Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Interesante

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

A ėshtė e lejuar festimi i ditėlindjes se profetit  Muhamed

(Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!)


 Nė Kuran askund nuk ėshtė e cekur se ne duhet ta festojmė Mevludin apo ditėlindjen e Muhammedit a.s. (Paqja dhe mėshira e All-llahut qofshin mbi tė) . Profeti vetė  (Paqja dhe mėshira e All-llahut qofshin mbi tė) nuk e kishte bėrė  kėtė asnjėherė dhe nuk kishte urdhėruar qė tė praktikohet ky festim  gjatė tėrė jetės sė  tij apo pas vdekjes, por pėrkundrazi ai na kėshilloi qė tė mos e teprojmė rreth tij, sikurse e kanė tepruar tė krishterėt me Isanė (Paqja dhe    mėshira e All-llahut qofshin mbi tė ). Ai nė njė rast tha :"Mos e teproni me mua sikur qė e tepruan tė Krishterėt me tė birin e Merjemes dhe se unė jam vetėm njė rob i All-llahut dhe i Dėrguari i Tij".( transemtohet nga Bukhari).

Pėr ēka edhe transmetohet pėr tė  Dėrguarin e All-llahut se ai nuk e kishte praktikuar kėtė, por nė kėtė ditė, pra nė ditėn e lindjes  i kishte shtuar adhurimet,  gjė qė nuk ėshtė e njėjtė me festimin.

Nė njė rast kur ėshtė pyetur pėr agjėrimin nė ditėn e Hėnė ai kishte thėnė  “Se nė kėtė ditė kam lindur dhe nė kėtė ditė mė ėshtė besuar-caktuar Misioni apo i ėshtė ardhė Shpallja e parė” .( Muslim, al-Nisaa’i dhe  Ebu Davudi).

Por, sido qoftė  ne e dijmė  qė shokėt  e Pejgamberit (Paqja dhe mėshira e All-llahut qofshin mbi tė) ishin njerėzit qė mė sė shumti e kanė dashur Pejgamberin (Paqja dhe mėshira e All-llahut qofshin mbi tė),a tregohet qė Ebu Bekri  qė ishte me i afėrti me tė dhe qė e donte atė mė sė shumti , a e kishte festuar ditėlindjen e  Pejgamberit, apo Omeri a e ka praktikuar kėtė gjatė 12 viteve te sundimit tė tij , apo Othmani a e ka praktikuar  kėtė , apo i afėrmi i tij Aliu a e ka bėrė kėtė, apo ndonjė nga shokėt e Pejgamberit (Paqja dhe mėshira e All-llahut qofshin mbi tė) a e kanė praktikuar kėtė – Jo  vAll-llahi  jo  pėr arsye se nuk kanė qenė nė dijeni pėr rėndėsinė apo nuk e kanė dashur  me tė vėrtetė  Pejgamberin (Paqja dhe mėshira e All-llahut qofshin mbi tė) dhe asnjė njeri nuk guxon ta thotė kėtė pėrveē atyre qė janė tė devijuar dhe qė i udhėheqin tė tjerėt drejt devijimit.

Nėse shkojmė mė tutje  ndonjėri  nga imamėt Ebu Hanifja , imam  Maliku, imam Sha'fiu ,apo imam  Ahmedi,  apo Hasan al-Basri, apo  Ibn Sirin e kanė praktikuar kėtė apo i kaneė urdhėruar tjerėt nė kėtė sepse ėshtė vepėr e mirė, jo vAllahi madje nė tre shekujt e parė as qė ėshtė pėrmendur kjo dukuri , Pejgamberi (Paqja dhe mėshira e All-llahut qofshin mbi tė) nė njė hadith sahih tha “ Mė tė mirėt nga njerzit janė njerzit  e kohes sime (apo  te shekullit timė) ,pastaj ata qe vijnė pas tyre  e pastaj ata qe vijnė pas tyre , e pastaj do vijnė njerzė qe nuk do ti kushtojnė rėndsi nėse dėshmitė e tyre do vijnė para betimeve tė tyre apo e kunderta ( d.m.th. qė nuk do I marrin  kėto  qėshtje aq seriozisht “ ( transmeton -Bukhari, Muslim dhe Tirmidhi ).

