Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Interesante

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Pėrfundimi i keq

Pėrfundim i keq ėshtė qė njeriu tė vdesė duke qenė nga ata qė ia kthyen shpinėn rrugės sė Allahut dhe morėn nėpėr kėmbė dhe nuk i zbatuan atė qė ishin tė obliguar. Pra, s’ka dyshim se ky ėshtė pėrfundim i keq, gjė prej sė cilės kanė frikė edhe tė devotshmit dhe se vazhdimisht janė modest ndaj Zotit tė tyre qė t’i largojė nga kjo.

Tek disa persona kur atyre u afrohet vdekja paraqiten disa shenja, apo gjenden ne disa  gjendje, tė cilat japin tė kuptojmė se ky njeri ka pėrfundim tė keq,  si  p.sh. mos shprehja me gojė e fjalės sė dėshmisė (La ilahe il Allah), apo tė mohojė qė ta thotė kėtė fjalė, apo  tė flasė personi  nė momentet e vdekjes fjalė tė kėqija apo tė pėrmendė gjėra qė janė tė ndaluara,  qė  jep  tė kuptosh se shpirtin e ka tė lidhur me kėso gjėra, e tė ngjashme, qofshin fjalė apo vepra tė cilat argumentojnė devijimin nga feja e Allahut tė Lartėsuar. Kėtu nė kėtė kontekst do tė pėrmendim disa shembuj, prej tyre:

·                    Ibėn Kajimi  (Allahu e mėshiroftė!) pėrmendi nė librin e tij “El xheuabul kafi”, se njė njeriu i ishte afruar vdekja  dhe atij i ishte thėnė nė momentet e vdekjes: “Thuaj La ilahe il Allah!” Ai ka thėnė: “Kjo fjalė nuk mė bėn dobi, pasi unė nuk di qė kam falė ndonjėherė namaz.” Dhe  nuk e tha kėtė fjalė.

·                    Gjithashtu, imam Dhehebiu ka pėrmendur njė njeri, i cili  ishte shoqėruar shumė me ata qė pinin alkool, e kur i ishte afruar vdekja, i kishte ardhur njė njeri qė ta pėrkujtojė me  fjalėn  e dėshmisė La ilahe il Allah  e ai ia ktheu kėtij tė fundit duke i thėnė: “Pi  dhe  mė shėrbe mua!” dhe vdiq nė kėtė gjendje.

·                    Ibėn Kajimi  tregon  pėr njė njeri, i cili ishte i njohur qė shumė e donte muzikėn edhe gjithnjė kėndonte, kur atij iu afrua vdekja  e pėrkujtuan me fjalėn e dėshmisė La ilahe il Allah, ndėrsa ai pėrsėriste nė vete muzikėn, duke bėrė ta-ta-ta-ta, derisa vdiq  dhe  nuk e tha dėshminė e besimit.

·                    Gjithashtu, Ibėn Kajimi tha: “Mė kanė treguar  disa tregtarė  pėr njė tė afėrm tė tyre, tė cilit ishte afruar vdekja e ata ishin prezent dhe filluan qė ta pėrkujtojnė me fjalėn La ilahe il Allah e ai thoshte: “Kjo  copė e stofit ėshtė e lirė, e kjo tjetra ėshtė material i mirė e kėshtu me radhė, derisa vdiq e asnjėherė nuk  e tha shehadetin. Lusim Allahun tė na ruaj nga raste tė kėtilla!

·                    Nė kėtė kontekst do t’i paraqesim disa komente tė Ibėn Kajimt ku i bėri si rezyme e rasteve  tė lartpėrmendura:

Subhanallah, sa shumė raste tė kėtilla dėshmuan njerėzit pėr tė marrė mėsim, mirėpo raste qė ne nuk i dimė janė edhe mė shumė lidhur me ngjarje apo gjendje tė njerėzve nė momentet e vdekjes. Paramendo kur njeriu sa ėshtė gjallė dhe i fortė dhe e ka mendjen tė shėndoshė  dhe ka fuqi tė plotė pėr tė menduar dhe analizuar, megjithatė shejtani po gjen rrugė tė depėrtojė tek ai dhe po e manipulon qė tė jetė nė shėrbim tė tij, duke i bėrė mėkat Allahut, dhe se e bėri tė pa kujdesshme zemrėn e tij ndaj pėrkujtimit tė Allahut, gjuhėn e tij e bėri qė tė mos e pėrmend Atė, gjymtyrėt e tij mos tė veprojnė nė nėnshtrim ndaj Tij. E si mendon  kur njeriut do t’i humb forca dhe se mendja dhe zemra e tij do tė jenė tė angazhuar me gjendjen nė tė cilėn gjendet (bėhet fjalė kur atij i  vjen vdekja) apo me sėmundjet qė ka nė ato momente?! Kėto janė raste pėr tė marrė mend, duke e pasur parasysh se nė kėto momente shejtani  nė maksimum mbledh forcėn e tij dhe pėrqendrimin e tij dhe mundohet qė  tė  forcohet sa mė shumė qė ka mundėsi qė tė arrijė qėllimin e tij tek ky njeri, ngase ky ėshtė  shansi i fundit pėr ndikim dhe se momentet kur mė sė shumti shejtani do tė jetė i fortė janė ēastet e vdekjes sė njeriut, ngase momentet kur njeriu ėshtė mė i dobėt janė momentet e vdekjes. Pra, ka shumė njerėz qė i nėnshtrohen shejtanit nė kėto momente, mirėpo kemi edhe raste tė tilla qė Allahu i forcon nė atė gjendje. Allahu  i Lartėsuar thotė:

