Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Interesante

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Mirėsitė qė ju janė dhuruar

“Dhe Ai ju dha gjithēka qė ju kėrkuat (qė kėrkoi nevoja juaj) dhe po tė numėroni mirėsitė e Allahut, ju kurrė nuk do tė ishit nė gjendje t`i numėroni ato. Vėrtet, njeriu ėshtė i padrejtė dhe shumė pėrbuzės.” (Ibrahim, 34)

Nėse ju posedoni shtėpi qė tė strehoheni, vend pėr tė fjetur, ushqim nė shtėpi, rrobe nė trup, atėherė ju jeni mė i pasur se 75% tė njerėzve nė botė.

Nėse ju posedoni pasuri nė xhep dhe keni mundėsi tė siguroni diēka nga ajo pėr ditė tė vėshtira, atėherė ju jeni njėri nga ata tė pasurit qė e pėrbėjnė 8% tė botės.

Nėse keni gdhirė me shėndet tė mirė nė mėngjes, atėherė ju jeni nė njė begati tė madhe, nė botė ekzistojnė mė shumė se njė milion njerėz tė cilėt nuk do tė mundet tė jetojnė mė shumė se njė javė, pėr shkak tė sėmundjeve tė tyre.

Nėse nuk jeni i futur nė luftė, apo nuk jeni duke shijuar vetminė nė burg, apo nuk jeni i nėnshtruar frikės sė dėnimit, atėherė ju jeni nė gjendje mė tė mirė se 500 milion njerėz nė rruzullin tokėsor.

Nėse faleni nė xhami pa patur frikė nga tortura, dėnimi, burgimi apo vdekja, atėherė ju jeni nė njė dhunti tė cilėn nuk e njohin tre miliardė njerėz.

Nėse i keni prindėrit gjallė dhe jetojnė sė bashku (tė pashkurorėzuar), atėherė ju jeni nga ata tė rrallėt nė kėtė ekzistencė.

Nėse ju buzėqeshni dhe falenderoni Allahun e Lartėsuar, atėherė ju jeni nė dhunti. Shumė nga njerėzit kanė mundėsi pėr kėtė por nuk e bėjnė.

Nėse ju arrin ky material dhe e lexoni, ju posedoni dy dhunti tė mėdha:

E para: se ekziston dikush qė mendon pėr ju.

E dyta: se ju jeni mė tė mirė se dy miliardė njerėz, tė cilėt nuk dinė lexim nė kėtė botė.

Ju them juve kėshtu qė tė bėheni mė tė gėzuar se sa jeni tani.

Dėgjo ēfarė thotė Profeti (salallahu alejhi ue selem):

“Shikoje atė qė ėshtė poshtė teje dhe mos shiko atė qė ėshtė pėrmbi teje, kjo ėshtė mė e mirė pėr ty se tė pėrbuzėsh begatitė e Allahut qė t’i ka dhėnė.”

Falendero Allahun pėr dhuntitė qė t’i ka dhėnė tė cilat nuk mund tė numėrohen. Le tė jetė gjuha jote gjithmonė e lagur nė pėrkujtim tė Allahut. Bėhu ashtu siē i ka thėnė Resulullahu (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) Muadh ibėn Xhebelit:

“Mos e le pa thėnė pas ēdo namazi: “Allahume ini ala dhikrike ue shukrike ue husni ibadetik.”, qė do tė thotė: “Zoti im mė ndihmo tė  tė pėrkujtoj, tė  tė falėnderoj dhe tė adhuroj Ty sa mė mirė!”

Prej falenderimit tė plotė ėshtė tė pėrkujtosh tė tjerėt pėr begatitė e Allahut ndaj tyre, pasi pėrkujtimi u bėnė dobi besimtarėve.

Dėrgoje kėtė material shokėve dhe tė dashurve tė tu qė t’ua ėmbėlsosh gjuhėt e tyre me pėrkujtim tė Allahut dhe falėnderim ndaj Tij, kurse ti do tė fitosh shpėrblim.

 

Pėrktheu: Alaudin Abazi

03.01.2006

www.klubikulturor.com