Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Interesante

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 
Vlera e Mesxhidul Aksas

 
Lavdi i takon Allahut, Atė e falėnderojmė dhe prej Tij ndih­mė dhe falje kėrkojmė. Kėrkojmė mbrojtjen e Allahut nga tė kėqijat e shpirtrave tanė dhe nga tė ligat e punėve tona. Atė qė Allahu e udhėzon, s’ka kush qė mund ta fusė nė humnerė dhe atė qė Allahu e humb, nuk ka kush qė mund ta udhėzojė. Dėshmojmė se askush nuk meriton tė adhurohet pėrveē Allahut,
tė Vetmit, i Cili nuk ka shok dhe dėsh­mojmė se Muhamedi ėshtė robi dhe i Dėrguar i Tij.

“O ju qė keni besuar! Frikėsohuni Allahut me njė fri­kė tė vėrtetė dhe kurrsesi mos vdisni ndry­she pėrveē se duke qenė muslimanė.” (Ali Imran, 102)

“O njerėz! Frikėsohuni Zotit tuaj, i Cili ju ka kri­juar juve prej njė vete tė vetme dhe ka krijuar nga ajo ēiftin e saj, e prej atyre tė dyve u shtuan shu­mė burra dhe gra. Dhe kini frikė Allahun qė me emrin e Tij pėrbetoheni, ruajeni farefisin, sep­se Allahu ėshtė Mbikėqyrės mbi ju.” (Nisa, 1)

“O besimtarė! Frikėsohuni Allahut dhe thoni fjalė tė drejta. Ai ua pėrmirėson juve gjendjet dhe punėt tuaja, e ai qė i bindet Allahut dhe tė Dėrguarit tė Tij, ai ka arritur njė fitore tė madhe.” (Ahzab, 70-71)

Ēdo ditė e mė shumė muslimanėve i shtohet dhimbja pėr gjendjen e vėshtirė nė tė cilėn gjendet Mesxhidul Aksa e okupuar nga ēifutėt kriminelė, tė cilėt i  kanė tejkaluar tė gjitha kufijtė dhe janė duke treguar sjellje ēnjerėzore ndaj Mesxhidul Aksas dhe ndaj muslimanėve tė cilėt jetojnė nė kėtė vend. Mesxhidul Aksa ėshtė njė xhami e shenjtė e cila ka pozitė tė lartė nė shpirtrat e besimtarėve  dhe nė zemrat e tyre. Kjo ėshtė xhami e shenjtė tė cilėn Kurani dhe Suneti e kanė dalluar me veēori tė shumta dhe vlera tė larta tė cilat na tregojnė pėr pozitėn dhe madhėshtinė e lartė tė kėsaj xhamie.
Ja pra disa prej vlerave tė cilat do t’i pėrmendim nė vijim:

Njėra prej vlerave tė Mesxhidul Aksas ėshtė se Mesxhidul Aksa ėshtė njėra prej tri xhamive tė cilat na ėshtė lejuar vizita nė kėto vende, me qėllim ibadeti, ku transmeton imam Buhariu nė librin e tij nga Ebu Hurejra (radijallahu anhu) se Muhamedi (salallahu alejhi ue selem) ka thėnė:

“Nuk ėshtė e lejuar vizita (mė qėllim adhurimi ) pėrveē se nė tri xhamia, Mesxhidul Harem, Mesxhidu Nebevij dhe Mesxhidul Aksa.

Gjithashtu,  prej vlerave tė Mesxhidul Aksas ėshtė se ajo ėshtė  xhamia e dytė e cila ėshtė vendosur nė kėtė tokė. Transmeton imam Buhariu nė librin e tij nga Ebu Dherri (radijallahu anhu): “I thashė tė dėrguarit tė Allahut se cila ėshtė xhamia e parė, e cila ėshtė vendosur nė tokė?  Ai mė tha: ‘Mesxhidul Harem.’ I thashė: ‘Pastaj cila?’ E ai mė tha: ‘Mesxhidul Aksa’ E unė i thashė se sa ka nė mes kėtyre dyjave? Ai mė tha: ‘Dyzet vite’.”

