Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Interesante

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 
Jetimi

Ska  dyshim se Allahu eshte  Mbrojtesi mė i Mire pėr tė gjithė ne , Ai na furnizon ,dhe gjithcka qe ekziston nė kėtė  gjithėsi ėshtė  krijim  I Tij , Mėshira  e Tij  ėshte  e pakufishme  dhe ajo pėrfshin  cdo  send . Por  Allahu I Lartmadheruar  i ka urdhėruar  dhe njerėzit qė tė jenė  tė  urtė dhe tė mėshirshėm me njėri  tjetrin, tė bashkėpunojnė  nė  devotshmėri  dhe tė ndihmojnė  njeri tjetrin nė vėshtirėsi.

O  Vėllai  im   a ke menduar  ndpnjėhere qė  nė  kėtė  botė  ka njerėz  qė  u  mungon  gjėja  kryesore e cila i bėn tė  ndihen tė vetėm ,dhe ajo ėshtė  dashuria  e prindėrve  .Sa  fėmijė sot nė botė  janė  pa prindėr  dashurinė  e nėnės  e  ka zėne  skamja dhe vetmia . Fėmije qe sillen  rugėve pa shkollė , pa bukė , pa strehė  etj etj. A nuk  e meritojnė  kėta  ndihmėn dhe dashurinė tone  ,Pse  tė  mos behemi ne per ta  prinder  ,duke  fshire lotet nga syte e tyre dhe duke  u sjelle atyre buzeqeshjen dhe ngrohtesine qe u mungon , O vėlla a nuk te prengoset  zemra  jote  kur sheh nje femije i cili  gjithe  ditėn  u lutet  njerezve nė rruge per pak buke ndersa ti  tek shtėpia  jote  ushqen qenin  dhe macen me  ushqime  nga me te mirat  ,A nuk eshte turp  prej Allahut tė  Lartmadheruar qe na ka  furnizuar me te mira dhe ne nuk i shpenzojme aty ku duhet ,a mos valle ne e kemi harruar  ajetin e Allahut ku thote : A e ke pare  ate  i  cili  e mohon  shperblimin  (ne ditėn e Gjykimit) . Ai eshte  i  cili  e perzen  jetimin me neveritje. (maun 1,2)

Transmetohet prej Amr Bin Asi't, pejgamberi a.s. ka thonė:
" Allahu  vjen  me mėshire me ata tė cilet kanė mėshirė! Bėni mėshiri mbi ata qė gjinden nė tokė qė tė bajnė mėshirė mbi ju ata qė janė nė qiell..." Tirmidhi dhe Ebu Davud

Ashtu sikurse Allahu I lartmadheruar u kujdes per profetin as sepse dhe ai ishte jetim sikrse thuhet ne Kuran ;

A nuk tė gjeti ty jetim, e Ai tė bėri vend (tė dha pėrkrahje). Ed Duha 

Me ketė ajet ne  e kuptojmė se pejgamberi a.s. ka qene  jetim por ne te  njejtėn kohe duhet ta kuptojm se jetimi do strehim, do  pėrkrahje dhe ne  duhet atė pėrkrahje dhe atė strehim tua  plotesojmė atyre!
Allahu xh.sh. nė Kur'an na keshillon se si tė sillemi me jetimin, .
"Mos iu afronu pasorisė sė jetimit derisa ai tė arrijė pjekurinė, vetėm nė mėnyrė tė mirė..." El En'am 152
Ne  qofte se jetimi ka mbetur nen kujdesin  tend  kije frike  Allahun dhe ruju mos ju afro pasurisė sė tyre, dhe ji I kujdeshem  dhe I matur ne pasurine e tyre  sespse Allahu thote   nė Kur'an:
"...Mos e hani ata duke e shkapėrderdhur dhe duke u ngutur para se tė rritėn ata. Kush ėshtė i pasur le tė ruhet (shfyrtėzimit tė pasurisė sė jetimėve), e kush ėshtė i varfėr, le tėhajė me maturi. E kur t'ju dorėzoni atyre pasurinė e vet, dėshmoni atė (qė ju dėrzoni). Mjafton qė Allahu ėshtė llogaritės." En Nisaė 6

E pra keshtu  duhet te sillemi me pasurin e tyre dhe kur ta shohim qe ata jane pjekur  duhet te veprojme sikurse na ka urdheruar Allahu xh.sh ;
"...E nėse vėreni te ta pjekuri, atėherėdorėzonju atyre pasurin e tyre..." En Nisaė 6 

