Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Interesante

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Gruaja muslimane dhe bashkėsia  e saj

     Pėrsa i pėrket detyrave tė Islamit, gruaja muslimane  ėshtė e njėjtė me burrin musliman. Ajo ka njė mision nė jetėn e saj dhe kėshtu asaj i kėrkohet tė jetė e efekshme, aktive dhe sociale, sipas kushteve tė veēanta dhe mundėsive, duke kombinuar me gratė e tjera sa tė mundet dhe duke ndarė me to qėndrime dhe sjellje tė vlefshme nė Islam, tė cilat e dallojnė atė nga gratė e tjera. Kudo qė gjendet gruaja muslimane, bėhet pishtar ndriēues i udhėheqjes apo drejtimit dhe njė burim pozitiv i korrigjimeve tė edukatės, me tė dyja, fjalė dhe vepra.

Qėndrimi i mirė ndaj tė tjerėve

     Gruaja muslimane ėshtė e njė karakteri tė mirė dhe fisnik e miqėsor, kokėulur dhe e zgjuar. Ajo i pėlqen tė tjerėt dhe pėlqehet nga ata. Duke arritur kėtė veēori, ajo ndjek shembullin e Profetit (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) i cili, siē thotė shėrbėtori i tij Enesi, ishte mė i miri prej njerėzve. Enesi (Allahu qoftė i kėnaqur me tė!) pa shumė nga qėndrimet e tij tė mira dhe dėshmoi pėr kėto sjellje, qė askush nuk mund t’i imagjinojė se kanė ekzistuar tek ndonjė qėnie tjetėr njerėzore. Ai na tregon pėr njė nga aspektet e karakterit fisnik tė Profetit (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) duke na thėnė: “I shėrbeva pėr dhjetė vjet tė Dėrguarit (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!)  dhe ai kurrė nuk mė tha “uf!”  fjalėn mė tė vogėl pėrbuzėse. Nė qoftė se bėja ndonjė gjė, ai kurrė nuk mė thoshte: “Pėrse e bėrė kėtė?”

     Profeti (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) kishte moralin mė tė mirė, ashtu siē na lajmėron Allahu i Madhėruar kur ka thėnė: “Vėrtet, ti Muhamed je nė njė shkallė tė lartė morali.” (Kalem, 4)

     Profeti (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) u fliste sahabėve pėr efektin e moralit dhe qėndrimit tė mirė nė formimin e personalitetit dhe nė rritjen e statusit tė personit nga ana e Allahut tė Madhėruar dhe njerėzve. Profeti (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!)  i kėshillonte ata duke u thėnė: “Mė i miri prej jush ėshtė ai qė ka qėndrimin mė tė mirė ndaj tė tjerėve.”

     Sahabėt, burrat dhe grate, i dėgjonin mėsimet pėr fisnikėrinė e Profetit (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!)  dhe e shikonin me sytė e tyre mėnyrėn e shkėlqyer nė tė cilėn ai vepronte me njerėzit. Kėshtu u themelua shoqėria e tyre, e cila kurrė nuk barazohet me ndonjė tjetėr nė historinė e njerėzimit.

    Nėse qėndrimet, morali dhe sjelljet  ndėrmjet jomuslimanėve janė rezultat i rritjes dhe  edukimit tė mirė, ndėrmjet muslimanėve qėndrime tė tilla tė mira vijnė, mbi tė gjitha, nga Islami, i cili formon moralet e mira, njė karakteristikė bazė kjo e muslimanėve e cila e rrit statusin nė kėtė botė dhe peshon ndjeshėm nė tė mirė tė tij nė ahiret. Asnjė vepėr nuk do tė ketė mė shumė peshė Ditėn e Gjykimit sesa morali i mirė i njė njeriu. Profeti (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!)  ka thėnė: “Asgjė nuk do tė peshojė mė rėndė nė peshoren e besimtarėve nė Ditėn e Gjykimit sesa qėndrimi (morali) i mirė ndaj tė tjerėve. Allahu i urren ata qė thonė fjalė tė turpshme (pėrbuzėse) dhe fjalime tė pahijshme.”

     Islami, gjithashtu, i pėrshkruan ata qė kanė qėndrimin mė tė mirė ndaj tė tjerėve si mė tė dashurit e Allahut tė Lartėsuar nga robėrit e tij. Kjo shihet qartė nė hadithin e Usame ibn Shurejh, i cili thotė se ishin ulur me Profetin (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!)  sikur kishim zogj nė kokat tona, askush nga ne nuk fliste. Disa njerėz erdhėn tek ai dhe e pyetėn: “Kush ėshtė mė i dashur tek Allahu nga robėrit e tij?” Ai tha: “Ata qė janė mė tė mirė nė qėndrim (moral) ndaj tė tjerėve.”

     Nuk ėshtė e ēuditshme qė njeriu me moral apo qėndrim mė tė mirė me tė tjerėt, tė jetė mė i dashur tek Allahu sesa tė tjerėt, pasi trajtimi i mirė i tė tjerėve ėshtė njė pikė e rėndėsishme e ligjit islam. Ajo ėshtė vepra mė e rėndėsishme qė mund tė vendoset nė peshoren e muslimanėve nė Ditėn e Gjykimit, siē e kemi parė. Ai (morali) ėshtė i barabartė me  namazin dhe agjėrimin, bazat mė tė mėdha tė Islamit, siē thotė Profeti (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!): “Asnjė vepėr mė e madhe nuk do tė vendoset nė peshore, pėrveē qėndrimit tė mirė ndaj tė tjerėve. Qėndrimi i mirė ndaj tė tjerėve do ta ngrejė person nė shkallėn e agjėrimit dhe namazit.”

     Ai i cili nis tė shfletojė mėsimet islame mbi ēėshtjet sociale, do tė gjendet pėrballė njė numri tė madh mėsimesh, tė cilat inkurajojnė ēdonjerėn prej kėtyre karakteristikave tė dobishme. Kjo ėshtė njė tregues i ēėshtjes sė madhe islame pėr formimin e personalitetit shoqėror tė muslimanit, nė mėnyrėn mė tė saktė. Kėshtu, ajo nuk ndalon vetėm me pėrmendjen e gjėrave tė pėrgjithshme, por ajo, gjithashtu, ka tė bėjė me ēdo ēėshtje tė vogėl morale, e cila mund tė formojė aspekte individuale tė personalitetit tė integruar shoqėror. Kjo gjithanshmėri  nuk ekziston nė sisteme tė tjera sociale, ashtu siē ndodh nė Islam.

    Tani e tutje, kėrkuesi i cili nis tė zbulojė karakterin e gruas muslimane, nuk ka asnjė alternativė tjetėr, vetėm se tė ekzaminojė tė gjitha kėto tekste dhe tė kuptojė drejtimin (udhėheqjen) dhe legjislacionin qė pėrmban ato. Vetėm atėherė do tė jetė i aftė tė kuptojė personalitetin fisnik shoqėror, i cili ėshtė i vetėm te muslimanėt, burra apo gra qofshin.

Pėrktheu: Manjola Tafa

01.02.2006

                                         www.klubikulturor.com