Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Interesante

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 
Veprat javore dhe mujore  nė shtimin e besimit tonė

1. Tė falėsh namazin e sabahut ditėn e xhuma nė xhami dhe tė vazhdosh me dhikėr dhe nė leximin e Kuranit nė xhami, derisa tė  ngritet dielli njė ēerek ore prej lindjes sė tij, pastaj tė falėsh  namazin e duhasė.

2. Tė lexosh  suren Kehf ēdo mėngjes tė ditės sė xhuma.

3.Tė prezantosh herėt nė namazin e xhumasė dhe tė ulesh nė safin e parė, nėse ke mundėsi.

4.Tė prezantosh nė ligjerata njė herė nė javė, nėse ke mundėsi.

5.Tė japėsh lėmoshė njė herė nė javė, duke kėrkuar shpėrblimin e Allahut dhe tė vazhdosh kėshtu ēdo javė.

6.Tė kujdesesh pėr pastrimin nė ditėn e xhuma, nė prerjen e thonjėve dhe pastrimin nė pėrgjithėsi. Tė parfumosesh, tė veshėsh rrobat mė tė pastra, t’i pastrosh dhėmbėt dhe tė marėsh abdes para  se tė nisesh pėr nė xhami.

7.Tė kujdesesh pėr takime edukative dhe tė mos mungosh nga kėto takime, pėrveē se me ndonjė arsye tė madhe.

8.tė ja  lėsh vetes tėnde njė or nė jav  nė mynyr qė tė bėjsh planin e punės pėr javėn e ardhme.

9.Tė vizitosh njė tė sėmurė apo njė vėlla tėndin qė e do pėr hir tė Allahut dhe tė mundohesh tė vazhdosh kėshtu.

10.Tė dalėsh me familjen tėnde  nė ndonjė shėtitje apo ndonjė udhėtim, nėse ke mundėsi.

11.Tė meresh mė ndonjė sport njė orė apo dy nė javė, si p.sh: futboll, volejboll, not apo vrapimin me kuaj.

12.Tė pėrtėrish pendimin dhe tė vendosėsh  qė  java e ardhme tė jetė mė e mirė se sa java  qė je nė tė.

13.Tė vizitosh farefisin tė paktėn njė herė nė javė dhe tė  jesh i vazhdushėm nė kėtė.

14. Tė pėrgaditesh pėr takimin me Allahun dhe tė jesh i bindur  se Dita e Kiametit do tė jetė ditėn e xhuma.

15.Tė shpeshtosh salavatin mbi Pejgamberin natėn dhe ditėn xhuma.

16.Tė mundohesh qė tė agjėrosh tė paktėn njė ditė nė javė (tė hėnėn apo tė enjten).

17.Tė marrėsh pak nga Kurani dhe pak nga hadithi, tregime, moral me tė cilat na shėrbejnė gjatė gjithė javės dhe ta lexosh me familjen tėnde, tė paktėn njė herė nė javė.

18.Tė shkruash atė prej sė cilės ke pasur dobi nė kėtė javė prej mesimeve tė dijes apo leximit tė ndonjė libri ose ndonjė gjė e re apo ndonjė kėshillė dhe kėshtu tė veprojnė edhe  anėtarėt  e tjerė tė familjes tėnde.

19.Tė pėrfundosh leximin e Kuranit, tė paktėn njė herė nė muaj dhe tė  vazhdosh nė kėtė.

20.ta lexosh nėj libėr sė paku nėj her nė muaj dhe tė shkruash nga ajo qė ke pėrfitue prej tij.

21.Tė mundohesh tė shkruash njė artikull dhe ta dėrgosh atė nė disa revista apo faqe tė internetit.

22. Tė vizitosh varrezat dhe  tė marrėsh kėshilla prej tyre.

23.Tė caktosh njė ditė  tė plotė pėr shėtitje me familjen tėnde  qė tė qetėsohesh dhe tė pushosh.

24. Tė caktosh njė  shumė tė hollash mujore  pėr  t’i shpenzuar ato me familjen tėnde dhe t’i ndash sipas nevojės familjare.

25. Tė mėsosh Kuran, tė paktėn nga dy faqe nė javė, nėse ka mundėsi.

Pėrktheu: Shaban Murati

 18.04.2006

                                         www.klubikulturor.com