Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Interesante

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 
Kujdesu pėr gjėnė mė tė shtrenjtė

Si shkak i moskujdesjes ndaj gjėrave qė na dobėsojnė besimin dita-ditės jemi duke i dobėsuar raportet tona me All-llahun s.v.t. Siē dihet All-llahu na ka dhėnė shumė tė mira nė kėtė botė ,disa prej tyre i dijmė dhe i pėrjetojmė e disa nuk i dijmė. All-llahu thotė:”Nėse mundoheni t’i numėroni tė mirat e All-llahut nuk do tė mundeni kurrė”.

 Gjėja mė e vlefshme qė All-llahu ia ka dhėnė njeriut ėshtė besimi i tij ,kjo nuk llogaritet me asnjė nga sendet e kėsaj dunjaje ēfardo qoftė ajo, pozitė apo qoftė me peshė ajo, pra ke kujdes o vėlla. Shejtani i mallkuar nuk ėshtė i qetė ndaj kėsaj gjėje qė e ke ti, andaj ai me tė gjitha forcat qė i posedon mundohet tė ta humbė kėtė mirėsi duke pėrdorur mjete tė ndryshme.Duhet ti njohim se cilat janė ato shkaqe qė po na pengojnė rritjen e besimit tonė,kur dihet se nė gjeneratat e mėhershme kjo dukuri me kėtė intenzitet nuk ka qenė ,nuk ka qenė punė diskutimi namazi, por ka qenė diskutim se kush po jep ma shum sadaka, kush po falė shumė nafile etj.

Shkaqet qė i pėrdor shejtani janė shumė,por ne do t'i pėrmendim disa:

       Shpirti i cili tė nxitė nė punė tė kėqija dhe siē ėshtė reale nė kohėn tonė ku ushqimi ė shpirtit me gjėra tė kėqija ėshtė bėrė reale, nuk ke nevojė ta kėrkosh kėtė pasi nė ēdo vend e ke ,pra ke kujdes se me ēka po e ushqen shpirtin tėnd. Nė lidhje me kėtė All-llahu ka thėnė, kur tregon pėr Jusufin (as.) tė cilin, kur e ka thirrur gruaja e mbretit pėr marėdhėnie intime (pėr amoralitet), se si iu pėrgjigj Jusufi (a.s):”Me tė vėrtetė shpirti thėrret nga e keqja”,pra kujdes se si po e ushqen shpirtin tend!       

       Tė lidhurit pėr dunja- sot nė kėtė kohė shumė njerėz janė dhėnė pas dunjaje dhe  e kanė harruar botėn tjetėr dhe punojnė pėr dunja sikur tė jetojnė pėrgjithmonė dhe punojnė pėr botėn e ardhme sikur do tė jetojnė njė kohė tė shkurtėr. Pėr kėtė arėsye All-llahu na ka treguar qė mos tė lidhemi pas kėsaj dunjaje ngase po tė kishte vlerė te All-llahu do t’ia jipte kėtė Muhammedit s.a.v.s. dhe robėrve tė Tij tė mirė ,se me ēdo send tė mirė mė sė pari ėshtė stolisur me tė Muhammedi s.a.v.s., mirėpo siē dihet, si transmeton Aishja e cila thotė se nuk ėshtė ngrėnė bukė tri ditė rend nė shtėpinė e pejgamberit s.a.v.s. Muhammedi s.a.v.s. ka thėnė: “Nėse kjo botė do tė kishte vlerė sa krahu i mizės, All-llahu nuk do t’i lejonte pabesimtarėt te hanė e as tė pijnė nė tė”,ngase ajo qė ėshtė e vlefshme s’kanė pjesė ata qė janė tė pavlefshėm ,pra Xhenneti ėshtė i vlefshėm, pėr kėtė pabesimtarėt nuk kanė vend nė tė.Nė lidhje me kėtė thonė dijetarėt :“Koka e ēdo sherri ėshtė dashuria ndaj dunjasė”.

       3)Aktiviteti  shejtanėve nga njerėzit dhe xhindėt – tė cilėt me tėrė fuqinė qė kanė mundohen tė pėrhapin helme apo tė futin dyshime nė Fenė e All-llahut s.v.t. qė besimtarėt ta  humbin  bindjen nė All-llahun s.v.t.

