pakujdesshėm dhe kishte harruar!

 "Jo dhe Jo! Po kur tė arrijė (shpirti) nė gropė tė fytit (tė gjoksit)" – 26

Shpirti nuk e lėshon trupin menjėherė. Ai e lėshon trupin pjesė- pjesė, pėrderisa nuk arrin nė klavikul, pėrderisa nuk arrin nė fyt. Kėmbėt dhe duart e tij ishin tė vdekura. Shpirti gargariste nė fyt. Ai klithi. Gruaja dhe fėmijėt e tij iu afruan atij. Ē’ka nuk ėshtė nė rregull?! Ē’ka nuk ėshtė nė rregull. Jo tash, se tani ai do tė fillojė njė udhėtim.

  "Dhe thuhet (nga familja e tė afėrmit): "Kush do ta shėrojė?" – 27

Madje edhe nė frymėmarrjet e fundit, gruaja e tij shpejton kah telefoni pėr tė thirrė ndihmėn e shpejtė. Fėmijėt shikonin majtas-djathtas pėr dikė qė tė mund t’ua shpėtonte babanė e tyre. Jo, askush nuk mund qė t’ua shpėtojė babanė e tyre nga vdekja kur tė arrin ajo. Ēdokush do tė vdesė.

                "Dhe ai bindet se ai po ndahet" – 28

Tani ai do tė pėrballet me realitetin. Ai e din se ky ėshtė fundi. Koha pėr nisje ka adhur, tash do tė fillon njė udhėtim. Nga cila gjė do tė niset ai. Nga Kur'ani tė cilin e ka kėnduar pas namazit tė ikindisė? Pas katėr rekateve tė cilat i ka falur nė namazin e natės, nė kėto netė tė ftohta tė dimrit? A ėshtė nisur bile nga namazi pesė herė nė ditė? !

                "E t'i puqet kofsha pėr kofshe (t'i vėshtirėsohet gjendja)".– 29

Tė huajt e pastruan trupin e tij, tė panjohurit e mbėshtjellin trupin e tij me qefin, tė panjohurit ia falėn Namazin e xhenazez. Poshtė, poshtė nė gropėn e cila po e priste qė nga dita kur ka ardhur nė kėtė botė. Tani, fillon udhėtimi i tij ...

                "Atė ditė vetėm te Zoti yt shkohet" – 30

 Tė dashur vėllezėr e motra! Mos e shtyeni pendimin pėr Ramazan! Mos pritni derisa tė shkoni nė Haxh! Pendohuni tash e pėrgadituni pėr kėtė udhėtim! Kthehuni te All-llahu sa nuk ėshtė vonė! Tash!

Aliu (RadijAll-llahu ‘anhu) njėherė qėndronte nė ballė tė njė varri dhe i tha shokut tė tij, “Po tė kishte mundėsi ky njeri tė kthehej nė kėtė jetė, ēka mendon se do tė bėnte ky njeri?” Shoku i tij iu pėrgjegj: “Asgjė pėrveē veprave tė mira.” Aliu (RadijAll-llahu ‘anhu)  pastaj tha: “Nėse ato punė nuk mund t’i bėjė ai, atėherė kryej ti.”

Nėse je i ri dhe i bukur sot, ke frikė All-llahun (Subhanehu ue Te ‘Ala)  dhe vishu ashtu si tė ka urdhėruar Ai. Nėse sot ke shėndet, adhuroje All-llahun (Subhanehu ue Te ‘Ala) sa mė shumė qė ke mundėsi para se tė tė arrijė pleqėria. Nėse je i pasur sot, pėrdore pasurinė tėnde pėr hir tė All-llah  (Subhanehu ue Te ‘Ala)  para se tė vijė dita kur do t’a humbėsh. Nėse ke sot kohė tė lirė, shpenzoje kohėn nė mbajtjen nė mend tė Kur'anit dhe duke lexuar hadith para se tė vijė koha kur nuk do tė kesh kohė mė. Nėse je i tillė sot, shfrytėzoje jetėn tėnde nė pėrgaditje pėr etapėn tjetėr tė udhėtimit tėnd, nė pėrgaditje pėr takimin tėnd me All-llahun(Subhanehu ue Te ‘Ala).

Ibni Abbasi (RadijAll-llahu ‘anhum)  e ka dėgjuar Muhammedin (sal-All-llahu 'alehji ue sel-lem) duke e kėshilluar dikėnd, tha, “Shfrytėzo nė jetėn tėnde pesė gjėra para pesė tjerave: rininė para pleqėrisė, shėndetin para sėmundjes, pasurinė para varfėrisė, kohėn e lirė para se tė jeshė i zėnė dhe jetėn tėndė para vdekjes!”  

                                         www.klubikulturor.com