Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Interesante

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.elitaislame.com
 

 
 
 
 
 
 
 

A nuk dėshiron tė udhėzohesh

I nderuar vėlla,

A nuk ėshtė Allahu i Lartėmadhėruar Ai i Cili po tė jep tė mira gjatė tėrė jetės tėnde, Ai po tė bėn mirė e ti po ia kthen me tė kėqija?!...

A nuk ėshtė Allahu Ai i cili tė krijoi dhe po tė dėrgon furnizimin e pamasė ditė pėr ditė?! Po t’i mbulon mėkatet e tua, dhe ti pėrsėri po vazhdon nė mėkate. Edhe mė e keqja se ti dhuntitė e Tij po i shfytėzon pėr tė keqe, po  t’i lehtėson vėshtėrsitė, po tė ndihmon, po tė furnizon dhe Ai nuk ka nevojė pėr ty, as pėr tė mirat e tua.

Ai ėshtė Ai qė jep dhe merr, Ai qė ta ka dhėnė shpirtin dhe ta merr atė. A nuk meriton pra Ai dashurinė mė tė madhe?! A nuk po turpėrohesh para Tij?!

Vėlla i dashur, a nuk dėshiron qė tė udhėzohesh ?!

Tė pyes pėr hirė tė Zotit, sepse rruga e udhėzimit dhe praktikimit tė fesė, vallė mos ėshtė rrugė e gabuar, kurse rruga tė cilėn jeni duke e ndjekur ėshtė rrugė e vėrtetė?! Tė lutem, pėrgjigju nga zemra, nga ajo qė e ndien nė shpirtin tėnd!

-Tė pėrgjigjem nga zemra?!! Po, - iu pėrgjigja, nga ajo qė e ndien nė zemrėn tėnde. Dhe bashkėbisedimi vijoi:

-Tė betohem nė Allahun, e ndiej nė thellėsinė e zemrės sime se rruga e udhėzimit ėshtė rrugė e vėrtetė, kurse rruga tė cilėn jam duke e ndjekur ėshtė rrugė e gabuar.

-Po si ka mundėsi qė njė njeri i menēur ta braktisė rrugėn e vėrtetė dhe tė ndjekė rrugėn e gabuar? Ai thuhet kėtij i menēur?

-Jo.

-Pra, ju nuk jeni i menēur?

-Jo, unė jam i menēur, por tani do tė tregoj arsyen pse nuk e kam ndjekur rrugėn e vėrtetė.

-Pse?

-Kjo ėshtė rrugė e vėrtetė, por e vėshtirė, kurse rrugėn tė cilėn po e ndjek ėshtė e gabuar, por e lehtė.

-Ke tė drejtė, edhe un jam me ty..., po ti, e ke lėnė rrugėn e vėshtirė pėr tė lehtėn apo pėr mė tė vėshtirėn?!

-Pėr mė tė lehtėn.

-Jo, ju e keni lėnė tė vėshtirėn pėr njė katastrofė, njė tragjedi, njė shkatėrrim, pėr humbjen e kėsaj bote dhe botės tjetėr.

-Ē’thua?! Nuk po tė kuptoj.

-A nuk ėshtė mbyllja e syrit nga ajo qė e ka ndaluar Allahu ( nga filmat dhe pornografitė) e vėshtirė?

-Normalisht.

-Kur ju nuk e keni mbyllur syrin nga harami, nga ajo qė e ka ndaluar Allahu, keni vepruar atė, e hidhėroni Allahun…etj. Kjo ėshtė mė e vėshtirė.

-Cila ėshtė mė e vėshtirė ?!

-Ajo qė t’i mbushė Allahu sytė e tu me zjarr tė xhehenemit. Ki kujdes! Cila ėshtė mė e lehtė: tė durosh pak dhe ta ulėsh shikimin tend apo mbushja e tij me zjarr tė xhehenemit? Heshti. Atė muzikė qė po e dėgjon, largimi i veshit nga ajo ėshtė vėshtirė, a nuk ėshtė kėshtu ?

-Normalisht.

