Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Shkaqet qė mundėsojnė hyrjen nė xhenet

Allahu i Lartėsuar thotė nė Kuran: "Sigurisht se ata qė besuan dhe punuan punė tė mira, do tė kenė kopshtet e xhenetit firdeus pėr kėnaqėsinė e tyre." Kehf, 107.

"(Ata do tė hyjnė ) nė xhenet e adnit tė cilat i Gjithėmėshirshmi ia ka premtuar robėrve tė Tij (nė fshehtėsinė eTij) nė gajb." Merjem, 61.

1. Shprehja e dy dėshmive dhe punimi me atė qė kėrkojnė ato.

Nga Ubade bin Samit transmetohet se Profeti (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) ka thėnė: "Nuk ka ndonjė qė thotė LA ILAHE IL ALLAH...... nuk ka Zot tjetėr me tė drejtė pos Allahut, i vetėm, pa shok dhe se Muhamedi ėshtė rob dhe i dėrguar i Tij dhe se Isai ėshtė fjala e Allahut tė cilėn ia vendosi Merjemes dhe shpirt prej Tij, veēse do ta fusė Allahu atė nė xhenet me atė punė qė ka." Buhariu dhe Muslimi.

2. Mėsimi dhe numėrimi i Emrave tė Allahut.

Nga Ebu Hurejre transmetohet se Profeti (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) ka thėnė: "Vėrtet, Allahu ka nėntėdhjetė e nėntė emra, kush i mėson dhe i numėron ato do tė hyjė nė  xhenet."   Buhariu dhe Muslimi.

Mėsimi dhe numėrimi kėtu ka pėr qėllim besimin e tyre dhe veprimi me atė qė ato kėrkojnė.

3. Kėndimi i ajetit kursij pas ēdo namazi.

Nga Ebu Umamete transmetohet se Profeti (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) ka thėnė: "Kush lexon ajetin kursij pas ēdo namazi tė detyruar nuk e pengon atė nga hyrja nė xhenet veēse vdekja." Nesai, e saktėsoi Ibėn Haxheri.

4. Leximi i sures Tebarek.

Nga Enes bin Malik transmetohet se Profeti (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) ka thėnė: "Sure nga Kurani, nuk ėshtė ajo veēse tridhjetė ajete, e ruan pronarin (lexuesin) e saj deri sa tė hyjė nė xhenet dhe ajo ėshtė Tebarek." Taberani, e ka bėrė tė mirė Albani.

5. Dhėnia e sadakasė.

Nga Hudhejfja transmetohet se Profeti (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) ka thėnė: "Kush jep sadaka duke pasur pėr qėllim kėnaqėsinė e Allahut, i vulos Allahu me tė atij hyrjen pėr nė xhenet.” Ahmeti, e ka saktėsuar Albani.

6. Kujdesi ndaj jetimit.

Nga Sehėl bin Sadi transmetohet se Profeti (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) ka thėnė: "Unė dhe kujdestari i jetimit jemi nė xhenet kėshtu dhe bėri me shenjė me gishtin tregues dhe gishtin e mesėm, duke lėnė hapėsirė ndėrmjet tyre." Buhariu.

7. Mos kėrkimi lėmoshė njerėzve.

Nga Theubani transmetohet se Profeti (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) ka thėnė: "Kush mė premton se nuk do tė kėrkojė nga njerėzit lėmoshė i premtoj atij xhenetin." Ebu Dauti dhe Albani.

8. Ruajtja e gjuhės dhe organeve nga harami.

Nga Sehėl bin Sadi transmetohet se Profeti (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) ka thėnė: "Kush mė siguron mua atė qė ka ndėrmjet dy buzėve dhe atė qė ka ndėrmjet dy kofshėve i siguroj atij xhenetin." Buhariu.

9. Durimi nė humbjen e tė dashurve prej djemve apo tė tjerėve.

Nga Ebu Hurejra transmetohet se Profeti (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) ka thėnė se Allahu i Lartėsuar thotė: "Nuk ka pėr robin Tim besimtar tek Unė shpėrblim tjetėr kur i marr ndonjė nga tė afėrmit e tij nė dynja dhe ai pėrmbahet (duron) nė kėtė dhe llogarit shpėrblimin veē xhenetit." Buhariu.

10. Bindja e gruas ndaj burrit.

Transmetohet nga Ebu Hurejra se Profeti (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) ka thėnė: "Nėse gruaja fal pesė namazet e saj, agjėron muajin e saj, ruan nderin e saj dhe i bindet bashkėshortit tė saj do tė hyjė nė xhenet nga ēdo derė e xhenetit qė tė dojė." Ibn Hiban, e ka saktėsuar Albani.

11. Largimi nga mendjemadhėsia, vrazhdėsia dhe borxhi.

Nga Theubani transmetohet se Profeti (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) ka thėnė: "Kush vdes dhe ai ėshtė larg nga mendjemadhėsia, vrazhdėsia dhe borxhi do tė hyjė nė xhenet." Tirmidhiu dhe Albani.

12. Gruaja e cila vdes nė nifasin e saj.

Rashid bin Hubejsh trasmeton se Profeti (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) ka thėnė: "Ai qė vdes nė rrugėn e Allahut ėshtė shehid, ai qė vdes nga mortaja ėshtė shehid, ai qė mbytet ėshtė shehid, ai qė vdes nga sėmundjet e barkut ėshtė shehid, ajo qė vdes lehonė ėshtė shehide dhe atė foshnja e saj e tėrheq pėr kėrthize pėr nė xhenet." Ahmedi, e ka bėrė tė mirė Albani.

13. Largimi i pengesės nga rruga.

Transmetohet nga Ebu Hurejra se Profeti (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) ka thėnė: "Vėrtet, kam parė njė burrė qė rrotullohet nė xhenet tek pema tė cilėn e kishte prerė nė mes tė rrugės dhe qė pengonte njerėzit." Muslimi.

14. Mėshirimi i kafshėve.

Ebu Hurejre trasmeton se Profeti (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) ka thėnė: "Njė burrė pa njė qen i cili po hante baltė nga uria, kėshtu ai mori kėpucėn e tij dhe i dha qenit tė pinte derisa u ngop. E falenderoi Allahu kėtė burrė dhe e futi nė xhenet." Buhariu.

15. Falja ndaj borxhliut.

Hudhejfe trasmeton se Profeti (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) ka thėnė: "Njė burrė vdiq dhe hyri nė xhenet, kur hyri nė tė e pyetėn: ‘Ēfarė pune bėje nė dynja?’ Ai u pėrgjigj: ‘Unė bėja tregti me njerėzit dhe atyre qė mė kishin borxh ua shtyja afatin e shlyerjes, kėshtu qė Allahu e fali atė." Muslimi.

16. Kush e lut Allahun e Madhėruar t'i dhurojė xhenetin tre herė dhe kush i kėrkon mbrojtje nga zjarri tre herė.

Nga Enesi transmetohet se Profeti (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) ka thėnė: "Kush e lut Allahun tre herė qė t'i dhurojė xhenetin, xheneti thotė: ‘O Zot, bėje kėtė person nga banorėt e xhenetit!’ Dhe kush e lut Allahun tre herė qė ta mbrojė nga zjarri, zjarri thotė: ‘O Zot, nxirre kėtė njeri nga zjarri!" Tirmidhiu, e ka saktėsuar Albani.

Pėrgatiti: Bledar Haxhiu

01.09.2006

                                                      www.klubikulturor.com