Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Interesante

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Parafytyroje veten tėnde nė varr

Vėlla i dashur!

         S'ka dyshim se pėrfundimi vendimtar ėshtė vdekja jote. Ngase pėrherėshmėria nė kėtė jetė ėshtė e paarritshme! Pra, paramendoje veten tėnde  tė hedhur (lėshuar) nė gropėn e varrit . Pastaj tė mbyllin nė dėrrasat e tij! Tė hedhin dhe mbi ty! A e arrite natėn tėnde tė parė nė gropėn e llogarisė?! Po si do tė jetė pėrgjigja?! Tashmė janė larguar nga ti familja, tė dashurit, tė afrėmit dhe shokėt! Pasurinė dhe mallin tėnd i ke lėnė pas! Nuk do tė sjellė dobi ty asgjė pėrveē asaj ē'ke pėrgatitur nga veprat e tua.

         Transmetohet nga Enesi (All-llahu qoftė i kėnaqur me tė) se i Dėrguari i Allahut s.a.v.s. ka thėnė: "Tė vdekurin e pėrcjellin tri gjėra: Familja e tij, pasuria e tij dhe veprat e tij. Dy kthehen kurse njėra mbetet me tė. Kthehet familja dhe pasuria e tij, kurse me tė mbetet vetėm vepra e tij". (mutefekun alehji). Ēfarė do tė bėsh kur tė vijnė ty dy melekė, tė cilėt ulėn me ty dhe tė qortojnė. Tė pyesin ty: Kush ėshtė Zoti yt? Cila ėshtė feja jote? Kush ėshtė i Dėrguari yt? Tani ndoshta mund tė pėrgjigjesh shumė lehtė, por nė atė gropė…nė atė varr…nė atė errėsirė… pėrgjigja jote do tė jetė sipas veprave tė tua.
Besimtari qė posedon vepra tė mira thotė: Zoti im ėshtė All-llahu, Feja ime ėshtė Islami dhe Pejgamberi im ėshtė Muhammedi s.a.v.s.. Ndėrsa hipokriti do tė thotė: Ah… nuk e di, kam dėgjuar njerėzit duke thėnė diēka, dhe kam thėnė. Po pėrkujto o rob i All-llahut se "Varri ėshtė njė kopsht prej kopshteve tė Xhennetit ose njė humnerė prej humnerave tė zjarrit". (Transmeton Tirmidhiu).

         Dhe dije o rob i All-llahut se All-llahu i Lartėmadhėruar tė ka dhėnė kohė tė mjaftueshme pėr pendim dhe kthim tek Ai. "A nuk ju dhamė jetė mjaft tė gjatė, saqė kush do qė donte tė merrte kėshillim, mund t'a merrte atė dhe kėshilluesi u erdhi…" (Fatir37).
         E kanė komentuar fjalėn kėshillues nė ajetin e lartėpėrmendur me vjetėrsi (pleqėri), dhe gjithashtu e kanė komentuar se ai (kėshilluesi) ėshtė Muhammedi s.a.v.s.. Tashmė ėshtė arsyetuar kush ka kėshilluar, dhe ka pėrkujtuar kush ėshtė lajmėruar dhe nuk i ėshtė bėrė padrejtėsi atij qė ėshtė vonuar.

          Vėlla i dashur:

          Ti sot jeton nė sipėrfaqen e Tokės, e ndėrsa nesėr do tė banosh nė brendėsinė e saj. Vallė a e ke zbukuruar vendbanimin tėnd me vepra tė mira. A e ke shtruar dhe mbjellur kopshtin tėnd me kryerjen e urdhėrave tė All-llahut qė ti ka urdhėruar dhe largimin nga ajo qė tė ka ndaluar? Poqese ke qenė i bindur se me tė vėrtetė brendėsia e Tokės sė shpejti do tė jetė vendbanimi yt, atėherė pra, kush tė ka hutuar qė tė bėhėsh i pakujdesshėm ndaj pėrgatitjės sė varrit?!

                                         www.klubikulturor.com