Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Interesante

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.elitaislame.com
 

 
 
 
 
 
 
 

Veshja e devotshmėrisė ėshtė mė e mira

Allahu i Lartėsuar thotė :

“Dhe  qėndroni nė shtėpitė tuaja e mos e shfaqni veten, siē bėnit nė kohėn e injorancės (periudha para Islamit). Falni namazin rregullisht, jepni zekatin e binduni Allahut dhe tė dėrguarit tė Tij...” Ahzab, 33

Disa femra tė kohės sė sotme, kanė marrė dhe vazhdojnė tė marrin veshjen e pėrcaktuar nė sheriat, veshje tė cilėn Allahu e quajti “veshja e devotshmėrisė” duke e shndėrruar atė nė njė veshje fitneje apo sprovash. E gjithė kjo, vjen si rezultat i mospėrqėndrimit dhe moskushtimit tė vėmendjes ndaj kushteve apo rregullave, tė cilat kanė tė bėjnė me veshjen islame tė pėrcaktuar nė Kuran.

Kėshtu, herė-herė kėto femra me perspektivė pėr t’u modernizuar dhe pėr t’iu pėrshtatur veshjeve tė kohės, por duke patur dėshirėn pėr tė qėnė njėkohėsisht brenda rregullave islame (thjesht vetėm pėr tė qenė tė mbuluara), veshin hixhabe shumėngjyrėshe e tėrheqėse e jo rrallė herė ato preferojnė tė veshin hixhabe me njė model tė prerė sipas shijes sė tyre, duke ekspozuar kėshtu belin, vithet e gjoksin e duke joshur sytė e tė tjerėve.

Ėshtė pėr tė ardhur keq se disa prej muslimaneve mendjelehta, nuk u mjaftuan me kaq, por u pėrpoqėn tė shfaqin para njerėzve, gjoja nė njė publik tė zgjedhur, e madje siē pretendojnė ato nė njė “publik islam”, modėn mė tė fundit tė veshjeve, duke i paraqitur ato nė njė sfiladė, duke imituar kėshtu hap pas hapi traditėn degjeneruese perėndimore.

Organizatoret dhe pjesmarrėset nė kėtė sfiladė vazhduan ta teprojnė akoma edhe mė shumė, duke u veshur e zhveshur nė njė nga sallat e spektakleve pėr tė paraqitur sa mė mirė risinė e tyre mė tė re. Duke hyrė e dalė nė kėtė sallė, si dhe duke u dredhur e spėrdredhur, ato i bėnė njė reklamė tė mirė kėtyre veshjeve me bukurinė e trupit tė tyre, bukuri tė cilėn Allahu i Lartėsuar nuk ia dhuroi pėr kėtė gjė apo pėr tė provokuar e joshur tė tjerėt me ecjen e tyre djallėzore.

I dėrguari i fundit i Allahut, Muhamedi (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) tė cilin ato pretendojnė se e ndjekin nė urdhėrat dhe porositė e tij ka thėnė: “Njė femre qė beson Allahun dhe Ditėn e Kiametit nuk i lejohet tė heqė (zhvesh) rrobat e saj nė njė vend tjetėr pėrveē shtėpisė sė saj.”

Mirėpo kjo ėshtė njė traditė qė ndiqet verbėrisht. Profeti (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) thotė: “Do tė ndiqni traditėn e atyre qė kanė qenė para jush pėllėmbė pėr pėllėmbė e hap pas hapi.”

I kėshillojmė tė gjithė motrat muslimane qė t’i frikėsohen Allahut dhe tė mos ndjekin dėshirat dhe dirigjimet e armikut tonė tė pėrbetuar (shejtanit tė mallkuar), por le tė pėrqendrohen nė zbatimin e urdhėrave tė Allahut tė Lartėsuar nė veshjen e tyre dhe nė gjithēka tjetėr.

 

Nė vijim po ju kujtojmė kushtet e veshjes islame tė pėrcaktuara nė sheriat:

  • Veshja (hixhabi) tė mbulojė tė gjithė trupin (pėr fytyrėn dhe duart dijetarėt janė nė mosmarrveshje).
  • Tė jetė veshje (hixhab) e gjerė, tė mos tregojė format e trupit.
  • Copa e veshjes (hixhabit) tė mos jetė transparente, e tejdukshme.
  • Tė mos jetė veshje qė iu pėrngjan veshjeve tė jobesimtareve.
  • Tė mos jetė veshje (hixhab) tėrheqėse qė bie nė sy.
  • Tė mos jetė veshje (hixhab) shumėngjyrėshe.
  • Tė mos jetė veshje (hixhab) e parfumosur.

 

Redaksia

             
www.klubikulturor.com