Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Ky muaj

Zotin e vetėm nė dorėn e tė Cilit ėshtė gjithēka e falėnderoj. Paqja, mėshira, falja e Zotit qofshin mbi tė Dėrguarin e tij, Muhamedin (salallahu alejhi ue selem) tė cilin Zoti e dėrgoi pėr tė thirrur nė drejtėsi, pasi qė botėn e kishte kapluar errėsira e padrejtėsive.

Nė mė tė shumtėn e rasteve termi i agjėrimit shoqėrohet me "Muaji i Ramazanit". Pyetja qė e ushtron vetveten ėshtė:

Ē’ėshtė ky muaj dhe pse pikėrisht ky emėr? A nuk mjaftojnė emrat e muajve tė njohur? Pse ky muaj ėshtė gjithmonė nė lėvizje?

Ėshtė mė se  e drejtė tė thuhet se Islami shumicėn e adhurimeve e ka lidhur me vitin hėnor, qė pėrbėhet nga 355 ditė, do me thėnė 10 ditė mė pak se viti diellor. Ai pėrbėhet si diellori nga 12 muaj, ndėrsa vetė muaji fillon me hėnėn e re deri sa tė plotėsohet dhe tė kthehet dhe njė herė nė gjendjen fillestare. Pėr shkak tė diferencės 10 ditore kėto muaj gjithmonė janė nė lėvizje.

Sikur Islami me kėto adhurime nuk deshi tė bjerė ndesh me faktin se ē'do gjė nė kėtė univers ėshtė nė lėvizje duke filluar me galaktikat e duke mbaruar me grimcat mė tė vogla atomet, elektronet. Po kėshtu dhe Islami me adhurimet qė e zbukurojnė atė janė njė bashkėsi konform kėtij ligji.

Dijetari i famshėm Ibnul Kajim me tė drejtė thotė: "Dije se nuk ka gjė nė kėtė univers qė qėndron nė gjendje konstante, qoftė nė natyrė qoftė nė fe…ēdo gjė ėshtė nė lėvizje..." duke qartėsuar kėshtu natyrėn e kėsaj feje dhe pėrshtatshmėrinė e saj pėr tė qenė feja, profetėsia mbyllėse e tė gjithė profetėsive. Mirėpo arabėt pėr ato gjėra qė kanė nevoje tė jenė tė pandryshueshme, si p.sh.: tė mbjellat, tė korrat etj. Pėr kėtė ata pėrdornin lindjen dhe perėndimin e grup yjeve tė caktuara tė cilat arrijnė nė 12 dhe kanė afat tė caktuar shfaqje (lindje) dhe zhdukje (perėndim). Dihej se nė kohėn e demit piqeshin palmat e kėshtu me radhė, si emrat e shenjave tė horoskopit, por jo me kuptimin e horoskopit tė trajtuar nė kohėn qė jetojmė, ngaqė Islami e sheh horoskopin dhe ēdo gjė tė ngjashme me tė qė parashikon tė ardhmen si vepra mė e rėndomtė dhe qė bie ndesh me Islamin sa qė njeriu mund tė pėrjashtohet nga rrethi i Islamit pėr kėtė shkak.

Nė njė kontekst tjetėr qenia e kėtij muaji i lėvizshėm ėshtė njė mėnyrė demonstrimi tė mėshirės hyjnore, urtėsisė, drejtėsisė absolute qė buron nga Zoti i vėrtetė, Krijuesi i qiejve dhe tokės, kėshtu qė njeriu nuk ka pse tė ngutet nė asnjė lloj gjykimi pa u konsultuar. Nėse ky muaj do tė ishte, pėr shembull nė rastin tonė na intereson dhjetori nga qė dita nė tė ėshtė e shkurtėr dhe e ftohtė, po tė tjerėt nė anėn jugore tė polit atyre gjithmonė agjėrimi do t’u vinte nė ditėt mė tė nxehta dhe kohėn mė tė gjatė tė vitit. Drejtėsia dhe Mėshira hyjnore ėshtė e shpėrndarė nė tė gjithė njėlloj, tė gjithė tė ndiejnė etjen dhe urinė nė tė gjitha stinėt.