“Allahu i forcon ata qė besuan nė fjalėn e fortė (tė mirė) nė jetėn e kėsaj bote edhe nė botėn tjetėr, ndėrsa mizorėt Allahu i bėn tė humbur. Allahu punon ē’tė dojė.” (Ibrahim, 27) Pra, si ta bėjė Allahu tė suksesshėm nė kėto ēaste dikė, i cili tėrė jetėn e tij  e kaloi larg rrugės sė Allahut dhe pasoi epshin e tij, ngase zemra e tij ishte larg Zotit tė vet dhe e pakujdesshme pėr tė, ishte rob i epshit tė tij, gjuha e tij ishte e tharė nga tė pėrmendurit e Allahut, gjymtyrėt e tij ishin  jo tė nėnshtruara ndaj  Krijuesit tė tyre, ndėrsa angazhoheshin nė mėkat ndaj Tij. E kjo ėshtė larg mendėsh qė tė ketė ky njeri pėrfundim tė mirė.

       Pėrfundimi i keq ndodh nė dy gjendje (Zoti na ruajt!)

E para, ka tė bėjė me zemrėn dhe gjendjen e saj. Nė kėto ēaste  dyshon ose mohon Zotin, kėshtu qė atij i merret shpirti nė kėtė gjendje, qė do tė thotė se ky ka pengesė mes tij dhe Zotit e qė do tė rezultojė nė njė dėnim tė dhimbshėm e tė pėrhershėm.

E dyta, ėshtė mė e lehtė se e lartpėrmendura e kjo ėshtė qė tė mbisundojė  nė zemrėn  e tij  nė ēastet e vdekjes dashuria ndaj ndonjė gjėje tė kėsaj bote, apo ndonjė epshi tė ndaluar dhe  kjo gjė i parafytyrohet nė zemrėn e tij, ngase njeriu vdes nė atė qė ka jetuar, dhe nėse ka qenė njeri qė ka punuar me kamat do t’i pėrfundohet jeta e tij me kėtė, e nėse ka qenė prej atyre qė gjatė jetės kanė konsumuar narkotik apo gjėra tė tjera tė ndaluar, siē janė: muzika, shikimi i fotografive tė ndaluara, padrejtėsia ndaj njerėzve e tė ngjashme me to, do t’i pėrfundohet jeta me kėto punė, pra me diēka qė vėrehet pėrfundimi i keq i tij. Mirėpo, nėse ky njeri, nė esencė, ka besimin, atėherė do tė jetė i rrezikuar  nga njė dėnim  prej Allahut tė Lartėsuar.

                               Shkaqet e pėrfundimit tė keq

Pra me anė tė kėsaj qė pėrmendėm mė lartė mėsohet se pėrfundimi i keq  kthehet tek disa shkaqe tė mėhershme e qė ia vlen tė kemi kujdes nga to, e prej mė tė mėdhenjve prej tyre janė:

     Njollosja e besimit tė pastėr. Ai qė nuk e ka besimin e pastėr  do t’i paraqiten pasojat e tij atėherė kur ky ka nevojė mė sė shumti pėr tė (besimin) dhe se nuk do ta ketė pėrforcimin  nga ana e Allahut.

     Angazhimi  i vetėm me kėtė botė dhe lidhja ngushtė me tė.

     Devijimi nga rruga e Allahut si dhe kthimi i shpinėn sė udhėzimit tė  Tij.

    Vazhdimėsia nė mėkate, si dhe mishėrimi me to, ngase nėse njeriu ka qenė i lidhur me diēka gjatė tėrė jetės sė tij, atij do t’i kthehen kujtimet e kėsaj gjėje nė momentet e fundit, nė shumicėn e rasteve.

Ibėn Kethiri thotė se mėkatet dhe epshet do ta nėnēmojnė njeriun nė ēastet e vdekjes, po ashtu do ta ketė edhe nėnēmimin dhe poshtėrimin e shejtanit. Paramendo kur tani i bėhen dy poshtėrime  dhe nė anėn tjetėr imani i dobėt qė do tė jetė ky rezultat i barabartė me pėrfundim tė keq. Allahu thotė: “E djalli ėshtė ai qė njeriun e humb dhe e lė tė vetmuar.” ( Furkan, 29)

Duhet ta dimė se pėrfundimi i keq nuk vjen duke pasur zemėr tė mirė e punė tė mira, fjalė tė mira, ngase asnjėherė nuk ėshtė dėgjuar njė gjė e tillė, por vjen me brendėsi (zemėr) tė keqe dhe me vepra tė kėqija, apo involvimi nė mėkate tė mėdha, ose marrja guxim pėr tė bėrė krime e mizori, gjė qė kėto gjėra mund ta mundin atė  deri nė momentet e vdekjes e tė vdesė pa u penduar.

Vėlla i dashur!

Ia vlen pėr njeriun e menēur qė  tė ketė kujdes e tė mos mishėrohet me ndonjė haram e anėn tjetėr ia vlen qė ai t’i angazhojė zemrėn, gjuhėn, gjymtyrėt e tij nė pėrmendje tė Allahut dhe tė jetė i nėnshtruar Allahut kudo qė tė jetė. Pėr hir tė kėtij, momenti final tė tij se nėse poshtėrohet (nė momentin e vdekjes) do tė jetė gjithmonė i poshtėruar.

O Zot, na i bė punėt tona mė tė mira pėrfundim i jetės sonė dhe jetėn mė tė mirė nė fundin e saj dhe ditėt mė tė mira kur tė takojmė Ty dhe  na bė tė suksesshėm  neve qė tė veprojmė mirė dhe t’i largohemi mėkateve!

Pėrktheu: Nusret Shiti

20.06.2006

                                         www.klubikulturor.com