Pėrdorin metoda tė ndryshme si media e gazeta tė ndryshme vetėm pėr ta prishur Fenė e All-llahut! Kush e prishi moralin e popullit tonė pėrveē se kėta ,moralin me tė cilin jemi mburrur, ndėrsa tani jemi bėrė tė hyjmė nėpėr skuta tė ndryshme duke u fshehur nga turpi qė na ka goditur! All-llahu na permirsoftė. Kėta janė ata qė e futėn propagandėn se shamija e vajzės qė e vendos nė kokėn e saj ėshtė prapambeturi ,kėta janė ata qė na zbuluan motrat dhe nėnat tona ,pra dijeni o vėllezėr se shejtani ėshtė betuar sė bashku me ushtrinė e tij se kanė t’i humbin njerėzit nga rruga e drejtė, kėtė shejtani ia ka thėnė edhe All-llahut, se tė gjithė robėt e Tu kam me i dėrguar nė humbje pėrveē robėrve tė Tu tė sinqertė . Ky dhe ushtria e tij ėshtė duke ia bėrė tė vėshtirė tė riut namazin ,vajzės sė re shaminė e saj. All-llahu svt. ka thėnė:”Me tė vėrtetė shejtani ėshtė armik i juaji ,pra merreni atė si armik’’, pra o njeri All-llahu po tė tregon se je nė armiqėsi tė vazhdueshme me shejtanin dhe ushtrinė e tij ,pra mos rri nė pakujdesi ndaj kėtyre armiqėve se do tė humbėsh. Mos i merr gjėrat e kėqija si tė vogla ngase duke thėnė se kjo e vogėl e kjo  vogėl ka bėrė sot qė muslimanėt me emėr ta luftojnė Islamin ndėrsa shejtani dhe ushtria e tij shikojnė . Prap tė them , dije o njeri se gjėnė mė tė shtrenjtė e ke, pra degjo se ēka thotė njė dijetar nė lidhje me kėtė: “Shembulli i muslimanit sot ėshtė sikurse shembulli i njė njeriut qė ia ke dhėnė njė kuti qė brenda saj ka diē shumė tė vlefshme , dhe i ke thėnė merre kėtė kuti dhe dėrgoja filanit , kurse ky gjatė rruges nga pakujdesia e tij luan me tė, sepse nuk e din se ēka ka brenda dhe e humb e kur tė arrit te ai person qė ka pasur me ia dėrguar atė , ai i tha : “a ma solle amanetin qė ta  dha shoku im” ,tha ky: ”kam pasur shumė peshė tė rėndė me veti e mė paska humbur” ,i thotė ky : ”a je i vedijshėm se ēka ke humbur?! Nėse do t’i kishe humbur tė gjitha kėto, do t’ishte mė mirė se kjo!” dhe i thotė:  “a e din se nė tė ka pasur margaritarė shumė tė ēmueshėm?!”, ky ēuditet dhe thotė: ”tė kthehem ta marr?!”, mirėpo ky nuk ka mundėsi se ai ėshtė tani para All-llahut dmth. ka vdekur.

Shkaqet qė na mundėsojnė ta ruajmė besimin tonė janė dituria mbi All-llahun. Si ke mundėsi o njeri tė keshė besim tė fortė ,tė mbeshtetesh nė All-llahun kur ti nuk ke njohuri pėr All-llahun ,nuk din se ēfarė fuqije ka, ēfarė cilėsi ka?! etj. A nuk ėshtė turp qė njė njeri ti thotė vetes musliman,e shehadetin nuk e din! Si ka mundėsi ky tė ketė besim tė forte?!

Tė kuptosh se kjo botė ėshtė e kalueshme-mendo o njeri se ku janė ata persona qė kanė qenė para teje dhe mendo se edhe ti do tė shkosh tek ta .

Tė lexuarit e historisė sė burrave tė parė te mirė si: jetėn e pejgamberit s.a.v.s. jetėn e Ebu Bekrit,Omerit  etj.,mirėpo pėr fat tė keq fėmijėt e muslimanėve nuk i njohin kėta burra tė mėdhenj, ndėrsa kur t’i pyesish pėr emra tė lojtarėve edhe prejardhjen ua dijnė.

Tė shoqėruarit me besimtarėt , tė afruarit te All-llahu me ibadete etj.

   E lusim Allahun qė tė na ruaj kėtė nimet (begati) tė madh.

 

Pėrshtati: Blerim Paci 

                                         www.klubikulturor.com