Jo se Zotit i nevojitet njė gjė e tillė, po si  sprovė dhe si argument pėr besimin qė fshihet nė zemra. P.sh.: 2 njerėz tė shėndetshėm qė tė dy nė punė private apo shtetėrore ose tė papunė, tė dy pretendojnė se besojnė, kur sheh njėri prej tyre agjėron e tjetri jo, pa futur kėtu argumentet logjikė, fetare po vetėm me logjikėn e shėndoshė do tė themi se ai qė agjėron prej tyre ėshtė i shtyrė nga njė besim pėr tė bėrė njė vepėr tė tillė ose ē'kuptim do tė kishte ndalimi i tij nga ngrėnia, pirja etj.

Tė quajturit e kėtij muaji Ramazan nuk ėshtė veēse njė emėr si gjithė emrat e tjerė, pavarėsisht nga kuptimi, e rėndėsishme ėshtė qė ky emėr pėr shqiptarėt ėshtė bėrė mė se i njohur, madje anekėnd botės.

Pėr para se tė flisja pėr agjėrimin e kėtij muaji desha tė flas pak pėr vetė termin agjėrim. Folja agjėroj, agjėron dihet prej tė gjithėve. Agjėrimi ėshtė njė lloj privimi i pėrcaktuar nė kohė tė caktuar me qėllim tė pėrcaktuar. Pra, agjėruesi ėshė i privuar nga disa gjėra qė nė origjinė janė tė lejuara pėr tė dhe d.m.th e kėtij fakti ėshtė tepėr e lartė, sepse nuk mund tė pėrfytyrohet njė person i cili privohet nga disa gjėra qė i ka hallall (tė lejuara) e mos ta agjėrojnė veprat e tij, qėndrimet e tij nga gjėra tė cilat nė origjinė i ka haram (tė ndaluara).

Agjėrues qė i ndalon vetes sė tij ujin dhe merr pėr gojė tė tjerėt nuk mund tė pėrfytyrohet. Kėtu vėrehet drejtėsia vėrtetėsia dhe sa me vend ėshtė thėnia e Muhamedit (salallahu alejhi ue selem) i cili nuk fliste nga vetja e tij, por ēdo gjė i shpallej, kur thotė: "Sa e sa agjėrues nuk meritojnė prej agjėrimit veēse etjen dhe urinė".

Apo nė njė thėnie tjetėr: "Ai qė nuk heq dorė nga shpifja dhe gėnjeshtra dhe tė vepruarit me to nuk ka pse tė agjėrojė duke u privuar nga tė ngrėnėt dhe tė pirėt" Pra, agjėrim dhe edukim. Ndėrsa nė terminologjinė fetare: agjėrimi ėshtė privim nga tė ngrėnėt dhe tė pirėt, marrėdhėnieve intime, me qėllim si adhurim ndaj Zotit nga agimi deri nė perėndim tė Diellit.

"Si adhurim ndaj zotit" e them kėtė se shumė njerėz agjėrojnė dikush pėr mbarėsi, dikush pėr shkak tė shoqėrisė, dikush tjetėr pėr mjekėsi ,dikush pėr hobi, u themi tė gjithė kėtyre qė tė agjėrojmė me qėllim si adhurim ndaj Zotit, e ju po mundoheni se po mundoheni pse tė mos merrni shpėrblim?

"Nga agimi" koha kur shfaqet shiriti i dritės sė mėngjesit nė horizont dhe jo nga lindja e Diellit.

"Deri nė perėndim tė Diellit" koha kur tė perėndojė dielli d.m.th tė humbasė nga horizonti dhe jo derisa tė shfaqen yjet siē besojnė disa.

Agjėrimi sigurisht nuk ėshtė diēka qė nuk njihet vetėm tė muslimanėt, po edhe te popujt pėrpara tyre dhe obligimi i tij nuk ėshtė diēka e re pėr njerėzimin nė kohėt e lashta dhe nė kohėt moderne. Do t’i referohemi njė ajeti kuranor qė flet pėr kėtė: "O ju tė cilėt keni besuar! (Nė Allahun, Muhamedin, Kuranin, Ditėn e Ringjalljes ) Zoti juaj ka bėrė obligim agjėrimin pėr ju, ashtu siē e pati bėrė atė obligim pėr ata qė ishin pėrpara jush, qė tė jeni (me kryerjen e kėtij obligimi) tė devotshėm."