Prej vlerave tė tjera tė Mesxhidul Aksas ėshtė se kjo xhami ėshtė kibla e parė e muslimaneve. Transmeton imam Buhari nė librin e tij nga Berra ibėn Azib (radijallahu anhu): “Jemi falur me tė dėrguarin e Allahut nė drejtim tė Mesxhidul Aksas  gjashtėmbėdhjetė apo shtatėmbėdhjetė muaj, pastaj jemi drejtuar nga Qabja.

Mesxhidul Aksaja  ėshtė tokė tė cilėn e ka bekuar Allahu (subhanehu ue teala). Allahu (subhanehu ue teala nė Kuranin e Tij famėlartė thotė: "Pa tė meta ėshtė Lartmadhėria e Atij qė robin e Vet e kaloi nė  njė pjesė tė natės prej Mesxhidul Haremit deri nė Mesxhdiul Aksa, rrethinat e sė cilės ne i kemi bekuar." (Isra, 1) Dhe ėshtė thėnė edhe sikur tė mos kishte asnjė vlerė tjetėr kjo xhami, do t’i mjaftonte kjo vlerė tė cilėn ia ka dhėnė Allahu (subhanehu ue teala).

Prej vlerave tė Mesxhidul Aksas ėshtė, gjithashtu, se Allahu (subhanehu ue teala) e ka lidhur me natėn e Israsė dhe tė Miraxhit. Mesxhidul Aksaja  ėshtė vendi i parė ku  Muhamedi (salallahu alejhi ue selem) u ndal dhe iu priu si imam tė gjithė pejgamberėve nė namaz dhe prej kėtij vendi u nis pėr nė Miraxh pėr t’u takuar me Allahun (subhanehu ue teala).

Prej vlerave tė Mesxhidul Aksas ėshtė se namazi nė kėtė xhami ėshtė i shumėfishuar. Transmeton Hakimi ne librin e tij nga Ebu Dherri (radijallahu anhu) se ka thėnė: “E kemi pėrmendur duke qenė te Muhamedi (salallahu alejhi ue selem) se cila ėshtė mė e vlefshme Mesxhidu Nebevij a Mesxhidul Aksa? Atėherė i dėrguari i Allahut: ‘Tha se namazi nė xhaminė time ėshtė mė i vlefshėm pėr katėr herė se nė Mesxhidul Aksa’.”

Gjithashtu, vlerė tjetėr tė Mesxhidul Aksas mund tė nxjerrim nga hadithi  qė transmeton Abdullah bin Amėr bin Asi (radijallahu anhu) nga i dėrguari i Allahut (subhanehu ue teala) se ka thėnė kur pėrfundoi Sulejmani i biri i Daudit ndėrtimin e Mesxhidul Aksas kėrkoi nga Allahu subhanehu ue teala tri gjėra:

1. Ligj qė nuk e kundėrshton ligjin e Allahut (subhanehu ue teala).
2. Pushtet tė cilin nuk do ta ketė askush si pushtetin e tij.
3. Dhe ai i cili vjen nė kėtė xhami dhe nuk ka synim tjetėr vetėm se namazin, do tė dalė nga gjynahet sikurse ka dalė atė ditė nga nėna e tij. I dėrguari i Allahut thotė: “Dy prej tyre i janė dhėnė e shpresoj qė t’i jepet edhe e treta.”

Kėto ishin disa prej vlerave qė i pėrmendem, vlera kėto tė argumentuara me Kuran dhe hadith tė Muhamedit (salallahu alejhi ue selem) tė cilat muslimani duhet t’i ketė gjithmonė para vetes sė tij kėshtu qė Kudsi tė jetė gjithmonė nė mendjen dhe zemrėn e tij. Duke mos harruar atė qė ėshtė duke ndodhur nė kėtė vend tė bekuar nga zullumqarėt ēifutė qė janė duke ushtruar terror nė kėtė vend tė bekuar dhe mbi muslimanėt, ajo mė e pakta qė kėrkohet prej nesh pėr t’i ndihmuar kėtij vendi ėshtė  dhe ajo tė cilėn e posedon ēdo mysliman, ėshtė duaja. Tė mos ngurojmė qė ēdo mysliman  tii ngrejė duart lartė dhe tė bėj dua pėr kėtė vend tė bekuar qė tė kthehet sa mė shpejt nė duart e myslimanėve, sikurse nė kohen e Umerit (radijallahu anhu) dhe tė ēmallemi me Kudsin tonė tė shenjtė.


Pėrktheu: Esat Qestaj

30.06.2006

                                         www.klubikulturor.com