Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Interesante

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Kush i frikėsohet Allahut tė Lartėsuar

 “... Dhe kushdo qė ka frikė Allahun dhe pėrmbush obligimet ndaj Tij, Ai do t’ia hapė rrugėn e daljes (nga ēdo vėshtirėsi) dhe Ai do t’ia sjellė rizkun (furnizimin) prej nga ai nuk e mendonte..’’ (Talak, 2-3)

Kėto janė fjalėt e Allahut tė Lartėsuar, ku gėnjeshtra nuk ka vend nga asnjė anė. Atė qė e thotė Allahu i Madhėruar, ajo ėshtė mėse e vėrtetė. Ky ajet madhėshtor ka ardhur me lidhje tė kushtėzuar, duke u shoqėruar me reagimin apo pėrgjigjen kushtore. Ai qė ka frikė Allahun e Lartėsuar, duke i realizuar obligimet themelore, ėshtė kusht pėr pėrcaktimin (kushtėzimin) e rrugėdaljes nga vėshtirėsitė e kohės dhe pėr ta perceptuar furnizimin e Allahut nga ajo anė, qė fare nuk e kujtojmė. Atėherė, kur realizohet dhe pėrmbushet obligimi, menjėherė konkretizohet rrugėdalje dhe shpėrblim.

Zgjidhje dhe shėrblim konkret, me siguri. Por, si tė arrihet deri te devotshmėria (frika dhe respekti ndaj Allahut tė Lartėsuar)?

Me njė pėrmbledhje tė shkurtėr, devotshmėrinė e veēojmė: “Nocion qė nė vete pėrmbledh ēdo mirėsi. Ėshtė realizimi i urdhėrave tė Allahut tė Lartėsuar, largim nga ndalesat e Tij dhe vendqėndrim brenda kufijėve.’’

Pėr kėtė arsye, devotshmėria ėshtė porosi nga Allahu i Lartėsuar, pėr tė parėt dhe tė fundit, si dhe porosi e ēdo pejgamberi pėr popullin e vet. Ai i cili ka frikė Allahun e Madhėruar s’ka dyshim qė shijon lumturinė nė kėtė botė dhe botėn tjetėr, si dhe shpėtimin dhe rrugėdaljen nga problemet, vėshtirėsitė e krizat.

Devotshmėria nuk pėrkufizohet me vend apo kohė, por ajo duhet tė manifestohet vazhdimisht nė jetėn dhe aktivitetin e besimtarit, duke kujtuar ēdo herė qė Allahu i Lartėsuar kontrollon robėrit e Tij.

Hadithet qė flasin pėr devotshmėrinė janė tė shumta. Muhamedi (salallahu alejhi ue selem) na mėsoi qė t’i frikėsohemi Allahut kudo qė tė jeni, pastaj na bėri me dije se devotshmėria vendin e ka nė zemėr.

Allahu im! Mė mundėso qė ēdo herė tė tė kem frikė Ty! Mė lehtėso pėrmbushjen e obligimeve ndaj Teje! Lehtėsoje rrugėdaljen nga krizat dhe problemet! Kėrkoj nga Ty udhėzim, devotshmėri dhe ndershmėri!

Vėlla dhe motėr e nderuar! Kjo mbetet tė dėshmohet.

Pėrgatiti: Ulvi Fejzullahu

18.03.2006

                                         www.klubikulturor.com