O ju myslimanė, mos t'ju vijė ēudi nga njė obligim i tillė, adhurimi i ri kushtuar Zotit tė gjithėsisė nuk ėshtė diēka e re, por diēka e njohur pėr popujt pėrpara jush, kėshtu qė ju konkurroni, garoni me ata, mirėpo duke mos i ndryshuar agjėrimit qėllimin, kuptimin dhe origjinalitetin. E them kėtė se po t'i shohėsh disa qė agjėrojnė hanė dhe pinė disa gjėra gjatė agjėrimit duke pretenduar se u lejohet, apo disa tė tjerė qė e fillojnė nga dreka dhe mbarojnė nė mes tė natės, etj.

Njihej agjėrimi nė kuptimin e tij tė tė privuarit nga kombe e popuj diku, si shkak pėr fitore  diku tjetėr pėr qėllime mjekimi, qė nuk ėshtė kėtu vendi pėr t'i pėrmendur. Madje dhe te kafshėt nė kėtė kuptim tė privimit ėshtė i njohur agjėrimi p.sh.: ariu polar (femra) i cili fle gjumė gjatė gjithė dimrit, nė kėtė kuptim tė privuarit e tillė ėshtė i njohur dhe te bimėt tė cilat ēelin nė pranverė qė gjatė dimrit privohen nga shumė faktorė qė konsiderohen elementet bazė tė jetesės.

Pra, muslimanėt nuk pėrjashtohen me adhurimet qė kryejnė nga bota qė i rrethon, pėrkundrazi pėrshtaten dhe janė si njė e pandarė me tė. Siē u vu re, ky privim i ushtruar nga muslimani i quajtur agjėrim ka disa veēori mė kryesore:

1. I drejtohet dhe i pėrkushtohet vetėm Allahut, Zotit tė gjithėsisė.

2. Zbatohet dhe praktikohet karshi normave tė pėrcaktuara nė Islam.

3. Dhe mė e rėndėsishmja, qė tė bėhemi tė devotshėm.

Zoti ynė prej urtėsisė tė agjėrimit ėshtė mjaftuar me kaq: tė behni tė devotshėm.

Qė nėnkuptohet me kėtė term: "Ēdo gjė e mirė qė e do Zoti e qė falėnderohet njeriu pėr tė nė kėtė botė dhe ruajtje nga ēdo e keqe e urryer, e dėmshme pėr vete dhe pėr shoqėrinė." 

Pėrpara kėsaj do tė thosha se kėto vlera, urtėsi, mirėsi tė agjėrimit, ndahen  nė 2 grupe tė mėdha nė aspektin socialo-humanitar dhe nė atė tė besimit.

Aspekti socialo-humanitar i kėtij agjėrimi dhe muaji

Agjėrimi ėshtė njė periudhė ripėrtėritėse e shpirtit, durimit tė pastėr, i sjelljeve tė fisme mbi tė gjitha luftė me epshet. Nėse ndonjėri do tė dėshtojė pėrpara kėtij mundimi disa orėsh le ta dijė mirė se ai ėshtė tepėr i dobėt pėr t’i bėrė ballė ndonjė mundimi tė padėshiruar, apo nėse di t’i nevojitet njė gjė e tillė ngaqė ėshtė i papėrgatitur. Si shembulli i dy ushtarėve ku njeri i pėrmbahet urdhrave dhe udhėzimeve e tjetri i ē'thurur, nėse do tė ndodhė diēka e papritur, dihet pėrfundimi.

Ēdo gjė ka nevojė pėr njė kohė rehatie, qetėsie, pushimi, po kėshtu kjo e drejtė duhet t’i jepet dhe shpirtit, zemrės, aparatit tė tretjes, etj. Si vetė njeriu gjithsecili prej nesh mezi e pret lejen e zakonshme kėshtu dhe trupi e shpirti. Dikush mund tė thotė pse nuk mjafton pushimi nė kohėn e gjumit apo nė kohėt e lira, themi po ty nuk tė mjafton pushimi pas orarit tė punės? Nėse makina qė ėshtė e pėrbėrė nga metale do tė punonte 1 vit pa pushuar ē'do tė ndodhte me tė? Ē'do tė ndodhte me njė ushtri qė do tė luftonte 1 vit pa pushuar, kėshtu dhe shembulli i zemrės me gjymtyrėt apo organet e tjera tė trupit.

