Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Interesante

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Pėrsosmėria ėshtė e shtrenjtė, por dhe fisnike

Fshehtėsia nė privilegje


Padyshim se besimtari duhet tė pėrpiqet qė tė jetė nė shkallėn mė tė lartė tė pėrsosmėrisė  njerėzore. Pėrsosmėria ėshtė e shtrenjte, shumė e shtrenjtė sa qė nuk e arrin ēdokush. Nuk kam pėr qėllim kėtu pėrsosmėrinė e pėrgjithshme, tė cilėn nuk e posedon askush pėrveē Allahut  tė Lartėsuar, por kam pėr qėllim pėrkryeshmėrinė e njeriut dhe ajo ėshtė pėrkryeshmėria nė pasimin dhe udhėzimin e tė pagabueshmit, Muhamedit (alejhi selam).

Nuk ėshtė pėrkryeshmėria me njė orė dore tė shkėlqyer, vlera e sė cilės ėshtė dhjetėra mijėra, por ajo ėshtė me fjalė tė njoma tė pėrcjellur me sinqeritet, plotėsohet me thjeshtėsi, vėrtetėsi, ēiltėrsi  dhe dashuri.

Nga kjo mund tė kuptojmė se pėrkryeshmėria njerėzore e ndėrtuar mbi njė laicizėm tė kulluar, i kundėrvihet pėrsosmėrisė sė shembullit me tė pėrkryer, Muhamedit (alejhi selam) e bazuar nė frymėzimin hyjnor.

Muhamedi (alejhi selam) ėshtė shembulli mė i pėrkryer, qoftė nė anėn morale dhe si krijesė, morali i tij ishte Kurani, sikurse na njoftoi nėna e besimtarėve Aishja (radijallahu anha). Gjithashtu, ishte mė mendjemprehti, mė i menēuri, mė qėndrimpreri, mė bamirėsi ndaj tė tjerėve dhe mė i mėshirshmi nė mesin e njerėzve me njerėzit (Paqja dhe shpėtimi i Allahut qofshin mbi tė!)

Pra, poseduesi i kėtyre virtyteve ishte njeri dhe i pagabueshėm, njėherazi shembulli mė i mirė pėr tė tjerėt.  

Besimi nė parimet themelore, idetė, mosnėnshtrimin, janė pjesė pėrbėrėse apo fakte bazė  tė shėmbėlltyrės sė mirė edhe kėrkimi i diturisė para martese dhe tė punuarit me kėtė dituri.  

Sikurse thotė i pari: Puno me dijen tėnde do tė pėrfitosh, o njeri!

Dituria ėshtė e pavlere nė qoftė se nuk punohet me tė.

Dituria ėshtė e bukur e devotshmėria ėshtė stolia e saj.

E tė devotshmit janė tė angazhuar nė jetėsimin e diturive tė tyre.
Allahu i Madhėruar na ka urdhėruar nė shumė ajete kuranore qė tė punojmė me dijen e fituar, argumente pėr kėtė ėshtė ajeti kuranor ku thotė: “Dije se nuk ka zot tjetėr pėrveē Allahut dhe kėrko falje pėr mėkatin tėnd.” Muhamed, 19.

 Pra ky ėshtė njė urdhėr i prerė nga Allahu i Madhėrishėm se duhet tė punojmė me atė ēka e kemi mėsuar.

Prej shėmbėlltyrės sė mirė ėshtė edhe morali i lartė dhe zbukurimi me virtytet e Muhamedit (alejhi selam), tė bashkėpunuarit nė fe dhe mirėsjellja e lartė janė dy gjėra qė peshojnė rėndė nė mizan (peshoren e Allahut).

Prej shenjave tė shėmbėlltyrės sė mirė ėshtė edhe tė gjykuarit e vazhdueshėm ndaj vetvetes, e qė ėshtė mė i vėshtirė se sa gjykimi i kundėrshtarit ndaj kundėrshtarit tė tij apo shokut ndaj shokut tė tij.

Prej shenjave tė shėmbėlltyrės sė mirė ėshtė edhe mos zgjerimi nė gjėrat e lejuara, e shembullin e mirė e pasojnė shikimet, gjithashtu ėshtė edhe shmangia nga fenomenet qė e deformojnė nė tėrėsi sjelljen fisnike.

Nga kjo qė u pėrmend mė lartė, atėherė duhet tė dimė se shkalla mė e lartė e pėrsosmėrisė njerėzore ėshtė nė gjurmėt e historisė sė tė dėrguarit tė Allahut, Muhamedit (alejhi selam) dhe njėkohėsisht pasimin e pėrpiktė tė kėtyre gjurmėve, dashtė i madhi Zot qė tė na ringjallė me tė dhe nėn flamurin e tij. Amin!


Pra, prej gjėrave tė domosdoshme pėr pėrkryeshmėrinė njerėzore ėshtė tė qėndruarit nė ketė rrugė, rrugėn e imanit dhe vėrtetėsisė.

Qėndrueshmėria ėshtė njė mjet dhe njėherazi obligim pėr tė arritur deri tek lumturia dhe krenaria. Ajo ėshtė njė ngritje ne kėtė bote dhe ne botėn e amshueshme, sikurse na ka treguar Allahu i Lartėsuar nė librin e tij: “Allahu forcon ata qė besuan nė fjalėn  e fortė (tė mirė) nė jetėn e kėsaj bote edhe nė botėn tjetėr, ndėrsa mizorėt Allahu  i bėn tė humbur. Allahu punon ēka tė doje.”

Mė ka treguar njė shok i imi, i cili i pastron tė vdekurit nė njė prej xhamie tė Riadit se ai e ka pastruar njė djalosh tė ri, i cili ishte vetėm 17 vjet, e qė shkak i vdekjes sė tij ishte kanceri. Pastruesi i kėtij djaloshi thotė: “Kam hyr nė dhomėn nė tė cilėn pastrohen te vdekurit, e kam zbuluar djaloshin e ri dhe dukej sikur nuk kishte vdekur. Ajo qė ishte me interesante tek ky djalosh ishte se e kishte mbledhur (bėrė grusht) dorėn e tij tė djathtė dhe gishtin tregues e kishte tė ngritur drejt qiellit, gjė qė tregon njėsimin e Allahut Fuqiplotė. Pejgamberi (alejhi selam) nė njė hadith tė tij thotė: “Kush thotė se nuk meriton tė adhurohet zot tjetėr pėrveē Allahut dhe vdes, do tė hyjė nė xhenet.
Pastruesi i kėtij djaloshi thotė: “E kemi pastruar, mbėshtjellur me qefin, ia kemi falur namazin e xhenazes, pastaj e kemi varrosur e ai ishte nė tė njėjtėn gjendje nė fizionomi dhe me gishtin e tij tė drejtuar drejt qiellit. Thashė: Me lejen e Allahut do tė ringjallet po me tė njėjtėn pamje, duke e pasur parasysh hadithin e Muhamedit  (alejhi selam) ku thotė: “Biri i Ademit do tė ringjallet nė atė qė ka vdekur.”

Shtrohet pyetja: a ka tregues mė tė madh pėr qėndrueshmėrinė e paluhatshme nė rrugėn e vėrtetė, e ky ėshtė rezultat i pėrkryeshmėrisė njerėzore nė pasimin e Muhamedit (alejhi selam) dhe njėherazi prej tipareve mė tė mėdha priviligjuese.


Muhamed bin Sirar Eljami
                                 Pėrktheu: Musli Zymberi

30.06.2006

                                         www.klubikulturor.com