Ata tė cilet e keqperdorin pasurin e jetimit dhe hanė prej saj pa drejtėsi Allahu xh.sh. thotė se ata nuk janė duke ngrene tjeter vetem se zjarr sikurse thote I Lartmadheruari ; " Ata qė hanė pa tė drejt pasurinė e jetimėve, nė tė vėrtetė ata hanė atė qė mbush barkun e tyre me zjarr dhe do tė futen nė zjarrin e xhehennemit." EN NISAĖ 10

Interesimi i Islamit ndaj jetimėve nuk ėshtė I  kufizuar  vetėm kujdesimi me pasurin e tyre por,ndalohet reptesish nėnēmimi i tyre dhe sjellja keq me  ta.
Allahu xh.sh. thotė nė Kur'an: 
"Dhe mos e pėrul jetimin" ED DUHA 9
Kėshtu ėshtė urdhuri i Allahut qė te mos sillemi keq me jetimat por, perkundrazi te ndalojme keqsjelljen e tyre sic na ka   treguar Allahu xh.sh. nė Kur'an se rezultat I keqsjelljes me jetimat  eshte si me poshte ;
Ja disa ajete prej tyre:
" E njeriu, kur e sprovon Zoti i tij, e nderon dhe e begaton, ai thotė; Zoti im mė ka nderuar.
Por, kur pėr ta sprovuar ia pakėson furnizimin, ai thotė; Zoti im mė ka nėnēmuar!
Jo, nuk ėshtė ashtu! Por ju nuk pėrfillnit bonjakun." EL FEXHR 15-17

E ai nuk u hodh nė pėrpjetėzen( rrugė e vėshtirė) E ē'gjėtė mėsoi ty se ē'ėshtė akabe (rruga e vėshtirė)?
Ėshtė lirimi i njė skllai,
Ose dhėnia e ushqimit nė kohen kur mbretėron uria.
Ndonjė jetimi qė ėshtė i afėr
Ose ndonjė tė varfėri qė e ka molisur varfėria." EL BELED 11-16 

 
"A e ke parė ti (a e njeh) atė, qė pėrgėnjeshtron pėrgjegjėsinė dhe llogarinė nė botėn tjetėr?
Po ai ėshtė qė i pėrzė nė mėnyrė tė vrazhdė bonjakun." EL MAUN 1-2

Pervec ketyre ajetev jane dhe shume ajete te tjerea te cilat permendin rendesine dhe perkujdesjen e jetimit  sikurse thote dhe Allahu I Lartmadheruar ;
"Adhuroni  Allahun e mos i shoqėroni Atij asnjė send, sillnuni  mirė ndaj prindėrve , ndaj afėrmve dhe ndaj jetimėve..." En Nisaė 36


" ... Dhe tė pyesin ty pėr bonjakėt. Thuaj: " Po t'i ndihmoni nė punėt e tyre ėshtė mė mirė, e nėse i pėrzini (pasurin e tyre me tuajen), ata janė vėllezėrit tuaj. Allahu do ti dallojė qėllim keqin nga qėllimmiri..." El BEKARE 220


" Nuk ėshtė tėrė e mira (e kufizuar) tė ktheni ftyrat tuaja kah lindja ose perėndimi, por mirė si e vėrtetė ėshtė ajo e atij qė beson Allahun, ditės sė gjykimit, engjėjve,librit, pejgamberėve dhe pasurinė qė e do, ua jep te afėrmėve, bonjakėve..." EL BEKARE 177
 

Vellai  im Te  qarat jane ajetet e Allahut dhe drejtesia e Tij eshte absolute  prandaj dhe perkujdesja  e jetimeve ka nje shperblim te madh  tek  Allahu dhe ne diten e gjykimit, gjithashtu peruleja dhe perbuzja apo ngrenia e pasurise eshte mekat I madhe qe e merzit Allahun dhe e con njeriun ne zjarr te xhehenemit. Zgjati duart e tua per keto  krijesa te vetmuara afroju atyre ngrohtesine dhe ndihmen qe edhe ty Allahu te te vije me ndihme dhe shpreblim ne diten e gjykimit

Dhe se fundi lusim Allahun qe ti hape zemrat tona dhe duke qene te dhembshur per kete shtrese te shoqerise e cila ka nevoje per ne .

                                         www.klubikulturor.com