-Por nėse ti ndėgjon muzikė, ke zgjedhur atė qė ėshtė edhe mė e vėshtirė, sepse ai qė ndėgjon muzikė nė Ditėn e Gjykimit, Allahu do t’ia mbushė veshėt e tij me plumb tė shkrirė. E, cila ėshtė mė e vėshtirė?

-Pėr Allahun, kjo e fundit ėshtė mė e vėshtirė.

-Tė zgjuarit pėr namaz tė sabahut ėshtė vėshtirė.

-Po.

-Cila ėshtė mė e vėshtirė, tė ngrihesh pėr namaz tė sabahut apo tė shtypet koka jote Ditėn e Gjykimit me gurė nė zjarr tė xhehenemit?

-Jo, normal…, mė e vėshtirė ėshtė shtypja e kokės me gurė nė zjarr.

-Pra, ju e keni lėnė rrugėn e vėshtirė pėr mė tė vėshtirėn. Rruga e praktikimit tė fesė ėshtė e vėshtirė, por tė shpie pėr nė xhenet. Ti kur shkon nė shkollė 12 vite, pastaj kalon nė periudhėn universitare dhe fillon vitin e ri shkollor, do tė ngrihesh herėt. Detyra, provime, ngarkesė psiqike, probleme tė ndyshme, a nuk ėshtė kjo e vėshtirė?                                                                                                      

-Normalisht.

-Pra, pse bėjnė durim njerėzit nė vėshtirėsitė e mėsimit?

-Pėr tė siguruar diēka pėr tė ardhmen e tyre.

-Pra, pse tė durojmė nė vėshtirsitė e praktikimit tė fesė. A thua pėr tė siguruar tė ardhmen e jetės 60 vite, punė, shtėpi etj.? Jo, jo, por pėr tė siguruar tė ardhmen e jetės sė pėrhershme, jetės pa fund, xhenetin, sipėrfaqja e tė cilit ėshtė mė e madhe se Toka dhe qiejt. Ne e sigurojmė tė ardhmen e kėsaj bote dhe tė botės tjetėr me kėtė udhėzim.

Vėlla i dashur, a e di se gabimi mė i madh ėshtė qė ti ta lėshė rrugėn e Zotit dhe tė ndjekėsh rrugėn e tė devijuarve, rrugėn e atyre qė nuk mendojnė pėr ditėn e nesėrme, vetem kur njė ditė do tė ballafaqohen me realitetin e vdekjes e do tė thonė: “O Zot, mė kthe pėrsėri qė tė veproj punė tė mira!”,  por kthim mė nuk ka.

Vėlla i dashur, mendoje kėtė ditė para se tė bėhet vonė se do tė pendohesh njė ditė, por nuk do tė pranohet pendimi. Praktikimi i fesė ėshtė i vėshtirė, mirėpo ajo ėshtė Jeta, aty ėshtė lumturia, aty e gjen pushimin shpirtėror dhe zgjerimin e gjoksit.

O vėlla i nderuar, posedues i mendjes, deri kur do tė vazhdosh nė zhytje tė epsheve nė humnerėn e pafundė?! A nuk po kthehesh te Zoti yt, vallė a mos keni ndonjė premtim se nuk do tė vdisni deri sa tė pendoheni?! Tė pyes pėr hire tė Atij qė tė ka krijuar se ata mėkatarėt a mos kanė gjetur ndonjėherė pushim dhe qetėsi nė mėkatet e tyre?!

Njėri prej tyre thotė :

Para njerėzve shfaqa lumturinė

Sa qė mendojnė se unė gjithmonė jam nė gėzim

       

Sikur ta dinin jetėn time tė mėrzitshme

Se si vjen e ngushtohet ēdo ditė e pėrvitshme

 

Nėse dėshiron udhėzim, bėhu i sinqertė me Allahun!

Nėse dėshiron ndjekjen e kėsaj rruge, vendos sinqeritet me Allahun!

Nėse dėshiron tė gjesh rrugėn e xhenetit, drejtohu sinqeritetit me Allahun!

Nėse e do Allahun, edhe Ai do tė dojė ty.

 

 

Me nderime dhe respekt pėr lexuesin

Nazmi Shaqiri

             
www.klubikulturor.com