Festimi i ditėlindjes sė Pejgamberit (Paqja dhe mėshira e All-llahut qofshin mbi tė ) ėshtė shpikur shumė shekuj  mė vonė nė  kohėn kur shumė  gjėra tė vėrteta tė  fesė larguan dhe bid'atet u pėrhapėn me tė madhe.

Ky lloj festim a ėshtė njė shenjė e dashurisė pėr tė Dėrguarin tė All-llahut (Paqja dhe mėshira e All-llahut qofshin mbi tė ), por a ėshtė e mundshme qė sahabėt dhe  imamėt dhe njerėzit  e tre shekujve mė tė mirė qė tė mos   jenė tė vetėdijshėm pėr kėtė, por ata  qė erdhėn me vonė tė jenė mė tė vetėdijshėm.

Cka na tregon Kur'ani pėr dashurinė ndaj tė  Dėrguarit tė All-llahut  (Paqja dhe mėshira e All-llahut qofshin mbi tė ) ėshtė se pėrmes pasimit tė udhėzimit qė ai na e ka sjellė  kėtė na e tregon All-llahu nė njė ajet e qė kuptimi i tij ėshtė nė vijim.

 “Thuaj (o Muhamed): ‘ Nėse ju me tė vėrtetė e doni  All-llahun atėherė mė pasoni mua, dhe  All-llahu do t'ua falė mėkatet. Dhe  Allahu ėshtė i Gjithėmėshirshmi, Mėshirploti  

Thuaj ‘Bindjuni  All-llahut dhe tė   Dėrguarit , por nėse ata i kthejnė shpinat , atėherė All-llahu nuk  i do pabesmitarėt.” [Ali Imraan 3:31-32]
Ky ajet na  sqaron se dashuria ėshtė vetėm njė pohim, por  argument i sinqertė ėshtė  pasimi i asaj  qė i  Dėrguari i All-llahut ( Paqja dhe mėshira e All-llahut  qofshin mbi tė ) na e ka sjellė.

Ajeti i dytė na sqaron dhe e vėrteton rėndėsinė dhe domosdoshmėrinė nė bindje ndaj All-llahut dhe pėr kėtė arėsye All-llahu  ka pėrfunduar ajetin me njė vėrejtje tė ashpėr pėrmes sė cilės ata qė refuzojnė  tė binden janė tė pėrshkruar si kafira, dhe  All-llahu nuk i don pabesimtarėt. All-llahu na ruajtė nga kjo gjė.

I Dėrguari i All-llahut ( Paqja dhe mėshira e All-llahut qofshin mbi tė ) na ka treguar pėr rreziku qė vie nga mosbindja ndaj All-llahut dhe rreziku prej shpifjeve –risive nė fe.

Festimi i mevludid apo ditėlindjes sė tė Dėrguarit tė All-llahut (Paqja dhe mėshira e All-llahut qofshin mbi tė )  me tė vėrtetė ėshtė njė shpifje nė fenė qė i Dėrguari i All-llahut ( Paqja dhe mėshira e All-llahut qofshin mbi tė ) na e ka sjellė – gjė qė tė gjithė dijetarėt pajtohen.

I Dėrguari i All-llahut (Paqja dhe mėshira e All-llahut qofshin mbi tė ) me njė rast tha:  “ Fjala mė e mirė ėshtė Fjala e All-llahut dhe udhėzimi mė i mirė ėshtė Udhėzimi i Muhamedit a.s. Dhe gjėja mė e keqe prej tė  kėqijave janė risiė nė fe dhe cdo risi ēon nė devijim.” ( Muslimi dhe  El-Nisaa’i).

Pėrgatiti: Blerim Paci

                                         www.klubikulturor.com