Nė kėtė muaj tė begatshėm dhe adhurim mahnitės e dobisjellės i sheh eprorėt, vartėsit, drejtorėt, punėtorėt, intelektualėt, politikanėt, masat e gjėra qė barazohen pėrpara adhurimit tė agjėrimit. Qė tė gjithė agjėrojnė, tė gjithė dobėsohen tė gjithė ndjejnė uri. Nuk ka pse ti si epror, sundues, drejtues tė tregohesh me tė madh ndaj tė tjerėve se ti je njė i dobėt, i pafuqishėm pėrpara madhėrisė sė Zotit, i Cili nėse do ta ndėrpriste furnizimin si do tė pėrfundoje? Agjėrimi i bėn kėta qė tė jenė me hallet e masave se ai vet po e shijon urinė, dobėsinė disa orė, ndėrkohė qė ka tė tjerė qė e jetojnė atė pėrditė, javė, muaj, vite dhe nuk gaboj nėse them pėr njė jetė tė tėrė.

Njeriu gjatė kėtij obligimi, kushdo qoftė, rikujtohet se i pėrket shoqėrisė ku jeton dhe deshi apo nuk deshi ėshtė njė pjesė e pandarė e saj, jeton me tė dhe pėr tė. Ai jeton me tė urinė dhe gėzimin e iftarit; pra, me njerėzit dhe me hallet e tyre. Padyshim qė tė gjithė ne do ta dėshironim njė shoqėri tė tillė, shumė do tė dėshironim qė kjo tė ishte njė realitet. Nėse sė bashku do t'i shfletojmė fletėt e historisė do ta gjejmė njė shoqėri tė tillė ku e gjen prijėsin e besimtarėve Umerin (radiallahu anhu) qė kishte radhėn tė tėrheqė kafshėn ku ishte hipur shėrbėtori i tij, nė kėto momente ai po futej si ēlirimtar nė Kuds (Jeruzalem) pėr t’iu dorėzuar ēelėsat e Kudsit nga banorėt e saj. Cili ishte shkaku? Prijėsi kishte vetėm njė kafshė dhe nuk donte ta mundonte shėrbėtorin e tij kėshtu qė i hipnin me radhė. Lexoni nė historinė islame se kjo ėshtė njė pikė nga njė det i madh.

Le tė jetojmė sė bashku  pak ēaste me lutjen e hapjes sė agjėrimit, ėshtė diēka e thjeshtė, fillon me: "O Zot vetėm pėr ty agjėrova dhe unė me furnizimin tėnd po filloj tė ushqehem." Njeriu ēfarėdo karriere tė ketė korrur, ēfarė do posti tė ketė arritur, i thotė kėto fjalė dhe kujtohet se deri dje s'ishte ndokush, sot arriti dhe nesėr mund tė kthehesh nė njė jetė normale me halle. I dobėt pėrpara Zotit tė Plotfuqishėm dhe se duhet tė ndihesh fajtor sa herė cenohet e drejta e Zotit ndaj robit apo e drejta e popullit, e njerėzve ku jetojnė, prandaj shprehja e bukur arabe thotė: “Sikur tė ishte karrigia diēka e pėrhershme nuk do tė kish mbėrritur te ti.”

Agjėrimi ėshtė simboli, virtyti i sinqeritetit, ngaqė ėshtė adhurim i sinqertė ndėrmjet njeriut dhe Zotit tė tij, se askush nuk ka mundėsi ta kontrollojė njeriun nė brendėsi ėshtė agjėrues apo jo. Besimtari me kėtė agjėrim nuk dėshiron lavdėrim a mirėnjohje prandaj dhe Zoti ka thėnė siē pėrmendet nė njė hadith kudsij: "Agjėrimi ėshtė i veēantė pėr mua (Zotin) dhe Unė di si tė shpėrblej pėr tė.” Kėshtu qė baballarėt dhe nėnat tona qė kanė agjėruar nė kohėt e errėta tė ateizmit mos tė bėhen merak se ndonjė ditė janė detyruar ta prishin agjėrimin.

