Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Interesante

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Tė drejtat e bashkėshortes ndaj bashkėshortit 

Pėr tė gjitha gratė ėshtė e detyrueshme qė ndaj bashkėshortit tė tyre tė pėrmbushin tė drejtat dhe rregullat e mėposhtme:

Gruaja duhet t’i bindet burrit tė saj nė ēėshtjet nė tė cilat nuk tregojnė mosbindje ndaj Allahut. Allahu i Madhėruar thotė: “…por nė qoftė se ato kthehen pėrsėri tek bindja, atėherė mos kėrkoni kundėr tyre mjete (pėrēmuese e mėrzitėse)…” (Nisa, 34)

I Dėrguari i Allahut (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) thotė: “Nėse njė burrė e fton gruan e tij nė shtrat e ajo nuk shkon, ndėrkohė qė ai e kalon atė natė i mėrzitur me tė, engjėjt e mallkojnė atė deri nė mėngjes.” (Buhariu dhe Muslimi)

Gjithashtu, Profeti (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) ka thėnė: “Nėse do tė mė lejohej mua tė urdhėroja dikė t’i bėnte sexhde dikujt tjetėr, do tė urdhėroja gruan t’i bėntė sexhde burrit tė saj.” (Ebu Daudi)

Gruaja duhet tė mbrojė nderin dhe dinjitetin e burrit tė saj. Ajo, gjithashtu,  duhet tė kujdeset pėr ruajtjen e pasurisė sė tij, fėmijėve dhe aspekte tė tjera tė ekonomisė sė tij shtėpiake. Kjo ėshtė e bazuar nė Fjalėn e Allahut tė Madhėruar: “…Kėshtu gratė e drejta janė tė bindura me ēiltėrsi (ndaj Allahut dhe burrave tė tyre) dhe ruajnė nė mungesė tė burrave tė tyre ēfarė Allahu i ka urdhėruar ato tė ruajnė…” (Nisa, 34) Ndėrsa, Profeti (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) ka thėnė: “Gruaja ėshtė ruajtėse e shtėpisė sė burrit tė saj dhe fėmijėve tė tij.” (Buhariu dhe Muslimi)

“Tė  drejtat e tyre (burrave) ndaj jush (grave) janė qė ju tė mos lejoni ndonjė tė cilin ato  nuk e pėlqejnė nė shtresat tuaja dhe tė mos lejoni ndonjė qė ato nuk  e pėlqejnė nė shtėpitė tuaja.” (Tirmidhiu)

Gruaja nuk duhet tė largohet nga shtėpia, pėrveē se me lejen dhe miratimin e burrit. Ajo duhet tė ulė shikimin e saj, tė flasė me zė tė ulėt, tė ruaj duart e saj, duke mos i zgjatur drejt tė ndaluarave. Ajo, gjithashtu, nuk duhet t’i dėmtojė prindėrit dhe tė afėrmit e saj. E gjithė kjo pėr shkak tė Fjalės sė Allahut tė Madhėruar: “Qėndroni nė shtėpitė tuaja dhe mos e shfaqni veten siē bėnit mė parė nė kohėn e injorancės (para Islamit)” (Ahzab, 33)

Gjithashtu, Allahu i Madhėruar thotė: “…mos flisni me zė tė ėmbėl se mos ndonjė me sėmundje nė zemėr (me hipokrizi ose dashakeq) shtyhet nga dėshira e ligė, por flisni nė tė folur tė ndershėm e tė drejtė!” (Ahzab, 32)

Nė ajete tė tjera thuhet:

“Allahut  nuk i pėlqen qė e keqja tė thuhet hapur para tė gjithėve…” (Nisa,148)

“Thuaju edhe besimtareve tė ulin shikimin (nga tė vėshtruarit e gjėrave tė ndaluara) dhe t’i mbrojnė vendet e turpshme tė trupit (nga shikimi, veprimet e paligjshme e imorale nė marrėdhėnie me to), si dhe tė mos i nxjerrin hapur zbukurimet e tyre, pėrveē asaj qė ėshtė e dukshme…” (Nur, 31)

I Dėrguari i Allahut (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) ka thėnė: “Gruaja mė e mirė ėshtė ajo qė kur e shikon kėnaqesh, kur e urdhėron tė bindet, nėse nuk je me tė (mungoni) ajo ruan veten e saj dhe pronėn tuaj.” (Taberani)

I Dėrguari i Allahut (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) gjithashtu thotė: “Mos i ndaloni robėreshat  e Allahut nga shkuarja nė xhamitė e Allahut. Nėse gruaja e ndonjerit prej jush kėrkon leje pėr tė shkuar nė xhami, mos e ndaloni atė.” (Muslimi)

Pėrktheu: Manjola Tafa

14.02.2006

                                         www.klubikulturor.com