Njeriu duke e kryer kėtė adhurim tė madh e ndjen veten tė lirė. Po, po tė lirė nga prangat e epsheve kėnaqėsive tė pa kufizuara ambiciet dhe dėshirat e dėmshme. Me tė drejtė ėshtė thėnė: “Njeriu e ka pėr obligim tė robėrohet." Atėherė ji rob i Allahut, i tė vėrtetės edhe nėse ėshtė i hidhėt nė pamje tė parė dhe mos u bė rob i ideologjive, parimeve qė e kanė origjinėn nga krijesat dhe janė tė mbushura me padrejtėsi.   Prandaj dhe nuk ka njeri qė nuk ėshtė i robėruar apo adhurues i diēkaje. Ibnul Kajim thotė se ky qė adhurohet apo qė i robėrohesh atij mund tė jetė i vėrtetė ose i kotė.

Sė fundi, tė gjithė e dimė se njeriu ėshtė i pėrbėrė nga 2 komponentė trup dhe shpirt. Materia, trupi dobėsohet kur njeriu ėshtė i etur a i uritur, ndėrsa shpirti lehtėsohet, ushqehet. Trupi megjithėse dobėsohet pastrohet, zemra forcohet dhe kėshtu aparatet organet me radhė. Epshet dobėsohen dhe frenohen me agjėrim. Agjėrimi i obliguar pėr muslimanėt pėrmbledh nė vetvete njė bashkim harmonik tė mesėm ndėrmjet kėtyre komponentėve. Ndėr mė kryesorėt qė ia vlen tė pėrmendim nė lidhje me trupin ėshtė shkatėrrimi i helmeve imuniteti ndaj shumė sėmundjeve. Ndėrsa mė kryesoret nė lidhje me shpirtin:

a) Durimi. Duke u privuar njeriu me dashje nga veprimi dhe vese qė i janė bėrė tė ditės e ka akoma mė tė lehtė tė durojė kur t’i imponohet durimi. Ai qė e humbet betejėn e durimit me dashje kur t’i vijnė rrethanat qė ia imponojnė atė do ta ketė tepėr tė vėshtirė. P.sh.: ti sot je me punė dhe e merr njė rrogė nesėr mund tė ndodhė qė tė mos kesh punė a rrogė. Nėse ti sot qė je mirė dhe i qetė nuk stėrvitesh me durimin nesėr do ta kesh tė vėshtirė.

b) Respekti. Njeriu me kryerjen e kėtij adhurimi fiton moralin e tė respektuarit. Respektimin e Zotit, tė dėrguarit tė tij edhe nėse bie ndesh me epshet, qejfet, pasionet. Pėr kėtė shkak i sheh bura tė tillė si Ebu Bekri, Umeri, Uthmani tė rreshtohen nėn urdhrat e njė djaloshi 17 vjeēar si i dėrguari kishte urdhėruar pėr kėtė para se tė vdiste. A ka ndodhur qė ndonjė udhėheqės pasi tė vdesė apo tė rrėzohet tė lerė porosi dhe t’i zbatohen me kaq rigorozitet. Ja pra, si ka ndikuar ky adhurim, ngaqė njeriu ndalohet nga vepra tė caktuara kur e di se kjo gjė e kėnaq Zotin.

c) Disiplina dhe organizimi. Muslimanėt jo vetėm tė njė vendi po kudo qė janė nė kėtė muaj hanė, pinė, zgjohen, flenė, punojnė kaq tė disiplinuar dhe tė organizuar nė Ramazan si rrallė herė qė nuk krahasohet me ndonjė shoqėri tjetėr.

Sundimtari, i sunduari, i dituri i paditur, plaku, i riu, i pasuri me tė varfrin, tė gjithė njėsoj.

Gjė tė cilėn dėshiron ta arrijė ēdokush prej sociologėve hulumtuesve si mjeti mė i mirė pėr tė ēuar nė vend teori ide nga mė tė ndryshmet.

Ndėrsa nė lidhje me konceptin e besimit, agjėrimi ka ndikimin e vet pėr  mirė se njeriu me kėtė adhurim lehtėsohet nga gjynahet apo i fshihen tė tėra me kushtin qė tė kryhen me besim tė plotė dhe duke shpresuar shpėrblim siē ka ardhur pėr tė njė thėnie profetike. Shkaku ngaqė ēdo vuajtje qė i vjen besimtarit ėshtė pėr tė shlyerje gjynahesh "Ėshtė pėr t'u ēuditur me myslimanin, nėse i ndodhin mirėsi falėnderon, e nėse i ndodhin fatkeqėsi duron dhe kjo nuk arrihet vetėm se te besimtari."

Agjėrimi ėshtė mbrojtje nga dėnimi, ashtu siē ėshtė cituar nga vetė Muhamedi (alejhi selam).

Nė xhenet ėshtė njė portė e madhe quhet "Rrejan" qė nė tė futen vetėm agjėruesit pasi ata tė futen ato mbyllen.

Tani pėr ata qė kanė halle, probleme, e kush prej nesh nuk ka? "Agjėruesi kur lutet para iftarit i pranohet lutja.” Shfrytėzojeni kėtė rast sa tė keni mundėsi dha para se t'u rrėshqasė nga duart.

Agjėrimi ndalon nga tė kėqijat e ēdo natyre qoftė madje nėse dikush e ofendon agjėruesin ai thotė unė jam agjėrues dhe mjaftohet me kaq.

Si tė mos ndikojė ky muaj nė besimin e njeriut kur dihet lidhja e ngushtė ndėrmjet punėve tė gjymtyrėve dhe besimit. Nė kėtė muaj kanė zbritur librat qiellorė konsiderohen ushqimi bazė i shpirtrave.

Ky muaj njihet si "Muaji i faljes ", "Muaji i mėshirės ", "Muaji i lirimit nga zjarri''.

Nė kėtė muaj hapen dyert e xhenetit, mbyllen dyert e xhehenemit. Muaji i bujarisė (iftaret), vėllazėrimit, falėnderimit, nė tė ndodhet "Nata e Kadrit"

Nė kėtė muaj tė madh dyert e Zotit janė tė hapura pėr tė gjithė, jo veēanėrisht pėr muslimanėt, po pėr kėdo qė dėshiron tė trokasė nė mėshirėn dhe faljen e Zotit tė Tij, edhe pse sot nuk ke agjėruar filloje nesėr dhe dita e kaluar kompensohet pas Ramazanit.

Agjėrimi ėshtė detyrė pėr ēdo mysliman tė rritur, qė ka arritur moshėn e pjekurisė, vendas jo udhėtar dhe pėr femrat mos tė jenė me tė pėrmuajshmet, apo me menstruacione. Pėr ata qė nuk janė me sėmundje tė rėnda.

Ndėrsa nėse dikujt agjėrimi i bėn dėm mund ta kompensojė mė vonė.

Pėrpara se tė sqaroj gjėrat qė e prishin agjėrimin kujtoj tė gjithė nėnat, baballarėt, vėllezėrit, motrat tona se agjėrimi nuk prishet vetėm nėse njeriu  ka dije se kjo gjė e prish agjėrimin apo nėse e bėn me vetėdije, pa qenė i detyruar.

Gjėrat qė e prishin agjėrimin janė njėra nga gjėrat e mėposhtme:

1. Ngrėnia. 2. Pirja. 3. Injeksionet qė mund tė pėrdoren gjatė agjėrimit me qėllim tė ushqyerit. I sėmuri mund t’i bėjė dhe I kompenson nė kohė tjetėr. 4. Marrėdhėniet imtime. 5. Masturbimi nėse ejakulon. 6. Ejakulimi I qėllimtė kur bėhet vetė personi shkak. 7. Tė vjellėt me qėllim . 

Rikujtoj tė gjithė ata qė nga padija sot nuk kanė agjėruar mund ta fillojnė  agjėrimin nesėr dhe se agjėrimi mund tė fillohet dhe nesėr. Mėshira e zotit ėshtė e madhe dhe i pėrfshin tė gjithė dhe se dita e sotme pėrsėritet dhe pas ramazanit.

Gjithkush sakrifikon. Ji prej atyre qė sakrifikojnė pėr tė mirėn, tė drejtėn. Adhurimi i Zotit sjell lumturi nė dy botėt. Allahu ėshtė me durimtarėt.

 Pėrmblodhi: Erion Sula

06.10.2006

                                                      www.klubikulturor.com